Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

durumlar bok

Bone

Öne çıkan mesajlar

• 2 hafta sonra ...
deadwoll said:

Hayata nereden baktığınıza, nasıl ve ne imkanlarla yetiştirildiğinize bağlı pek çok şey. Benim babam esnaftı, zengin de değildik fakir de değildik.

Şimdi ben devlette çalışıyorum, fena da kazanmıyorum (9k kazanamıyorum QQ) ama çocukluğumdakinden ya da ilk gençliğimdekinden daha rahat yaşıyorum. Herhangi bir mağazaya girip istediğimi alabiliyorum, şu an istesem gidip arabamı değiştirecek durumdayım, beş kuruş borcum yok herhangi bir yere. Haftada 2-3 gün dışarı çıkıp Eskişehir'de artık lüks yer neresiyse orada dilediğimce yiyip içebiliyorum.

Ama rahat yaşama anlayışım, amerikalılardan oldukça farklı. Tüketime dayalı bir hayat sürmüyorum. Arabamdan çorabıma her şeyi temiz ve düzgün kullanıyorum. Aynı anda PS4, Xbox, Switch, PC vs. alıp Iphone'un son çıkanını peşin parayla alabilecek olsam da almamayı tercih ediyorum. Müzik dinlemeyi çok sevsem de 10 tane kulaklık almıyorum mesela şu türü şu kulaklıkla dinliyim vs. diye. Bilgisayar oyunlarına da para savurmuyorum, çünkü oyuna ayırabileceğim süre belli.

Belki babam esnaf değil de beyin cerrahı, fabrikatör vs. olsaydı rahat yaşama anlayışım çok daha farklı olabilirdi. Sonuçta bu göreceli bir şey. Göreceli olmayansa içinde yaşadığımız coğrafya ve içine doğduğumuz kültür. Türkiye veya Avrupa'nın pek çok yerinde bir Amerikalı gibi yaşamanız mümkün değil. Ekonomik sistem tüketim merkezli değil çünkü.

Ayrıca artık ailenizle yaşamadığınızdan onların imkanlarına da sahip değilsiniz. O yüzden anlayışınızı kendi imkanlarınız çerçevesinde gözden geçirmeniz de oldukça önemli.

+1
Sosyal ağlarda paylaş

Ya onu bunu boşverinde yeni zamli elektrik faturasi geldi. Arkadas bu nedir ya.. 1+1 ev tek kisiyim sabah 7 de evden cikarim aksam 6 da gelirim. Haftaici aksamlari 5 saat elektrik kullanırım. Haftada 1 kere camasir ve bulasik makinesi çalışır o kadar. 89tl elektrik faturasi geldi. Sıradan bir ev haniminin olduğu cocuklu bir aileye ne kadar geliyor elektrik 250tl falan mi
Sosyal ağlarda paylaş

Abi 90tl tamam kimseyi çökertecek para değil ama hani diğer durumlari düşündüm. Dedigim gibi tek kisiyim 1 tane ampul 1tv calisiyor. Oda aksam 6 dan gece 12 e kadar.

E ev hanimi olsa eşim, tum gün evde tv acik sürekli bir camasir ve ütü hali falan + çocuk rahat 250 300u görecek galiba. Herkeste mi durum aynı bana mi kazık geldi bu ay
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Ya onu bunu boşverinde yeni zamli elektrik faturasi geldi. Arkadas bu nedir ya.. 1+1 ev tek kisiyim sabah 7 de evden cikarim aksam 6 da gelirim. Haftaici aksamlari 5 saat elektrik kullanırım. Haftada 1 kere camasir ve bulasik makinesi çalışır o kadar. 89tl elektrik faturasi geldi. Sıradan bir ev haniminin olduğu cocuklu bir aileye ne kadar geliyor elektrik 250tl falan mi

Oo keke ne yaptın çengel mi attın trafoya 89 tl fatura nedir, default 175 tl den başlıyor normal faturalar
Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

Ben migren hastasıyım, ışık yakmıyorum, karanlıkta takılıyorum sürekli. Televizyon falan da izlemiyorum. Evde çoğu zaman telefon bile şarj etmiyorum hatta. Haftada bir süpürge, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi çalıştırıyorum. Sürekli çalışan şeyler de buzdolabı ve modemden ibaret. Her ay 100 lira üstü ödüyorum sdfk.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

stormeagle said:

Ben migren hastasıyım, ışık yakmıyorum, karanlıkta takılıyorum sürekli. Televizyon falan da izlemiyorum. Evde çoğu zaman telefon bile şarj etmiyorum hatta. Haftada bir süpürge, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi çalıştırıyorum. Sürekli çalışan şeyler de buzdolabı ve modemden ibaret. Her ay 100 lira üstü ödüyorum sdfk.

anaa better call saul, sen misin?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...