Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Süper Lig 31. Hafta | Galatasaray - Beşiktaş | 29.04.2018 - 19.00

fenn

Öne çıkan mesajlar

Hangisine inanmam komik ? Gs ve Fb nin medya,federasyon v.s her yerde lobilerinin olması mı ? Yoksa bu ülkede futbolun genelde masa başında oynanması mı ? Ha dediklerimin dün oynan maç ile alakası yok. Fırat Aydınus bir kaç hatası haricinde maçı çok güzel yönetti. Dün Beşiktaş gol atamadı sadece.

Şahsi fikrimdir ayrıca yazayım Federasyonun tazminat davasından dolayı F.T. ile işi bitmedi henüz GS'nin şampiyonlukta saçma sapan şeylerden yalan olursa şaşırmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

buyuk resimciler gelmis yine

ne lobisiymis, maclara ne etkisi olmus biliyorsan anlat khalad ? masabasi yapiyorsa su an en fazla basak yapiyordur, o da hukumet destekli. aziz'in dili yandi, orman'in veya cengiz'in de o kadar gucu yok hic bir yerde.

dedigim gibi, basagin kayirilmasi disinda bu sene temiz lig oldu, hakemler kotu ama MASABASINDA KAYBETTIK diyorsaniz kendinize sebep ariyorsunuz malesef.
Sosyal ağlarda paylaş

he, düzgün bi kadro kurucunun yarattığı rafine bir kadro ile çıkmış.

abicim, olayı sadece "dark'ın şenol'a giydirmesi" olarak indirgerseniz bir şey anlamazsınız tabi.

şampiyonlar ligi'nde %70'lere varan possession ile oynayacağımızdan korkup otobüs mü çekti takımlar? lig ile aynı şey değil ki.
bizim sinir olduğumuz da o zaten, avrupa'da işe yaradı diye her yere aynı taktikle çıkarsan, anadolu kulüplerine karşı toslarsın.

adam vizyonsuz ve korkak. çok güzel iş yaptı evet ama teşekkür edip yolları ayırmak lazım zira şenol kadar yönetim de basiretsiz ve şl'ye gidemediğimiz her yıl içimize kol gibi girecek önümüzdeki seneden itibaren.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen sene negredoyu lensi vidayı hiçbirini düşünmeden bile, Abubakarı alıp haziran ayında transferi kapatırdım.

Herif 25inde 8-9 senelik oynayacağı var, türkiye liginde kendini kanıtlamış, takımı biliyor takımı seviyor.

Böyle adamı hem de bu paraya bir daha nerde bulcan. Hatta porto ffp sıkıntısı çektiğinden dolayı 7 istedi bjk 3 milyonda diretti diyorlardı. Fiko gitsin tahtakalede dükkan açsın harcamadığı paralarla.
Sosyal ağlarda paylaş

Bence Dark direk basaksehir taraftari oldu artik ondan senola bunca laf ediyor.

Futbol kalitesi net dustu, sampiyonlar liginde evet iyiydik ama o maclari cikaran takimin ligde boyle rezil oynadigi zamanlar olmasi cok uzucu. Ama bence en az bir senelik daha sans verilmesi lazim Senola.

Bu sirada bu Tamer Tuna iddiasiyla ilgili bir bakindim da, yanlis gormediysem BJK oncesinde SG ile calismamis zaten bu adam (Daha once Sivasspor ve Gaziantepte Sergenin yaninda antrenorluk yapmis, yanlissam duzelt Dark). Ee SG yonettigi tum takimlarda belli bir futbol kalitesini ve puan seviyesini yakalamis bir teknik direktor. Nasil oluyorda simdi Tamer Tuna bu adamin tum basarilarina ortak olmasi gerekiyor da o gidince takim cokuyor diye dusunuyor insanlar anlamis degilim?

