Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yapay Zeka dünyayı ele geçirmeye kalktığında neler yapabiliriz?

Drall

Öne çıkan mesajlar

yapay zeka dünyayı ele geçirirse dünyada aç kalmaz diye düşünüyorum. her insan için eşit yaşam standartı oluşur. tüm işi yapay zekalılar yapar.

insanlık için de isteyen 7/24 camış gibi yatar isteyen de bilime insanlığa katkı sağlar araştırmalarla vs.

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

Oce4n, 25.04.2023 09:17 tarihinde dedi ki:

yapay zeka dünyayı ele geçirirse dünyada aç kalmaz diye düşünüyorum. her insan için eşit yaşam standartı oluşur. tüm işi yapay zekalılar yapar.

insanlık için de isteyen 7/24 camış gibi yatar isteyen de bilime insanlığa katkı sağlar araştırmalarla vs.

atomun parçalanabilirliği bulunduğunda bunu sadece enerji kaynağı olarak kullanırız, dünyayı kömürden ve petrolden kurtarırız diyen bi iyimser gelecekçilik sezdim sende

Sosyal ağlarda paylaş

Abi insanları şu anda değerli kılan tek şey işgücüne katılıyor olmaları. İşleri yapay zeka yapmaya başladıktan sonra hiçbir önemimiz kalmayacak. Sadece beden işçilerinin etkileneceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, tüm meslek kollarını etkileyecek bu. Tamamen bitirmese bile eskiden her sektörde 100 kişi çalışıyorsa artık 10 kişiye ihtiyaç olacak. 

sonra yok efendim dünya ölüyor yok efendim kaynaklar yetmiyor en fakirden başlayıp yukarı doğru çıkarak nüfus 100 milyona düşene kadar herkesi öldüreceklerini düşünüyorum ben. Hatta bir de bunu teşvik ederler baya, iyi insanların fedakarlıklarını simgeleyen bir anıt falan dikerler. Metaverse o zamana kadar ilerlerse belki zihniimizi bilgisayara aktarırırz falan iğrenç şeyler baya

siz hala taze incir yiyip orgy yapacaüız hayalleri kurun 

hnwjtobij0381.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

250 yıldır makineler insanların işini çalıyor ve bunun sonucunda çalışmadan yıllarca oturup, yiyip içebildiğimiz bir düzen mümkün oldu. emekliliğin bütün yaşam boyunca sürdürülememesi için sebep yok gerekli işgücü azaltıldıkça. insanları 60 yaşına geldiklerinde hala öldürmediğimize göre endişe edecek bir durum yok.

ha yok skynet gibi birşey gerçekten olursa onunla kapışmamız pek mümkün değil. biz bir reaksiyon düşünene kadar olabilecek bütün hamleleri hesaplayıp önlem geliştirebilen bir zeka ile bizim aramızdaki fark bizimle karınca arasındaki fark gibi bile değil. bizimle eğlenir ancak.

uzaylılar vs insan, ai vs insan hikayelerinde hep biz kazanmayı seviyoruz da bizimle kapışma noktasına gelmişse öyle davut vs golyat gibi olmaz iş. evimde bir böceğin yaşayabilmesi için tek çaresi benim tespit alanımın dışında saklanması. öyle olur.

şurada anlattığı gibi olur ama john connor çıkıp kurtaramaz yani pek.

Sosyal ağlarda paylaş

emeklilik konseptinden bahsetmişim. ancak endüstri devrimi ertesi 'makineler insanların işlerini çaldıktan' sonra mümkün oldu hayata geçirilebilmesi. ve evet çalışmadan oturup yiyip içmek zaten emekliliğin anlamı. hayatın son dönemine yönelik başladı, o dönemi bütünü kapsayacak hale getirmek de işgücünü insanın üstünden daha çok alarak mümkün olabilir. bir kişi bir kişiye bakarken şimdi bir kişinin dört kişiye, gelecekte sekiz kişiye bakmak zorunda kalabileceği toplumlar gündemde. bu ancak daha da çok makine delegasyonuyla olabilir.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

tarihe baktigimizda teknoloji is gucu ihtiyacini oldurmuyor, daha sofistike sekilde daha farkli is gucu kollari doguruyor. eger ki tumden makinelerin yapabilecegi isler varsa zaten o isler insanlik icin hakaret ve zaman kaybi.

ha bence de is gucune birim is icin gereken insan nicelik olarak daha az olacak ama nitelik daha cok onem kazanacak. su anki algimizla tanimladigimiz isler icin konusabiliyoruz ancak. 100 yil once su anki is kollarinin cogunu hayal bile edemezdi insanlik. kim bilir ne durumda olcaz o noktada.

