Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

miras kavgasına şahit oldunuz mu?

roket adam

Öne çıkan mesajlar

yav said:

Her an gidebiliyo muyuz lan harbi
Yeni patch mi cikmis

valla isteyen gidiyor bi sekilde.

madem cok sevmiyorsunuz, e azim edin. gidin.

elinizi tutan yok sanirim gereken yerlere basvurmaniz icin.
kimse size "aman yigidim! dur... kal da sikayetini dinlemeye devam edelim. baska ulkede daha fazla aliyorlar bu vergileri gerci ama sen yine de bizde sikayet edeydin" diye de ayagina sarilmiyor.

daha ne?

sat dedenin malini,
ver elini nijerya, somali falan asdfasfasfasf

yakisiirrrrrr...

gidin abi.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

eminim o ornekteki caliskan rahmetli dede de devlete vermek istiyordur. mantigina sicayim.

ahahhaha abi hakikaten ya. yav da miras sermaye birikimidir falan demiş. dedem 70 yaşında parkinson hastası, hala her gün gidiyor şirkete. bu saatten sonra mersoya binse ne yazar, sorsan hakikaten torunlar için çalışıyor.

öldükten sonra mal varlığımı devlete hediye edeceğimi bilsem kendime yetecek kadar çalışır, gerisini salarım. komaniz kafası bu maalesef.
Sosyal ağlarda paylaş

Neyse konuya dönersek problem şu. Klasik miras kavgalarında 3-5 ev, tarla marla olur, sahipler ölünce varisler davalar açar, uzun sürer falan filan. Bizim case'de bir aile şirketi var, henüz sahipler sağ, ve zincirleme ipoteklenmiş ve borcu olan bir sürü ev + devlete vergi, özel sektöre de alım borcu olan bir dayı var. dayı aile şirketinin içini boşalttığı için durduramıyoruz özet olarak, daha komplike bir miras sıkıntısı yani.
Sosyal ağlarda paylaş

sosyal devlette vergilerin kabul edilebilir geri dönüşümü var. burası her sosyal devlet diyebileceğin bir yer değil.

sanki kentsel dönüşümle vurgun yapmış inşaatçıymışız gibi yazılmış. eh...

yaşam boyu gelir vergisi emlak vergisi verilmemiş gibi ölüm anında mezarlıktı falan uğraşıp bir de üstüne onu ödemek öyle koyuyor ki. isveç'te değiliz. bir mezara üst üste gömüyorsun cesetleri ucuza gelsin diye.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Olm hepimiz karsiyiz miras vergisine eyvallah da, boyle yani.

Bana kalsa donelim komple liberal sisteme, sosyal guvencesine koyim.

Ama oyle olmuyo iste, o sosyal guvenceyi her vatandasa saglayabilmek icin essek gibi vergi oduyoruz hayatin her alaninda

Çünkü başkaları senin için ödemiyor. Mesela kullandığın toplu taşıttan veya yoldan köprülere, hastanelere, okullara, karakollara, altyapı hizmetlerine falan mesela sadece sen ödüyorsun ama faydalanmıyorsun mesela, diğerleri faydalanıyor.

Sen sadece ödüyorsun. Bir vatandaş refahı fundlayan olarak Esh.

Sen bir kahramansın.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

sosyal devlette vergilerin kabul edilebilir geri dönüşümü var. burası her sosyal devlet diyebileceğin bir yer değil.

sanki kentsel dönüşümle vurgun yapmış inşaatçıymışız gibi yazılmış. eh...

yaşam boyu gelir vergisi emlak vergisi verilmemiş gibi ölüm anında mezarlıktı falan uğraşıp bir de üstüne onu ödemek öyle koyuyor ki. isveç'te değiliz. bir mezara üst üste gömüyorsun cesetleri ucuza gelsin diye.

Donanimhaber'de dedesinin zincirlikuyu'da ki mezarini satiyodu ciddi ciddi asdf
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

vergi verilmesin, sosyal guvence olmasin demiyorum ki. israrla agzima laf tikmaya calisiyorsunuz. vergisi verilmis seyin tekrar vergisi aliniyor diyorum.

Olm ben de genel olarak sosyal devlet anlayisindan bahsediyorum.

Turkiye gayet dandirik bir sosyal yapiya sahip
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

arcane said:

vergi verilmesin, sosyal guvence olmasin demiyorum ki. israrla agzima laf tikmaya calisiyorsunuz. vergisi verilmis seyin tekrar vergisi aliniyor diyorum.

Abi babamın bir hesabını kapatmayı unutmuşum ve hesabını kapatabilmek için kağıt aldım veraset harçlara gideceğim artık zorladığım bir zaman kendimi. Hesapta 35 TL var istemiyorum kapatın dedim yapmadılar. Veraset harçlardan 29.90 TL ''haracını'' + 12 ayın cezasını kesecekler muhtemelen 35 TL'den fazla tutacak ve şehrin iki uçlarına gitmiş olacağım. Bu şehir içindeki bir hesabı kapatmak için uğraştığın. Şehir dışında malı varsa hangi şehirde ise gideceksin oranın belediyesinden kağıt alacaksın değeriyle ilgili sonra geri ikametinin olduğu şehire geri döneceksin yine 2 ayrı uçlara gideceksin bunlar için para vereceksin falan. Hani parasında değilim ama sen sevdiğin birisini kaybetmişsin ve bunlarla uğraşman gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

oldun said:

aktiftablet said:

Benim dedemler arazi paylaşamıyolar. 7 kardeş mi ne var, 2si zaten hayatta değil düşün. Hala dedeme kalamadı onun babasının arazisinin payı. Daha ondan anneme kalacak da ondan bana kalacak da ölme eşşeğim ölme.