Suanki oyuncular elde patladi, sacma sapan paralara sacma sapan kontratlara alinan birkac oyuncu var. Onceki senelerdeki temkinli ve ucuzcu tavrimiza geri donsek mutlu olurum sahsen :)
Sosyal ağlarda paylaş

Raylen'e katiliyorum. Futbolda olay parayi harcamamaktansa akilli harcamak. Kar ile basariyi bir arada tutmak zor. Abou'yu kaca alabilirdi Besiktas bilmiyorum ama yaptiklari transfer masraflari muhtemelen gecmistir onu. Bir tek Abou alinsa dendigi gibi ucardi Besiktas.

Dark'in Senol konusunda yazdiklarina 100% katilmiyorum cunku SG'de de FT gibi bir paradoks var. Bazi konularda istenen seviyede olmadigini biliyorsun, dunyada senin gorduklerinden geride oldugunu biliyorsun ve daha fazlasini yapmasini bekliyorsun ama TR'de isler bu sekilde yuruyor ve bu adamlar maksimumu aliyorlar kadrolarindan. Herkes artik avrupa/dunya futbolu izliyor, herkes birseyler bekliyor ama Turkiye'de daha bunu kirabilen yabanci bir TD olmali tek tuk haric. Umarim yaniliriz tabii ki.

Ama menajer konularinda cok hakli. Su Ahmet Bulut'a bagimlilik vs bunlar bence sorgulanmasi gereken seyler ama ne kadar sorgulaniyor merak ediyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

forvet transferleri basarili olsaydi baska bir yerde olunurdu orasi kesin ancak aboubakar'in alinma sansi yoktu. nisan'da 10 milyon opsiyonu degerlendireceksin. o esnada oyuncunun ligde 6 golu falan var? ikinci forvetin. sezon sonu ilk isin marcelo gibi kiymetli, yeri doldurulamamis bir adami elden cikarip cok sukur maaslari yatirabildik demek oluyor. sezon sonu zaten 20'den aciyorlardi. nereye aliyorsun yani.

"yuku tasiyan tamer tuna'ydi" taraftar meme'i. ama adamin dedigi ozunde dogru: senol kesinlikle besiktas'daki sistemin ekmegini yedi. simdi goruyoruz israrci oldugu sistem ile neler oluyor... taliscalar quaresmalar derken bitti sezon. yardimcisiz zorlandigi da sugoturmez hakikat. sezon sonu bir gol de sezon boyu kaybettigimiz oguzhan'i kontrat olarak da kaybederek yiyecegiz.
Sosyal ağlarda paylaş

okudum hepsini, kinjo beni anlatmış. ama katılmadığım nokta şu ki şg'deki oyunu da ligde diretmedi. orada kanada inip top şişirmek yerine hızlıca dikine topu çevirip orta alandan gol arama noktasında oynuyordu takım.

yine kaliteli bir oyun değildi ama o rakipleri yenmeye yönelik bayağı önemli başarı elde ettik.

bu sezon şg'nin bjk'de yaptığı ve özellikle bizi şl'de başarıya götüren ise alan savunması oldu. istatistikler bir kenara halen ligin en iyi savunma yapan takımıyız, avrupa'da da top 10, haid olmasın 15'e sokarsın.

bayern maçı 15 dakikası bence yorumlamak için kısa bir süre ama o 15 dakikada bayern ile bile kafa kafaya oynayabildik savunma sayesinde. ha bayern gibi takımlar için yorum yapmaya 15 dakika yetmez, dönüp dolaşıp yine takacaklardı ama o farklar olmazdı.

ha gerçi bak yine savunma içinde şöyle eleştiri yapabilirsin.

bayern maçı 10 kişiyken bile harika ötesi savunma yaptık. ne zaman ki james sakatlandı ve çıktı yerine robben girdi orada oyun bitti. adamlar oyunu kendilerine çevirdi ve pat pat tıkmaya başladılar çünkü bayern robben'in girmesi ile oynadığını değiştirdi ama bjk savunmasını ona göre değiştirmedi.

bu seviyede mesela böyle uyursan fark yiyorsun. bunu ligin her maçında sürekli yaşadık.

bu adam bu yani, 11 en iyi adamı valeq bile dizip sahaya sürse bu bjk'yi bu noktaya getirirdi. kadronun hocasız yapabileceği puan ve nokta zaten burası.

eleştirim buna
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca öncesinde tamer ile çalışmıyor oluşunun bir önemi yok.