Sosyal ağlarda paylaş

Tarihe bakarak yapılacak çıkarımlar yapay zeka özelinde bir anlam ifade etmiyor yalnız. Bu işte otomobil icat edildi, at yetiştiricileri işsiz kaldı ama araba tamircileri iş kazandı gibi bir şey değil çünkü. Hem fiziksel hem zihinsel tüm işlerde insanlardan daha ileri bir varlıktan bahsediyoruz. Her şekilde yok edilen ya da azaltılan meslekler kazanılandan daha fazla olacaktır.

Yiyip içme konusuna da gelelim. Eski insanlar çok daha kalabalık aileler halinde yaşıyorlar, çok daha fazla çocuk yapabiliyorlardı. Nasıl oluyor da daha az kişiye bakıyorlardı sorabilir miyim? Günümüzde yıllarca kendi biriktirdiği paranın 30%'u kadarına devlet ekleme yapıyor diye aldıkları 3-5 kuruş şeyle mi geçiniyor yaşlılar sanıyorsun? Eskiler emeğin ve çalışmanın karşılığını alabiliyorlardı. Eski insanların iş olarak yaptığı avcılık, balıkçılık gibi şeyleri günümüz insanı bugün hobi niyetine yapıyor. Teknoloji her zaman için gelir adaletsizliğinin arttığı ve sömürünün olduğu bir dünya hediye etti insanlara. 

Sosyal ağlarda paylaş

tarihten çıkarım yapmıyoruz, tarihten örnek veriyoruz. zaten örnek olmasa bile gayet düz mantık, gereken işgücü azaldıkça insan ya yeni işkollarına yönelir, ya da boşa çıkan zamanı değerlendirir. mesela sanatçılık ölecek mi tartışması var ama tarihte bugünkü kadar büyük bir insan topluluğun sanatla uğraştığı bir dönem olmadı, sanat patlaması var. bu da makineleşme kaynaklı. sadece zengin burjuva, asil sınıflar, soylular vs'nin ulaşabildiği şeyleri bugün çekirdek çitler gibi en fakirler bile faydalanıyor. dünyanın çevresini krala tarçın götürmek için gemilerle aylarla dolaşan dönemlerden bugün baharatı öyle "bedava ve ekstra bir gıda, koy" denen döneme geldiğimiz gibi. ulaşılabilirliği artabilmesi için birşeyin değerinin düşmesi, onun olması için de bol miktarda fosur fosur üretilmesi lazım.

insan taş kırıyordu taş. kazma sallayıp taş kırmaktan bugüne gelindi, şimdi yapay zekaya "yap evladım" deyip şunu düzgün yaptı mı yapamadı mı konuşuyoruz. eski çocukla bugünkü çocuk nasıl yaşıyor ona bakalım. ha tabii önce çocukluğuna ulaşabilen çocuk yapmamız lazım bir dk. ilki doğumda öldü. ikincisi bebekken öldü. üçüncüsü çocukken öldü. dördüncüsüne geldik, nasıl yaşıyor? okul yok. oyuncak yok. ulaşım yok. tatil yok. beraber zaman geçirme tarlada beraber hasat ekmek, biçmek. büyüdü hop yerel lort/bey çağırdı askere, gitti öldü. hadi beşinci. yani evet köpek enciği gibi yaşayacaksa bugün de 15 çocuk yapmak mümkün, afganistan, afrika'da filan görüyoruz işte davar gibi büyüyen insanlar, yetişen diyemiyorum. sonra işte ya taliban ya kony onların tetikçisi oluyor işte, yukarıda anlattığım erken ortaçağ modeli yaşam.

eski dediğimiz hangi eski zamanı konuşuyoruz? çünkü "herşey eskiden iyiydi" diyen insanların anlattıkları 50-60'larda onlar şehirliyken, köyden göç olmadan önce yaşadıkları dönem. benim eski dediğim zaman endüstri devrimi öncesi dönem. teknoloji it gibi yaşamaktan insan gibi yaşamaya terfi ettirdi insanları. bugün "mikroplastik içtim mi içmedim mi" diyeni insanı 200 yıl önce koleralı kuyudan su çekip içtiği devre bir hafta koyup seyredebilsek keşke.

