Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Spoiler

evet anormal çünkü arya akılla, mantıkla düşünmüyor. "ya ben hayatta kalayım" gibi bir derdi de yok yıllardır. cersei gerçekten de kaçmak üzereydi, tamamen şans ve geç kalması kaçamaması. ned sahnesini izledikten sonra hele hele hound gibi ölüme terkettiği biri tarafından ikna edileceğine inanabilen varsa yorum yok.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

- Arya'nın vazgeçmesi bildiğin saçma. Ya sen ölülerle savaşıp NK'yi indirmişsin, kimseyi silklemeyip hound ile birlikte kaç senelik davayı bitirmeye gelmişin, faceless moda bile girmeden Hound vazgeç dedi diye vazgeçti. Kale yıkılmaya başlıyor diye değil sdfg saçma bildiğin. Sonra işsiz kalan arya'a masumların nasıl diri diri yandığını göstertirtiler ki final bölümünde dany'ye pıçağı takması için makul sebep vermiş oldular. 

- Tyrion, varys falan çoğu iki sezondur hem anlamsız hem vasıfsızdı zaten. Cüce gene ihanet ettiği için trial yapar mı sanmam ama düz dracarys çeker heralde.

- Sansa'yı diz çökmeye çağırır kesin, o da gitmez, jon gene arada kalır. Sakat max 4 cümle ile tüm bölümü bitirir.

Sosyal ağlarda paylaş

abi bence bölüm kötü değildi. arası boş kaldı doldurabilselerdi bu bölümü gayet beğenirdik. bu bölümde olan her şeye çok güzel bir altyapı yapılabilseydi, "yok o karakter öyle nefes almazdı kötü senaryo" gibi şeyler demezdik. 3 bölümde 1-2 sezonluk karakter gelişimini sığdırmaya çalışıp içine sıçtılar. ne yapsalar batıyor. skkoluklar var tabi ona lafım yok. ama çok kötü bölüm falan denecek kadar değil.

Black-ice tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

arada kalmışlıkların adamı çolak ---> şövalye çolak --> key player/game changer/king slayer çolak dönüşümü beklerken şövalye çolak ---> üzgün kaslı çolak dönüşümü yaptırdılar, tebrikler yani.

Brienne'e şövalyelik verip sonra pompiklemesi, halvet sonrası sabahın köründe kalkıp Ex'ine dönmesi de piç olmuş bir başka hikaye oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

valla 8 yıldır izliyoruz işte, en kötü got bölümüydü bence görsel olarak en debdebelisi olsa da. iki yıl bunu beklemişiz bir de.

spin-offları da mass effect 3'ten sonra andromeda'nın patlaması gibi patlayabilir. bütün setting'in içine edip bırakmazlar umarım.

Sosyal ağlarda paylaş

@goldbären sdfds çekilmiyor yoksa.@Sam 

Spoiler

sam, akılla mantıkla düşünmüyor dediğin arya abisinin katiline yaptığı plan çok iyiydi, gelmiş geçmiş en büyük conspiracy kişiliği olan beylişi de alt etti sansayla. şimdi onun öğrencisi sayılcak kız tahtı birbirine düşürdü. o kadar mağara adamı kıvamında assassin değil. aklı olduğu kadar duygularıyla da hareket ettiği çok belli bunca zamandır. insani yönü diyip geçelim.

fakat ben orada aryanın tercihinden çok senaristlerin onu yaşatmayı neden tercih ettiklerini düşünmek istiyorum. bi başka yere bağlayacaklarsa bu bölüm için hound'ın baba figürü olmak gibi bir misyonunu da tamamlamış oldular. araya sıkıştırdıkları dram eğreti dursa da gereksiz değil bence. 

açıkcası kuru kuru cerseiyi orda öldürüp  " yihu ben hallettim işimi gideyim de şu yıkılan, yakılan saraydan merdiven kalmamışken ineyim çünkü NK'i hiçbiryerden zıplayarak öldüren kızım ben bunu mu yapamayacağım" demesi daha aptalca olurdu. 

