Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

okumak ne güzel şeymiş lan

bLackcha0s

Öne çıkan mesajlar

bkz: bir hobi olarak kitap okumak

bkz: bir insan uzvu olarak boş zaman

bkz: çerezlik dizi izleyen insanın dolu dolu hayatı yaşaması

bkz: uyku ve zevk veren davranışlar açısından akıl yitikliği ve ölüm korelasyonu

bkz: seyreltik bilgi yanılgısı, iletişim medyası ve edebî eserler
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:

Tuor_annare said:

razzRaziel said:

hep derim, okumak daha dogrusu yaziyla aktarim ilkel geliyor. ayrica gozleri de bozuyor. hisleri aktarmada cok eksik dil. yeni nesil iletisim yontemine ihtiyacımız var.

yoo gayet iyi

kitap okuyanlar zaten hep iyi olduğunu söyler. ama onun yerine ben sana gelip de parmağımın ucuyla dokunduğumda aklımdakileri aktarıyor olsaydım böyle demezdin mesela.

senin algin bu kadar kapaliyken ne aktaracaksin veya neyin aktarilmasini kurguluyorsun merak ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:

Tuor_annare said:

razzRaziel said:

hep derim, okumak daha dogrusu yaziyla aktarim ilkel geliyor. ayrica gozleri de bozuyor. hisleri aktarmada cok eksik dil. yeni nesil iletisim yontemine ihtiyacımız var.

yoo gayet iyi

kitap okuyanlar zaten hep iyi olduğunu söyler. ama onun yerine ben sana gelip de parmağımın ucuyla dokunduğumda aklımdakileri aktarıyor olsaydım böyle demezdin mesela.

Abi dil kendini perpetuate eden bir kavram. Dilin olmadıgı senaryolarda hisler daha ham, dilin düşüncelere şekil ve düzen getirdiği bilimsel bir gerçek.

Dilin transfer ettiği sadece his olsaydı haklıydın da, data transferi farklı.
Sosyal ağlarda paylaş

:D abi sözlükte de var belli başlı adamlar takip ediyorsun yararlı şeyler burada da var tabi.
ama %80 gereksiz veya geyik yorumlar.

hani forum-sözlük bir okuma aracı değil bence.

kitaplardan bahsetsen olabilir de zaten merak edip okumaya başladığın kitapta çöp bulamazsın en azından inceliyorsun, konusunu vs.
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:

Hiçbir şey olmasa gece uyumadan önce okuduğum otuz sayfa roman o gün içindeki bütün sıkıntılarımı unutturuyor. Resmen akpden türkiyeden dünyadan soyutlanıyorsun bütün derdin kitaptaki aşk acısı çeken Werther oluyor. ve kesinlikle bu sayede çok daha kaliteli bir uyku uyuyorsun. Ve de bunun yazıyla olması da bence en kritik nokta. Gözünün önünde sadece sarı arkaplan ve belli bir sıraya göre dizilmiş siyah harfler var. Bu yüzden bir resim bir renk veya bir sesten yardım almadan tamamen zihnini zorlayıp kitapta anlatılanları kafanda canlandırman gerekiyor ki bu da zaten yukarda söylediğim günlük sıkıntılarımı unutmamı sağlayan şey. Bir nevi meditasyon.

tl:dr okumak güzeldir yazıyla aktarım da öyledir
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

bLackcha0s said:

forum, sözlük falan çöp ya
o kadar yorumun arasında işe yarar bilgi bulmak çok zor

sadece benim yorumlarimi okusan yeter. maonun kirmizi kitabi gibiyim

https://forum.paticik.com/search.php?62,search=amk,author=Esh,page=1,match_type=ALL,match_dates=0,match_forum=ALL,match_threads=,sphinx_match_fields=BOTH,sphinx_match_threads=0

24 sayfa sonuç çıktı ya torpile gel hahah.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

Esh said:

bLackcha0s said:

forum, sözlük falan çöp ya
o kadar yorumun arasında işe yarar bilgi bulmak çok zor

sadece benim yorumlarimi okusan yeter. maonun kirmizi kitabi gibiyim

https://forum.paticik.com/search.php?62,search=amk,author=Esh,page=1,match_type=ALL,match_dates=0,match_forum=ALL,match_threads=,sphinx_match_fields=BOTH,sphinx_match_threads=0

24 sayfa sonuç çıktı ya torpile gel hahah.

suna kahkaha attim lan ahahah
Sosyal ağlarda paylaş

Lyv said:

razzRaziel said:

Tuor_annare said:

razzRaziel said:

yoo gayet iyi

senin algin bu kadar kapaliyken ne aktaracaksin veya neyin aktarilmasini kurguluyorsun merak ettim.

okumak sana psişik güçler de kazandırmış böyle devam et.

