Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

durumlar bok

Bone

Öne çıkan mesajlar

WaNTeD said:

Of cok fena laf

Adam yaptı diyorum daha ütopya diyorsun:D Bazılarının gerçeklerini senin hayal dünyan bile almıyorsa kapasiten yok demekki abi işte bana niye atar yapıyorsun sdf

Hayır bir de niye yalan söyleyeyim yapılıyor işte. İki ayrı kredi çekmedi mesela ev için çektiği krediyi evi satan adamla anlaşıp yüksek gösterdi. Krediyi çektikten sonra da adamdan elden fazla tutarı geri aldı. İllegal millegal riskli miskli evi satan adam da türk değil alman ama neticede yapılıyor yani bu. Sen mi lowsun bunu yapan mı marifetli bilmem ama 3000euroya almanyada zengin olunabiliyor bundan dolayı da bana kızma.
Sosyal ağlarda paylaş

WaNTeD said:

Simdi hesaplarsak mortgage maks yillik brut maasinin 5 kati veriliyor. 3k nin brutu yaklasik 5. 12*5*5=300k . 300k mortgage in aylik odemesi 1.7k civari olur. Bu mortgage in varken banka sana zaten baska kredi vermez yuksek ihtimal. Baya utopik yazmissin kisaca usendim devam etmeye

cok utopik degil, 180-200kya evi 10kya arabayi alip mevuzuyu kapatmak gayet yapilabilir bir sey. 4k~ maasla 27 yas civari, genc ITciler rahat.
Sosyal ağlarda paylaş

Lancelion said:

WaNTeD said:

Simdi hesaplarsak mortgage maks yillik brut maasinin 5 kati veriliyor. 3k nin brutu yaklasik 5. 12*5*5=300k . 300k mortgage in aylik odemesi 1.7k civari olur. Bu mortgage in varken banka sana zaten baska kredi vermez yuksek ihtimal. Baya utopik yazmissin kisaca usendim devam etmeye

cok utopik degil, 180-200kya evi 10kya arabayi alip mevuzuyu kapatmak gayet yapilabilir bir sey. 4k~ maasla 27 yas civari, genc ITciler rahat.

Almanyada 4k net maas 27 yasindaki developera zor biraz. 4k net dedigin senelik 90k ediyor. Almanya software developer maas ortalamasi 50k civarinda.
Sosyal ağlarda paylaş

Isvec hesabi yanlis. En dusuk yazilimci maasi 3000 degil, bos olan 2300-2400 euro civari calisan adamlarda var. Yeni mezunlarin giris maaslari ~2700 euro civari. Ayrica bu brut maas, net maas degil, brut icin %33 vergi dusuluyo (avrupanin hemen her ulkesinde oldugu gibi). 3350 euronun uzerindeki maastan, 3350 euro sonrasi alinan meblanin 50%'si vergiye gidiyo. Buyuk sehirlerde fullstack medior web dev maasi 3800 eurodan basliyo. Duzgun yasamak icin yeterli evet, netekim 6-7k maas almadiktan sonra zengin olunmuyo.
Sosyal ağlarda paylaş

Almanya'yı diğer ülkeler üzerinden değerlendirmeniz yanlış. EEA olabilir ama hepsinin tax sistemi benzer olsa bile apayrı.
Hemen hemen her avrupa ülkesi de o vergi oranlarını vermiyor. Hepsinin bi yıllık maaş cap'i var. Atıyorum 20% alınan cap var, 40% alınan cap var.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_in_Europe

Liste burda 2018e göre çoğu güncellenmiş. İşkembeden sallamayın yani.

Maaşın % kısmı da sizin hesapladığınız gibi kesilmiyor. O %x vergiye gidiyor denilen kısmı ailevi durumunuza, social chargelara, sağlık hizmetlerini kullanıp kullanmamanıza, bekarlığınıza, bakmakla yükümlü olduğunuz kişi sayısına, devlet emeklilik katkı payına vs diye uzayıp giden bir listeye göre belli bir oranda etkileniyor.

Kısacası 35000k yıllık alt limit olan bi ülkede(bir sonraki vergi dilimine göre) 20% vergi oranı varsa 35000*0,80=28k netto diyemiyorsunuz yani.

