Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

1 saat önce, Silphatos dedi ki:

2060s nerde 3bin link atsana hacıt

https://www.amazon.com.tr/Asus-ROG-STRIX-RTX2060-O6G-GAMING-90YV0CI0-M0NA00-ROG-STRIX-RTX2060-O6G-Gaming/dp/B07MCCHNKL/ref=sr_1_4?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=2060+super&qid=1608816182&sr=8-4

valla 2 gün önce msi vardı şimdi en uygun bu 3400e 

super değilmiş ama lan pardon

reampage tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, ad3m dedi ki:

apple haklı

bu kadar para veriyorsun cpu ve gpu updated birşeyler al 2060s o fiyat külli zarar zaten (ben de kullanıyorum 2060s btw)

olur peki hangi seri işlemci alayım ? ekran kartını da 3 serisinden bakarım. anakartta wi fi siz demişsiniz o da tamam.

peki anakarta max ne vereyim hangi markayı seçeyim? 

ssd içinde dediğiniz gibi yaparım oyun oynamak için ssd de 1 tb yeterli olur mu yoksa almısken 2 tb lıklara mı bakayım.

bir de ramlerdeki cl16 ve cl18 ne farkettiriyor alırken neye dikkat edeyim? saolun bilgi verdiğiniz için.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Wifi iyi olabilir, eleştiri okuyup kontrol et diyorum. Witi ve BT gerekliyse ve anakarttaki iyi çalışıyorsa anakartta olması iyi çözüm olacaktır.

Anakartların hepsi aynı gibi aynı şeyleri veren, ne istediğine göre belirle yani, fiyatı uygun olanı al. Kaç tane M.2 olsun? Ekran kartından başka PCI-e kart (ses kartı olsun, storage olsun, bluetooth olsun, capture olsun...) takacak mısın? Kaç ram slotu istiyorsun? Gibi gibi.

Yani istediklerini veren bir anakart al, öyle bu anakart çok kötü, alma gibi bir şey yok pek. Ram olarak 3200 Mhz olduğu sürece sorun yok, üstü iyice diminishing returns oluyor. 1-2 fps kazandırır ancak. Aradaki fiyat farkını daha yüksek M.2, daha iyi GPu gibi yerlere yatır.

Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, Letsgetthesunshine dedi ki:

olur peki hangi seri işlemci alayım ? ekran kartını da 3 serisinden bakarım. anakartta wi fi siz demişsiniz o da tamam.

peki anakarta max ne vereyim hangi markayı seçeyim? 

ssd içinde dediğiniz gibi yaparım oyun oynamak için ssd de 1 tb yeterli olur mu yoksa almısken 2 tb lıklara mı bakayım.

bir de ramlerdeki cl16 ve cl18 ne farkettiriyor alırken neye dikkat edeyim? saolun bilgi verdiğiniz için.

Msi kartlarda max serileri hep en önce yeni biosları alıyorlar exp. slotlar haricinde aman aman fark olmaz. İşlemci için 3800x bakıyorsan yeni muadili 5800x gpu içinde min 3060ti al 3070 önerilir uzuncaaa zaman idare eder seni. Ayrıca amd SMA/Resize bar denen teknolojiyi üst seviye donanımda kullanıyor bundan da yararlanırsın hem ekstra fps mis.

Sosyal ağlarda paylaş

49 dakika önce, GERGE dedi ki:

Wifi iyi olabilir, eleştiri okuyup kontrol et diyorum. Witi ve BT gerekliyse ve anakarttaki iyi çalışıyorsa anakartta olması iyi çözüm olacaktır.

Anakartların hepsi aynı gibi aynı şeyleri veren, ne istediğine göre belirle yani, fiyatı uygun olanı al. Kaç tane M.2 olsun? Ekran kartından başka PCI-e kart (ses kartı olsun, storage olsun, bluetooth olsun, capture olsun...) takacak mısın? Kaç ram slotu istiyorsun? Gibi gibi.

