Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2k - 4k monitor tavsiyesi

df

Öne çıkan mesajlar

18 saat önce, GERGE dedi ki:

Valla denedim Valhalla'yı 1440p yapmaya, medium ile çalışıyor ancak 60 fps üstünde, birkaç şeyi high yapabiliyorum sadece. Virtual resolution şeyleri ile 1440p test edebiliyorum, ama monitör 1080p olduğu için tabii sadece kötü yanlarını görüyorum. Forza bile medium-high-ultra karışımına düşüyor ki çok fark etti, extreme draw distance olmadan oyun çok kötü oluyor.

1440p yaptığım oyunlarda gölgeler, ışıklandırma gibi şeylerin biraz daha kötü olmasını çok takmıyorum zaten, o dert değil. Ama draw distance kötüleşti bazılarında, en dayanamadığım şey o. Sırf o yüzden hiç girmeyebilirim.

Switch de çamur gibi görünecek diyorsunuz hem.

switch 720p değil mi? daha iyi görünmesi lazım 1080’den, direkt iki katı çünkü.

ppi meselesi sadece rakamsal artış değil, monitörü daha uzağa koyman gerekiyor çünkü artık görüş alanının dışına taşıyor çünkü aynı mesafede. etki daha büyük o nedenle. ipad retina filan gibi değil ama tabii. bir de piksel arasındaki siyah alanı görmemeye başlıyorsun artık o uzaklıkta, o da ppi kadar önemli.

ama madem memnunsun 1080’den, acelesi yok yani. 4k’ya atlamayı bekleme ama bence, daha çok yıllar var ona.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Pordakal dedi ki:

4k monitör yerine 50-55 inch 4k tv'ye baglayip kanepe karşısında kablosuz klavye mouse nasıl oluyor. Yapan deneyen varmidir

abi 48" lg oled TV, monitörden ucuz şu an. f/p en yüksek olan seçenek.

muhtemelen ultrawide monitör yerine LG oled c1 48" alırdım

tekrar 9-10k olursa direkt yapıştırırım.

ben 55" olanını 13k'ya aldım cx serisi, şu an 1 tane daha 48" almayı düşünüyorum monitör olarak.

edit:

(reddit'te çok fazla CX/C1 monitor olarak kullanan var)

burn-in vs. yok - açık bırakıyorum 1-2 saat arası sleep'li çok umrumda olmuyor.

500h-1000h'da bir fln wipe atıyor/pixel fln temizliyor kapattığım zaman, uyarısı olmuyor.

önceki postlarımda görmüşsündür Dolby Vision 120hz vs. destekliyor.

PC bağlamadım ama series x / apple 4k vs. tecrübe ettim - kendi software'i baya iyi, native app'de plex-netflix-prime video vs. apple 4k'dan iyi stream ediyor.

plex'de yine dolby vision 120k stream ediyor - torrent keyword: DVSUX

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
On 02.11.2020 at 17:29, applev0dka dedi ki:

abi chg90'ın ayağı odyssey g7 ile aynı ayak.

o kadar rahatsız etmiyor duruşu, en azından duvara yaklaştırabiliyorsun monitörü. chg70'lerdeki ayakla duvara yaklaştırma şansın yok

evet pivot hareketleri falan çok rahat monitörde, öne arkaya falan hareketi çok rahat ama karşılğında baya yer istiyor senden, üstüne koyacak masan varsa 10 üzerinden 12. yoksa sıkıntı.

ben geçen ay gittim 200x80 masa yaptırdım.

elma vodka naptın g7&chg90 vs?

upgrade geldi mi?

27" monitor ekledim 49" yanına. 140cm masa komple kaplandı ? 

Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 2 ay sonra ...

şunları not olarak yazayım, ilerde lazım olabilir.