Ayrıca yıl sonunda kullandığınız devlet imkanlarına( ya da kullanmadıklarınıza) göre vergi iadesi de alıyorsunuz. Bunu niye söylemiyonuz? Temelli döner ya da EEA olmasına rağmen başka bir EEA ülkesine giderseniz 2 sene dönmeme garantiniz varsa ödediğiiz taxların büyük bi kısmını geri iade alıyonuz. Bunu niye söylemiyonuz? Yani kısacası vergi olayı öyle iki cümleyle anlatılacak kadar basit değil.

O yüzen yukarda avrupada 2*3 yıl yaşamış olmasına sağmen halen adam gibi vergi sistemini öğrenememiş adamları görmek üzüyor. ALınganlık yapmayın, samimiyetinize sığınarak yazıyorum yani.
Zaten en büyük sıkıntı bu ülkelerde dışardan gelip direk TRdeki gibi verginin maaşından düşeceğini sanan adamlarda oluyor. Vergi dairesine gidip kayıt, vergi no beyan vb. işleri yapmaları gerektiğini bilmiyor çoğu.

14 yaşından beri bi'fiil bi çok batı avrupa ülkesinde ikamet etmiş biri olarak söyleyebilirim ki, Almanya'da düzgün bir kredi skoru ile(daha doğrusu hiç bir ülkede) ikinci mortgage'ı çekmek hayal değil. Hem de 2 income varsa hiç ama hiç değil.

Edit: Typo
Sosyal ağlarda paylaş

Hazır bu hesaplar yapılmışken, konuya şöyle bir hesap da ben bırakayım. İşim gereği Kore'deyim, Busan'daki G-STAR 2018'e katıldık. Son 7 senede 5 6 kere geldim. İlk kez bu sene fiyat farkının çok olduğunu söyleyeyim. 3 sene önce 1 dolar - 1.023 Won idi, şu an 1.043 won. Starbucks'ta bir kahve + cheeese cake, 12.000 won. Dolara vursan 11 dolar kabaca, TL'ye çevirsen 59TL. 1 büyük kahve + cheesecake için 60tl para verdim. Akşam yemeğine 120.000won verdik mesela geçen gün, TL olarak 600TL civarı, yediğimiz yer şehrin normal bir mekanı, kenin pişir kendin ye gibi, garsonları terlikle dolaşan adamlar. Lüks bir yere gitsek neler olacak bilmiyorum. 3 senede tüm fiyatlar ikiye katlanmış durumda. Eğer yurt dışından müşterimiz olmasa, dükkanı çoktan kapardık. Bu oranların 3 sene sonra 2 katına çıkmayacağının garantisi yok. Yokuş aşağı yuvarlanıyoruz resmen...
Sosyal ağlarda paylaş

SpiderS_DangeR said:

Lancelion said:

WaNTeD said:

Almanyada 4k net maas 27 yasindaki developera zor biraz. 4k net dedigin senelik 90k ediyor. Almanya software developer maas ortalamasi 50k civarinda.

kendi sahis sirketinizi kurup saga sola danismanlik verirseniz olabiliyor -ki eger az biraz talebi yuksek bir is kolundaysaniz hic zor degil- is guvencesinden fedakarlik edip daha cok para kazanmak mumkun boylelikle, 'gider yazmak' cabasi.

eger di'yi kacirmasaydik bu konuda insight verirdi bol bol =/
Sosyal ağlarda paylaş

Caguar said:

WaNTeD said:

Of cok fena laf

Adam yaptı diyorum daha ütopya diyorsun:D Bazılarının gerçeklerini senin hayal dünyan bile almıyorsa kapasiten yok demekki abi işte bana niye atar yapıyorsun sdf

Hayır bir de niye yalan söyleyeyim yapılıyor işte. İki ayrı kredi çekmedi mesela ev için çektiği krediyi evi satan adamla anlaşıp yüksek gösterdi. Krediyi çektikten sonra da adamdan elden fazla tutarı geri aldı. İllegal millegal riskli miskli evi satan adam da türk değil alman ama neticede yapılıyor yani bu. Sen mi lowsun bunu yapan mı marifetli bilmem ama 3000euroya almanyada zengin olunabiliyor bundan dolayı da bana kızma.

