Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapay Zeka dünyayı ele geçirmeye kalktığında neler yapabiliriz?

Drall

Öne çıkan mesajlar

• 3 hafta sonra ...

Beni yapay zekanın insanlığı yok etmesi gibi ütopik bir düşünce değil de, işsizliğin inanılmaz derecede artması sonucu biraz korkutuyor. Universal Basic Income olmadığını farz ettiğimiz dünyada, işçiler zaten işlerini büyük ölçüde kaybettiler, standart beyaz yakalının da yüksek ölçüde kaybettiğini düşünsek mesela sosyal sistemler nasıl etkilenecek onu çok merak ediyorum. Ha UBI varsa da komünizme yaklaşmış oluyoruz aslında. Belki de kapitalizmin end-game'i komünizmin ta kendisidir 🙂

Şu an cidden insan formatında bir chatgpt wrapper'ı bir çok beyaz yakalıdan daha iyi iş çıkarıyor. halüsinasyon konusu ince ayarla büyük ölçüde çözülebiliyor, context window'u da insanı replace edebilecek seviyede büyütüldüğünde bu iş tamamen bitmiş olacak. kurumsal hafıza için de inanılmaz bir tool olacak. 

şu sıralar open-source modellerle tamamen on-prem bir chatgpt altyapısı yapıp acaba kurumsal olarak regüle edilen sektörlere (banka, bakanlık vs) satabilir miyiz diye düşünüyorum.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

roket adam, 02.06.2023 13:38 tarihinde dedi ki:

Beni yapay zekanın insanlığı yok etmesi gibi ütopik bir düşünce değil de, işsizliğin inanılmaz derecede artması sonucu biraz korkutuyor. Universal Basic Income olmadığını farz ettiğimiz dünyada, işçiler zaten işlerini büyük ölçüde kaybettiler, standart beyaz yakalının da yüksek ölçüde kaybettiğini düşünsek mesela sosyal sistemler nasıl etkilenecek onu çok merak ediyorum

abi kuresellesme ile birlikte tum bu ubi geyigi falan bitti gitti.

zenginlerin daha zenginlestigi, fakirin gider daha da fakirlestigi bir donem tum zenginler icin cok daha hayirli.

Sosyal ağlarda paylaş

sdfsd hala universal basic income falan diyorlar ya ahahahah abi nasıl bu kadar naif bakabiliyorsunuz dünyaya? Şaşılacak şey gerçekten UBI gelse bile en fazla böcek köftesi yemeye yeter.

ze böcek köfteleri leckerrr

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Gizli, 02.06.2023 12:59 tarihinde dedi ki:

Şaşılacak şey gerçekten UBI gelse bile en fazla böcek köftesi yemeye yeter.

calismayan adama fazla bile :)))

saka saka UBI destekliyorum, firsat esitligine yardim ediyor. 

zaten oyle veya boyle var bu UBI duzeni, ozellikle almanya'da ihtiyaciniz oldu mu veriyorlar parayi sokakta kalamiyorsun, sigortasiz kalamiyorsun..

global olcekte nasil olabilir bilmiyorum ama ulkeler icinde var.

Sosyal ağlarda paylaş

sardalya, 02.06.2023 14:24 tarihinde dedi ki:

calismayan adama fazla bile :)))

saka saka UBI destekliyorum, firsat esitligine yardim ediyor. 

zaten oyle veya boyle var bu UBI duzeni, ozellikle almanya'da ihtiyaciniz oldu mu veriyorlar parayi sokakta kalamiyorsun, sigortasiz kalamiyorsun..

global olcekte nasil olabilir bilmiyorum ama ulkeler icinde var.

oo hacı komünist mi oldun? Sosyal demokrat eu ülkelerini örnek göstermeler falan, neler oluyor sana?

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

Evrensel gelirin ekonomik mantığı var ama, işi olmayanların da tüketici olmasını sağlıyor.

Savaş kapitalizminden sermaye kapitalizmine geçiş de böyle oldu. Köle yerine işçi, sermayedar için daha iyi, sömürge yerine dünya ekonomisine entregre yoksul ülke de daha iyi.

Sosyal ağlarda paylaş

Norak, 2.06.2023 11:20 tarihinde dedi ki:

Yorumlarda asimov okuyup, anlayıp da “demokratlar hem çocuk tacizcisi hem şeytan” yazan insanlar görebilmek. Yapay zekaya verelim yönetimleri cidden, ubimizi de verirler hem. Stellaris’teki gibi baksınlar bize. Cidden şeriatçı yöneteceğine ai yönetsin.

• Like 2
Sosyal ağlarda paylaş

bi ara cep telefonumun ön kameraya sağa sola kayan kamera kapatıcı bi aparat takmıştım da cebe gire çıka düştü tabi aparat. direkt bant taksam da olacak aslında, selfi melfi yok nasılsa. türlü çeşitli hallerimi sürekli görüyo alet, tribe giriyorum 

bu arada telefon kullanmayan insanların inanılmaz bi karizması var, denesem mi diyorum ama ip13miniye de göz diktim skfdjgh

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...