120Hz üstü
DisplayHDR 1000 Certified: ASUS ROG Swift PG27UQ, ASUS ROG Swift PG35VQ, Acer Predator X27, Samsung LC49G95TSSNXZA Odyssey G9
DisplayHDR 1400 Certified: Viewsonic XG321UG, ASUS ProArt Display PA32UCG, AOC Agon Pro PD32M, ASUS ROG Swift PG32UQX

HDR'siz monitörler:
ViewSonic Elite XG270QG, MSI Optix AG321CQR, HP Omen 27i (8AC94AA), ViewSonic XG2703-GS, ViewSonic VX2758-2KP-MHD, MSI Optix G273QF, ViewSonic VX2705-2KP-MHD
https://www.epey.com/monitor/karsilastir/93419-369962-391082-586062-673994-675640-701095/viewsonic-xg2703-gs_viewsonic-vx2758-2kp-mhd_viewsonic-elite-xg270qg_hp-omen-27i-8ac94aa_viewsonic-vx2705-2kp-mhd_msi-optix-g273qf_msi-optix-ag321cqr/

Sosyal ağlarda paylaş

• 5 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra ...
On 09.05.2022 at 21:12, karatan dedi ki:

https://www.trendyol.com/lg/ultragear-27gn880-b-27-144hz-1ms-hdmi-display-qhd-nano-ips-monitor-p-55088458

Arkadaşlar şu ürünü aldım bana ulan bu ürün de alınır mı şusu var busu var şeklinde mesaj atar mısınız? Çok işkillendim çünkü.

Bende var, çoğunluğu karanlık siyah sahneleri baya leş gösteriyor, birde kalibrasyon yapmadan önce renkler baya saçmalıyor. Onun dışında mis gibi cillop bir monitör. Hele o ergo standı efsane iş görüyor

Sosyal ağlarda paylaş

https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/chg70

kullanıyorum 2 yıl önce alıp bu başlıkta da yazdığım. büyük ölçüde memnunum ama bir upgrade fırsatı çıktı, şu ikisinden hangisi daha mantıklı sizce:

https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/odyssey-g7-s28ag70

https://www.rtings.com/monitor/reviews/samsung/odyssey-g7-lc32g75t

4k olduğu için şahsen daha yeni olana meyillendim ama direkt upgrade değil önceki g7'lerden panel bakımından gördüğüm. bazı açılardan daha iyi, bazı açılardan gerisinde gibi. monitör gaming, web browsing maksatlı işte günlük kullanım. 3070 var ama dlss/fsr basıp öyle oynarım, oyun dışında da 4k'nın çok daha yüksek ppi'ından faydalanırım diye düşünüyorum. hangisi daha mantıklı sizce?

Sosyal ağlarda paylaş

Rtings zaten herşeyi söylüyor ama özellikle belirtmek istediğim noktalar:

4k olan IPS, 2k olan VA panel ve curved. Productivity amacı da olacaksa ilki daha iyi, özellikle karanlık odada gaming / multimedia için de 2k olan.

Ama Goering'in dediği gibi VA panelli Samsung G7'lerin quality controllerinin baya kötü şanı var, r/Monitors'de çok şikayet gördüm o fiyat aralığındaki diğer birçok monitöre kıyasla. Modern, iyi performanslı VA bulmak zorken, olanının da böyle sorunlu olması üzücü, IPS'in contrastına mecbur bırakıyor.

O yüzden ben de 3070'le 4k olanı öneririm. Öbürü daha bi şans işi.

Elan_Morin tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

32” zaten %30 daha pahalı şu an ilginç bir şekilde, net daha iyi diyemeyince zayıf seçim gibi görünüyor bana da. hatta 27” bile %10 filan daha pahalı. yorum ve öneriye açığım, birkaç gün daha bakınacağım sanırım. bulabildiğim her incelemeyi okudum ve izledim neredeyse iki gündür.

neo g7 çıkmak üzereymiş mini ledli, erken incelemeler özellikle bin küsur lighting zone için övmüş hdr açısından ama 1300$ msrp biçmişler. model ismi aynı kalsa da fiyat segmenti değişmiş resmen. onu beklerdim yoksa ama bunların en az iki, hatta iki buçuk katı olur fiyatı herhalde.

Sosyal ağlarda paylaş

neo g7; g9'a yakın veya daha pahalı çıkar. 

muhtemelen daha pahalı çıkar, en düşük 17.5k görüyorum. neo g7 de 18k vs. olmalı sanki.

g9

//edit:

neo g9 da çıkmış, 20k fena değil. -- sorunlu seri gibi bunlar, yoksa alınır.

neo g9

//edit2:

20k'lara çıkınca da 42" ve 48" OLED C2 geliyor ztn - monitor olarak kullanan aşırı fazla var.

oled C2

Goering tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...