Jump to content

Fili

=o=
 • Mesaj sayısı

  663
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Fili hakkında

 • Rütbe
  Fili

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. Fili

  Victoria 3

  hiç fark etmedim onu. şöyle bir konu buldum ama https://www.reddit.com/r/paradoxplaza/comments/3hzy1b/it_turns_out_theres_a_hard_cap_to_the_population/cucgbve?utm_source=share&utm_medium=web2x&context=3 2 milyon demişler bir pop için cap. Normal şartlarda ulaşmak imkansız zaten
 2. Fili

  Victoria 3

  hiç hatırlamıyorum bu 100k işini vic1'de mi oluyordu bu? oyun da yüklü olmadığı için bakamadım 100k kısmına ama vic2deki poplar da meslek millet din ve konumlarına gruplanmışlardı vic3de de yine benzeri olacak anladığım kadarıyla ama paylaştıkları görseller hep kıyısından köşesinden şeyler olduğundan tam anlaşılmıyor.
 3. Fili

  Europa Universalis 4

  tebrikler :) ben de 2500e yaklaşmışım şöyle bir achievementlarıma baktım aklımda kalan bir big blue blob var, herhalde bir 10 kere deneme sonunda yaptım. bi de asıl unutamadğım norwegian wood var. Gerekenleri yerine getirdim ama achievement gelmiyor, bakıyorum haritaya atladığım var mı diye ama yok. Sonra fark ettim arada iskandinavyayı kurmuştum tag değiştirmemek gerekiyormuş. Bütün emeklerim boşa gitti, bir daha da gözüm kesmedi oynamaya tekrar. Başlangıç kısmı çok sıkıntılı. Defalarca yeniden uygun rivalların danimarkayı seçmiş olması gerekiyor.
 4. Fili

  Paypal alternatifi bulduk mu?

  kripto da bir seçenek olabilir düşük gas feeli bi coinle. Neo var misal, 0 gas fee alıyor ama yanlış hatırlamıyorsam 1 tane atmak gerekiyordu en az. xlm de uygun herhalde ama iyice bir araştırıp bakmanda fayda var hangisi en uygun oluyor diye.
 5. Fili

  Victoria 3

  niye ki? ui yı beğenmeyenler var, haksız sayılmazlar. Vic2deki o klas ve ağırlık yok gibi. Menüler mobil oyunumsu olmuş. Bakalım daha bitmiş değil, sonunda değişebilir. Bence victoriayı victoria yapan şeyler yönünden önceki oyunlardan bir eksiği yok fazlası var. Poplar yine var hem de daha detaylı, sanayi de daha gelişmiş durumda ve yeni market sistemi ile entegre edince ekonomi yönünden öncüllerinden daha iyi.
 6. Fili

  Victoria 3

  Fransa deneyebilirsin 2. oyunda, sıradışı bir oyun olmaz ama bütün mekanikleri öğrenmek için iyi ülke. Büyüyen Prusya tehditiyle uğraşırsın bir de kolonizasyon işleri var. Onun dışında bütün kaynaklar zaten kendi topraklarında olduğundan sanayiyi de kurarsın.
 7. Fili

  Victoria 3

  evet ilk kez oynayan için pek iyi bir seçim olmamış bence. Oyunun temel hikayesi sanayiyi geliştirmek haliyle onun için kaynakları ele geçirmek gerekiyor. O dönemin sanayisinde de en önemli kaynaklar kömür ve demir. Brezilya'da bu ikisi de yoktu diye hatırlıyorum veya çok az vardı. Buna çare olarak nijer deltasına kolonileşmek ve sokoto'yu ilhak etmek Brezilya açısından güzel bir hedef olur. Kesinlikle denemelisin dediğim ülkeleri şöyle sıralardım -Prusya en başta gelir. Oyunu Prusya için yapmışlar desem abartı olmaz. Biraz karışık gelebilir almanyayı birleştirmek ama büyük bir hedef vermesi bakımından keyifli. Almanlardaki zengin demir ve kömür yatakları sayesinde korkunç büyük bir ağır sanayi geliştirebilirsin. Ayrıca en yüksek literacy ile başlayan ülkelerden biri. Literacy hem teknoloji puanı üretmeyi artırıyor hem de oyunun başında hızlıca sanayileşmeyi kolaylaştırıyor çünkü popların misal farmerdan laborerdan fabrika işçisine geçerken gerekli bir literacy seviyesi var orada faydası dokunuyor. Osmanlı'da bu literacy düşüklüğü yüzünden çok zaman gidiyor fabrika işçisine dönmeleri eğitmen gerekiyor vb. Kuzey Almanya'yı güzel yapan başka bir şey ise o bölgedeki provinceların life ratingi dünyanın geri kalanından birkaç puan yüksek bu da pop growthu artırıyor haliyle 100 yıl sonunda çok ciddi nüfus artışı üzeirnde etki yapıyor. -USA Brezilya'ya benziyor aslında mekanikler bakımından ama iç savaş mekaniği de görmek için oynamaya değer bence. Bunun yanında zengin yer altı kaynakları, dünyanın her yanından çektiği göç ile sağlam bir sanayi kurmak burada da mümkün ama demokrasi olduğundan seçilen partileri değiştiremiyorsun Prusya gibi haliyle sanayi biraz ai ya kalıyor. -Japonya da meiji restorasyonu ile modernizasyon ve ardından emperyal japonya role playi için keyifli. Mançurya'daki zengin kömür ve demir cevherlerini almak ardından güneyde Hollanda'nın elindeki endonezya ve civarını ele geçirmek hem sülfür hem de oyunun ileri aşamasında petrol açısından faydalı olacaktır. -Ve Osmanlı. Özellikle Prusya ile oynadıktan sonra günle gece gibi bir fark olacaktır. O kadar bitik durumdaki Osmanlı. Eğitim seviyesi düşük, her milletten adam var(bunun oyundaki karşılığı accepted culture poplardan 3 kat asker basabiliyorsun non-acceptedlara göre), çok geniş bir coğrafya(sanayi kurarken sıkıntı çıkıyor), diğer great powers sürekli senin toprakların üzerinden kriz çıkartıyor, bunu engellemek için great powers sıralamasında üstlerde kalmak gerekiyor. Bir yanda Rusya tehditi. Gerçekten tarihi yaşıyorsun bu Osmanlı boşuna yıkılmamış dedirtiyor :). Zor ama becerebilirsen keyifli bir oyun oluyor osmanlı ile.
 8. Fili