Caguar said:

razzRaziel said:

Hiçbir şey olmasa gece uyumadan önce okuduğum otuz sayfa roman o gün içindeki bütün sıkıntılarımı unutturuyor. Resmen akpden türkiyeden dünyadan soyutlanıyorsun bütün derdin kitaptaki aşk acısı çeken Werther oluyor. ve kesinlikle bu sayede çok daha kaliteli bir uyku uyuyorsun. Ve de bunun yazıyla olması da bence en kritik nokta. Gözünün önünde sadece sarı arkaplan ve belli bir sıraya göre dizilmiş siyah harfler var. Bu yüzden bir resim bir renk veya bir sesten yardım almadan tamamen zihnini zorlayıp kitapta anlatılanları kafanda canlandırman gerekiyor ki bu da zaten yukarda söylediğim günlük sıkıntılarımı unutmamı sağlayan şey. Bir nevi meditasyon.

tl:dr okumak güzeldir yazıyla aktarım da öyledir

tüm bunları kişi kendine has başka yöntemlerle de yapabiliyor. mesela ben yüzüyorum aynı sonuç çıkyor, yüzerken de bi güzel düşünüyorsun, sonra sauna yapıyorsun yine düşüncelere dalarak falan. bişeyleri kafamda canlandırma konusuna gelince de birilerinin bana anlatmasına ihtiyaç duymuyorum, kendi kendime hikayeler hayal ediyorum. ha bi başkası yeni bişeyler katabilir tabii. o yenilik ihtiyacımı da görsel içeriklerden tamamlıyorum.

xunn said:

razzRaziel said:

Tuor_annare said:

razzRaziel said:

yoo gayet iyi

Abi dil kendini perpetuate eden bir kavram. Dilin olmadıgı senaryolarda hisler daha ham, dilin düşüncelere şekil ve düzen getirdiği bilimsel bir gerçek.

Dilin transfer ettiği sadece his olsaydı haklıydın da, data transferi farklı.

abi düşündüklerimiz ve hissettiklerimiz beynimizdeki elektrik akımlarından ibaret değil mi, bana bunu nasıl aktaramayacağımızı açıklasana. yani dil şekil ve düzen getirmiş olabilir ama düşüncelerimiz de dili kullandığımız için o şekilde evrilmiştir. dil zaten düşünmeden önce geliyor (burada bilimsel verim yok tahmini, hayvanlara baktığımda).

şu anki yöntem tamamen analog gibi, biz elektrik akımını yorumluyoruz sonra dilimizi şekilden şekile sokup seslere dönüştüyoruz ve karşıya iletmeyi umuyoruz. karşıdan nasıl algılanacağı tamamen onun yaşadıklarıyla ilintili ve yorumlayıp yorumlayamacağı da yine değişiklik gösteriyor. başarı oranı yüksek bi teknik değil yani. o yüzden herkesle iyi anlaşamıyoruz zaten %100 iletişim kuramadığımız için. bazıları senin dediklerini çok iyi anlar ve o adamla sabaha kadar konuşursun. bazısıyla bi arpa yol alamazsın. halbuki scifi olacak ama bu veriyi net bi şekilde aktarabilsek böyle olmayacak.

yazı için dediğim de şu: etkisi düşük, çok vakit ve dikkat istiyor, bilgi kullanılmadığında hafızada çok kısa kalıyor. o yüzden sürekli tekrar gerektiriyor. bu nedenlerle hayatım boyunca tercihim olmadı yazı. tabii ki scifi girmek istemiyorum yine ama en basitinden görsel ve koku hafızalarımız & algılarımız daha güçlü. o yüzden koklaşarak iletişim kurmalıyız diyerek bitireyim sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

başkasından fikir ve duygu alışverişi yapmanın en ucuz arşivlenen kalıcı yöntemi yazı abi.

ayrıca analog olması her okuyanın kendi bilgi ve duygu birikiminden gelen yorumunu katması da zenginleştiriyor bu mirası.

kulaklık nasıl sağlam mı ya bu arada:)

en ucuz ve kolayı doğrudur, bunca yüzyıl kullanılmasının nedeni de bu zaten evet. ama artık ucuza kaçmamıza gerek yok değil mi? daha iyisini yapabiliriz.

kulaklık iyiydi ya, ama ben de başkasına verdim :D şimdi razer kullanıyom :)

Black-ice said:

bi yerden bi yere gitmek çok zor ya keşke ışınlanabilsek demek gibi birşey bu abi. gereksiz bir tartışma çıkarmaktan başka ne işe yarar bu açtığın konu anlamadım.

tabi ki her türlü şeyin daha üst bir teknolojisi vardır. elbet biz ölmeden önce veya sonra keşfedilir. okumanın bile.

yoo en tepeye çıkmaya gerek yok. yazı ilkel kalıyor yeterince etkin değil diyorum sadece. şimdi bizim okul zamanımızda eğitimin %80'i falan yazıyla yapılıyordu. şimdi bilgisayarlar deneyler vs daha bi artmıştır ama şöyle bişi düşün. skyrim gibi bir oyun yapıp tamamen eğitim üzerine odaklasan. bilgiyi aktarmak için yazıyı minimuma indirsen çok daha etkili olur.

mesela minecraft'ta redstone tasarımları yapan o 9-10 yaşındaki çocuklar var ya, aslında elektroniğin ve mantık yapılarının temellerini öğreniyorlar ve uyguluyorlar. super etkili. biz flip-flopları öğrenicez diye salak salak 0-1 yazıyoduk.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

bi yerden bi yere gitmek çok zor ya keşke ışınlanabilsek

Sene 1999 falan, counter sonrası yağmurlu havada ketçaplı mayonezli tavuk döner yiyen lise gençleri kendi aralarında tartışıyorlar:

- Offf şimdi bu yağmurda taa durağa kadar yürünür mü lan keşke bi ışınlanma cihazımız olsa da direk durağa gidebilsek

- Olm durakta deli sıra vardır şimdi, ışınlanacaksan sıranın başına ışınlan ki boşuna bide yağmurda bekleme

- Ya gerizekalı mısınız madem ışınlanma teknolojiniz var dolmuşun içine ışınlansanıza

- Abi eve niye ışınlanmıyoruz peki?

-SON-
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...