ŞG'nin başarılı olduğu yılları tek tek incelersen ya ufak takımlarda beklenti üstü iş yaptığını görürüz ya da şampiyonluk yarışında olduğu yıllarda da zaten şuan oynattığı oyun anti tezi çok olmayan bi sistemdi ve doğru kadro yapısı, sportif yönetim ile başarı geliyordu.

Benim eleştirilerim yeni mi? Arada öyle denmiş çünkü. Ben geçen sezon bu takım şampiyonluğa giderken bile geleceği yok demiyor muydum? Şampiyon olurken bile bi yandan sevinirken bi yandan geçirmiyor muydum?

Çünkü yine gözüküyordu. Geçen yılda çok iyi değildik çünkü bir önceki yıldan çok gerilemiştik. Bu sezon geçen sezondan da geriledik çünkü muhakeme yeteneğini kaybetmiş, egosuna teslim olmuş ve düşünemeyen bir adama dönüştü.

Tamer Tuna bu takımın rakip hazırlıklarnı yapan isimdi bunu BJK muhabirleri de söyledi. Demek ki ondan fazlasıymış işte.

Ben hep tek şey söyledim. Yine aynısını diyip bitireyim.

"BJK'de şampiyon olduğu 2 sezonda ne kadar iyi şey varsa o gittikten sonra bizde hepsi son buldu, Göztepe'de var olmaya başladı."

Göztepe'nin kadrosu bu kadar boktan olmasa, BJK standartlarında bi yapının başında olsa belki şampiyon bir takım daha yaratırdı. Belkisi, hayali bu; ama ben bu oyun karakterini görmek istiyorum BJK'de başarısız olsa bile bir maymunun bile düşmeyeceği hatalara 1000 kez düşen bi adamı değil. Kendini yenileyemeyen çağ dışı bir adamı değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Ve ayrıca FT'de çağ dışıdır, ŞG'de çağ dışıdır. Hiç tatava yapmayın.

FT'nin şu GS'yi şampiyon yapması teknik bir başarı değildir. Bana göre. GS, Tudor ile olur muydu? Bilmiyorum. Ama istatiksel olarak daha başarılı olduğu ve FT'nin şuan şampiyon yapacağı kadroyu kuran adamda Tudor'dur.

Sıkıntı şu; ŞG veya FT gibi adamların bu takımların başında durmasının iki sebebi var.

- Yerli oyuncuları dizginleyebiliyorlar.

- Taraftara oynayıp, birlik sağlayıp desteği sırtlayabiliyorlar.

Tudor mesela hem yerlilerdeki kontrolünü yitirmişti hem de taraftar istemiyordu. Bu adam FT'den iki kat başarılı olmuş olsa bile destek görmeyecekti. Ki an itibariyle puan olarak daha başarılı ortalamayı alınca. neyse;

Aynı şekilde ŞG'de de aynı olay var. Taraftardan bu kadar destek görmese ve hakkını yediği, yedek bırakıp oynatmadığı formanın gerçek sahipleri bile ayaklanmayıp, sakin durmasa yönetim bile çoktan ipini keserdi. Gerçi bizim yönetimde kanser, işine gleiyor şenol gibi adamın başta durması ahmet bulut'a çalışabiliyorlar. başka kimse bu kadar sakin karşılamaz olanları.