şayet arya içeride üzerine saray yıkılıp ölecekse jaimiyi koyacak bi yer kalmıyor hikayede o zaman çünkü cersei'ye ulaşamamış olacak bu sefer karakterin hikayesi iyice gereksizleşecekti. benim beklediğim sahne hound kardeşiyle dövüşürken jaimi cerseiyi aryadan kurtarmaya çalışır ve  hepsi bir şekilde ölürdü. olmadı, canı saolsun.

ben cersei ile jaiminin koyun koyuna ölmelerini istiyorum olması gereken bu.sonraki bölümde oraya arya mı gider bunlar birbirini mi öldürür bilmiyorum da olması gereken bu. arya frag yaptı yeterince, bir daha yapacaksa ölmeli.

Sosyal ağlarda paylaş

3 saat önce, Jaegerjaquez dedi ki:

abi bütün bölümü boşverin çok boş şeyleri tartışmışınız

İçeriği gizle

ABİ CLEGANE BOWL OMFG YILLARDIR BUNU BEKLİYORDUM. HYPE IM TATMİN OLDU AÇIKCASI.

yeni arka plan

İçeriği gizle

HYPE.png

it’s over brother i have the high ground dese siritmazdi oyle trololol bi sezon oldu artik sffs

Sosyal ağlarda paylaş

12 dakika önce, sanssizsansli dedi ki:

@goldbären sdfds çekilmiyor yoksa.@Sam 

İçeriği gizle

sam, akılla mantıkla düşünmüyor dediğin arya abisinin katiline yaptığı plan çok iyiydi, gelmiş geçmiş en büyük conspiracy kişiliği olan beylişi de alt etti sansayla. şimdi onun öğrencisi sayılcak kız tahtı birbirine düşürdü. o kadar mağara adamı kıvamında assassin değil. aklı olduğu kadar duygularıyla da hareket ettiği çok belli bunca zamandır. insani yönü diyip geçelim.

fakat ben orada aryanın tercihinden çok senaristlerin onu yaşatmayı neden tercih ettiklerini düşünmek istiyorum. bi başka yere bağlayacaklarsa bu bölüm için hound'ın baba figürü olmak gibi bir misyonunu da tamamlamış oldular. araya sıkıştırdıkları dram eğreti dursa da gereksiz değil bence. 

açıkcası kuru kuru cerseiyi orda öldürüp  " yihu ben hallettim işimi gideyim de şu yıkılan, yakılan saraydan merdiven kalmamışken ineyim çünkü NK'i hiçbiryerden zıplayarak öldüren kızım ben bunu mu yapamayacağım" demesi daha aptalca olurdu. 

şayet arya içeride üzerine saray yıkılıp ölecekse jaimiyi koyacak bi yer kalmıyor hikayede o zaman çünkü cersei'ye ulaşamamış olacak bu sefer karakterin hikayesi iyice gereksizleşecekti. benim beklediğim sahne hound kardeşiyle dövüşürken jaimi cerseiyi aryadan kurtarmaya çalışır ve  hepsi bir şekilde ölürdü. olmadı, canı saolsun.

ben cersei ile jaiminin koyun koyuna ölmelerini istiyorum olması gereken bu.sonraki bölümde oraya arya mı gider bunlar birbirini mi öldürür bilmiyorum da olması gereken bu. arya frag yaptı yeterince, bir daha yapacaksa ölmeli.

Spoiler

akılla hareket etmiyor dediğim aptal olduğu değil, mantıklı insanın hareketlerini yapmıyor, motivasyonları önplanda kaç sezondur. sizce keep'in içine kadar kraliçeyi öldürmek niyetiyle girmek akılla yapılan bir hareket mi? "haa akılsızcaymış, bu noktaya geldikten sonra farkettim, ben akılla hereket ediyorum halbuki" mi dedi arya kendine? cersei'yi öldürebilmek için kendini o noktaya getirmiş yıllardır, çekmediği kalmamış. şehir yıkılırken inine girmiş resmen. NK'ye solo dalan birisinden bahsediyoruz yani burada. "aaa harbi ölecem, ölmeyeyim, bunu yaparken de hound'u dinleyeyim" demesi resmen hafıza dumuruna uğramış bir yazarın işi olabilir. fan fiction yazsan bu kadar out of character olamazdı yani arya.

