Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

miras kavgasına şahit oldunuz mu?

roket adam

Öne çıkan mesajlar

aktiftablet said:

Benim dedemler arazi paylaşamıyolar. 7 kardeş mi ne var, 2si zaten hayatta değil düşün. Hala dedeme kalamadı onun babasının arazisinin payı. Daha ondan anneme kalacak da ondan bana kalacak da ölme eşşeğim ölme.

Ölen kardeslerin hakkida eslerine cocuklarina offffff tam bir shitstorm var. Bu hikaye genelde tum mal varliginin ucuza x bir sahsa satilmasi ile sonlaniyor
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim annemin ananesinden kalma 50-60 dönüm civarı bir arazi var Yeni Çiftlik diye bir yerde, denizle arasında yol var sadece. Neyse annemin ananesi 22 sene önce falan vefat ettiğinde, bu arazi aşağı yukarı 20 kişiye falan miras kaldı.

İnsanlar güzel güzel paylaşacaklardı, malum Trakya'da millette arazi bol, kafalar rahat. Fakat mirasçılardan bir tanesi o araziyi yıllardır kendi arazisi gibi kullanıyormuş falan; vermek istemedi, millete çok komik paralar teklif ederek gayri resmi bir şekilde (noterde hakkımdan bilmem kim adına feragat ediyorum diye kağıt imzalatarak) payları toplamaya başladı. Olay böyle olunca da bazı mirasçılar dava açtılar adama.

Dava 20 yıl önce falan başladı sanırım, bu süreçte adam araziyi ekip biçmeye devam etti, sonra dava devam ederken 10 yıl önce öldü. Topladığını iddia ettiği payların miras kaldığını iddia eden çocukları bu sefer davalı oldular falan. Hala da devam ediyor dava. Sanırım arazinin parası kadar parayı avukata verdiler.
Sosyal ağlarda paylaş

Auril said:

DarKRideR said:

şahsen bir gün çoluk çocuk sahibi olursam ve malım olursa da direkt vasiyetimi yazacağım aralarında kavga çıkmasın diye. güncellemek gerekirse güncelleriz kkthxbye

tr de vasiyetin kanunen bir geçerliliği yok diye biliyorum

Nasıl yok ya? Olur mu öyle şey var tabi.

https://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BCrkiye%27de_vasiyet_hukuku
Sosyal ağlarda paylaş

Ev gibi gayrimenkullerin devrinde sanırım vergiler yüksek. Annemler iki kardeş, dedem de akıllı adamdı; vefat etmeden 3-4 sene önce bir evi ananemin üzerine yapıp geri kalan tüm mal varlığını çocuklarına bölüştürmüştü. O yüzden vergiydi, mirastı hiç uğraşmadık biz. Gerçi şimdi bu tarz, çoluğa çocuğa ev, araba verme işlerinden de vergi almaya başladı devlet.
Sosyal ağlarda paylaş

Murray said:

Auril said:

DarKRideR said:

şahsen bir gün çoluk çocuk sahibi olursam ve malım olursa da direkt vasiyetimi yazacağım aralarında kavga çıkmasın diye. güncellemek gerekirse güncelleriz kkthxbye

vasiyet bile yazılsa dava ile falan hakkını alıyor alamayanlar diye biliyorum
çomaristanda yaşıyoruz sonuçta, akli dengesi yoktu vırt zırt deyip iki şahitle çözerler

ha çok büyük miraslarda ne olur bilemem

avukat patiler söylesin

ayrıca kaynak wiki lol
Sosyal ağlarda paylaş

Auril said:

Murray said:

Auril said:

DarKRideR said:

vasiyet bile yazılsa dava ile falan hakkını alıyor alamayanlar diye biliyorum
çomaristanda yaşıyoruz sonuçta, akli dengesi yoktu vırt zırt deyip iki şahitle çözerler

ha çok büyük miraslarda ne olur bilemem

avukat patiler söylesin

ayrıca kaynak wiki lol

ÖM gitmiş pardon :D

Medeni Kanun Madde 531.- Vasiyet, resmi şekilde veya mirasbırakanın el yazısı ile ya da sözlü olarak yapılabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Of, açılın.

Ananem 6 yaşında öksüz yetim kalmış, bir de abisi var 16 yaşında . Abisi de sene içerisinde zatürreden gidiyor, kalıyor tek başına. Büyük dede çalışkanmış, ovada , göl kenarında tarlalar falan var. Anne ve baba tarafından bolca toprak kalmış yani. Kimi kimsesi kalmayınca dayıları güya sahip çıkıyorlar, odalık gibi davranmışlar kadına hayatı boyunca. 17 yaşındayken de dedemle evlenmiş, çoluk çocuğa karışmış.
Dayısı olacak hacı hoca takımı ne kadar tarla arazi varsa hepsine çökmüş. kimini satmışlar yemişler, kimini yalancı şahitle vs. tapuda üzerine geçirtmiş. Ananem yıllarca uğraştı kalan iki araziyi alabilmek için, 15 sene dava sürdü bi halt da olmadı.

80 küsür yaşında kadın, hala içleniyor aklına geldikçe. Çocukluğuna dair annesini babasını hatırladığı 3-5 anı var o tarlalarda geçen. Bari onları verelerdi diye dertleniyor.

Dedem öleli bi 29 sene oluyor, ananemin de bi ayak çukurda. 4 kardeş bizimkiler. Tarla, ev vs. bir kaç tapu var şimdi bizimkileri ilgilendiren, ölürse dayılar çıldırtacak gibi geliyor bizim de.
Sosyal ağlarda paylaş

Miras dedigin, sermaye birikiminin dik alasi. Duzgun bir toplum/devlet nezdinde olabildigince vergiyle eritilmeli. Dedem caliskandi qqlari falan kulaga epey cheesy geliyor.

Ha tabi bahsettigim duzgunlukten mevhum bir ulke oldugumuzdan, biraz bos laf bunlar. Varsa kalan bisiy, keyfine bakican tabi
Sosyal ağlarda paylaş

arcane said:

tasak mi geciyorsun hakikaten bu kadar densiz misin anlayamadim. umarim tasak gecen bir aptalsin. devlet malina el koysun diyecegim de ben de sizinkileri bilmiyorum, tas ustune tas koymusluklari var mi.

densiz sensin! once kendine gel ve fikir tepe agzini birak, insan gibi konusmayi ogren.
ilginc ve yeni bir bilgi vereyim sana; insanlar calmadan, cirpmadan, devletin malina el koymasina gerek kalmadan da "tas ustune tas" koyabiliyorlar.

begenmiyorsaniz her an gidebilirsiniz ulkeden tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

bi tane de benden o zaman

dedenin babası kuyumcuymuş istanbulda, ufacık yaşta annesi ölüyör. babası 2ci eş alıyor. neyse o da çok yaşamıyor rahmetli oluyor. tek çocuk dedem ufak diye cicianne mala konuyor tek başına üstüne geçiriyor ufak ufak. dede öldüğünde bi evi vardı kendi aldığı

ciciannenin torunlarının düğüne gittim 5 sene falan önce çırağan sarayında sdf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...