Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Topla v0.9 [22kasım20]

GERGE

Öne çıkan mesajlar

• Genel Yönetici

Maddi sıkıntılar işte. AM5 konusunda eminim zaten, her yıl yeni mobo isteyen Intel ile uğraşamam. GPU olayını zaten monitörüm de 1080p olduğundan geriye attım. Sonra bir prim filan aldığımda yeni GPU ve monitör alırım diye. Şimdi GPU kasarsam en fazla 3070ti alabilirim gibi görünüyor, AMD ekosistemini bozmaya değmez o da bence, VRAM da daha az hem.

Hatta mevcut RX 5600 XT ile devam edip kasa, soğutucu vb. şeyleri üst seviye almayı da düşündüm. Zaten güncelleyeceksem daha mantıklı olabilir.

Sosyal ağlarda paylaş

ekosistemlik bir durum yok ya, ben amd ile nvidia kullanıyorum şu an ve geçmişte de kullandım. eğer mobo değiştirmek istemiyorsan 5800x3d alıp yanına iyi bir ekran kartı en mantıklı terfi olur. ha yok am4'te en uygun vakitte bunu yapmıyorsan am5'te de yapmazsın muhtemelen, 7600x'ten gidip 5 yıl sonra değiştireceğinde zaten am6 ya çıkmış ya çıkmak üzere olacak.

paran sana aldığın sonuçta birşey farkettirsin bu tavsiyemde maksat. 5600xt kullanırken kasan, soğutucun değişse ne olur, değişmese ne olur yani alacağın sonuç aynı. 7600x, am5 mb, ddr5 bunlar hepsi halen pahalı ama pahada sağladıkları sonuç gpu bottleneck'se bir anlamı yok hani. ben alırken maalesef gpu kıtlığı yüzünden istediğim gibi seçemedim, zorla gpu üstüne limitli seçenek veriyorlardı ama şu an o sıkıntı kalmadı bildiğim. paranı alacağın sonucu en çok etkileyecek şekilde kullanmaya çalış tavsiyem 5 yıl sonra cpu takar mısın takmaz mısın diye düşüneceğine, garantisi yok zaten amd "olmadı am6 önce çıkarıyoruz" dese refund vermeyecekler.

x3d dedim ben de ama şimdi tekrar düşündüm de öyle bir cpu'ya gidip 6750xt böyle hp, dell sistemler gibi biraz.

inventus'un sistem toplama sihirbazına girdim de yazdığın bazı parçalara tedarik edilemiyor dediğinden fiyata bakamadım. ama en düşük 6750 ile 3090ti arasında 5000₺ fark var. 5600 ile 7600x arasında 2500₺ fark var. ben olsam işlemci dahil sağdan soldan kısıp gpu'ya koyarım o parayı. sonra da gidip 4k monitör alırım 1440p yerine.

5800x3d pahalıymış o sitede, 5600 filan takılabilir yani cpu bottleneck göreceğin oyun nadir.

ayrıca rog strix serisi top kalite ama bütçe sıkıntısı varsa çok para abi, tuf gaming dengi bakabilirsin aynı parçaların. ben alırken seçtirmiyorlar diye mecburen rog strix aldım ama o fiyat farkına bir üst modeli alırdım seçebilseydim.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@GERGE satılık ddr5-6000 16x2 ve 3080 ti (msi suprim x) var bende, onları kendim takarım dersen. ikisini de bir yıl civarı oldu alalı. ikisi de sağlam, kutusu faturası var, sadece ekran kartının yanında gönderdikleri çubuk gizemli bir şekilde kayboldu afsfgsgs. 

genel manada sam'e katılıyorum bu arada. ddr5'e gecicen de nolcak, ddr4 ile arasında anlamlı bir fark ortaya çıktığında anakart o hızdaki ramleri desteklemiyor olacak. şu an mevcut fark 3070 düşünen kişi için direkt anlamsız. dediği gibi bence gpu'ya yüklen. ekosistem falan da takılma dediği gibi, bağımsız parçalar zaten ya. 

PrudenT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Kasa kötü, hava yolları iyi değil. Onu değiştirmek gerek. PSU kötü ve 550W sadece, o da yetersiz. Ama düşündüm, haklısınız yahu.