ha ne olur, önlerinde yolları yıkılır, ikna eden de jon filan olur, o zaman belki. hound öyle birşey dese gider inadına yapar arya çünkü. senarist yaşatmak istiyorsa o zaman oraya sokmayacaklardı. yolları jaime gibi kapansaydı, arya dövünseydi giremedim diye de geri dönseydi gene aynı noktaya bağlanırdı ama saçmalanmış olmazdı. cersei öldürsün filan derdim değil zaten, clegane kapışması da saçmaydı bana göre zaten. sırf fanservice bir kısımdı bütün hiçbir anlamı olmayan. kale yıkıldı hepsi öldü zaten bir değeri yok biri öbürünü öldürmüş ya da öldürmemiş 5sn öncesinde.

cersei ile jaime öldü zaten bu bölüm, öldürecek birşey kalmadı.

ha yüron ile ceymi kapışması da aptalcaydı çok bak onu da unutmuşum. ikisi birbirine denk gelse bile o noktada yüron gibi bencil bir charın topuklayıp gitmesi lazımdı. baştan sona silme aptallık bölüm.

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

dizi için bazı karakterlerin turning pointiydi bu bölüm. sadece aryaya baktığında acayip gelebilir ama diğer karakterlerin de 180 derece dönerek garip kararlar almaları tesadüf değil. aryanında öyle yapması tesadüf değil işte. cerseri jaimi jon arya dany çüksüz tyrion daha şimdi isimleri gelmiyor aklıma, castta kalan herkesin neredeyse zıt bir dönüşünü gördük.

kimi iyi kimi kötü.

ben dün discordda da yazdım. böyle fikirler geleceğini biliyorum o yüzden orda "neden bazı karakterlere diğerlerden fazla anlam yüklediğimizin güzel bi nedeni var" altında bunu cevapladım.

bknz: karakterlere duyulan empati ve ondan beklentilerimiz.

öte yandan ufak detaylara önem vermiyor da diziyi makro ölçekte izliyor olsaydınız bu kadar tercih yapıp şurası şöyle olsaydı burası böyle olsaydı demezdiniz abi.

belli ki kendince istediğim bazı micro detaylar var onlar olmayınca kızıyor ilgilenmediğin şeyler olunca da boşa koymuş diyebiliyorsun.

abi kardeşin fight sahnesi kimisi için mükemmel bir sahneyken size gereksiz gelebilir. 

kimisi diyor ki danynin surat ifadesini falan görseydik bari insanları yakarken. 

öyle yapsalar bu sefer o keko suratını görmesek de olurdu zaten yakıyordu falan denebilir birileri tarafından.

euron sahnesine girmiyorum orası çok ucuzdu. sırf bir çizgiye bağlamak için yaplmış belli.

subjektif subjektif kokuttunuz derken bunu diyorduum ben. 

Sosyal ağlarda paylaş

Bölümdeki ana hikaye, GRMR'inin kafasındaki onu anladım. Ama Kingslayer'ın hikayesini böyle planladığını sanmıyorum. Dünya dizi tarihindeki en fazla kaynağa sahip bu gerizekalı senaristler o kadar yeteneksiz ki, buraya kadar plot-twist yapacağız diye hiçbir karakter gelişimi, duygu gelişimi bırakmadan bokunu çıkardılar. Getirmek istedikleri yere 2 sezon çöp işleyerek bir anda getirdiler. O karakter değişimi falan kıçımla daha iyisini planlarım ben. Sadece sövdüm izledikten sonra. Basiretsiz herifler.

