Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

EDC(everyday carry) Konusu

DoGMeaT

Öne çıkan mesajlar

Selam kankiler,

Lüzumsuz şeylere para harcama meraklısı bir insan olarak, çakı, el feneri, kalem, multi tool, saat, cüzdan vb şeylere derin duygular besliyorum. 1000 review okumadan item almıyorum, beğendiğim, beğendiğiniz şeyleri paylaşıp konuşacağimiz bi konumuz olsun

Siftahı geçen aldığım bir kaleme yaptığım bir işlemle açayım, fischer space pen, astronotlar uzayda kullansın diye dizayn edilmiş miş, pirinç(brass) görünce atladım, parlak şeylere zaafım var, ama elime ulaşınca fazla parlak geldi gözüme.

Bunu kullandıkça üzerinde bir patina oluşacak, ama ben o eskimiş görüntüye daha çabuk ulaşmak istedim, daha estetik bence patinali hali .

O yüzden sirke+tuz kombosunun buharina maruz biraktim kalemi, 10 dakkada patina oluştu, baya hoşuma gitti, cila atarsam eski haline döner ama bence çok güzel.

h7IB0i6.jpg

a7WxeT3.jpg

7MKHq3n.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

edc muazzam bi karadelik. Kalem desen ayri, bicak/caki desen apayri, fener v.b. hepsi kendine has bir dunya. Benim cok keyif aldigim seylerden bi tanesi de dericilerde dolanip, onlar icin hurda sayilabilecek kucuk ama kaliteli deri parcalarini alip guzel kalemlere kilif yapmak. 

Fischer e gelince space pen in ag7 ve bullet i var bende de. Gerci bullet artik yok; Bullet titanium ve siyah kaplama olanini 10 sene evvel okulda calmislardi. Hala icim sizlar. Hele simdi kura vurdugunda ettigi para dusunulunce titanium olan canimi cok sikiyor. 

Patina icin kilit poset icine haslanmis yumurta ve biraz sirke asiri hizli yanit veriyor, kokusu da dusunuldugu kadar kalici degil. Balkona vs atip 1-2 gun sonra cikartip durulamak yeterli. 

Sosyal ağlarda paylaş

öyle deme bir gün kalem lazım oldu, bir problem çözmem gerekiyordu. kalemlerin hepsi dandik olduğu için odaklanamadım gittim 3-4 kırtasiye v.b. gezdim kalemleri denedim tek tek, internetden bir kaç tane sipariş verdim ve sonunda aradığım kalem setlerini elde ettim, yeşil kırmızı siyah mavi şeklinde. 

çantamda duruyorlar 6 senedir.

ama kalem lazım olduğunda kalemim olduğunu biliyorum ve bu beni rahatlatıyor. ?

Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, Fistan dedi ki:

en son ne zaman yazı yazdınız acaba. bi bond çanta babamın kalem koleksiyonu  var, bomboş bi hobi şu devirde. yatıyor kalemler öyle.

Ben hergün habire not alıp duruyorum, hatta yine EDC ye dahil su geçirmez sayfalı not defterim de var.

iş için %100 şart bana, tek kalem yetmiyor, 1 kalın uçlu keçeli kalemim ,1 normal kalemim var daima cebimde. 

Bide böle itemler proclayınca çok güzel hissiyatı oluyor. Misal, geçen gün bi komşum yolda çevirdi, küçük bi iş teklifi yaptı, şu şu tarihte bi catering olayımız var, ilgilenir misin diye, hemen not defterimi çıkardım, detayları not ettim, o an telefonla da belki yapabilirdim bunu, ama not defteri daha bi resmi, ciddi görüntü veriyor, iş bitirici sinyali veriyor, tam böyle im ready to fucking goooo demiş gibi oluyorsun, bence.

Bide böyle olunca, hergün kullanınca, insan, yahut ben, güzelini istiyorum, bilgisayar oyunundaki kozmetige bile para veriyoruz gün geliyor, reeldeki kozmetıge de verilebilir, hele günbegün kullanıliyorsa, niye olmasin.

bu sebepten bi Cross Wanderlust patlatasım var kendime ilk firsatta, hatta şu an amazonda indirimde, hmmm

ayrıca herhangi bir kalem işimi görmuyor, bazen -4 derece soğuk odada 5-10 dakka boyunca envanter listesi hazırliyorum, soguktan kalemlerin mürekkebi donuyor fln, tam izdirap oluyor o zaman o listeyi bitirmek, dandik kalem yetmiyor o yüzden, güzel, fonksyonel bişi almak için bahanem hazır ? bu space pen güzel oturdu misal, donmuyor, dün denedim. Fine uçlu pilot kullanıyordum ama bence cok leke birakiyor onlar, elim fln hep murekkep oluyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

O kadar çok şey yok bende ya;

Ceket ceplerinde (yazın ceket giymediysem pantolon ceplerinde ama ceketi bu yıl sadece Temmuz ve Ağustos'da çıkardım) cüzdan ve telefon sadece.