Söyle yapayım:

• Bir tane 25k civarı GPU alayım, 7900XT filan olabiliyor sanırım en iyi o fiyatlara.
  • Bir ASUS PRIME B550M-A ya da benzeri 4 ram slotu ve GPU taktıktan sonra erişilebilir PCI slotları olan bir anakart alayım. O erişilebilir PCI slotu ile type c hallederim (niye type c diyorsanız, ses kartı, amfi vb. şeyleri beslemek için). 4 ram slotu olacağından da kendi 2x8 3200mhz ramlarımı 4x8 3200mhz yaparım.
  • Ryzen 5 5600 alayım, Ryzen 5 3500X kullanıyorum şu an ve 6 core cidden dert çıkartıyor emülasyon vb. ile ilgilendiğimden. Neyle soğutayım bilmiyorum ama.
  • Aynı kasa ve PSU giderim fiyat ve eleştiriler iyi olduğundan, benzer fiyatlara önerilerinize de bakacağım.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Şunu aldım, 35 yıllık hayatımda ilk kez son model bilgisayarım oldu, mutluyum:

PHANTEKS P360A
ASUS TUF B450-PRO GAMING
SAMSUNG 1TB 980 SERIES SSD NVMe M.2
PALIT GeForce RTX 3090 Ti GameRock
AMD Ryzen 7 5800X3D
KINGSTON Fury Beast DDR4-3200Mhz C16 32GB (2x16GB)
MSI MAG CORELIQUID 240R V2 ARGB 240 mm
FSP HYDRO PTM PRO 1200W 1200W 80+ PLATINUM

Bunu 1080p monitöre takacak olmam da ayrı bir şaçmalık ama ?

Sosyal ağlarda paylaş

son model mevzusu eskisi kadar önemli değil ya bence. eskiden 2 sürüm eski kartın olunca oyun açamıyodun şimdi en fazla 5-10 fps eksik alıyosun. NEDEN 100 DEĞİL DE 90 :(( dersin xcnxvcb

şey hatırlıyorum ya, Sea Dogs 2'de FX5600 varsa deniz böyle şıkır şıkır gözüküyodu, FX5200 varsa dümdüz kağıt gibi. 

Oblivion'da ekrana 4 npc girince 10 kareye düşerdi. hey gidiler hey hey.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, GERGE dedi ki:

Ucuz 4K 27" monitör önerin, param kalmadı =(

güle güle iyi günlerde kullan. ?

https://www.epey.com/monitor/samsung-odyssey-g7-28-ls28ag700nuxuf-s28ag70.html

benim bu yaz aldığım monitör, zamlanmış (7500'den 12'ye ama çizelgeye göre düşmüş yeni) ama şu an piyasadaki bildiğim hala en ucuz 4k monitör. knox da almış o da çok beğenmiş. monitors unboxed da tavsiye ediyordu iyi fiyata bulursanız diye. aynı innolux paneli kullanan 4 ayrı marka var, tr'de en ucuzu aralarında samsung olması lazım hala.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, GERGE dedi ki:

Şunu aldım, 35 yıllık hayatımda ilk kez son model bilgisayarım oldu, mutluyum:

PHANTEKS P360A
ASUS TUF B450-PRO GAMING
SAMSUNG 1TB 980 SERIES SSD NVMe M.2
PALIT GeForce RTX 3090 Ti GameRock
AMD Ryzen 7 5800X3D
KINGSTON Fury Beast DDR4-3200Mhz C16 32GB (2x16GB)
MSI MAG CORELIQUID 240R V2 ARGB 240 mm
FSP HYDRO PTM PRO 1200W 1200W 80+ PLATINUM

Bunu 1080p monitöre takacak olmam da ayrı bir şaçmalık ama ?

monitoru upgrade edersin ya guzel bi firsat cikinca ?

Guzel bilg hayirli olsun

Sosyal ağlarda paylaş

10 saat önce, Sam dedi ki:

phanteks kullanıyorum ben de, tavsiye ederim ama ağır tabii. taşımalık değil.

