Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

4 saat önce, orc_lord dedi ki:

Sıfırdan bilgisayar toplamak için uygun bir zaman mı? CES'te yeni CPU veya GPU tanıtımları olacak mı pek takip edemedim. Olsa bile sanırım Türkiye'ye gelmesi Mart-Nisan'ı bulur gibi geliyor. Dizüstü bilgisayarı 2K monitöre bağlayarak eski oyunlar oynuyordum ama can çekişmeye başladı. Bilgisayar toplama olayına gireyim dedim ama zamanlamadan emin değilim ?

zen 4 x3d cpular gelcek, onu beklerdim, onun dışında Sam'in dediği gibi RDNA3 piyasaya girince bu hafta mı ne, artık almalık olabilir ekran kartı.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

CPU ve GPU'dan bağımsız kasa ve power supply alınabilir aslında şimdiden ?

RDNA3 için 13 Aralık demişler. İşlemci için niyeyse Intel'den vazgeçemem gibi geliyor. GPU konusunda hiç fark etmez ama niyeyse herkes NVIDIA al geç modunda. RDNA3 hamlesi ile fiyatlar kıpırdansa güzel olur tabii.

Sosyal ağlarda paylaş

54 dakika önce, orc_lord dedi ki:

Türkiye fiyatları belli olmuş bu arada yeni Radeon'ların:

Radeon RX 7900 XT: 22.499 TL

Radeon RX 7900 XTX: 25.999 TL

Daha pahalı olan Radeon RX 7900 XTX ilk testlerde Nvidia RX 4080'i geçmiş RTX 4090'ın yaklaşık %15 gerisinde kalmış diye okudum haberlerde.

testlerde 4080 ile rasterization’da denk, raytracingde eziliyor ama. 7900xtx cyberpunk ultra rt’de 3090ti ile eşit. 4090 iki katı filan ama. rasterization gene çok gerisinde 4090’ın.

4080 ile 4090 arası olması umuluyordu amd sunumundan ama maalesef rt kapanınca 4080’e denk, 1000$ verip rt kapatmak da üzücü bir durum. fazla fiyat düşürtmez nvidia’ya gibi amd kendi de fiyat düşürmezse.

4070 ile 7800 segmenti nasıl okacak bakalım ama high end’de hala bir nesil geriden geliyor amd maalesef. fiyat da bu performans için ucuz değil.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 11.12.2022 at 18:51, orc_lord dedi ki:

Sıfırdan bilgisayar toplamak için uygun bir zaman mı? CES'te yeni CPU veya GPU tanıtımları olacak mı pek takip edemedim. Olsa bile sanırım Türkiye'ye gelmesi Mart-Nisan'ı bulur gibi geliyor. Dizüstü bilgisayarı 2K monitöre bağlayarak eski oyunlar oynuyordum ama can çekişmeye başladı. Bilgisayar toplama olayına gireyim dedim ama zamanlamadan emin değilim ?

bu soruyu 2020'nin sonunda sormuştum ben de. ddr 5 çıkacak falan bekle demişlerdi. hala bekliyorum şimdi de yeni işlemciler vs çıkacakmış onun için bekle diyolar. almayı planladığım pc 10bin iken 30bin oldu bu arada ?

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
8 saat önce, Aiko dedi ki:

bu soruyu 2020'nin sonunda sormuştum ben de. ddr 5 çıkacak falan bekle demişlerdi. hala bekliyorum şimdi de yeni işlemciler vs çıkacakmış onun için bekle diyolar. almayı planladığım pc 10bin iken 30bin oldu bu arada ?

Bunun sonu yok tabii ?

@Sam Teşekkürler, o zaman yeniden NVIDIA'ya yönelmek daha mantıklı. 4000 serisi 40 bin bandında tabii ?

Fiyatlar hariç şuan genel olarak artık alınabilir bir dönem diyebiliriz o zaman dimi?

Sosyal ağlarda paylaş

high end segmentte gpu almayı düşünüyorsan hepsi çıkmış oldu. ama 4070, 7800 gibi orta segmente kayan kartları hedefliyorsan onlar daha ortada yok tabii. bana şahsen üst segment fazla pahalı geliyor amd dahil ama beklemeyeceksen garip bir şekilde 4090 en iyi f/p'ye sahip ürün maalesef şu anda. geçmişte tam tersi olurdu.

@aktiftabletf/p'de daha iyiyi rasterization chart'a göre söylemiş herhalde ama bence asıl bakılması gereken chart raytracing için olan üst segment kartlarda. "1000$ verdim cyberpunk'ı açayım da raytracing'ini kapayarak bulamaç gibi screen space reflections ile tadını çıkarayım" diyecek insan yoktur herhalde. gitgide yaygınlaşacak oyunlarda, bugün witcher3'e bile raytracing eklendi.

neyse bu şahsi görüşüm. 4080 fiyatları biraz daha düşebilir eğer raflarda kalmaya devam ederse ve 7900xtx iyi satarsa.

Sosyal ağlarda paylaş

Ray tracing fazla iyi bir teknoloji bence. Yillarca 970 kullanip 3080’e gecince yuh dedim. Rtx’i acinca bir daha yuh dedim.