Kolda Galaxy Watch Active2 (Watch4'e geçip geçmeme konusunda çok kararsızım ama yeni OS olduğundan bir sonraki modeli beklerim sanırım. Active2'nin CPU yavaş ama çok da sorun çıkarmıyor.) 

Çantada şunlar var:

• Kaweco AL Sport Raw Aluminum (Scrikss mavi kartuş takıyorum)
  • Kaweco Versatil Special AL Mat Siyah 2.0
  • Küçük bir not defteri
  • Kobo Libra H2O
  • Galaxy Tab S7 (klavyeli kapağıyla)
  • WF-1000XM3
  • Victorinox Explorer
  • Kartvizitlerim
  • Bir tane küçük USB-C to USB-A erkek
  • Bir tane küçük USB-C to USB-A dişi
  • Anahtarlar (Firefly'dan Serenity anahtarlık ?)
  • Kruidvat Opticare (Herkese tavsiye ederim bunlar, çok iyiler. Artık sadece bunları kullanıyorum)
  • Beta blocker
  • Parasetamol
  • Yara bandı
  • Nemlendirici göz damlası
  • Günümüze ayak uydurmak için maske bir de tabii.

Çanta bu şu anda: https://www.vakko.com/postaci-cantasi/amblemli-canta-pm868238595274-0002/

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

Ben hergün habire not alıp duruyorum, hatta yine EDC ye dahil su geçirmez sayfalı not defterim de var.

iş için %100 şart bana, tek kalem yetmiyor, 1 kalın uçlu keçeli kalemim ,1 normal kalemim var daima cebimde. 

Bide böle itemler proclayınca çok güzel hissiyatı oluyor. Misal, geçen gün bi komşum yolda çevirdi, küçük bi iş teklifi yaptı, şu şu tarihte bi catering olayımız var, ilgilenir misin diye, hemen not defterimi çıkardım, detayları not ettim, o an telefonla da belki yapabilirdim bunu, ama not defteri daha bi resmi, ciddi görüntü veriyor, iş bitirici sinyali veriyor, tam böyle im ready to fucking goooo demiş gibi oluyorsun, bence.

Bide böyle olunca, hergün kullanınca, insan, yahut ben, güzelini istiyorum, bilgisayar oyunundaki kozmetige bile para veriyoruz gün geliyor, reeldeki kozmetıge de verilebilir, hele günbegün kullanıliyorsa, niye olmasin.

bu sebepten bi Cross Wanderlust patlatasım var kendime ilk firsatta, hatta şu an amazonda indirimde, hmmm

ayrıca herhangi bir kalem işimi görmuyor, bazen -4 derece soğuk odada 5-10 dakka boyunca envanter listesi hazırliyorum, soguktan kalemlerin mürekkebi donuyor fln, tam izdirap oluyor o zaman o listeyi bitirmek, dandik kalem yetmiyor o yüzden, güzel, fonksyonel bişi almak için bahanem hazır ? bu space pen güzel oturdu misal, donmuyor, dün denedim. Fine uçlu pilot kullanıyordum ama bence cok leke birakiyor onlar, elim fln hep murekkep oluyor. 

hobi değil seninki  ihtiyac oluyor. koleksiyon meselesi için yazmıştım ben. kalemle işin varsa tabi iyi olanı kullanacaksın :d

benim de lisede yılan derisi geçirdiğim rotringim çalınmıştı baya uzulmustum 

Fistan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Aket-Atum dedi ki:

EDC Kalem olarak Lamy Safari dolmakalem önerebilirim. Dolmakalem deyince uğraştırır diye düşünüyor insan ama kartuş ile de kullanabilirsiniz. Kullandığım dolmakalemler arasında fiyat ve performans olarak tartışmasız lider. Canavar resmen canavar. 

şekli çok güzel de kartuş için özel modifikasyon felan yapmak gerekiyor mu?

Sosyal ağlarda paylaş

Konu kaleme kaymis da, saat meragi olan var mi? Bu yaz yeni Seiko 5 diverlardan aldim bir tane, bir tane de orient kamasu aldim. Ozellikle Kamasu spec olarak da sahane. Renk secenekleri falan da iyi.

Bende su rengi var:

Kendime ilk olarak 2000 dolarlik bir sinir cizdim. Almak istedigim iki saat daha var, bir tanesinin uretimi durdu (seneler once ilk gozume kestirdigimde 350 dolardi, simdi 500 700 dolar arasi trusted resellerlarda) kalan butcenin onemli bir kismi ona gidecek gibi.