Neyse işte. Futbolcuların min 3-4 almaya başladığı ortamda birlik ve düzeni sağlamak için bazı karakterlerin takımların başında olması gerekiyor. aynı şekilde aykut içinde geçerli fener'de. ağlayanı çok olsa da halen destekleyeni de çok. bizim kesim hep ağlayan diye görmüyoruz ama var. aykut'ta öyle biri mesela o kadroyu bir arada tutabiliyorlar öyle ya da böyle.

bu adamların üç büyüklerin başında olmasının tek sebebi bu, tasma tutucu büyük bir karakter gerekiyor onlarda bunlar. yoksa müthiş taktik dehalar olduğundan veya eşsiz hint kumaşı olduklarından değil.

ben mesela hep avcı gelsin avcı gelsin derim ama şenor'un 1/4'ü kadar kötü performans ile 3 maç puan kaybetsin, şenor'a ağzını açmayan herkes salyaları aka aka saldırır adama.

diğer kulüplerde de aynısı oluyor işte. ypaacak bir şey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

o iş o kadar kolay değilde ŞG'li ilk sezon TR'de bir takım nasıl olmalı sorusunun uygulamalı cevabıydı. Maddi denge ve sportif yapı olarak kusur yoktu.

Ligi 5. bile bitirsen sabit gelirler ile kadroyu finanse edebiliyordun falan, borçlar için ekstra gelir gerekiyordu o da ŞL'ydi.

Bizimkiler onu bile devam ettiremediler menajerlerle birlikte para götürecekler diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Derbi performansı olarak bakarsan evet FT, genele vurunca ortalamada Tudor öndeydi. Gerçi ben de en son 2 hafta önce bakmıştım galiba yaklamış olabilir ama en iyi ihtimalle yakalamıştır öyle diyeyim. Üstün değil totalde.

Ha şöyle bir şey var. başak ve bjk'den 6 puan zaten şuan ki yerine getirdi takımı. tudor ile onları alacağının garantisi yoktu evet.

o konuda zaten eleştirim yok. genelden bakınca dediğime çıkıyor yol.
Sosyal ağlarda paylaş

dana22 said:

sunlarin yerinde olsam..buyuk gecinen klupler olarak 500 k euronun ustundeki butun elemanlara yol verip butun takimi altyapidan kurarim..finansal fair playden artani da altyapiya yapistiririm..

500k'nın üstü diye fantezi FM olayına gerek yok.

Türkiye'deki vergi sistemi ve yayın haklarından gelen para nedeniyle bizim ligdeki takımlar Avrupa'daki orta seviye takımlara göre ciddi maddi olanaklar sunabiliyor. Önemli olan arayıp bulmak.

Beşiktaş 2 sene önce bir şeyleri denedi. Tam verim alacağı zaman Ahmet Bulut'un takımına dönüştü. Galatasaray her sene daha sonra satma ihtimali olan 1 tane oyuncu alıp 10 tane saçma sapan adam aldı. (Linnes, Jose ve Gary Rodriguez hatta Carole bile sayılabilir)

İlla altyapıdan adam çıkaracaksın ya da 50m Euro'ya satacaksın diye bişey yok. 10 kuruşa aldığın adamı 7-8 kuruşa satabildiğin müddetçe takımları döndürürsün. Sorun bizim takımlar 10 kuruşa 30 küsür yaşındaki adamı alıp tek kuruş bonservis ücreti kazanamadan elden çıkarıyorlar.

Sallıyorum Nagatomo. Çok iyi oynuyor doğru. Velev ki 5 milyon'a aldık Inter'den. 2 sene sonra cebimize ne kadar para girecek? 0.

Sallıyorum Mariano. Çok iyi oynuyor. 4+1 milyona Sevilla'dan aldık. 2 sene sonra cebimize ne kadar para girecek? 0.

Sallıyorum Linnes. Gayet iyi oynuyor. 2 milyona Molde'den aldık. Bugün Galatasaray Linnes'i transfer listesine koysa 1.5 milyon veren 10 tane Avrupa kulübü 5 tane Anadolu kulübü çıkar.