Sosyal ağlarda paylaş

kendi kendine dusunup bir sey ortaya koyan bi varliktan bahsetmiyoruz. yapay zeka dedigin istatistiksel modellemeye dayanan insan yapimi algoritma. su anki haliyle Large Language Model (LLM) ler ile sanki context'ten bagimsiz AGI yaratilmis gibi bir hal var ama hic oyle degil calisma prensibi. aslinda arama motoru nasil hizlandiriyosa isimizi bu da oyle hizlandiriyor ama cok daha iyi efektif, farkli bi paradigmayla.

herhangi bir yenilik, fark yaratabildigimiz noktada ortaya cikiyor. bu farki belki evrimsel biyolojiyle modelleri ciftlestirerek ortaya cikarabilcez ileride ama bana hala buna cok uzagiz gibi geliyor.

• Tesekkurler 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Sam, 30.04.2023 00:41 tarihinde dedi ki:

tarihten çıkarım yapmıyoruz, tarihten örnek veriyoruz. zaten örnek olmasa bile gayet düz mantık, gereken işgücü azaldıkça insan ya yeni işkollarına yönelir, ya da boşa çıkan zamanı değerlendirir. mesela sanatçılık ölecek mi tartışması var ama tarihte bugünkü kadar büyük bir insan topluluğun sanatla uğraştığı bir dönem olmadı, sanat patlaması var. bu da makineleşme kaynaklı. sadece zengin burjuva, asil sınıflar, soylular vs'nin ulaşabildiği şeyleri bugün çekirdek çitler gibi en fakirler bile faydalanıyor. dünyanın çevresini krala tarçın götürmek için gemilerle aylarla dolaşan dönemlerden bugün baharatı öyle "bedava ve ekstra bir gıda, koy" denen döneme geldiğimiz gibi. ulaşılabilirliği artabilmesi için birşeyin değerinin düşmesi, onun olması için de bol miktarda fosur fosur üretilmesi lazım.

insan taş kırıyordu taş. kazma sallayıp taş kırmaktan bugüne gelindi, şimdi yapay zekaya "yap evladım" deyip şunu düzgün yaptı mı yapamadı mı konuşuyoruz. eski çocukla bugünkü çocuk nasıl yaşıyor ona bakalım. ha tabii önce çocukluğuna ulaşabilen çocuk yapmamız lazım bir dk. ilki doğumda öldü. ikincisi bebekken öldü. üçüncüsü çocukken öldü. dördüncüsüne geldik, nasıl yaşıyor? okul yok. oyuncak yok. ulaşım yok. tatil yok. beraber zaman geçirme tarlada beraber hasat ekmek, biçmek. büyüdü hop yerel lort/bey çağırdı askere, gitti öldü. hadi beşinci. yani evet köpek enciği gibi yaşayacaksa bugün de 15 çocuk yapmak mümkün, afganistan, afrika'da filan görüyoruz işte davar gibi büyüyen insanlar, yetişen diyemiyorum. sonra işte ya taliban ya kony onların tetikçisi oluyor işte, yukarıda anlattığım erken ortaçağ modeli yaşam.

eski dediğimiz hangi eski zamanı konuşuyoruz? çünkü "herşey eskiden iyiydi" diyen insanların anlattıkları 50-60'larda onlar şehirliyken, köyden göç olmadan önce yaşadıkları dönem. benim eski dediğim zaman endüstri devrimi öncesi dönem. teknoloji it gibi yaşamaktan insan gibi yaşamaya terfi ettirdi insanları. bugün "mikroplastik içtim mi içmedim mi" diyeni insanı 200 yıl önce koleralı kuyudan su çekip içtiği devre bir hafta koyup seyredebilsek keşke.

