Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Otomatik Katılımlı Bireysel Emeklilik

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Durup dururken bi mail geldi BES'e otomatik katıldınız yasal zorunluluk vs vs diye. Baktım maaştan 500-600 liradan fazla bi parayı Avivasa'ya aktarmaya başlamışlar. Sözde cayma hakkımız varmış vs vs. Aradım çemkirdim para ilk kez çekilmeden bir şey yapamayız diyorlar. Fon getirisi .15 diyor, ama aylık mı, ne hiç bir fikrim yok.

Ne yapayım kalmak mantıklı mı? Para biriktirme sıkıntım yok biriktirebiliyorum, biriktirdiğimi de genelde dolarda tutuyorum. Var mı aranızda böyle bir şeylere merakı olan bi el atıverin.
Sosyal ağlarda paylaş

:)

bu konudan nasıl haberin olmaz ya aylarca konuşuldu. sizin şirket temmuzda katılım boyutundaymış çalışan sayısı olarak demek ki.

çıkması çok kolay, çıkabiliyorsun. normal BES'e ek olarak, hatta normal BESin olsa dahi ekstradan açılıyor. otomatik. unutursan veya iptal etmek istemezsen, batık devlet biraz daha kaynak buluyor işte kendine.

çıkması kolay çünkü bes firmalarına da faydası yok, üç beş kuruş için yapıyorlar devlet zorla yaptığı için. telefonla arayıp sesli onay verip çıkacaksın fona aktarıldığında. paran yine maaş IBANına geliyor bir süre sonra

ama bundan haberin olmaması ilginç geldi, o kadar mı uzaksın abi gündemden.
Sosyal ağlarda paylaş

İşe başlayalı 8 ay falan oldu. Gündemden hatırlıyorum da belirli bir sayının üzerinde adam çalıştıran şirketler içindi sanki, bizim şirkette taş çatlasa 15 kişi var.

Ben cayma nasıl yapılır'dan ziyade, BES mantıklı mı onu merak ediyorum (cayma baya basit bir işlem). Yani aramızda birkaç senedir BES'e yatırım yapan ve dolardan fazla kazanmış biri var mıdır?
Sosyal ağlarda paylaş

Para biriktirebiliyorsan, kendi yatırımını kendin yapıyorsan gereksiz.

O ilk maaşı aldıktan sonra iptal etme olayına engel yok. İlk kesintinin ardından direk arayıp/sms atıp çıkarsın (vakıfbank'ta smsle çıkabiliyosun örneğin).

Bu arada 2 ay zorunlu kalmak diye bir şey yok diye biliyorum. Bir ara konuşuldu; ama o zorunluluk getirilmedi sanki? Ben ilk kesintinin yapıldığı günün sabahında çıkış işlemleri başlatmıştım, 14 gün sonra da kesilen parayı geri yatırmışlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Ben cayma nasıl yapılır'dan ziyade, BES mantıklı mı onu merak ediyorum (cayma baya basit bir işlem). Yani aramızda birkaç senedir BES'e yatırım yapan ve dolardan fazla kazanmış biri var mıdır?

gelişmiş veya stabil ülkelerde belki ama, türkiyede devlete para emanet edilmez. devlet katkısıyla cazip gibi gözükse de gidip yastık altı doları bile alsan aynı miktarda, en az %50 daha fazla ₺ sahibi olursun. en azından 2013'te giren arkadaş için öyle oldu.

kendin biriktirip yatırabiliyorsan kendi yolunu çiz abi hiç emanet etme cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

grup poliçesi mi ilk onu ögren. bazı firmalar sen 200 koyuyorsun onlar da 200 koyuyor böylece baya fazladan para birikmiş oluyor. o durumda faydalı baya. banka çalışanlarına genelde yapıyorlar öyle.

diger türlü normal fondan farkı yok. yani sen paranı yurtdışı hisselerine koyun şeklinde fon oluşturursan zaten o şekilde bir getirisi oluyor. ben önceki yıl hisse senedindeydi yüzde 30 getirmiş sonradan altına çevirdim ordan 40'a yakın getirisi olmuş. normalden az getirir muhabbeti en riski az şekilde ayarlarınca olan mevzu.

fon işletim ücreitlerine bir bakarsın çoksa iyi değil.
Sosyal ağlarda paylaş

16-17 brut iyiymiş :)

bizim saftirik bir arkadaş çat tiye söylemişti bağırarak aa benden şu kadar kesmişler diye maaşını öğrenmiştik...

ben çıkmadım fonlarım ya zarar ediyo ya çok az kar yapıyo. benzer tutarda dolar alsan veya vadeliye koysan düzenli olarak daha karlı olursun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
GERGE said:

O degilde, Minoc'daki PK'lardan nereye geldik. Yakinda hangi ozel okul muhabbeti baslayacak.

Keşke o günlere dönebilsek :(

Otomatik katılımın şartları kötüydü diye hatırlıyorum. Şirket katkılı BES varsa öncelikle o sonrasında da normal BES tercih edilebilir. Para biriktiremiyorsanız ayda ufak ufak atıp uzun vadeli değerlendirmekte fayda var :)
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonfire said:

ilk iki ay zorunlu, sonra çekebiliyorsun dediler bana. bende yeni başladım işte. yalnız senin kesinti biraz fazlaymış.
yeni mi iş değiştirdin?

Abi ilk iki ay zorunlu değil tam aksine caymak istiyorsan ilk iki ay içinde caymalısın, sonrasında kesinti vb. durum yaşayarak çıkış yapman gerekebilir çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...