Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Playstation 5

Celtics

Öne çıkan mesajlar

95te jvardı türkiye de ps1
benim babamın arkları da japonyadan çalıştığından getirmişti orda çıkınca, yılbaşında fln alan bile vardı
(95 senesinde arkadaşa hediye geldiğini net hatırlıom onun babası da bridgestone'da çalışıyordu)

96 da avrupa da amerika da satılınca diğer zengin bebelerde de oldu zaten
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
senko said:

Ben anlamiom 30 60 ayrimini
Cevremde hardcore gamerlar disinda da anlayan yok

Iki ekrani yan yana koymadikca cogu gamer da anlayamaz aslinda 30 mu 60 mi diye :)

senko said:

bu kadar laf ettiniz diye yutup videosu fln baktım kac tane

abi yok valla ben anlayamıyorum aradaki farkı. Benim beyin 30fps'nin bile altında process ediyor demekki.

Bi bomba daha veriyim, ben 720p/1080p arasındaki farkı da anlayamıyorum. Oyun aç 720p'de bu 1080 de çok rahat yedirirsiniz bana.
480/720 anlaşılıyor ama.

Rewendor said:

Valla ne yalan söyleyeyim ben de ancak karşılaştırmalı video izleyince anlıyorum, ama 30 fps oyun açıp başına oturunca direkt dikkatimi çeken bir fark olmuyo.

Gerçi FPS falan oynamayalı yıllar oldu, bi tek PS'te Destiny oynuyorum, o da sayılmaz. FPS'de belki fark edebilirim bilemedim. Insufficient data.

oha ben buna nasıl yorum yapmayıp dalga geçmemişim, hayret.

senkocuğum, youtube'da video açıp izleyerek anlayamazsın zaten 30 fps ile 60 fps arasındaki farkı.

youtube'da veya televizyonlarda 24 fps - 30 fps izlenir videolar. insan gözü için yeterince akıcı görüntülerdir bunlar. hatta youtube'da 30 fps'de izlediğin bir videoyu 60 fps'ye getirdiğinde, normalden daha hızlı ilerliyormuş gibi hissettirebiliyor ve bu da biraz rahatsız edebiliyor.

ama oyunlarda 30 fps - 60 fps mevzusu bambaşka bir şey. öncelikle oyunlarda, filmlere kıyasla çok daha hızlı ve çok daha aksiyon içerikli sahneler olur.

filmlerde bir sahne içerisinde çok fazla hızlı cisim içermekten uzak dururlar. çünkü sıkıştırma tekniklerinin yetersizliği durumunda o sahneleri kare kare izlemek zorunda kalırsın
(bir örnek olarak Batman Begins'te mağarada Batman'in etrafını yarasaların sardığı kısım verebilirim)

şu şekilde gözükür o tip sahneler:

oyunlarda özellikle fps oyunlarında buna benzer bol objeli bol aksiyonlu sahneler bolca yer alır. bu durumda nasıl filmlerde codeclerin yetmediği durumlar gibi, düşük fps de yetmemeye başlar. sahne geçişleri yeterince hızlı olmazsa, sanki karakter takılıyor gibi hissedersin. oyun verdiğin komutları daha geç algılar, ve bu kesik kesik oynamak baş ağrısına da sebep olabilir.

sonuçta oyunlarda oyuncunun interaction'ı var, ama filmlerde böyle bir şey mümkün değil.
bu yüzden de youtube'da 24-30 fps video izlemekle, 24-30 fps bir oyunu oynamak aynı anlama gelmez.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...