Arya'yı da nerelere getirip karakter olarak bu bölümde de 180 yaptırdılar. Çünkü büyük ihtimalle Daeneryse saldırtıp öldürtecekler işte. Kingslayer'in 8 sezonluk karakter gelişimi büyük bir ÇÖP. 1. sezondan bölüm olarak koy şaşırmaz ileyen. Aynı karaktere çektiler, o kadar potansiyeli olan bir karakterken.

Yeteneksiz, cibiliyetsiz, kabiliyetsiz herifler ya.

paradoksalkedi tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

@Sam

ben de böyle hareket etmediklerini, bunun çok normal olabileceğini, dizinin ve yazarın da gücünü gerçek hayatta olabilecek bu basitliklerden ve aniliklerden aldığını düşünüyorum.

canan karataymış x profesörmüş falan sürekli haberlerde görüyoruz neyseki hiç beklemeyeceğin birilerinin bile aptalca davranabildiğini. reflections of fact abi durum beğen beğenme.

milyon tane danışmanı olan başkanlar bile aptal aptal konuşabiliyorlar. aptallık en büyük zekada bile olabilecek bir şey bu kadar gözümüzde büyütmeyelim.

kendi içinde tutarlı olsun sorun değil işte. tutarsız dediğiniz şeyler tutarsız falan değil sadece size basit gelen şeyler ki ben bunu yıllar önce söyledim.

dizi baya basit gidiyor, hikaye de öyle. tek şaşırtıcılığı beklenmedik plot twistleriyle ki bunlara da bir iki seferden sonra alıştık. karakteristiği belli yani. bu sayede neler olabileceğini falan çok rahat kestiriyoruz artık o yüzden ben ne hayal kırıklığına uğruyorum ya da meh çekiyorum. 

bu adamı god tier seviyeye çekenler düşünsün ben değil.

hani atıyorum hannibal filminde doktor lecter neden cannibalizm kaynaklı prion proteininden dolayı hastalanmıyor demek gibi bir şey sanırım. 

şu olayları biraz daha uzun anlatsalardı, sahneleri daha detaylandırsaydılar muhtemelen herkes memnun olacaktı ama eldeki kaynak ve bütçe de belli. yoksa sorun karakterlerin tercihleri falan değil.

sanssizsansli tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce, sanssizsansli dedi ki:

milyon tane danışmanı olan başkanlar bile aptal aptal konuşabiliyorlar. aptallık en büyük zekada bile olabilecek bir şey bu kadar gözümüzde büyütmeyelim.

dannynin aptal veya zeki hamle yapması değil olay. bu kadın ne zaman dünyanın en merhametli kadınından merhametsizine dönüştü, bunu güzel veremezsen 180 derece dönme olur bu.

1 dakika önce, sanssizsansli dedi ki:

dizi baya basit gidiyor, hikaye de öyle. tek şaşırtıcılığı beklenmedik plot twistleriyle ki bunlara da bir iki seferden sonra alıştık. karakteristiği belli yani. bu sayede neler olabileceğini falan çok rahat kestiriyoruz artık o yüzden ben ne hayal kırıklığına uğruyorum ya da meh çekiyorum. 

6. sezona kadar böyle değildi. yani kitaplar bitene kadar hiç de basit değildi dizi. öyle her şeyi de kestiremiyorduk. şimdi bana gelip de red wedding'i ben bekliyordum diye biri derse baya sallıyordur abi. izleyen herkesin ve tüm theorycrafterların dumur olduğu bir andı o. zaten başarısı oradaydı.

2 dakika önce, sanssizsansli dedi ki:

şu olayları biraz daha uzun anlatsalardı, sahneleri daha detaylandırsaydılar muhtemelen herkes memnun olacaktı ama eldeki kaynak ve bütçe de belli. yoksa sorun karakterlerin tercihleri falan değil.

tam olarak bu işte sorun. daha uzun belki ama daha MANTIKLI bir süreçte, karakter gelişimini, karakterlerin düşünce yapısının değişimini ve duygusal değişmeyi daha güzel daha uzun işleyebilirlerdi. işlemediler çünkü yeteneksizler.

eldeki kaynak ve bütçe belli falan demeyin abi güldürmeyin. şu dizi için hbo'nun vermeyeceği para yok. dünyada bu kadar hype yaratmış bir dizi yok. su gibi akıyor bütçe buraya.