insan gibi yaşamaya terfi ettirdi öyle mi? Asıl teknoloji insan zihnini ve yaşamını o kadar gereksiz ve aptalca şeyle doldurdu ki tarihin hiçbir anında günümüzde olduğu denli doğasından uzaklaşmamıştır insanlık. Al bak bakalım insan gibi yaşamak neymiş aslında, o davar gibi yaşıyor dediğin insanları göstereyim sana biraz 

Hayatının hiçbir döneminde şu çocuğun sahip olduğu özgürlüğün %1'ine bile sahip olamayacaksın. Hiçbir zaman bu kadar samimi gülemeyeceksin belki de. Kendini oyuncağım var, okulum var, tatile çıkıyorum diye avutursun, ancak bu saydıklarının hepsi medeniyetin ve ekonomik sistemin dayattığı kavramlar. Ayrıca oyuncak yoktu da ne demek, şirketlerin ürettiği plastikler ve bilgisayarlar yoktu belki ama topraktan, taştan vb. kendi oyuncaklarını yapıyorlardı gayet ki zaten günümüzdeki manchild'lar sana aksini düşündürse de oyuncak sadece belli bir yaşa kadar çocukların el göz koordinasyonu gibi bazı yeteneklerini geliştirmekte kullancakları bir araç, lego oynamakla taşları üst üste koyup ev yapmak arasında fark yok. Doğadaki insanın tatil hayaliyle yaşadığını da göremezsin. Ancak teknolojinin yarattığı toplumun köleleri kendi patetik hayatlarından yılda 2 haftalığına kurtulabilmek için tatil özlemi çekerler. Eski insanlar günümüzdekiyle kıyaslanamayacak kadar özgür ve mutlulardı. Günümüz insanı ise insipid hayatlarını az da olsa unutabilmek için junkie gibi geziyor ortalıkta.

Zaman olarak tarım devrimi öncesini baz alıyordum kendime ama istediğin dönemi ele alabiliriz çünkü teknolojinin tarihin her safhasında götürüsü getirisinden fazla olmuştur.

Bir de dalga geçer gibi eskiden lordlar insanları askere alıyorlardı, savaşta ölüyorlardı yazmışsın. Şu an kitlesel yok oluşu tartışıyoruz alooo? Artık çayıma tarçın koyabiliyorum, yazın tatile marmarise gidebiliyorum diye teknolojiyi savunmaya devam edin ama sonra yok süleyman soylunun telefonundaki uygulamada yüzlerimiz kayıtlıymış, yok efendim ülkeler çin tipi digital diktatörlüklere evrilmiş bizi fişliyorlarmış, yok efendim putin düğmeye basarsa yanarız diye ağlamayın.

Literally yapay zekanın yaratıcısı benim gibi düşünüyor lan. Sen burada hala uslu bir köle olup efendilerimizin bizi tahakküm altına alacakları yeni yolları övmekle uğraşıyorsun. Hayır sen bethesda oyunlarını daha iyi diyalog opsiyonlarıyla oynayacaksın diye biz neden distopya içerisinde yaşamaya mahkum oluyoruz?

https://www.diken.com.tr/yapay-zekanin-babasi-googledan-ayrildi-artik-tehlikeler-hakkinda-rahat-konusabilirim/

carlin-00.png

carlin-01.png

carlin-03.png

Sosyal ağlarda paylaş

bu insanın doğası neymiş bir kere, mağara adamlığı mı insanın doğası? peki iki hafta sonra dönüp şunu yazarken neyi kullanıyorsun? aa o insanı insanlıktan uzaklaştıran şeyleri kullanıyorsun. burada nasıl başka görüşleri görüp düşünce geliştiriyorsun? gene aynı şekilde. gidip amish gibi yaşa ondan memnunsan, ama gördüğüm kadarıyla mercedes'e binip, kalaşnikof sıkıp, cep telefonuyla konuşup sonra "batı medeniyetinin getirdiklerini reddedin" diyen boko haram gibi bir durumdasın, anlam veremedim. şu forumda görüp göreceğim en kendiyle doğrudan çelişen mesaj herhalde.

