Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Ben 144Hz monitöre geçince hemen farkı fark etmiştim, FPS oynamadığımdan orasını bilmiyorum ama özellikle 144 fps ile Forza inanılmaz farklıydı. Ondan 2K mı alsam diyordum ama zaten 58k harcayacaksam gider 62k harcarım, rahat ederim dedim ?

Senin monitör kötü olmasın?

Bir de benim eski kasayı ne yapsam? Kasa ve monitör ne kadar eder dersiniz:

AMD Ryzen 5 3500X
ARCTIC Freezer 7X
MSI B450M-A PRO
PowerColor RX5600 XT 6GB
Crucial Ballistix 8GB 3200MHz DDR4 CL16 ×2
Crucial P1 1 TB 2000/1700 MBs NVMe
GameGaraj kasa, 4 kumandasından renkli ışıklı, hız ayarlı fanlı.
GameGaraj 550Watt 80+ Bronz
FSP FP800 UPS

ViewSonic VX2458-C-mhd 24" 144Hz 1080p 1800R

Öyle uğraşırsan 7-8k olur derseniz içinden SSD'yi alıp bir arkadaşa hediye ederim daha iyi. Bir de UPS'yi sanırım yeni sistem ile kullanamam, yok kullanırsın derseniz tutayım ama sanmıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Montajı bitirip teste bağlamışlar. Yoksa 4070ti da düşündüm sırf DLSS 3.0 için, ama daha yavaş kart olarak. 7900XTX yok Inventus'da, 7900XT de ray tracing ile 4070ti'dan bile daha kötü.

3090ti fazlasıyla iyi zaten, biraz daha kıyas izledim, içim rahat. 23k verdim, fiyatının karşılığını fazlasıyla verecek gibi hissediyorum. Rahat rahat 6-8 yıl, bir sonraki konsol nesli çıkıp da oturana kadar kullanırım sanırım bu sistemi. Titan X çıkalı 8 yıl oldu mesela, hala RTX 3060 performansı veriyor; RTX 3060 da orta seviyenin iyi kartlarından değil mi?

Monitör VA. Pek iyi de değil ama 5400TL'ye satılıyor şu anda. O fiyata daha iyilerini kesin bulursun. Sahibinden'de baktım, benim sistemin ederi monitörsüz 8000TL filan. Soracağım bir arkadaşa ister mi diye, istemezse ne yapacağımı düşünürüm.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, GERGE dedi ki:

Hafif bir buyer's remorse var bu arada 3090ti hakkında. RX 7900 XT ray tracing harici daha iyi benchmark veriyor, orada da yakın.

Değiştirsem mi?

3 saat önce, GERGE dedi ki:

20 yıldır sadece AMD GPU kullandım ?

abi 20 yılın en düşük pazar payında (%10, geçen sayfada verdiğim linkte görebilirsin) şu anda amd, boşuna değil. neyse zaten 3090ti’de devam demişsin bombalamayayım daha çok ama nvidia şu dakikada mantıklı olan seçim. amd kötü eskiyecek maalesef.

yalnız 8 yıl gitmeyebilir çünkü driver desteği 6 yılda kesiliyor ortalama. 1-2 yıl içinde uyumsuzluk yaşayan oyun çıkabiliyor. ya da feature set yetmiyor filan. 2011’de aldığım amd flagship 2015’te fo4’te patlamıştı gölgeler filan garip bozuk haldeydi. nvidia 1-2 yıl daha uzun destekliyor neyse ki ortalama. yeter ki gpu yanmasın lol. bunların soğutmaları sağlam neyse ki.

güle güle kullan tekrar.

Sosyal ağlarda paylaş

36 dakika önce, progamer dedi ki:

4070ti yı bütün tech youtuberlar yerden yere vuruyo du 1-2 gün önce.