Yani istediklerini veren bir anakart al, öyle bu anakart çok kötü, alma gibi bir şey yok pek. Ram olarak 3200 Mhz olduğu sürece sorun yok, üstü iyice diminishing returns oluyor. 1-2 fps kazandırır ancak. Aradaki fiyat farkını daha yüksek M.2, daha iyi GPu gibi yerlere yatır.

aga işte o anakart slotları bağlantı noktaları vs. bende bilgi olarak hiç yok zira en son normal kablolu hdd ve pinli işlemci kullandım ben. sata kabloları ssd kabloları bağlama etme vs yok bende hiç. ram leri 2x8 gb düşünüyorum bi tane ekran kartı takıcam işte bu anakarta bir de ssd ile normal sata hdd.

Sosyal ağlarda paylaş

Bugün kasanın siparişini verecem gibi duruyor. Hazır Asus sistemi olduğu için seçeneklerim kısıtlıy ve Asus ağırlıklı olmak zorundaydı. Kasayı falan geçen hafta sorduydum, iyi demiştiniz ama son haliyle şöyle bir görüş alayım istedim.

- AMD RYZEN 9 5900X 3.7GHz 64MB Önbellek 12 Çekirdek AM4 7nm TRAY İşlemci
- ASUS TUF GAMING X570-PLUS 4400Mhz(OC) DDR4 Soket AM4 RGB M.2 PCIe 4.0 HDMI DP ATX Anakart
- CORSAIR 32GB (2x16GB) Vengeance LPX Siyah 3200MHz CL16 DDR4 Dual Kit Ram
- ASUS DUAL GeForce RTX 3070 OC 8GB GDDR6 256Bit Ekran Kartı
- ASUS TUF GAMING GT301 RGB Tempered Glass USB 3.2 Mid Tower Kasa
- ASUS ROG STRIX LC 240 240mm İşlemci Sıvı Soğutucu
- WD 4TB Blue 64MB 5400rpm 3.5" SATA 3.0 Harddisk
- SAMSUNG 1TB 970 EVO NVMe M.2 SSD (3400MB Okuma / 2500MB Yazma)
- ASUS ROG STRIX 1000W 80+ Gold Full Modüler PSU

PSU'da bi iki tık yüksek seçtim aradaki fiyat farkının az olmasından dolayı.

Sosyal ağlarda paylaş

Dediğim gibi hazır seçenekler arasından seçebileceğim için sadece Asus seçebiliyordum, o yüzden onu seçtim. Bir de 850W var ama arada 100 TL varken alayım dedim.

Normalde PSU'da Corsair'ciyim ben. 750-850W Corsair düşünürdüm normalde.

Özellikle kasa GT301 ve soğutucu LC240 için çok az review var etrafta. O yüzden genel olarak bi sorayım dedim speclerle.

Sosyal ağlarda paylaş

ddr5 ve şu an sistem yenileme ile ilgili gitgeller yaşanmış uzun bir yazı. Gözleriniz kanayabilir.

Spoiler

Selam, konuyla alakasız, tamda alakasız değil gerçi. Abi bu ddr5 ramler için 2018 yılından beri gelecek, Hynix üretti vs deniyordu. Şimdi de TeamGroup 4800-5200mhz ddr5 üretti 1,1v çalışıyormuş 2021/3. çeyrekte çıkacak vs deniyor.

ddr4 ilk çıktığında 2133MHz CL15 olarak gelmiş ve 2400MHz CL11 DDR3 sikip atmış o zamanlar, olgunlaşması için süre geçmesi gerekmiş vs, 2-3 yıl gibi. 

Şimdi ufaktan pc yenilim diyorum ama, şu an zaten piyasada yeni işlemci ve ekran kartı yok, varsada eşşek yükü pahalı, önerilen fiyata satılmıyor. Satılsada zaten 5600x 50dolares pahalı bir önceki nesile göre. (bize yansıyan farkta artıyor tabi, vergi cenneti Kappa)

Ekran kartları içinde fiyat şişirme söz konusu yeni seriler için. 400 dolarlık 3060ti 6000-6500 liraya satılıyor malum. Zaten Türkiye den alınmaz anasını satim, yurtdışında da stok yok. Amd 3060ti için rakip çıkarmadı diğer yandan orası ayrı mevzu. Fabrikalar da konsollara çalışıyor vs mart ayından sonra anca rahatlar üretim, mspr fiyatlara anca o zaman alabiliriz deniyor. 2021/2. çeyrek diyelim düz hesap.