Ölen kardeslerin hakkida eslerine cocuklarina offffff tam bir shitstorm var. Bu hikaye genelde tum mal varliginin ucuza x bir sahsa satilmasi ile sonlaniyor

bi de devamlı hikayeler dolaşıyo, yok ölen amca arazinin bi kısmını kendi parasıyla alıp tapusunu babasına vermiş , ölen hala benim payımı bilmem ne yapın demiş, miş miş ler falan var, kimse anlaşamıyo.
walla biz de kimse kesinlikle sattırmaz, o yüzden hiçbi ilerleme olamıyo yıllardır
mahkemeye falan da kimse gitmiyo çünkü bunu çok utanılacak birşey gibi görüyolar, bütün sülalenin birbirine düşüp kavga etmesi daha medeni bi çözüm olarak görülüyo

ben umudumu kestim şahsen..
Sosyal ağlarda paylaş

Arazi olayları can sıkıcı işler.

Bu yüzden boşanıp yeniden evlenmemek ya da evli kalıp tek çocuk olayı en güzeli, dertsiz tasasız bir işlem oluyor.

Eski ikinci eş ve çocuk arası durumlar bile can sıkıcı. O kadar diyeyim. Malların değer tespiti, oranlara göre paylaşımı uzun sürüyor hep bunlar.

Alt komşularda da benzer sorunlar vardı evleri çok hisseli, o derdi bitirmek adına kentsel dönüşüm kastırmaya çalıştılar tabi tepki çok sert oldu (işin ucuna müteahhit tehditleri de girince, neyse evki mevzu). Şimdi apartmanda kimsenin gıkı çıkmıyor. O güzel. (:D

Ben de yaşayacağım miras sıkıntısı baba tarafıyla (ikinci eş), anne tarafında sıkıntı yok.

Bu olayları ergenlikten itibaren yaşamam, hayata bakış açımı değiştirdi öyle diyeyim. O yüzden kimilerine doğal gelen süreçler beni itiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Satari said:

Esh said:

arcane said:

Abi babamın bir hesabını kapatmayı unutmuşum ve hesabını kapatabilmek için kağıt aldım veraset harçlara gideceğim artık zorladığım bir zaman kendimi. Hesapta 35 TL var istemiyorum kapatın dedim yapmadılar. Veraset harçlardan 29.90 TL ''haracını'' + 12 ayın cezasını kesecekler muhtemelen 35 TL'den fazla tutacak ve şehrin iki uçlarına gitmiş olacağım. Bu şehir içindeki bir hesabı kapatmak için uğraştığın. Şehir dışında malı varsa hangi şehirde ise gideceksin oranın belediyesinden kağıt alacaksın değeriyle ilgili sonra geri ikametinin olduğu şehire geri döneceksin yine 2 ayrı uçlara gideceksin bunlar için para vereceksin falan. Hani parasında değilim ama sen sevdiğin birisini kaybetmişsin ve bunlarla uğraşman gerekiyor.

burokratik sistemlerin aksakligi her yerde gecerli bir durum.
diger yandan "ben sosyal devlet anlayisi istemiyorum, cunku tr'de sosyal devlet anlayisi yok" dusuncesi "nefes almiyorum cunku hava cok sisli" kafasi ile ayni sonuca cikar.

all system shutdown.

burada adam hic veraset vergisi alinmasin diyor. yani diyor ki parababalari sulalelerine daha da mal katsin, ben bundan yanayim. cunku bizimkiler mali zamaninda oyle ya da boyle goturmustu.

kendi calismadigi, vergilendirmedigi sermayeyi kendi ustune, herhangi bir vergi vermeden almasi toplumdaki gelir dagilimina elbette olumsuz etki edecektir. varlik dagilimini daha da adaletsizlestirecektir.

zannimca bu savunmak icinde yasadigi topluma ihanet etmektir.

0'dan aliyorsaniz, o miktardan biraz vereceksiniz. yok oyle 3 kurusa 5 kofte
Sosyal ağlarda paylaş

Birinci elden yaşamasam da ben çevremde şahit oldum. Ne kadar iyi niyetli olursa olsun çekilebiliyor insan işin içine. Genelde her ailede bulunan, ikiyüzlülüğü önceden beri bilinen ve pek sevilmeyen, güncel tabirle "Anadolu çomarı" diye tabir edilen akrabanın başının altından çıkıyor. Adam şark kurnazlığıyla milleti kandırmaya çalışıyor, işin kötüsü hakikaten kandırabileceğini düşünüyor. Bir yerden sonra mal mülk önemli olmuyor, adamın tavrı o kadar itici ki diğer taraflar sırf bu herifin yanına pislikleri kar kalmasın diye inada bindiriyor işi. Bu kadar leş birinin binbir pislikle istediğini elde etmesi ve bu arada diğerlerini keriz yerine koyduğunu düşünmesi koyuyor adama. Sırf biraz adalet olmalı bu adam bunu yapamamalı diye tersleşiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...