800$ MSRP yazması nedeniyle yerden yere vuruyolar çünkü aslında 850$ falan olacak o msrp. bi de amd'ye yanaşmıyonuz diye 4070ti dedim. 3090ti fiyatına 4070ti alırdım

tiLi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

abi o ilgi çekmek için koyulan video başlıklarının hepsinin içinde benchmarklar var zaten, açın bakın işte. alet çoğu koşulda 3090ti ile başa baş, üzerine dlss3 avantajı ve 450w vs 285w max tdp durumu var. kartın sorunu tili'nin dediği gibi sözde 800 ama ref kart olmadığı için minimum 850den çıkması. gomulme sebebi de bu ve nvidianin başta asıl 4080den bu derece güçsüz bi kartı 4080 mini versiyon ? diye itelemeye çalışmış olması. çünkü bu fiyatta amd alternatiflerinin f/p olarak gerisinde kalıyor (zaman zaman RT'de bile). kazık mı kazık evet, hepsi öyle. ikisi aynı fiyattaysa 4070ti derim. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

bir diğer gömülme sebebi de 3070ti'ın 600 dolar msrp'yle çıkıp bunun 800'le çıkması. "aynı tier yeni seri kart, neyine 200 dolar daha fazla veriyoruz" diyor insanlar haklı olarak, ki msrp'den alınamayacak zaten çünkü nvidia FE çıkarmayacak 4070ti için. manufacturer değilsin, neyin msrp'si derler adama. tam anlamıyla eline yüzüne bulaştırdı nvidia 4070ti'ı.

ha bi de cp77'de 3090ti'ın 3 katı fps verdiği iddiası vardı (merak edenler sitesinde görebilir) dlss frame generation çıktı. hani sırf o featüre'ın tanıtımını yaparken söylersin bunu tabi de, context'siz bişeysiz damdan düşer gibi CP77 3090Tİ 3 KATI HURR DURR dersen enayi arıyorsun demektir.

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

8 saat önce, tiLi dedi ki:

800$ MSRP yazması nedeniyle yerden yere vuruyolar çünkü aslında 850$ falan olacak o msrp. bi de amd'ye yanaşmıyonuz diye 4070ti dedim. 3090ti fiyatına 4070ti alırdım

vazgeçtim ya GERGE için 3090ti daha iyi olabilir. 4070ti nin 12GB VRAM i yetersiz, uzun yıllar kullanacakmış gittikçe yetersiz kalacaktır. Performans olarak da 4070ti, 3090ti kadar veya bir tık daha az. DLSS3 ben zaten beğenmedim tek avantajı o kalıyor. Bir de power tabi

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, Cokomantis dedi ki:

bir diğer gömülme sebebi de 3070ti'ın 600 dolar msrp'yle çıkıp bunun 800'le çıkması. "aynı tier yeni seri kart, neyine 200 dolar daha fazla veriyoruz" diyor insanlar haklı olarak, ki msrp'den alınamayacak zaten çünkü nvidia FE çıkarmayacak 4070ti için. manufacturer değilsin, neyin msrp'si derler adama. tam anlamıyla eline yüzüne bulaştırdı nvidia 4070ti'ı.

ha bi de cp77'de 3090ti'ın 3 katı fps verdiği iddiası vardı (merak edenler sitesinde görebilir) dlss frame generation çıktı. hani sırf o featüre'ın tanıtımını yaparken söylersin bunu tabi de, context'siz bişeysiz damdan düşer gibi CP77 3090Tİ 3 KATI HURR DURR dersen enayi arıyorsun demektir.

Yalnız o gösterdikleri çizelgede cp77’in path-tracing sürümü yazıyor olması lazım ki daha çıkmadı bildiğim halen, 3-4 katı iddiası da rasterization değil bu path-tracing oyunlar içindi 4090 filan için de portal rtx filan için. Şu an net kesik de bulamadım. (Hw jesus videosunda olması lazım iirc cp77 next gen miydi neydi yazı) Sonra df test etti ve o kadar dibe vuruyor ki fps, rt unordered execution framegen sayesinde 15-20fpsler 60a filan çıkıyor. Düz raster test edip aa böyle değilmiş sonucu çıkacağı belli yoksa. Donanım specleri ortada.

gene üç nesilde 16 kat perf arttı gibi bir çizelgeleri vardı ki gene upscaling rt baz alan, çok spesifik koşullarda sağlandığı belirtiliyordu. Amd’nin 7900’ler barları da aynı çıkmadı onların koşulları testte uygulanmayınca, 4090 ile aşık atacak sanılırken 3090ti rakibi oldu rt upscaling’de. Fiyat kırdılar sanırken meğerse ederi oymuş raster harici performans dikkate alınınca.