Ote yandan dun benchmarklara baktim cidden 4090 aralarinda en alinabilir durani 3080’den upgrade edeyim diyen zenginler icin. Bence su an gereksiz. Piyasa bitcoin ardindan ozellikle firmalarin belirledikleri msrp acisindan hala belirsiz. 5 serisinde fiyatlar crypto oncesi donemin enflasyona gore fixlenmis haline doner asagi yukari. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • Genel Yönetici

Dolar uçmadan AM5'e güncelleyeyim sistemi diyorum, şunlara ne dersiniz:

• ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI

• Ryzen 7 7600X

• MSI MAG CORELIQUID 240R V2

• RX 6750 XT

• Uyumlu bir 2x16GB DDR5-5200Mhz CL40

• MSI MAG SHIELD 110R

• COOLER MASTER G800

Kasa ve PSU hakkında sıfır bilgim var. İkisinin toplamı 4.000TL kadar ediyor. İkisine ayırdığım bütçe 5.000 kadar olabilir, öneriniz varsa tamamen açığım.

Anakart üzerinde bluetooth, type-c ve pci 5.0 olsun istediğimden en uygun bunu buldum. Overclock yapacağım yok, ilerde GPU güncellerken pci 5.0 olsun, bluetooth için de dongle istemiyorum artık.

Monitör daha 1080p, onu da sonra güncellerim artık 2K bir monitöre. SSD'yi eski kasadan söker takarım.

Bu sistem uzun soluklu olur, 2-3 nesil daha AM5 ve pci 5.0 ile güncellenebilir geldi. Emin değilim ama 2K olarak güncel konsol neslinin sonuna kadar götürür gibi gerekirse küçük güncellemelerle.

Sosyal ağlarda paylaş

Phanteks p500a

Bu kasayi tavsiye ederim butceye uyuyorsa. Sogutmasi harika, kablo idaresi cok iyi, toz filtrelemesi ve gorseli de guzel. Tek sikintisi fanlarin bir tik gurultulu olmasi. Onlar da degismeyecek sey degiller.

Sivi sogutma oc yapmayacaksan gerekli degil bence. Onun yerine iyi bir cpu fani alip kalan butceyi baska bir yere aktarmak daha mantikli. Mesela iyi bir psu gibi. Ben bayagi test ettim 5800x3d’nin isisini benchmarkla vs. ve hic sorun cikmadi, isi kaynakli bottleneck olmadi. Kaldi ki cok isinan bir cpu.

Uzun vadeli yatirim yapacak olsam buyuk kasa + yuksek wattli iyi bir psu alirdim kesinlikle. Gpu boyutlari ve guc tuketimi her jenerasyon artiyor. 

Sosyal ağlarda paylaş

52 dakika önce, deadwoll dedi ki:

Phanteks p500a

Bu kasayi tavsiye ederim butceye uyuyorsa. Sogutmasi harika, kablo idaresi cok iyi, toz filtrelemesi ve gorseli de guzel. Tek sikintisi fanlarin bir tik gurultulu olmasi. Onlar da degismeyecek sey degiller.

Sivi sogutma oc yapmayacaksan gerekli degil bence. Onun yerine iyi bir cpu fani alip kalan butceyi baska bir yere aktarmak daha mantikli. Mesela iyi bir psu gibi. Ben bayagi test ettim 5800x3d’nin isisini benchmarkla vs. ve hic sorun cikmadi, isi kaynakli bottleneck olmadi. Kaldi ki cok isinan bir cpu.

Uzun vadeli yatirim yapacak olsam buyuk kasa + yuksek wattli iyi bir psu alirdim kesinlikle. Gpu boyutlari ve guc tuketimi her jenerasyon artiyor. 

bununla nzxt h7 flow arasında gidip geliyorum ben de. sence hangisi

Sosyal ağlarda paylaş

Nzxt’nin kasasini bilmiyorum acikcasi, Turkiye’de satilmiyor sanirim bir de. Stok goremedim.

Benim kasanin bana kalirsa iki eksisi var, ilki stok fanlarinin gurultulu olmasi, ikincisi de eger saga sola goturmen gerekiyorsa agir olmasi. Onun haricinde eksisi yok benim acimdan.

Kasanin fiyati kendi distributorunun sitesinde piyasaya gore uygundu ve bayagi iyi bir satin alma deneyimi yasadim bu arada, onu da not duseyim. 

Sosyal ağlarda paylaş

phanteks kullanıyorum ben de, tavsiye ederim ama ağır tabii. taşımalık değil.

7xxx serisi rekor ısınıyor, alakası yok 5xxxlerle. çok testleri yapıldı videolarda, amd artık termal limite vurana kadar daha da yüksek oc’liyor, eskisi gibi değil. metal kaplamayla ilgili bir tasarım hatası konuşuluyordu. o yüzden soğutma ne kadar güçlü olursa o kadar gider, ben olsam soğutmayı olabildiği kadar güçlü tutardım.

gerçi x3d serisi yaklaşıyor, mevcut seri 5800x3d’yi net yenemiyorken onlar ezip geçecek büyük ihtimalle. dolar kuru meselesi olmasa beklerdim. 6750xt artık zayıf ama bugün, o sisteme o gpu yetersiz gelir. 3-4 yıl cpu utilization %20’deyken düşük fps veya ayarlarda sürünmek bence mantıklı değil cpu ve ram futureproofing uğruna. 3080 bandından aşağı bir gpu düşünmezdim o sisteme. aslında şahsen amd de düşünmem, geçen neslin kaybedeni net amd. rt kötü, upscaling kötü, encoding kötü. mevcut nesilde de benzer durumda maalesef.

amd vs nvidia fiyat tartışmaları başlamadan önce: amd rekabet etsin, fiyatlar düşsün vs hepsini isterim ama arkadaşıma tavsiye etmem yani şu anda. adam 2023’de bu seviyede sistem toplayacaksa rahat rahat rt filan açsın.

Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...