Saatleri hem aksesuar olarak seviyorum, hem de gimmickleri hosuma gidiyor. Gunluk olarak kiyafetimle kombinleyip takiyorum, akilli saat kullanmayi falan denedim ama herkeste olan saati her gun takmak hosuma gitmedi uzun vadede. Bir de mekanik saatleri kurmak etmek, ufak tefek modifikasyonlarla ugrasmak falan hosuma gidiyor. Bir ara letgodan falan tiri viri mekanik saatler alip sok takini da ogrenmek istiyorum iyice. Takimlarim falan var hali hazirda, sadece kurban lazim bir tane hahah

Saatler haricinde kalem ve defter yanimda oluyor her zaman. Calisirken notlarimi ipad’e aliyorum ama keyif icin bir seyler yazarken dolma kalem ve sekil sukul defter kullanmayi tercih ediyorum. Metis’in 3 kurusluk defterleri favorim, cantamda her an 2 tane oluyor. Herkes gibi bende de lamy safari var bir tane, bir tane de Scricks roller’im var cok sevdigim, lisedeyken babam vermisti. Kalemleri de seviyorum ama saat haricinde 2. bir dipsiz kuyuya atlamaya gerek yok eheh. Sahip olduklarimla mutluyum. Kalem meragi olan bir arkadasim sagolsun, her renk ve markadan sinirsiz murekkep de sagliyor ne zaman istesem ?

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Bone dedi ki:

şekli çok güzel de kartuş için özel modifikasyon felan yapmak gerekiyor mu?

Kalemin kendisi aslında kartuş için. Kartuş kullanmamak için konvertör denen pistonlu aletlerden almak gerekiyor. Onlar ile şişe mürekkepler de kullanılabiliyor. Her ikisi yöntemle de kullanıyorum, sorun yaşamadım.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, deadwoll dedi ki:

Konu kaleme kaymis da, saat meragi olan var mi? Bu yaz yeni Seiko 5 diverlardan aldim bir tane, bir tane de orient kamasu aldim. Ozellikle Kamasu spec olarak da sahane. Renk secenekleri falan da iyi.

Bende su rengi var:

Kendime ilk olarak 2000 dolarlik bir sinir cizdim. Almak istedigim iki saat daha var, bir tanesinin uretimi durdu (seneler once ilk gozume kestirdigimde 350 dolardi, simdi 500 700 dolar arasi trusted resellerlarda) kalan butcenin onemli bir kismi ona gidecek gibi.

Saatleri hem aksesuar olarak seviyorum, hem de gimmickleri hosuma gidiyor. Gunluk olarak kiyafetimle kombinleyip takiyorum, akilli saat kullanmayi falan denedim ama herkeste olan saati her gun takmak hosuma gitmedi uzun vadede. Bir de mekanik saatleri kurmak etmek, ufak tefek modifikasyonlarla ugrasmak falan hosuma gidiyor. Bir ara letgodan falan tiri viri mekanik saatler alip sok takini da ogrenmek istiyorum iyice. Takimlarim falan var hali hazirda, sadece kurban lazim bir tane hahah

Saat zehrini dedemden aldim her gece kurmasi, temizlemesi, yatarken bas ucuna bi mendil ustune koymasi vs gozumun onunden gitmeyen kesitler. Simdilerde herkes ordu usulu standart bi telefon, tablet veya akilli saat, asagi yukari ayni markalar ayni aksesuarlar oyle yasayip gidiyor. Bu tarz karakterli aletleri karsimdaki insanda gordugumde bana o kisi hakkinda apple watch dan cok daha fazla sey soyluyor. Muhakkak ayni kaleme dendigi gibi nasilsa telefonda da saat var bakin iste, hem daha cok yanilgi payi var vs diyen cikar ama olay zaten ne saatte ne kalemde o degil. 

Yillar icinde her onemli olayda, yaninda bir de saat almaya gayret ettim. Deftere not aldim. Yarin obur gun koleksiyonumdan digerlerine yer acmak icin cikarmadiklarim ayni bana dedemden kalanlar gibi benden sonrakilere kalacak. Bir telefonun, akilli saatin boyle bir anlami asla olmayacak gozumde. 

seiko srpd (tahmin) , kamasu falan cok guzel baslangic makineleri kesinlikle. Bir de gomlek icleri icin bambino III ile japan entry trifecta yapmis olursun. Siradaki hedefleri merak ettim. 

Bu arada kendin ufak tefek bakim/tamir vs ye de girmek istiyorsan muhakkak bi tane vostok amphibia edin. Ardindan eski bi 7s26 veya 4r35, sonra da bi eta 28 serisiyle calisilabilir. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...