her halükarda bu nesil çok kötü value şu ana kadar çıkar herşey, dollar per frame gelişmedi ne msrp ne newegg fiyatı olarak. Ders alırlar ve sonraki nesil dünyanın diğer bütün high end chip ürericileriyle paylaşılan tsmc tayvan waferlara yığılmak yerine sağa sola dağıtılabilirse fiyat performans gelişebilir. Ha yok enterpriseda sattıkları 5000$lık çipler nasılsa ana kalem, gaming gpuyu hobi olarak satıyoruz kafasındalarsa artık pc gaming buhrana girebilir. Şu an pp slidela kandırılamayacak kadar dip valuedayız, dahası frame per wattlar konuşulmuyor ama elektrik fiyatları zıplamışken onlar da aslında lifetime cost olarak ayrıca testlere dahil olmalı.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

PC gaming alanında şu var bir de ama, benim 5600XT sistem 1080p'de high-ultra arası açıyor herşeyi hala ray tracing olmadan. Bizim gibi 4K da bunu yapmak isteyenlerin kovaladığı, disposable income olanlara ama konsol istemeyenlere yönelik bunlar. Daha ucuza odama bir TV ve Series X de alabilirdim ama almadım diyenlere.

Benim sattığım ürünün hedef kitlesi bensem ben de fiyat arttırırım zaten verir diye, işte zaten verdim =(

1080p hala norm PC gaming için, o seviyelerde uygun fiyatlı, RX 6600 fiyatında böyle aşırı bindirme yok mesela. 1440p bile daha standart olmamışken 4K'da ultra ayar isteyenin lüks tüketimin kralı olduğu ve sırf bu nedenle fiyatlandırmanın farklı hesaplanacağını unutmayın.

Dolma kalem pazarı gibi ? 20 senedir Lamy 2000 almak istiyorum bu arada, ama almak istemeye, arada sırada sitesine girip resimlerine bakmaya o kadar alıştım ki elim artık alabilecekken almaya gitmiyor ?

Bir sorum vardı, @KHaRoNabi sen bilirsin. Aldığım sistem PcPartPicker ile 680W diyor, benim UPS 800VA, sistemdeki PSU 1200W Platin. Yeni UPS gerek sanırım?

Sosyal ağlarda paylaş

@Cokomantis

image.png

şunu diyordum işte, cp77 new rt overdrive. bu daha çıkmadığından kimse test edemedi. hw jesus kendi de "spesifik bir oyun için spesifik bir durumda" diye söylüyor ama sonra bu iddiayı sanki genelgeçer söylenmiş gibi işliyor videoda baştan sona. adam "offroad'da 4 çeker modunda 3x hızlı sürersiniz" demiş, gidip otoyolda 2 itiş modunda sürüp sonra "yalanmış bu" diye anlatmanın bir esprisi yok yani, adam pazarlamış optimal avantajda olduğu durumu.

@GERGEyani sonuçta bizim pc oyuncusu olduğumuz için bize batabilir gene 2000'lerin başında olduğu gibi insanlar konsol veya mobile kaçarsa donanım fiyatlarından gözü korkup. donanım alacak paramız olsa da bizim için yapılan oyun kalmazsa o zaman kötü işte. ya da 8-shit indie'lere kayarsa insanlar. neyse yapacak birşey yok sonuçta bizim açımızdan ama endişe verici durum şu anda konsollar value'da ciddi öne geçti çünkü donanım olarak pc'de daha çok bedava oyun olduğu halde. gene cloud streaming'e yöneltirlerse kötü olur tam stadia ölmüşken.

Sosyal ağlarda paylaş

1. resim gözükmüyor.

2. bi bok olmaz pc gaming'e. mobil shit yapacağını yaptı ama hala dimdik ayakta. sony'nin system seller'larının cayır cayır port'landığı dönemdeyiz. za.

3. 8shit indie'lere kurban ol =P (kart oyunları hariç)

Cokomantis tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

16 dakika önce, GERGE dedi ki:

Yeni ram almam gerekiyor gibi görünüyor, 64GB hiçbir işe yaramayacak kadar fazla olacak ama:

2x16 2000TL küsürdü, alırım bir takım daha.

abi 1080p medium quality cpu/memory bottleneck'te %5 testlerini dikkate alma sen artık. ben 4x8 3200 kullanıyorum, gayet iyi ve yeterli. 4k'da memory dual channel olduğu sürece seni yavaşlatacak birşey değil.

almadan önce de izlemiştim bu videoyu yani valorant'ta 540hz monitör kullanacak insanlar hariç etkilenecek bir durum yok. eski kitini vereceksen 3600 2 stick veya 4 stick alırsın hangisi daha ucuzsa 32gb.

neyse baktım tekrar 2x16 3200 almışsın, onda da sorun yok.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...