illegal kisimdan bahsetmiyorum ben, kimsenin hakkini yemeden yasamak konu zaten. gondar in da dedigi gibi. legal sartlar altinda maasinla zengin olmak. bahsettigin konu zaten 150klik ev ustne 10klik araba ise normal bir sey zengin olmuyor insan onlarla sdf. 3k maasla benim de 180k lik mortgage im var zengin miyim degilim
Sosyal ağlarda paylaş

MrLevie said:

ya şu anda mesela polonyaya yerleşme durumum var, cebime net girecek para aşağı yukarı 2500 euroya falan denk geliyor.

baya cayır cayır yaşarsın hayat ucuz diyorlar ama yine de tereddüt yok değil mesela.

emin misin net 2500? Polonya icin cok iyi para, hemen kabul et bence

almanya’da bile yasanir o paraya
Sosyal ağlarda paylaş

Hayata nereden baktığınıza, nasıl ve ne imkanlarla yetiştirildiğinize bağlı pek çok şey. Benim babam esnaftı, zengin de değildik fakir de değildik.

Şimdi ben devlette çalışıyorum, fena da kazanmıyorum (9k kazanamıyorum QQ) ama çocukluğumdakinden ya da ilk gençliğimdekinden daha rahat yaşıyorum. Herhangi bir mağazaya girip istediğimi alabiliyorum, şu an istesem gidip arabamı değiştirecek durumdayım, beş kuruş borcum yok herhangi bir yere. Haftada 2-3 gün dışarı çıkıp Eskişehir'de artık lüks yer neresiyse orada dilediğimce yiyip içebiliyorum.

Ama rahat yaşama anlayışım, amerikalılardan oldukça farklı. Tüketime dayalı bir hayat sürmüyorum. Arabamdan çorabıma her şeyi temiz ve düzgün kullanıyorum. Aynı anda PS4, Xbox, Switch, PC vs. alıp Iphone'un son çıkanını peşin parayla alabilecek olsam da almamayı tercih ediyorum. Müzik dinlemeyi çok sevsem de 10 tane kulaklık almıyorum mesela şu türü şu kulaklıkla dinliyim vs. diye. Bilgisayar oyunlarına da para savurmuyorum, çünkü oyuna ayırabileceğim süre belli.

Belki babam esnaf değil de beyin cerrahı, fabrikatör vs. olsaydı rahat yaşama anlayışım çok daha farklı olabilirdi. Sonuçta bu göreceli bir şey. Göreceli olmayansa içinde yaşadığımız coğrafya ve içine doğduğumuz kültür. Türkiye veya Avrupa'nın pek çok yerinde bir Amerikalı gibi yaşamanız mümkün değil. Ekonomik sistem tüketim merkezli değil çünkü.

Ayrıca artık ailenizle yaşamadığınızdan onların imkanlarına da sahip değilsiniz. O yüzden anlayışınızı kendi imkanlarınız çerçevesinde gözden geçirmeniz de oldukça önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

MrLevie said:

ya şu anda mesela polonyaya yerleşme durumum var, cebime net girecek para aşağı yukarı 2500 euroya falan denk geliyor.

baya cayır cayır yaşarsın hayat ucuz diyorlar ama yine de tereddüt yok değil mesela.

emin misin net 2500? Polonya icin cok iyi para, hemen kabul et bence

almanya’da bile yasanir o paraya

Londra hariç her yerde yaşanır o parayla.
Sosyal ağlarda paylaş

MrLevie said:

krallar gibi yaşarsın 2500 euro netto giricekse cebine 10750 zloty gibi birşey yapıyor. Ben 3000 zloty ile yaşıyorum mesela sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

o yuzden really? dedim zaten boyle net diye berline gidip brut oldugunu ogrenip beklediginden yaklasik 40% az alan biri vardi :P

sirketler icin nerdeyse imkansiz net maas soylemesi senin 50 tane kisisel parametrene bakiyor, kendin hesaplasan bile orda olmadan bazi kalemleri eksik yazabilirsin vs.

sigorta cebindense 300 euro dus mesela
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...