Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapay Zeka dünyayı ele geçirmeye kalktığında neler yapabiliriz?

Drall

Öne çıkan mesajlar

aha şimdi iyice tırstım sfgbj

tam da bu sabah sim kartımı akılsız telefona taktım, akıllı telefonu evde bırakma kararı aldım. iyi yapmışım. gideyim de bi şehir haritası, toplu taşıma haritası falan alayım. bi de fihrist mi tutsam yine çocukluğumdaki gibi sjkdfh

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada akıllı telefonu evde bırakıp gezme meselesi şimdilik iyi gidiyo, metroda yine kitap okumaya başladım. lakin cons da bol, harita almam lazım, ufak bi almanca ingilizce sözlük taşımam lazım, toplu taşıma haritası almam lazım falan yanıma. belirli bir yere gideceğimde yola çalışıp çıkıyorum evden, ama yolda hadi şuraya da gidelim gibi bi şey çıktı mı bi afallıyorum. yine de geçen gün kocaman bi parkta hissikablelvuku yöntemiyle arkadaşları bulunca bi özgüvenim coşmadı değil sdfg

Sosyal ağlarda paylaş

ekran bağımlılığıyla savaşmanın nesi hipsterlık olm? bi hafta önce metroda bi elimde kitap tutarken diğer elimde telefonda whatsapptaydım, bildiğin kendimden utandım bunu farkettiğim an.

az yukarda ai demiş zaten, insanlık farkına bile varmadan ele geçirsek ne fena olurdu yıh yıh yıh diye gözlerini kısa kısa

son edit: sana naber'in son sayısının kapağını armağan ediyorum 

Drall tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi iyi de ekran bağımlılığıyla telefon taşırken de savaşabilirsin, hani bakmayarak falan? Çantanda sözlük, harita, pusula ve fenerle mi gezeceksin izci gibi? Bilmiyorum telefon taşımamak çok hipster bir hareket gibi geldi allah bilir ortamlarda da "ai dünyayı ele geçirmesin diye bireysel bir protesto aslında bu canım. Don kişot gibi olmayanı oldurmak için savaş veriyorum, bana geçip bir kahve içer miyiz?" diye konuşup kızlara hava basıyorsundur

Sosyal ağlarda paylaş

kumtel telefonun resmini alabilir miyim? ben de satin alacagim bu kadar ekmek cikiyorsa.

gerci herkeste smartphonelar varken (ilk zamanlari gerci, herkeste yoktu ama yayilmisti bayagi) telefonum calinmisti. param da yoktu, sundan kullanmistim bayagi uzunca bir sure. bildigin en kuru zamani idi abi. o donemde hipsterlik yoktu tabii.

hipster gibi giyince falan dogrudan "iyh fakir! kokuyordur bu!" diyorlardi

260w

dasaaa tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Drall, 12.06.2023 11:01 tarihinde dedi ki:

bu arada akıllı telefonu evde bırakıp gezme meselesi şimdilik iyi gidiyo, metroda yine kitap okumaya başladım. lakin cons da bol, harita almam lazım, ufak bi almanca ingilizce sözlük taşımam lazım, toplu taşıma haritası almam lazım falan yanıma. belirli bir yere gideceğimde yola çalışıp çıkıyorum evden, ama yolda hadi şuraya da gidelim gibi bi şey çıktı mı bi afallıyorum. yine de geçen gün kocaman bi parkta hissikablelvuku yöntemiyle arkadaşları bulunca bi özgüvenim coşmadı değil sdfg

When I was in Germany, daha böyle smartphone'lar ve GPS yaygın değildi pek. Türkiye'den gelen bir arkadaşımla doğa yürüyüşüne çıkıp yaşadığım şehre yakın bir göleti keşfetmek istemiştik, göle yaklaşınca bir ırmak olduğunu biliyordum. Irmağı gördüm; "bu ırmak göle dökülüyordur, en yakın deniz kuzeyde Hamburg'da ne de olsa"  diyip ırmağın akış yönüne doğru yürümeye başladık. Bir iki saat sonra hala göle varamayınca ve normalde gölün kaldığım yurttan 30dk yürüme mesafesinde olması gerektiğinden bir hata yaptık herhalde dedik. MEĞER IRMAK HENÜZ IRMAK DEĞİLMİŞ VE GÖLÜN ORADAN GEÇİP HANNOVER'İN KUZEYİNDE BAŞKA IRMAKLARLA BİRLEŞİP HAMBURG'DA DENİZE DÖKÜLÜYORMUŞ... Irmağın akış yönünün tersine 10dk yürüsek göle varacakmışız.

https://de.wikipedia.org/wiki/Leine_(Aller)#/map/0

280km uzunluğundaymış arkadaş, biz takriben 50 - 60. km'sinden falan yürümeye başladık.

Öte yandan hayatımın en eğlenceli gezilerinden bir tanesiydi, babamla Likya Yolu'nu tersten yürümeye karar verme saçmalığımızla beraber.

Dipnot olarak hala GPS kullanmıyorum mümkün mertebe hiç bir gezimde, normalde göremeyeceğim pek çok şeyi görüyor, spatial yeteneklerim ve hafızam canlı kalıyor. Çevre algım daha gelişkin. Hipster'lıksa hipster'lık ama twitter ve instagram hesaplarımı daha yeni açtım, facebook hesabımı 10 yıl önce kapatmıştım. Linkedin'im falan yok. Sosyal medyayla tek ilişkim komikli kedi videoları ve arkadaş story'leri. Hiç bir şeyin eksikliğini çekmiyorum. O cons'ların bir süre sonra avantaj olduğunu farkediyor insan. Sözlükler dahi öyle, Yunanistan'a tatile gideceğimiz zaman türkçe-yunanca günlük sözlük aldım 2017'de, sözlüğü şöyle bir okudum. Yunanistan'a gittiğimizde hem yunan alfabesini okuyabiliyordum hem de çat pat konuşuyordum. Çeviri app.leri falan kullansak %1'ine sahip olmazdım şu anki Yunanistan ve yunanca bilgimin. GPS kullanmadan seyahat etmiştik tüm gezi boyunca ve sıfır sıkıntı yaşadık. Yine Prag'da GPS kullanmadan 2011'de 3 gün geçirdim. 2014'te gittiğimde yerlisi kadar iyi biliyordum Prag'ı. Beraber gittiğim iş arkadaşım kafayı yemişti sdf.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...