o çocuğun güldüğü gibi gülüyorum gayet ama öyle cangıl köyünde doğsam zaten 10 yaşında filan ölmüştüm genetik hastalığım nedeniyle, o çocuğun da 15 kardeşinden 5i ölmüştür, benim yaşıma geldiğinde de beli bükülmüş olur çoktan, hayatta kalabilmişse. teknolojiyi sırf instagram filan zannediyorsun sanırım. hippiler de organları çökünce "bırakın beni ölücem" demiyor, tıpış tıpış hastaneye gidip modern tedavisini oluyor. çiçekle tedavi olmaya çalışan da mortluyor. sen fişlenme git adada yaşa, ama öyle hastalanınca geri dönmek yok ha, tom hanks gibi dişini kendin anestezisiz çekersin çürüyünce.

suyunu da kendin damıtacaksın, yemeğini de kendin ekip biçeceksin. böcekler, hastalıklar ekinlerini kırınca, suyunda koli basili çıkınca markete gitmek yok ama. market de yok zaten. hepsini yiyeceksin, içeceksin. yağmur yağınca hasırların içinden gece kafana damlayınca betonarme yok içine gireceğin. üşüyünce ince mikrofiber giysin yok kuru tutacak. bağırsağında 2 metre tenya uzayıp seni halsiz bırakınca içeceğin antibyotik de yok. telefon da yok "gelin beni kurtarın" filan yazamayacaksın. senin gibi ama senden güçlü biri daha adaya gelip seni kölesi yapınca gece gündüz çalışacaksın kalan kısa ömründe. ama biz sülonun uydusuyla senin gülümsemeni seyrederiz merak etme.

kır bilgisayarını ve telefonunu da, cevap beklemiyorum da yazma hiç seni alıkoymayayım 'insan gibi' yaşamından. yazı filan insanlığa aykırı çünkü, okuma yazması olsa öyle gülebilir miydi o çocuk hiç. cehalet erdemdir zira.

• Like 2
Sosyal ağlarda paylaş

Eskilerin bir sözü var söylüyorlar hala "şimdiki nesil yokluk nedir bilmez" diye. millet siyasi bir şey sanıyor bunu ama değil, teknolojinin getirdiği sonuç aslında. eskiden köyde elektrik yokken mum ile yaşarlarken tarlada ne çıktıysa onu yedikleri dönemden bahsediyoruz. Yan köyde yeterince mahsül çıkmadığı için yağ bulamadıkları, canları tatlı bir şey isteyince ama henüz hasat yapamadıkları için toz şeker satın alamadıkları dönemlerden bahsedilmek isteniliyor. "Yok" yok idi o zamanlarda. 

Zamanı az ileri saralım alman gurbetçiler zamanında köydeki çocukların en büyük heyecanı alamancının getirdiği çikolatalar. Çünkü şehrinde istesen de yok onlardan.

Ama şu an canın her ne isterse bulabildiğin, ulaşabildiğin bir özgürlükten bahsediyoruz. 

Eski insanların çalışmak zorunda kalmadıkları gibi bir yanılsama da var. Yok öyle bir şey, tarlada veya hayvanların başında *seve seve* çalışmak zorundaydın yaşamak için. Şu andaki tek fark iş seçme özgürlüğün var biraz...

Sonuç olarak kandırmayalım kendimizi. Her devirde insanlar mutlu olabiliyor, her devirde insanlar çalışmak zorunda kaldı, tek istisnası gelecek olabilir. Robotlar her işi yaptığında insanlar çalışma zorunluluğu duymayacak.

böyle yaşlancaz inş:

Wall-E+obese+humans+-+cropped.jpg

• Like 2
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 11.05.2023 01:00 tarihinde dedi ki:

bu insanın doğası neymiş bir kere, mağara adamlığı mı insanın doğası? peki iki hafta sonra dönüp şunu yazarken neyi kullanıyorsun? aa o insanı insanlıktan uzaklaştıran şeyleri kullanıyorsun. burada nasıl başka görüşleri görüp düşünce geliştiriyorsun? gene aynı şekilde. gidip amish gibi yaşa ondan memnunsan, ama gördüğüm kadarıyla mercedes'e binip, kalaşnikof sıkıp, cep telefonuyla konuşup sonra "batı medeniyetinin getirdiklerini reddedin" diyen boko haram gibi bir durumdasın, anlam veremedim. şu forumda görüp göreceğim en kendiyle doğrudan çelişen mesaj herhalde.