7xxx serisi rekor ısınıyor, alakası yok 5xxxlerle. çok testleri yapıldı videolarda, amd artık termal limite vurana kadar daha da yüksek oc’liyor, eskisi gibi değil. metal kaplamayla ilgili bir tasarım hatası konuşuluyordu. o yüzden soğutma ne kadar güçlü olursa o kadar gider, ben olsam soğutmayı olabildiği kadar güçlü tutardım.

gerçi x3d serisi yaklaşıyor, mevcut seri 5800x3d’yi net yenemiyorken onlar ezip geçecek büyük ihtimalle. dolar kuru meselesi olmasa beklerdim. 6750xt artık zayıf ama bugün, o sisteme o gpu yetersiz gelir. 3-4 yıl cpu utilization %20’deyken düşük fps veya ayarlarda sürünmek bence mantıklı değil cpu ve ram futureproofing uğruna. 3080 bandından aşağı bir gpu düşünmezdim o sisteme. aslında şahsen amd de düşünmem, geçen neslin kaybedeni net amd. rt kötü, upscaling kötü, encoding kötü. mevcut nesilde de benzer durumda maalesef.

amd vs nvidia fiyat tartışmaları başlamadan önce: amd rekabet etsin, fiyatlar düşsün vs hepsini isterim ama arkadaşıma tavsiye etmem yani şu anda. adam 2023’de bu seviyede sistem toplayacaksa rahat rahat rt filan açsın.

mevcut nesilde AMD raytracing performansı Nvidia'ya yakın çıkıyo en son izlediğim HUB videosunda

encoding tam bilmiyorum ama AV1 gelince ikisi de AV1 destekliyor ordan kurtarmayacak mı?

kırsınlar birbirlerinin fiyatlarını artık RT'de yendim diye tekel olmak yok

tiLi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

53 dakika önce, tiLi dedi ki:

mevcut nesilde AMD raytracing performansı Nvidia'ya yakın çıkıyo en son izlediğim HUB videosunda

encoding tam bilmiyorum ama AV1 gelince ikisi de AV1 destekliyor ordan kurtarmayacak mı?

kırsınlar birbirlerinin fiyatlarını artık RT'de yendim diye tekel olmak yok

raytracing'de 7900xtx 4080'in, 7900xt 4070ti'nin gerisinde, özellikle de upscaling devredeyken çok gerisinde ki raytracing açınca yanında upscaling de kullanılıyor, en büyük kullanım alanı o yenilen hit'i nötralize etmek.

eğer düzgün çalışabilen bir donanımsal encoder yapabildilerse. görünce inanacağım çünkü amd kullanırken çok çektim bundan, adamlar 10+ yılda düzeltemediler hw encoding kalitesini. nvenc'e denk bir noktaya gelirler umarım nihayet.

işte amd kıracak diye bekledik ama meğerse onlar da value olarak nvidia'ya denk olmanın yeteceğini varsaymışlar bu nesil. sonra bu haber çıkıyor:

https://www.tomshardware.com/news/sales-of-desktop-graphics-cards-hit-20-year-low

amd iyi value veren markaydı, bunu her yaptıklarında aldım. cpu olsun, gpu olsun. ama 5xxx serisi fiyatlarında da gördük, onlar da karnı tok satıcı artık belli ki. herhalde server ve konsollar yetiyor.

nvidia 20 yıldır bad value zaten onlardan birşey beklemiyorum rakipler sıkıştırmazsa. vram'de aynı cimrilik, hiç değişmez tam böyle marka satıcısı. ama mühendisleri iyi diye feature setten götürüyorlar bir şekilde hep.

bu fiyat işinde bir önemli konu da tsmc eşi benzeri görülmemiş şekilde bir tekel oldu neredeyse, eskiden bu şirketler sağa sola yaptırıyorlardı her defasında, bu kadar darboğaz yaşanmıyordu tek fabrika kaynağıyla. ab ve abd'deki yeni sübvanse edilen fabrikalar tamamlanınca belki biraz değişir durum. gerçi tayvan'da kalacak en ileri node'lar diyorlar ama dünyanın bütün son model işlemci ürettiren şirketleri aynı pastadan pay almaya çalıştıkça "wafer pahalı" bahaneleri bitmez.

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

41 dakika önce, tiLi dedi ki:

bu arada balta.jpg vatanda 4070ti 23k

4070ti konusunda sanirim nvidia bayaaaa byaaaa yalan soylemis, reviewlar cok kotu geliyor 40xx serisi hakkinda sanki nvidianin:

https://www.youtube.com/results?search_query=4070ti

O yuzden 40xx serisini bi dikkatli incelemeden zaten alinmazdi, 3090ti'in calistirmayacagi hicbir sey yok herhalde, keyfine bak

Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...