Sosyal ağlarda paylaş

ben gerçek hayatta ömrümü bir olaya adasam ve o uğurda defalarca ölümden dönsem, bilmemkaçıncı defa "yok bu sefer tırstım kaçayım" yapmam, bu spontane hareket değildir. açık oturum saçmalaması değil bu yani. kendi içinde tutarlı filan değil. ayrıca fantezi edebiyatı izliyoruz low fantasy de olsa, arya bronn gibi hareket etmez, charı en çok işlenen iki chardan biri dizideki yani. motivasyonu, ilişkileri vs hepsi ortada. son sezon itibariyle belli bir noktaya gelmiş artık. onun dönüm noktaları önceki sezonlardaydı, bu bölüm değil.

hayır dizi yazarları feci yazıyor kitaptan uzaklaştıkça, gayet occam's razor şu durum. üçüncü bölümde de gördük ama artık zirve yapmış burada.

Sosyal ağlarda paylaş

6 saat önce, ahmedinejad dedi ki:
  Gizli içeriği göster

dany'nin çıldırması için sebebe ihtiyaç yok aslında genlerden zaten delirebilir de sebep gerekirse sıfırdan gelerek kurduğu orduyla hayallerini gerçekleştirecekken başta aşık olduğu adam ve güvendiği danışmanları tarafından ihanete uğraması.

şehri alsa bile tahtta kalıcı olamayacağını fark edip başlarım sizin şehrinize devletinize halkınıza tohumunuza para mı verdim lan diyerek alayını yok etti işte. ölümü de arya elinden olacak muhtemelen.

genler yüzünden delirse bunu bize doğru aksettirmeleri lazımdı. dany sıfırdan yaptı her şeyi, dibe vurup durdu. ona rağmen bir sürü selfless icraatı vardı ilk 5 sezon. anakin bile prequellerde benmerkezci, psikopat hareketleri vardı. üstüne mother issues, wife issues, gerici jedi kafası falan ne biliyim. yazarların kendi ağzından var böyle biri değil dany diye. ama kör göze parmak sokar gibi kötüleştirdiler danışmanlarının, smartest sansa ağzından vs. bu sezon başında ordusunu ölülere siper eden kızı lel. jon'un iki bölüm önce dany ile cilveleşirken, sonra bacımsın moduna girmesi de saçma. bu şekilde alırsa esas tahta kalıcı olmayacağı defalarca söylendi danışmanları tarafından. civil war olur, üstüne bütün westeros'u yakıcak mısın? git o zaman meereen'e geri, ne işin var westerosta.

5 saat önce, GokTuRK dedi ki:
  İçeriği gizle

ya bir kişi şuna cevap verebilir mi madem hiçbirşeye umrunda değildi Jaime enin e neden North a gelip sözünü tutmak için Cercei i bıraktı? TO FUCK BRIENNE mi bunun cevabı. adamlar tüm Character Arc ını çöpe attılar ya. inanılmaz birşey gerçekten

Çıldırıcam gerçekten

şuna bişi demiyorum. en az eleştirdiğim kısım. hani bittersweet imkansız bi aşk hikayesi brienne. başka koşullar, başka zamanda buluşsaydık gibisinden. ama it's your destiny gibi bişiydi cersei.

Sosyal ağlarda paylaş

@paradoksalkedi

ben o gelişimin de  olduğunu yazdım önceden. sadece yetersiz dakika kurbanı olmuş. yoksa fill the gap yani sonuç aynı yere çıkacaktı. beklenmedik bi şey değil özensiz bir yemek gibi diyebilirsin. bu senin aldığın keyfi azaltır ama aptalcaydı denmez. olması gereken oysa olur yani.

karakterlerin kaderini yazar belirler. dağ başında selfie çekerken düşüp ölenin de kaderi "varsa" bu onu yazanın aptal olduğunu göstermez. 