Neyse sadede gelim, sormak istediğim şey şu; 2021 sonunu 2022 başını beklemeye değermi ddr5 için? yoksa "silktiret, al alacağını uygun fiyata bulunca"  olayı daha mı mantıklı. 

İlk gen Ryzen ile ddr4 geçmiştim, yine ddr5 çıkınca 6. gen Ryzen ile geçebilirmiyim acaba ufaktan diye hayallerim var olmadı değil.?

Diğer yandan 2.el piyasadan r5 3600 vs olsa alıp yoluma bakarım dedim en kötü ama, öyle birşey de yok. Hiçbir şey yok 2. elde, varsada sıfırdan 300-400 lira aşşağı satılıyor saçmalık. Şuan upgrade yapacak olsam 2700x almak bana daha mantıklı geliyor 8/16 core  rgbli amd soğutucu (satarız yeğenim tıtıtı) , baya 3600 fiyatına alabiliyoz. Fps de çok fark etmiyor öyle, ama 5000 serisi de single core olayını iyi halletmiş yani almışken öyle birşey alası geliyor insanın.   Fiyatları biraz şişik 5000 serisinin, alamıyoz yada almaya elimiz gitmiyor o ayrı mevzu. Ne bileyim ya ne yapacam ne edecem bilmiyom. 1-2 senedir pek takip etmiyorum donanım dünyasını, böyle garip sorular sorarken buldum kendimi.

Biz yeni teknoloji beklerken ona ulaşmamızda gün geçtikçe zorlaşıyor malum lira piç oldu. Tamam elimize geçen parayı dolara çeviriyoz ama, ufak ufak boktan 100 dolarlık anakartları 1000 küsür liralara görünce insanın siniri bozuluyor, bari almışken yeni teknoloji alim kafam rahat etsin diye ddr5 olayına tutuldum kısacası. Sizin düşünceleriniz neler? Çokmu gereksiz düşünüyom bu konuda? Al ekran kartını geç sokayim raminede işlemcine mi dersiniz, şahsen ben okusam şu yazıyı öyle derdim büyük ihtimal fdsfsdf.

Derdini silkeyim butonu ---------> ?

Sosyal ağlarda paylaş

benim 2012'den kalma pc'm var. yenilemek istiyorum çok açılmadan. 1920x1080 çözünürlükte, var olan ve çıkabilecek her şeyi 35 fps oynayabileyim yeter. yani büyük monitör filan almayacağım, normal widescreen bi tv kullanıyorum monitör olarak. 60 fps ve 30 fps olarak iki ayrı tavsiye alabilirim fiyatlarını karşılaştırırım ekran kartlarının. 

şu an fx8300 işlemcim, 8 gb ram, nvidia 1050 ti ekran kartım var. ekran kartı önerilerinizden az çok fikir sahibi olabilirim de işlemciden hiçbi şey anlamıyorum. ram de paraya göre 16 ya da 32 yapacağım. şu an 35 fps alabilmek için yeni nesil oyunların çözünürlüklerini epey düşük scale etmem gerekiyor mesela. ben ayarlarını sona getirip native 1920 oynayabilsem yeter.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

En kötü şundan gerek:

AMD Ryzen 3 3100 gerek. Buna bir tane B450 anakart alacaksın. İki tane de 3200 MHz 8GB ram alacaksın. Anakart olarak 600-700'e halledilir, CPU da 1000TL. Ram 800 civarına olur. Yuvarlak hesap bunlar 2500 eder.

Bundan sonra kasa, fan, PSU, SSD filan almayacaksan GPU'ya yatırırsın. 1660 Ti al en kötü. Bir önceki neslin kartı ama, Cyberpunk ile 45 civarı verir High ile.

Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...