Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerlik vol.464841

applev0dka

Öne çıkan mesajlar

Borastus said:

ben de herkesin yaptıgı taktigi söyleyeyim.

- bir yüksek lisans programına kayıt oluyorsun.
- 2 yıl takılıyorsun
- bazı yerlerde derslere gitmezsen okuldan atıyorlar.
- bazı yerlerde hiç sallamıyorlar bile.
- 2 yılın sonunda yeni bir yüksek lisans programı aramaya başlıyorsun. ales tarihlerine dikkat.
- okuldan ayrılmadan ikinciye yazılıyorsun. sonra ilki ile bağları koparabiliriz.

Evet, en doğru yöntem budur, TR'de kalanlar için.
İlk 2. yılım dolmadan bedelli geldi, gelmese loop'a alacaktım :)
Sosyal ağlarda paylaş

Dragonfire said:

35e kadar akademisyen değilsen kaçamazsın. 29 yaşında götürüyorlar.
Yurtdışına çıkın falan demekte komik geliyor. Adam yurtdışına çıkabilse zaten çıkar durmaz burada :D
Ama ne yapın edin kaçın. Gitmeyin askere. 50.000TL de olsa verin gitsin.

35'e kadar akademisyen olmana gerek yok, yükseklisans yetiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

birincisi bitince yaşla alakası yok zaten, 1 yıl tecil hakkın var ondan sonra gidiyorsun. tek çaren bi üstü olan doktora yapmak

ama eğer mezun olmadıysan sıkıntı yok, azami öğrencilik süreni doldurmadığın sürece ve 35 yaşına kadar devam edebilirsin
(okul/bölüm vb değiştirince azami süre 0'lanıyor)
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Sevk öncesi işlemleri yaptığımda bana Nisan sonu (28 Nisandı yanlış hatırlamıyorsam) e-devlet te bildirilecek demişlerdi, ama oradaki linkler bir yere yönlendirmiyor. Bunlar sonradan mı açılacak? Açıldığı zaman bana uyarı filan gelecek mi?

Ayrıca dün e-devletle ilgili bir broşür gönderdiler pttden, onun yanında bir de pttkart diye bişey göndermişler. Bu işe yarayacak bir şey mi? Askerde lazım oluyor mu? Olmuyorsa nasıl iptal ettiriyoruz?

Bir de askere giderken ne hazırlık yapmak gerekir, yanımda neler götürmek gerekir? Nelere ulaşım kolay, nelere zor? Gerçi her yerde farklıdır herhalde ama genel olarak tavsiye filan var mı?
Telefon işini nasıl hallediyoruz? Smartphone ile gitmek yasak filan yazıyordu, sadece takoz telefonları ve askercell i kabul ediyorlarmış ama normal hat ve smartphone götürüp çarşı izninde filan kullanamıyormuyuz?

Şunların cevabını bilen var mı?
"Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu" linki açılmış, ona tıkladım oradan "Yedek Subay Sınıflandırma Sonucu"na tıkladığımda "Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır yazıyor", "ASAL Sevk Başvurusu"na tıkladığımda "Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır.Lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz" yazıyor. Ama sevk öncesi hazırlık işlemlerini 1 ay önceden filan yaptım. Ne demek bu? Tekrar şubeye gitmem mi lazım?
Bilgilendirme broşürü için http://www.asal.msb.gov.tr/ diye adres vermiş ama adres çalışmıyor.

Ayrıca:
-PTTKart işe yarayan bir şey mi? İşe yarıyorsa nasıl açtırıcam, işe yaramıyorsa nasıl iptal ettiricem? E-devlette bir şey bulamadım ille de şubesine gitmem mi lazım?
-Askere giderken ne götürmek/ne hazırlık yapmak gerekir? Alışverişi şimdiden yapmak lazım mı, teslim olduktan sonra lazım olan şeyleri alabileceğim yerler filan var mı?
-Yanımda smartphone götürebiliyormuyum çarşı izninde filan kullanmak için?
-Askercell işini şimdiden mi halletmek lazım, askere gittikten sonra mı açılıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
-PTTKart işe yarayan bir şey mi? İşe yarıyorsa nasıl açtırıcam, işe yaramıyorsa nasıl iptal ettiricem? E-devlette bir şey bulamadım ille de şubesine gitmem mi lazım?
şimdilik düşünme, gittiğin birliğe göre değişiyor sistem. oranın sistemi neyse orada halledersin.
-Askere giderken ne götürmek/ne hazırlık yapmak gerekir? Alışverişi şimdiden yapmak lazım mı, teslim olduktan sonra lazım olan şeyleri alabileceğim yerler filan var mı? iç çamaşırı, pijama terlik vs özel eşyalarını kesin hazırla. acemilikte hiç bişi alacak şansın olmayabilir. Her şeyin hazır olsun ama abartma.
-Yanımda smartphone götürebiliyormuyum çarşı izninde filan kullanmak için? kesin götür. güzelce sakla bavuluna falan. üzerini çantanı arayacak adam da asker olduğundan bulunmasını istemiosan bulamazlar. Şahsi görüşüm ama acemilikte hiç kullanma, biraz teknolojiden uzak dur.
-Askercell işini şimdiden mi halletmek lazım, askere gittikten sonra mı açılıyor? yeni bişi bilgim yok da. halletme abi askerde halledersin nolcak.
Sosyal ağlarda paylaş

