Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerlik Tecil 2017

Sleeep

Öne çıkan mesajlar

bedelli beklerken atmam gereken taklalar için yardım istemeye geldim 8-)

90 doğumluyum bedelliden oldukça umutluyum :D 17/09/2017e kadar tecilim var, bilgisayar mühendisliği mezunuyum.

1) yurtdışındaki bir yüksek lisansa kayıt yaptırıp oraya gitmeden türkiye sınırları içinde kalarak askerlik tecili yapabiliyor muyum?

2) en uygun fiyatlı askerlik tecil üniversite ve program önerilerine açığım :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 10 ay sonra ...
Evet, son muayenenin üzerinden 6 ay geçtiyse tekrar gidilir.

Kilo almak da geçici bir çözüm, direkt çürük vermeleri için sınırın 50 kilo falan üzerinde olmanız gerekiyor, yoksa 3 sene tekrar tekrar bakıyorlar "hala şişman mısın" diye. Sırf askere gitmemek için 30-50 kiloyu alıp vermek akıllı insan işi değil pek. Altı ay askere gitmeme prensesliği için vermesi alması yaklaşık 2 yılınızı + kalıcı olarak sağlığınızın bir kısmını veriyorsunuz. Geri verememe riski de her zaman var.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Evet, son muayenenin üzerinden 6 ay geçtiyse tekrar gidilir.

Kilo almak da geçici bir çözüm, direkt çürük vermeleri için sınırın 50 kilo falan üzerinde olmanız gerekiyor, yoksa 3 sene tekrar tekrar bakıyorlar "hala şişman mısın" diye. Sırf askere gitmemek için 30-50 kiloyu alıp vermek akıllı insan işi değil pek. Altı ay askere gitmeme prensesliği için vermesi alması yaklaşık 2 yılınızı + kalıcı olarak sağlığınızın bir kısmını veriyorsunuz. Geri verememe riski de her zaman var.

sınır diye bir şey yok. 1.50 boyundaki adamla 2.10 boyundaki adamın bir dengesi olamaz. adamların elinde chart var, mesela ben 1.81 çıktım boy ölçümünde, kilom o dönem 114kg ydi ve hava değişimi verdiler. askere hiç gitmeseydim ilk muayenede çürük alacağımı söyledi o dönemki GATAdaki komutan-doktor.

Öyle aman aman da göbekli değildim. Hoş en büyük kamuflajı vermişlerdi, belden olmamıştı. Kilo verene kadar düğmem açık gezmiştim palaskayla gizleyip fadsds

Ha bunun için kilo alınmaz, ben elimde imkan var istemedim. Zira nişanlıydım, askerden dönüp iş bulup evlenmem gerekiyordu. Yalan söyleyerek gittim. Şöyle bir riski var çünkü olayın, adam sana çürük vermeyebiliyor. 1.81 boy ile 160kg adama vermediler mesela. Adamına göre değişiyor biraz, şimdi git seneye gel diyor. Eğer üst üste 3 kez elverişsiz derlerse çürük alıyorsun. Ha ilkinde de çürük alabilirsin, ikincisinde de. Dediğim gibi adamına göre değişiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Jeeztro said:

sınır diye bir şey yok. 1.50 boyundaki adamla 2.10 boyundaki adamın bir dengesi olamaz.

Ne diyosun abi, sınır diye bir şey yok ne demek? Boy endeksli min-max kilo chart var adamların elinde, askerlik şubesinde direk onay veya hastaneye gönderilmenin bile ayrı ayrı sınırları var.

"Boyunun üzerine 30 kilo koy" tarzı cahil hesaplarından bahsediyorsan öyle bir şey tabii ki yok, onu demek istemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

Jeeztro said:

sınır diye bir şey yok. 1.50 boyundaki adamla 2.10 boyundaki adamın bir dengesi olamaz.

Ne diyosun abi, sınır diye bir şey yok ne demek? Boy endeksli min-max kilo chart var adamların elinde, askerlik şubesinde direk onay veya hastaneye gönderilmenin bile ayrı ayrı sınırları var.

"Boyunun üzerine 30 kilo koy" tarzı cahil hesaplarından bahsediyorsan öyle bir şey tabii ki yok, onu demek istemedim.

öyle anlaşıldı benim açımdan ondan detayladım. Sınır yok olayı bu yani 110 dan sonra askere almıyoruz gibi bir şey yok yani. Sen 50kg diince tabi.

pattisliborek said:

Jeeztro said:

1.81 boy ile 160kg adama vermediler mesela.

o adamın askere alınması imkansız.

artık askeri hastaneler de bakmıyor. ellerinde dediğin gibi chart var. onun üstündeysen seneye gel bakarız diyorlar ve 2. ya da 3. gidişinde perte çıkıyorsun.

almıyorlar işte. onu dedim ben de gönderip seneye tekrar çağırıyor ?
Sosyal ağlarda paylaş

çağırsa ne olacak abi.

160kg olan adamda hormonsal bozukluk vardır zaten. veremicek o kiloyu da zaten seneye çürüğü alacak her türlü. tabi doktorun o anki ruh hali direk çürük vermek ya da seneye gel demesi.

demek istediğim chart dışıysan almazlar kışlaya. anca sınırlarda geziyorsan ve o gel gitlerle uğraşmak istemiyorsan yalan söyleyip beni alın askere nolur dersen alırlar. o da makul sınırlarda olmak şartıyla tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

Yönetmeliği var bunun bir yerde, eskiden public bir dökümandı

1.73 boyum vardı benim; 31 kilo artı (yani 73 + 31 = 104) varsa erteleme hakkını kullanıyorlar, 41 kilo artı varsa (73+41 = 114) doğrudan çürük verebiliyorlardı

İlk sene 105 gittim, erteleme verdiler. İkinci sene 122 gittim direkt çürük verdiler.

Sağlıksal olarak da, hali hazırda bahsi geçen limitlere yakın değilseniz uğraşmayın sağlığınıza yazık. Ben ilk gidişimde zaten 105 kiloydum, üzerine 17 kilo almak koymadı (sonra verdim geri aldım falan falan).
Sosyal ağlarda paylaş

Eski sporcuydum, sporu bırakır bırakmaz inanılmaz kilo aldım. Bi senede falan 87'den 105'e yükseldim, sonra da 115 civarında sabitledim. Askere de 1.87 boy 115 kilo gittim, aldılar. Bel sakatlığından dolayı 2. ayın ortasında spor ve nöbet muhafiyeti aldım, spor yapmadım, yemek olarak da silahlıkta olduğumdan kantinden sırf abur cubur yedim, yani düzensiz de beslendim, sabahları poğaça simit falan, diğer öğünlerde arada yemekhane arada işte dürüm mürüm veya çifter tost kantinden. zaten askerliği yapanlar bilir her akşam cips kola açılır kalorinin dibine vurulur. Artık nasıl askerlik yaptıysam düşünün o koşullarda bile verdiğim kilo kaybıyla 115 gidip 91 kilo döndüm.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...