  Bitcoin #6

  canın sağ olsun
 9. Fili

  Bitcoin #6

  ahahah btcye bakarak hareket etmek lazım. binlerce coin olsa da hepsi üç aşagı beş yukarı aynı hareketi yapıyor. day trade yapabiliyorsanız şu an onun daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Risk büyük şu sıralar, saçma bi haber geliyor bütün coinler %10-20 düşüyor bir anda. btc nin 30k altına düşeceğini pek sanmıyorum ama 40 üstüne atması için de erken bence şu an. Bu sıralar böyle bir kanal içinde yukarı aşagı yapacaktır birkaç ay. Sonbahar gibi asıl hareketine başlayacağını düşünüyorum. 2013 benzeri bir senaryo.
 10. Fili

  Bitcoin #6

  Deathblade teşekkür ederim, anlatmak istediğim anlaşılmış demek ki. kısaca ve detaya girmeden yazdım diye tam anlatamamış olabilirim düşündüklerimi. Yoksa bone'nun dedikleriyle benim dediklerim arasında bir fark göremiyorum, tam tersine dediklerimi destekleyecek şeyler yazmış zaten asdasdas. O yüzden anlamsız geliyor itirazları bana, misinformation kısmı hele hiç anlamadım. -Şu an bscde gas feenin ethden az olması mı misinformation -polygonun eth üzerinde yapılan işleri hızlandırması mı misinformation -ethdeki güncellemelerle gas fee düşme beklentisi mi misinformation neresiymiş tam olarak misinformation verdiğim yer
 11. Fili

  Bitcoin #6

  önce misinformation dedin, nerede misinformation deyince anlaman için özet mi geçeyim diyorsun. Kaçamak cevaplar veriyorsun. Üşenmeyip 100den fazla satır döşeyen sensin şimdi misinformationın hangi cümlemde olduğunu alıntılamaya üşeniyorsun.
 12. Fili

  Bitcoin #6

  misinformation nerede var? wot döşeyip detayına girmemek misinformation mı oluyor? ethde gas fee bscden yüksek mi? yüksek. Niye yüksek olduğunu yazmayınca misinformation mı oluyormuş. zaten bu sorunların güncellemeler ile çözüleceğini düşündüğümü yazmışım.
 13. Fili

  Bitcoin #6

  ben ne yazmışım sen ne yazmışsın. ilk cümleyi okuyup kendine kendine gaza gelmişsin. ethdeki gelişmeler sonucunda bnbnin cazibesini kaybedeceğini tahmin ettiğimi söylemişim zaten.
 14. Fili

  Bitcoin #6

  sardalya'nın dediğine hiç katılmıyorum da, bnbyi cazip yapan şey binance smart chainde transfer ücreti ödemek için kullanılıyor olması temelde bu da ethye rakip çünkü ethdeki gas fee yüksekliği transferlerin uzun zaman alması gibi sorunlar var. ethye gelecek güncellemeler ile bu sorunların büyük ölçüde çözülme ihtimali güçlü bence. Ayrıca polygon matic gibi ethyi hızlandıracak çözümler de var. Haliyle binance smart chain şu anki cazibesini kaybedecek gibi görünüyor. Ayrıca bunlara rakip ada ve dotda da sağlam gelişmeler gelecek. Bir portföy yapmak en mantıklısı aslında, şu videoya bir bakmanı tavsiye ederim. Genel hatlarıyla fikir verir.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...