------------------------------------
ziraat bankasinin kartini kullanmistik.acemilikte teslim olurken upuzuun bi kuyruga sokup orada verdilerdi.maas falanda ona yatiyodu.bu durum icin onceden bi hazirlik yapmak bizim zamanimizda mumkun degildi.buyuk ihtimalle simdide degildir.

-Askere giderken ne götürmek/ne hazırlık yapmak gerekir? Alışverişi şimdiden yapmak lazım mı, teslim olduktan sonra lazım olan şeyleri alabileceğim yerler filan var mı?

---------------

bol bol iç çamaşırı.gunde 1 sefer mutlaka degistirecekmissin gibi dusun.acemilikte camasirhanede file icinde camasir yikama gunu olur.ama rezil olursun oraya gidersen.fileler cok saglam degil.yirtiliyo falan sonra butun camasirlar birbirine karisiyo.tek yirtilan seninki olmuyo cunku.bunu arkadas tavsiye ettiydi banada.bol bol camasir goturuyosun kafan ediyo.corapta gotur.fakat gidecegin birligin kiyafetine gore bunlarin rengi degisebiliyo.yaz vakti kisa kollu gomlek giyecegin icin birligin renk koduna uygun camasirin yoksa(boxer corap atlet) komutanin ariza cikarabilir. boxerim gorunmez istedigim rengi giyebilirim gibi bi dusuncen olmasin.yeri geliyo komutan camasirlari kontrol edecem diyip pantalonlari indirtebiliyo.ek olarak genelde rutin bi cakil ve diken ustunde ciplak ayakla kosma seramonisi olur.orda da corabin rengi tutmazsa vay haline.koltuk tirasini kontrol ederken yada kisa gomlek giydiginde atlet rengin kabak gibi cikacak o da sikinti.

ne aliyosan renk koduna uygun al.bol bol al.

ek olarak, dikis seti aliyosun.ufak bi kutu.fakat imkanin olursa tutmasi kolay bi igne bul.kepine nefte, koluna arma dikerken diger turlu cok zorluyo.cok ufak igneler yamuluyo.sigara jelatiniyle nefteyi kepe yapistiranlar olacaktir.cogunun ki tutmustu.bazilarinin neftesi dustu ama.orasi biraz riskli.dikmek en dogrusu.askeriyenin verecegi pantalonlarin agi ilk hafta buyuk ihtimalle yirtilir.kumasi saglam ama dikisi kotu.herkesin agi yirtikti gordugum.mecburen igne iplik onuda sik sik dikmek zorunda kalacaksin.

botun icine vatka almak dunyanin en gereksiz hareketi.botunu ayagina uygun al.kiyafet dagitimi esnasinda sana uymayan biseyi iteleyebilirler.mecburen kabul etmek zorunda kaliyosun.boluk komutani da dahil olmak uzere kimse o duruma bisi yapamiyo ne yazikki.er sayisi kadar esya geliyo.dagitim yapan gerizekalilarda random bi sekilde dagitiyo.dagitim esnasinda ilk siradaysan sana uyacak esyalari toplamak icin elinden geleni yap.oldu ki esyalari toplayamadin; esya dagitimini takiben 1-2 gun icinde digerleriyle degis tokus yapacaksin.uygun adami bulmak icin kogus kogus gezmen gerekecek.sabirla halloluyo ama.benim botlar buyuktu 3 gun surdu degistirecek adami bulmak.askeriyede en onemli sey botun bu arada.botun uymuyosa izdirap dolu gunler seni bekler...

yara bandi 3 kutu(kutu derken bu icinde kucuk kutular olan buyuk kutulari diyorum), 2 tane hametan ve antibiyotikli bepanten ve bol bol pudra mutlaka gotur.bot ayagina uysada ayagin alisincaya kadar vuruyo ayagini degisik yerlerden.yara bandiyla bunun acisini dindiriyosun.bide durmadan pisik olacaksin.hametan bu konuda benim isimi gorduydu.bepantende olursa bazen iyilesmeyi hizlandirmak icin lazim oluyo.bu antiybiyotikli olan bilhassa.acik yaranin ustune surme sakin.yarayi sulandirip haftalarca iyilesemezsin.acemilikteki revir cok kotuydu.ota boka igne vuruyolardi.herkes cok sikayetciydi.ben revire hic gitmedim o yuzden.ufak tefek yaralari kendi kendime yara bandiyla falan sarip gecistirdiydim.revirde bide insan gibi bi muamele olmuyo.oradaki adamda hayatindan bezmis asker gormekten.revire isin dusmesin.pudrayida pisik olabilecek yerlerde kullan sabah cikmadan.botun icine bilhassa bol bol dok.ayaklarin yoksa les gibi terleyip yaralanmaya basliyo bi sure sonra.

