Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

durumlar bok

Bone

Öne çıkan mesajlar

Walla kuzey avrupa ile kiyaslandiginda en buyuk fark sosyal devlet hizmetleri. Turkiye de maasi aliyorsun, ama ya saglikta bir durum olursa diye kenarda para tutman gerekiyor. Yada civarda duzgun devlet okulu yok, el mahkum colugunu cocugunu ozel okula yollamak zorunda kaliyorsun. Sosyal devlet mentalitesinde adam catir catir vergisini veriyor, ama okula para verecek miyim, saglik hizmetleri icin kenarda param olsun mu, yarin issiz kalirsam haklarim ne olur diye dusunmuyor.

Sistem ozellikle aileleri, cocugu olanlari feci kayiriyor. Bizde isveren evli, cocuklu birini ise alalim ki bize muhtac olsun derdinde.
Sosyal ağlarda paylaş

Archangel_ said:

dasaaa said:

Archangel_ said:

diş hekimliği fiyatlarından hiç bahsetmeyeyim, yazılımcılar haline şükreder

olm yeterince geciriyorsunuz zaten.

yapmayin!

cebimizde paramiz, agzimizda disimiz kalmadi.
30dk'lik 1 dolguya 3 gunluk maasimizi veriyoruz!
altinda cip olmayan doktor, dis hekimi yok ulkede!

Geliri yüksek meslek gruplarından ona lafım yok ama tedavi fiyatları açısından inanılmaz farklar var cidden. Hatta şöyle ki; gurbetçi bir hastamız her randevusuna İngiltere-Türkiye gidiş dönüş uçak biletiyle gelse aynı tedavi yine burada yarı yarıya ucuz oluyordu asdfsd

onun nedeni yurtdışında saçmalık fiyatında olması ya. benim de arkadaş karısıyla beraber los angeles'tan türkiye'ye geldiler mr çektirmeye mesela. uçak paralarıyla beraber aynı fiyata geldi demişti.
Sosyal ağlarda paylaş

WaNTeD said:

eu da cok vergi var, gecinebiliyosun ama zengin olamiyosun hic. 3k maasla ortalama bi yasam surersin birikim yapamadan.

bu arada turkiye yazilim maaslari iyiydi 3-4 sene once 5bin net maasi birakmistim ben ortalama developer olarak

Almanyada 3k maaşla ev araba alıp ikisinin kredisini de evi verdiği kiradan karşılayan yakınım var. 30undan önce ev ve araba sahibi oldu maaşı cebinde kaldı geçen ay evlendi ve düğününü de kendi yaptı.
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

İşsizlik sorunu yaşamayan iki ülke var gibi görünüyor dünyada biri ABD, diğeri Almanya. Fakat ikisinde de ücretlerin 90'lardan bu yana azaldığını görüyoruz.

su cok sallama geldi ama check edecek vaktim yok :(
hollanda issizlik sorunu yasamiyor ama, maaslar da azalmiyor sanki. Outlierlar azaliyor yanlis bilmiyorsam ki zaten guzel birsey bu.
Sosyal ağlarda paylaş

WaNTeD said:

Simdi hesaplarsak mortgage maks yillik brut maasinin 5 kati veriliyor. 3k nin brutu yaklasik 5. 12*5*5=300k . 300k mortgage in aylik odemesi 1.7k civari olur. Bu mortgage in varken banka sana zaten baska kredi vermez yuksek ihtimal. Baya utopik yazmissin kisaca usendim devam etmeye

Suan icinde yasadigim evin tutari 150k falan. Aylik verdigim kira 900 euro. Mortgage cekersem verecegim aylik tutar yaklasik 500 euro falandi sanirim. 150k falan ev icin ceksem ustune de bir de araba icin rahat rahat kredi cekerim yani.

Dedigi sey mantiksiz durmuyor yani. Zaten 265knin altindaki tum mortgagelar national mortgage guarantee fund tarafindan korunuyor. Haliyle banka icin de risk baya dusuk. Maasin yillik 70k oldugunu varsayarsan daha kredi cekebilecegin limit baya olmasi lazim. Bu ara ev bakiyorum ustume gelmeyin :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...