red weddingi tabi ki tahmin etmedim ama böylesi şeylerin olabileceğini bildikten sonra beklentilerini de ona göre ayarlıyor ve olası her senaryoya hazır ouyorsun. sonra da en sevdiğin şekli olmayınca beğenmeyebiliyorsun. 

izleyicilerin en büyük yanılgısı burda.

kimse kusura bakmasın abi linç kültürünüzün bir parçası olmadığım için üzgünüm. 

eldeki imkanlar gülünecek bir şey değil dizi başlamadan önce oturulup konuşulmuş ve anlaşılmış şeyler bunlar. stüdyo baskısına aşina olmayan nesilden değiliz ?

ciddi ciddi etkiliyor hikayeyi.

bknz: stüdyo içine sçıtı diye ağlayan bir adet hobbit yönetmeni PJ var.

Sosyal ağlarda paylaş

@sam sen gerçek hayatta bunların hiçbirini yapabilecek bir yere gelemeyeceğin için bekara karı boşamak kolaydır misali halamın bıyğı olsaydı dayım olurdu diye konuşuyorsun.

hayır kızın ben tırstım kaçıyorum dediği bile belli değil ki. motivasyonunun o an ne olduğunu bilmiyoruz. en eğreti duranı sebep olarak seçip üzerine atıyosunuz ya.

aryayı sevmem diyorsun ama analizini yaparken maşallah hepimizden çok detayını biliyorsun. sonra da empati falan yok diyorsun.

sempati demiyorum empati bambaşka bir şey.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Sam dedi ki:
  İçeriği gizle

evet anormal çünkü arya akılla, mantıkla düşünmüyor. "ya ben hayatta kalayım" gibi bir derdi de yok yıllardır. cersei gerçekten de kaçmak üzereydi, tamamen şans ve geç kalması kaçamaması. ned sahnesini izledikten sonra hele hele hound gibi ölüme terkettiği biri tarafından ikna edileceğine inanabilen varsa yorum yok.

abi nasıl yok? arya ben stark'ım modunda jaqen'i de sattı. dany çıldırınca, sansa ile jon'a döneyim moduna girdi, starklar böyle bi şerefsizlik yapmaz diye. gerçi hemen RAEPRAPE moduna girdi north k*rtleri dsdfg

hound arya'yı kurtardı ölülerden o yüzden sözünü dinlemesinde sıkıntı da yok.

Sosyal ağlarda paylaş

Su dunyada kitap kadar ozgun fikirlerin olabilecegi ortam yok bunu artik anlamak lazim. Ne sinema, ne oyun ne bilmem ne kitaplar kadar yazarin fikirlerini istedigi gibi ortaya koyacagi ortamlar degil. Haliyle kafamizdaki bircok seyi gorememek hayal kirikligi yaratiyor. Halbuki eminim kitaplar coktan bitmis olsaydi cok daha mutlu mesut izleyecektik. GRRM'in dedigi gibi eger butun hikayeyi katil X kisisi uzerine kurgularsan ama internette sosyal medyada birileri bunu tahmin ettigi icin sonra Y kisisine donersen hikayenin icine etmis olursun. Bircok tamamlanmayan projede gorduklerimiz buydu aslinda. Benim icin Lost bu konuda en buyuk fiyaskodur, ama sonu bilinmeyen hikayeye girisilince kacinilmaz oluyor bu durum. 

Bizi gorsel olarak heyecanlandiran ve meraklandiran cok az sey cikiyor sinema ve televizyonda, GOT bunlardan biriydi - source materali sayesinde. Yoksa Hollywood'un kendi yarattigi birsey zaten olamazdi haliyle D&D'ye ne kadar yuklenilebilir bilmiyorum. Bu adamlar saatlerce GRRM'le fikir alisverisinde bile bulunsalar adamin tum hayati boyunca biriktirdigi bilgi ve referans birikimine sahip olamayacaklarindan karakterle baglantilari cok yuzeysel oluyor. Sonucta yazarlar da karakterleri olustururken tum bu bilgi ve referans birikiminden faydalaniyorlar.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...