Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

okumak ne güzel şeymiş lan

bLackcha0s

Öne çıkan mesajlar

Kafayı çatlayana kadar yormak lazım ya. Sinir sistemi 12 yaşına kadar çoğalma, 12den itibaren sinir budaması yöntemiyle gelişiyo. Artık ilerlememizin tek yolu bişeylerde daha iyileşirken başka şeylerden feragat etmek. Yani kafam yorgun diyip kendini saldıkça beyin hücreleri o yönde budanıp seni kaçınılmaz sona kısır döngü içinde sürüklenerek ulaştırıyo. Değmez
Sosyal ağlarda paylaş

katılıyorum ya
bana da gerçekdışı geliyor beynim yoruldu argümanı.
Bir konu üstünde çok focus olunca odağını kaybedebiliyorsun bunu ben de yaşıyorum, ama o an başka bir konuya geçmek için engel değil.

Ha sorsan 3 saat çalıştıktan sonra, bende de biraz mala bağlıyayım aptal dizisi/filmi seyredeyim moduna giriyorum.

Yapmamak lazım sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 yıl sonra ...
On 20.12.2016 at 11:11, imamizer dedi ki:

önce iş sonra evlilik falan çoğumuzun kendimize ayırabildiği vakit çok azaldı. artık öğrenci, üniversiteli, işsiz dönemlerdeki gibi bolca vaktimiz yok. o yüzden vakti en verimli şekilde kullanmamız gerekiyor.

ben çözümü şöyle buldum;

moba, mmo herhangi multi/online oyun oynamayın abi. hots, hearthstone, dota, wow vs.

sıradan bir mobada daily yapayım dediğiniz an kafadan o çok değerli 1-2 saatiniz gidiyor. aynı şey mmo için de geçerli. onun yerine işte kitap okuyun, adam gibi güzel konusu olan singleplay oyunları oynayın, ps4 oynayın. kendini tekrar eden, toplamda size kaliteli bir oyunun playtimeının on katına kadar süre harcatan şeylerden uzak durun.

günde 2 saat mmo oynayan adam (2 saat çok da iyimser bir süre bana kalırsa) 2 haftada 30 saate yakın vakit harcıyor. gidin oynamadıysanız red dead redemption oynayın mesela o vakitte. alien isolation'ı bitirin. ne bileyim witcher oynayın, dark souls oynayın, remake'i yapılan klasikleri oynamadıysanız oynayın.

dizi de izlemeyin. dizi de müthiş zaman kaybı. yalnızca çok çok çok muhteşem şeyleri izleyin, vasat dizilere bulaşmayın senede 1-2 dizi izleyin geçin bana kalırsa. onun yerine adam gibi film izleyin. 2 bölüm dizi izleyeceğinize film izleyin abi mis gibi veya işte yukarıdaki işleri yapın, kitap okuyun, netflix varsa zaten direk belgesel izleyin.

2021 hatırlatması arkada kalmasın imamın dediklerini yapın hıyarlar

Sosyal ağlarda paylaş

2016'da açmışım ? öğrenciyken de okuyordum ama 2016 da farkındalık sağladım, o dönem işe metrobüsle gidiyordum, 3 günde 250-300sf kitap bitiyordu. 
Üstüne çok koydum, çok memnunum ama özellikle son 6 aydır muazzam boşvermişlik var. Zaten asla odaklanamıyorum bir de bu olunca..
bugün 9 kitap siparişi verdim bu ay sonu hedefim en az 5ini bitirmek 

Sosyal ağlarda paylaş

Ben de 2020 başında yeniden okumaya başladım oyunu epey kıstım, imam’ın dediği gibi bir yöntem geliştirdim. Yalnızca dota underlords, eu4 falan oynuyorum. Bazen 1 hafta bilgisayarı açmadığım oluyor. Geçenlerde steamden caesar 3 alıp ona sardım biraz, o da 1-2 gün. 

Tarih, sosyoloji - felsefe ağırlıklı gidiyorum. Byung ChuL Han ile tanıştım geçen sene mesela, onun neredeyse tüm kitaplarını okudum. Sosyalizm ile ilgili bir şeyler okudum, araya Antik, Roma ve Avrupa tarihi serpiştirdim falan, iyi gidiyor yani. Şuan Edward Said’in Kültür ve Emperyalizm’i ile meşgulüm. Okuması zor kitaplar tercih ediyorum, yukarıda bahsettiğiniz mevzulardan dolayı. Notlar alarak okumaya, sonra o notlara dönüp eşimle - arkadaşlarımla üzerinde tartışmaya çalışıyorum fırsat oldukça.

Oyun oynadığımda “suçlu” hisseder duruma geldim. Hayvan gibi competitive oynardım eskiden saatlerce. İşten gelip oturup 12-1’e kadar cs go falan oynardım küfür kıyamet ergen gibi, sabah kalkıp kazan gibi kafayla işe giderdim. Şimdi 10’da falan yatıyorum, sabah erken kalkıp işe gitmeden 1 saat kadar kahve-kitap yapıyorum. Eşim taşak geçiyor, oyun oynadım ya üff falan diye üzülünce. Ne kasıyorsun bu kadar ya canın ne istiyorsa onu yap diyor ? eskiden de oyunuma karışmazdı ama yoruluyorsun falan diye söylerdi. 

Velhasıl kelam, lisede çok okurdum. Sonra life happened. Yeniden kitaplara dönmek 1.5-2 senedir çok iyi geldi. Tavsiye ederim. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...