o çocuğun güldüğü gibi gülüyorum gayet ama öyle cangıl köyünde doğsam zaten 10 yaşında filan ölmüştüm genetik hastalığım nedeniyle, o çocuğun da 15 kardeşinden 5i ölmüştür, benim yaşıma geldiğinde de beli bükülmüş olur çoktan, hayatta kalabilmişse. teknolojiyi sırf instagram filan zannediyorsun sanırım. hippiler de organları çökünce "bırakın beni ölücem" demiyor, tıpış tıpış hastaneye gidip modern tedavisini oluyor. çiçekle tedavi olmaya çalışan da mortluyor. sen fişlenme git adada yaşa, ama öyle hastalanınca geri dönmek yok ha, tom hanks gibi dişini kendin anestezisiz çekersin çürüyünce.

suyunu da kendin damıtacaksın, yemeğini de kendin ekip biçeceksin. böcekler, hastalıklar ekinlerini kırınca, suyunda koli basili çıkınca markete gitmek yok ama. market de yok zaten. hepsini yiyeceksin, içeceksin. yağmur yağınca hasırların içinden gece kafana damlayınca betonarme yok içine gireceğin. üşüyünce ince mikrofiber giysin yok kuru tutacak. bağırsağında 2 metre tenya uzayıp seni halsiz bırakınca içeceğin antibyotik de yok. telefon da yok "gelin beni kurtarın" filan yazamayacaksın. senin gibi ama senden güçlü biri daha adaya gelip seni kölesi yapınca gece gündüz çalışacaksın kalan kısa ömründe. ama biz sülonun uydusuyla senin gülümsemeni seyrederiz merak etme.

kır bilgisayarını ve telefonunu da, cevap beklemiyorum da yazma hiç seni alıkoymayayım 'insan gibi' yaşamından. yazı filan insanlığa aykırı çünkü, okuma yazması olsa öyle gülebilir miydi o çocuk hiç. cehalet erdemdir zira.

lol 2 hafta sonra yazınca noluyor? Bu mesajı da aynı gün içinde yazabilirdim aslında ama sırf sen rahatsız ol diye yine geç yazıyorum. Evet mağara adamlığı insan doğası, bir canlının doğal halini tespit etmek istediğinde en yalın haline bakarsın, bunu da ben mi anlatacağım? Boynunda tasma, üzerinde kazak olan ve kuru mamayla beslenen bir köpeğin doğal halinde yaşadığını iddia edemeyeceğin gibi insan için de bunu söyleyemezsin. 

"Tayyipi sevmiyorsan neden onun ülkesinde yaşıyorsun?" tier argümanlarına da güldüm. Aynı şeyi solculara da yapıyorlardı. "Hurr durr madem komünistsin neden marka giyiyorsun :D:D". Çünkü içine doğduğum dünya buydu ve günümüzde internet kullanmadan bir cafedeki menüye bile erişemiyorsun. İçerisinde yaşadığım toplumun böyle şekillenmiş olması onu eleştiremeyeceğim anlamına da gelmiyor. Ha eğer bana sorulmuş olsaydı medeniyeti kuralım mı diye tercihimi kurmamaları yönünden yapardım.