boy havlusu bide ufak havlun olsun.askeriye veriyo 1-2 havlu ama yetmiyolar.

okuyacak kitap gotur mutlaka.fakat kitaplarin siyasi bi gorusu yansitmasin.klasikler falan olur.yada guncel fantastik romanlar falan.kitapta eger ideolojik bi soylem falan varsa kitabi iceri sokmazlar.bide bulmaca kitaplari oluyo.onlardan gotur mutlaka.bu daha cok usta birliginde ise yarar ama acemilikte de sardirabilirsen zaman cok hizli gececektir.goturecegin kitaplar mumkun oldugu kadar aksiyon ve macera icerikli olsun hatta.bayaa mantik disi surreel hikayeler isini gorur.o mantiksizlik icinde mantikli bisiler okumaya kalkarsan kitabi bitiremeyebilirsin.pantalonlarin harita cepleri var sagda solda.alacagin kitaplar oraya sigacak buyuklukte olursa kitabi hep yaninda tasiyabilirsin.mal gibi bi yerlerde beklerken cikarip okursun.butun bu acemilik boyunca trevanian sibumu okuduydum ben.bu ktabi baz al buyukluk icin.fakat bunda soyle bi sikinti var.kitap cebe sigiyo ama toren yuruyusu yaptirdiklari zaman bacagini tahris ediyo.bunun bi ufak boyu cuk oturur.bununla toren yuruyusu yapip bacagimi yaralamistim ama umursamadiydim.keza kitabi birakirsan gun icinde sikintidan geberebilirdim.baskasina verirsen geri alamiyosun...kitapla bayaa bi bag kurduydum ayrilamadim bi turlu. olaylar olaylar.o psikoloji bir acaip zaten.umarim yasamazsin.duygusal/romantik kitaplar bunyeyi heder eder.orada ihtiyacin olan en son sey bu tip hayallere kapilmak olsun.boyle duygulara sevk edecek kitaplari sevmedigin adamlara vermek icin yanina alabilirsin.sonra o arkadaslarin gozunun onunde eriyip gidislerini izleyip mutlu olabilirsin. X(

gece uyku tutmazsa kitap okuyosun.o yuzden bi kitap okuma isigi al mutlaka.ufak bisi su sayfa kenarina ilistirilebilenlerden.

1 bavuldan fazla esya goturme.bavulun kilitlenebilir olsun.bavulun %70i camasir olacak zaten.

iyi bi cuzdan al.fermuarli olsun.iraden kirilip mallasmaya baslayinca cuzdanin fermuari cok isine yarayacak.lan iyiki boyle almisim diyeceksin.

terlikten ziyade suya dayanikli sandalet gotur.sadalet bi hareket ozgurlugu veriyo.ben normalde de terlik giyebilen bi insan degilim.hele corapla falan giymek zorunda kalinca buyuk sikinti.sandeletle rahat ettiydim.

iyi bi tiras bicagi gotur.bazen tiras makinesine izin verebiliyolar.sarjli islak kuru makinelerde isini gorur.acemilikte getiren vardi.yalniz yer degistirme(kabaca calinma) ihtimali var.sigir bi komutana denk gelirsen gunde 2 defa tiras olmak zorunda kalabilirsin.mach 3 un kullan atlari 2 gun sonra koreliyodu.mach fusionlar uzun omurlu oluyo.ustalikta onlardan aldiydim rahat ettim.

4-5 tane kilit al.botlarini falan kilitlemen gerekebilir.dolabilini falan zaten kilitleyeceksin.bazen dolap kilitleme isine izin vermiyolar.cat kapi denetleme yapabilmek icin.sen asagida surunurken komutanlar odaya cikip dolaplara bakabiliyolar.telefon melefon bulmak icin.bizim zamanimizda telefon yasakti.simdi serbest olmus.o durum nasil olur bilemedim.

yedek pijama komutan insiyatifiyle giyilebilir.hatta kil komutanin nobetinde askeriyenin pijamasini giyip diger gunler kendi pijamani giyiyosun falan.bunlar normal seyler.

bide ufak bi defterin olsun.ezberlemeye mars yazman gerekecek.bide not falan alacan sacma sapan seyler olacak.gomlegin cebinde ufak bi defter bide tukenmez kalem sart.