Benzer örnekler Beşiktaş ve Fener'de de var. Kimi zaman menajere para gömçürmek içim kimi zaman taraftara havalimanı karşılaması şovu yaptırmak için..
Sosyal ağlarda paylaş

Dark sıvamışsın kusura bakma.

Şimdi burada açıp baksam senin bile postun vardır GS sezonu erken açma ve nispeten kolay fikstür ile başladı falan diye. Ayrıca ligin 2.yarısı her zaman daha zor geçer hedef maçlar, alt taraftaki gerilim vs. Puan tezin saçma.

Tudor denildiği kadar shit tier bir adam değildi ama medya öyle bir çullandıki üzerine adamın 1 hatası 3 gözüktü. Ama kendisinin de saçmalıkları oldu bu süreçte. İçerideki FB maçına kadar dolu dizgin giden takımı abuk subuk baltalaması, ligde en son 3 lü çıkılacak takım olan Başak a 3 lü çıkıp rezil olması gibi. İçeride de 2 maçtan direkten döndü Akhisar ve Karabük idi. Fena hoca değil ama bizim ligdeki 3 takımın hocası değildi.

FT ile kıyaslamak da saçmalık direk. FT egoları şişkindir evet ama değişime de ayak uydurmaya çalışır ve bu son gelişi bariz daha sukunetki. Tamer Tuna diyorsun mesela ama egolu FT min yardımcısı Levent Şahin den bahsedilmiyor hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

pattisliborek said:

sıvama nerede var ya :D

ben hiçbir zaman aksini söylemedim ki, gs bayağı kolay fikstürde yürüdü gitti ama aynı fikstürün rövanş maçlarında ft o kadar puan toplayamadı mesela aynı süreçte.

ben ft'yi severim bu arada bunu da daha önce defalarca yazdım. benim eleştirim bu adamlara hep teknik-taktik yönden olmuştur.

milli takıma kesinlikle ft gelmeli, hatta kalmalı diyordum çünkü eğer avcı'nın yaptığı gibi yeniçeri yerlileri aforoz edip, gurbetçi türklerden falan bi takım kurmazsan bu adamları başka tip adamların yönetmesi cidden çok güç.

böyle bir ton denklemi var işin. ben bjk'yi modern ve avrupa'da gerçekten söz sahibi bir takım olarak hayallediğim ve bunu arzuladığım için zaten şg'ye bir ton laf sokuyorum yoksa tr standartlarında şg kalsın işte görüldüğü üzere kadro kurduğun sürece düşe kalka bala göte 2 senede bir şampiyon oluyorsun belirli hocalarla vs... maks olsun üç.

ama işte bu bizi buradan bir adım öteye götüremez. ft ile de gs gidemeyecek.

bazı devirlerin kapandığını ve değişimin gerektiğini kabullenmek gerek.

bayern işte modernde en güzel örnek. ancellotti kötü td mi? dünyanın gelmiş geçmiş en iyilerinden ama iyi giderken bile daha iyi olmamız gerek diye adamı kovdular. yerine getirdikleri adam frankfurt'un hocası, ligin beşincisi kovac. eski topçu, gelenek vs. ayrı konu da bunun tr ligindeki karşılığı yazın mesela şg kovup tamer tuna getirmek olur.

olmalı bence de yönetim eğer arkasında duracaksa mesela.

gider de gider böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Derbi performansı olarak bakarsan evet FT, genele vurunca ortalamada Tudor öndeydi. Gerçi ben de en son 2 hafta önce bakmıştım galiba yaklamış olabilir ama en iyi ihtimalle yakalamıştır öyle diyeyim. Üstün değil totalde.

Ha şöyle bir şey var. başak ve bjk'den 6 puan zaten şuan ki yerine getirdi takımı. tudor ile onları alacağının garantisi yoktu evet.

o konuda zaten eleştirim yok. genelden bakınca dediğime çıkıyor yol.

tudor 16 maç 32 puan

terim 15 maç 34 puan
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...