Modern insan özgürlüğünü ve karakterini, güvenliği için feda etmiş korkaklar sürüsüdür. Covid zamanı da gördük zaten bu lafın ne kadar isabetli olduğunu. Eskiden sadece local bully'nin tehdidi altında olacakken şu anda global olarak baskı altındasın, aslına bakarsan tüm modern sosyal hayat baskı ve kısıtlama üzerine kurulu. Eski insanların çok daha sağlıklı ve mutlu yaşadığına da eminim ayrıca. Tabii yürümeye üşenen, pc başında oturmaktan kamburlaşmış, poşet taşırken kolu ağrıyan tembel adamlara göre olmadığına katılıyorum.

edit: abi bir de gitmiş wall-e'de modern insanı yermek amacıyla yazılmış hayat tarzını övmüşsünüz pes gerçekten lol

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

neyse hadi cevap vereyim..

köpek kendi aklıyla kendi doğasını değiştirmek isterse değiştirir, şu verdiğin argüman “homoseksüellik doğada yok bu hastalık” diyenlerden farksız. insan doğası kendini aklıyla ne yöne değiştirmek istiyorsa öyle değiştirir. isterse havada uçar, isterse deniz altında yüzer. doğasında olmadığı halde. sana da bana da sormaz.

ne cafesi yahu, insan doğasında var mı cafe? sen kahve de içiyorsundur kesin. o çekirdekler öğütülüp sıcak suya karışsın diye mi var? insan doğal halinde kafein yüketiyor muymuş? o yukarıdaki genç hiç öay, kahve içmiş mi? insan doğasına ihanet ettiğini itşraf etmişsin resmen, yakıştıramadım hiç.

”siz sheeple bir ben akıllı” derken bir yandan da cafede suni içeceğini yudumluyorsun, seni doğaya şöyle alet edavat olmadan bir bırakmak lazım cidden. öyle çakı bile olmayacak ama. sonra hayatta kaldıysan tekrar konuşuruz medeniyet lazım mıymış değil miymiş.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Sam, 14.05.2023 15:32 tarihinde dedi ki:

neyse hadi cevap vereyim..

köpek kendi aklıyla kendi doğasını değiştirmek isterse değiştirir, şu verdiğin argüman “homoseksüellik doğada yok bu hastalık” diyenlerden farksız. insan doğası kendini aklıyla ne yöne değiştirmek istiyorsa öyle değiştirir. isterse havada uçar, isterse deniz altında yüzer. doğasında olmadığı halde. sana da bana da sormaz.

ne cafesi yahu, insan doğasında var mı cafe? sen kahve de içiyorsundur kesin. o çekirdekler öğütülüp sıcak suya karışsın diye mi var? insan doğal halinde kafein yüketiyor muymuş? o yukarıdaki genç hiç öay, kahve içmiş mi? insan doğasına ihanet ettiğini itşraf etmişsin resmen, yakıştıramadım hiç.

”siz sheeple bir ben akıllı” derken bir yandan da cafede suni içeceğini yudumluyorsun, seni doğaya şöyle alet edavat olmadan bir bırakmak lazım cidden. öyle çakı bile olmayacak ama. sonra hayatta kaldıysan tekrar konuşuruz medeniyet lazım mıymış değil miymiş.

Homoseksüellik örneğiyle alakası yok zira homoseksüellik doğada yok değil. Canlının doğası da öyle pat diye 50 yılda değiştirilen bir şey değil bir de, biliyorsun değil mi? İnsanların zekalarını ve kümülatif bilgilerini kullanarak hayat şekillerini çok hızlı değiştiriyor olmaları bunun doğal gerçekleştiğini göstermiyor. Yarın öbür gün gerçek besinler yerine haplarla besleniyor olsak doğamızı değiştirdik sanırsın sen kesin.

Üstteki paragrafta bu argümanların cevabını vermeme rağmen halen daha "madem çok doğal yaşama heveslisisin neden otobüse biniyorsun" seviyesinde şeyler yazmışsın. Sen de teknolojiyi çok seviyorsan sadece paketli gıdalarla beslen o zaman? Ayrıca temiz hava almak, ormanda yürüyüş yapmak, güneş ışığı görmek gibi şeyler de yasak.

Bir de ilkel insanlar da kahve tüketiyorlarmış görünüşe bakılırsa :d

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-69823-1_4#:~:text=Caffeine from natural sources has,early as the Paleolithic period.

Zaten forumda ne kadar obez, 30 yaşında oyuncak bebeklerle oynayan sıkıntılı tip varsa tepkilerini çekmişim. Problemli hayatlarını benim hayalimdeki dünyada sürdüremeyecekler çünkü.

Gizli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...