gitmeden once sunu yapsaydim iyi olurdu diyecegin bisi kalmasin aklinda.herseyi yap gez toz, bol bol yemek ye.sonra insan ozluyo boyle seyleri.bunlari yaptigin zamanlari hatirlayip avunuyosun sonra.

dahada yazacak cok sey var ama kalanida kendin deneyimlersin artik.X(
Sosyal ağlarda paylaş

Bi saniye bi saniye, koltuk tıraşı kontrolü derken? Askerde koltukaltı kıllarımızı kesmek mi zorundayız? BAŞINI DA KONTROL EDİN BARİ SÜNNETLİ MİYİZ DİYE

Ülkeyi seviyorum aslında dedikçe sevmiyim diye sebep yaratıyolar ya. Neyse inat ettim bi süre daha sevicem
Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:

Bi saniye bi saniye, koltuk tıraşı kontrolü derken? Askerde koltukaltı kıllarımızı kesmek mi zorundayız? BAŞINI DA KONTROL EDİN BARİ SÜNNETLİ MİYİZ DİYE

Ülkeyi seviyorum aslında dedikçe sevmiyim diye sebep yaratıyolar ya. Neyse inat ettim bi süre daha sevicem

ahaha. pantalon inip etek tirasina bakicam diyince napacaksin acaba cok merak ettim yani :) boyle sol bastan herkes kemeri cozuyo.buz gibi sabahin koru.botlari cikarmissin.ayak tirnaklarina bakiyo kesmismisin tirnaklarini diye.sonra gomlegini cikariyosun.katli bi sekilde koyacaksin yere.katlayamazsan cakil ve dikenin ustunde kosmaya baslayinca sen durmuyosun falan... gomlekten sonra kemerleri cozup pantalona geliyo sira... devam etmiyolar...bakip geciyolar.pantalonu toplayip kosmaya basliyosun sonra.botsuz corapsiz.

askere mi gittim toplama kampina mi emin olamadim bi sure.sonra zaten iraden kiriliyo.alisiyosun.

su kil ve corap kontrol isi sart.keza okuma yazma bilmeyen, tuvalet deligine tas atan bir milletin evlatlari orada butun zir cahillikleriyle boy gosteriyolar.

uzuluyosun.sonra soyunuyosun X(
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Bugün mezuniyet dilekçemi verdim. Askerlik yapmama yolu ne şimdi? Yoklama kaçağı olsam, sonra yakalanınca gidip mezuniyet tecili yapabiliyo muyum yoksa direkt gidip tecil ettiriyim mi? Okulda bibuçuk ay içinde ettir dediler ama iki sene sonra bakaya kalmaktansa yoklama kaçağı gez yakalanınca tecil ettirirsin dedi bi büyüğüm ama çok da güvenemedim

Abv ya derde bak :(
Sosyal ağlarda paylaş

benjani said:

diplomada yazan mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl erteliyorlar.istersen 2 yıl sonra git birşey değişmiyor yani.

Bu doğru değil. Otomatik tecil yapılmaz. İlk yoklamaya kadar şubeye gidip tecil yaptırman lazım. Yaptırmazsan bakaya kalırsın ve geç kaldığın aya göre sonra para cezası ödersin.

Bu yüzden mezun olduktan kısa bir süre sonra gidip tecili yaptırman en iyisi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Fili said:

benjani said:

diplomada yazan mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl erteliyorlar.istersen 2 yıl sonra git birşey değişmiyor yani.

Bu doğru değil. Otomatik tecil yapılmaz. İlk yoklamaya kadar şubeye gidip tecil yaptırman lazım. Yaptırmazsan bakaya kalırsın ve geç kaldığın aya göre sonra para cezası ödersin.

Bu yüzden mezun olduktan kısa bir süre sonra gidip tecili yaptırman en iyisi olur.

ben mezuniyetten 6 ay sonra gittim.bu olayı sordum, görevli kadın yoklamayı yıl sonundan önce yaptırman yeterli demişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Kesin olarak ne kadar zaman içinde başvurmak gerekiyor bilmiyorum. Ben de üniversiteside çift anadal yapıyordum. 2. bölümü, 1. bölümden bir yıl sonra bitirdim ve doğal olarak 2. bölümü bitirdikten sonra gittim askerlik şubesine. Bakaya kalmışsın dediler. Bir dilekçe yazıyorlar altına da varsa mazeretini yazıyorsun. Ben de bu çift anadal durumundan bahsedince ceza vermediler, 2. bölümün bitişine göre hesapladılar.

Özetle 2 yıl tecil hakkı olmakla birlikte, mezuniyetten bir süre sonra gidip tecilinizi yaptırmazsanız bakaya kalıyorsunuz ve para cezası ödemeniz gerekiyor. Bu ceza gerçi 1-2 yıl için çok da bir para değil ama yine de ne gerek var.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...