Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askerlik vol.464841

applev0dka

Öne çıkan mesajlar

Black-ice said:

yok öyle bişey abi nasıl sallıyosunuz ya
mezun olduktan sonra geç tecile gidersen para cezası kesiyolar sadece. senin 2 sene tecil hakkın yaptırsan da yaptırmasan da sabit.

ben işte baya geç gitmiştim para cezası kestiler 100 tl mi ne sonra askere gitmeye karar verip tecili bozdum bu sefer de 50 tl indirim yaptılar vatan sever bir delikanlı olduğum için.

bunu diyecektim bende.
öyle eskisi gibi buldukları yerde alıp goturmuyorlar artik. Para cezası oduyorsun gitmezsen. süre uzadikca odedigin para artıyor tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

bajazet said:

kulak muafiyet sebebi.
çok yakın arkadaşım, acemilikte abi sen buraya nasıl geldin diye gönderdiler herifi tezkere aldı.
bir kulağında 80-90 civarı duyma eksikliği var zannedersem.

şurdan tsk sağlık kuvvetleri yönetmeliğine alalım seni
madde 19'da bir şeyler diyor.

Bana da bir yardim eder misiniz? Kilo alt sinirin altinda olanlar da alinmiyor sanirim. 188-9 falanim ve 60 kiloyum? Bu yonetmelige gore ne olur?
Sosyal ağlarda paylaş

bajazet said:

Bana da bir yardim eder misiniz? Kilo alt sinirin altinda olanlar da alinmiyor sanirim. 188-9 falanim ve 60 kiloyum? Bu yonetmelige gore ne olur?

Ben yardımcı olurum istersen. Yeteri kadar çok insana yardımcı oldum. Alt üst sınırlarla kendini sınırlamana gerek yok
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

abi memurlar.net gibi post atmışsın teessüf ederim.

mmorgp oynamış adamın çok ağırına gidiyor böyle sizli bizli ciddiyet.

Neyse, Şimdi askerlik denen hede 1111 numaralı kanun ile (askerlik kanunu) hedeleniyor. orada sağlık ile ilgili durumlar da "Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği" ne atılmış. (Yükümlülerin sağlık muayeneleri Türk Silahlı Kuvvetleri sağlık yeteneğine ilişkin yönetmelikte belirtilen usul ve esaslara göre yapılır. blalbalbalbalbaba )

İlgili yönetmeliğe bakıyoruz.: Kulak-göz-exp-skill falan Listeler falan var. Üstünde şöyle diyor:
II. Yükümlü, Er ve Erbaşlara Hastalık ve Arızalar Listesinin Uygulanması:
Tüm hastalık ve arızalar askerliğe uyarlık açısından Yönetmelik kapsamına
alınmıştır. Hastalık ve Arızalar Listesinde her madde hastalık ve arızaların ağırlık
derecesine göre A, B, C, D dilimlerine, dilimler de fıkralara ayrılmıştır. A dilimlerinde
askerliğe elverişli olan hastalık ve arızalar
, B ve D dilimlerinde askerliğe elverişli
olmayan hastalık ve arızalar toplanmıştır
. C dilimlerinde; A, B, D dilimlerinde toplanan
hastalık ve arızaların tedavi ve nekahat hallerinde geçici olarak askerliğe elverişli
olmayan durumları belirtilmiştir. D dilimlerinde barış ve savaşta sürekli olarak
askerliğe elverişli olmayan, B dilimlerinde barışta askerliğe elverişli olmayan, savaşta
gereksinme duyulduğu zaman askerliğe alınabilecek durumlar belirtilmiştir.

Türkçesi şu:
A dilimi: askerliğe elverişli olan arızalar
B dilimi: barışta askerliğe elverişli olmayan ama savaşta ignore edilen arızalar
C dilimi: Cure attığında hava aldırıp askerliğe geri getirten arızalar.
D dilimi: Hastalıkta ve sağlıkta bir ömür boyu yırttığın arızalar.

Bunu iyice anladıktan sonra ctrl + f basıp 188 yazıyoruz ve altta iç hastalıkları karşımıza çıkıyor. Yukarıdakiler askerî okul şeyleri.

Bakıyoruz İç hastalıklarına: B bendi>

B) 1. 20 yaşına girdiği halde boya göre ağırlıkta, Boya Göre Standart Ağırlık
Çizelgesindeki ağırlıkların alt sınırından 11 ilâ 20 kg. (dahil) arasında eksiklik.
AÇIKLAMA : Bu Fıkra subay, astsubay, erbaş ve erlere 6 aylık bir rejimden
sonra; yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma veya bir yıl sevki geciktirme
işleminden sonra uygulanır.
2. Kemik yaşı 19 ve üzerinde olanlarda boy’un 152 (dahil) santimetreden kısa
olması.
AÇIKLAMA : Bu fıkra yükümlülerde en az bir defa ertesi yıla bırakma ya da bir
yıl sevki geciktirme işleminden sonra uygulanır.
unrelated
3. Boyu 210 cm.’den fazla olup vücut kitle indeksleri (vücut ağırlığı kg./ boy
uzunluğunun karesi m 2 )19 kg/m 2 (dahil) altında olanlar ve 35 kg/m 2 (dahil)’den yukarı
olanlar.”
unrelated

hemen aşağıda BOYA GÖRE STANDART AĞIRLIK ÇİZELGESİ var.

Yani: 188 - 85(üst sınır) - 69(alt sınır)
11-20 kg eksiklik: 96,105 - 58-49

bu sınırdaysan savaş olmadığı sürece ilk ölçümünde +1 yıl erteleniyor.
seneye tekrar ölçülüyorsun yine bu aralıktaysan elverişli değilsin.

DİYELİM SURİYE İLE SAVAŞA GİRDİK.
hemen d bendine bakıyoruz.
D) 1. Hiç bir askerlik görevini yapamayacak derecede düşkün ihtiyarlık.2. (Değişik: 4/5/1993-93/4398 K.) Konjenital ya da kronik beslenme yetersizli-
ğine bağlı beden gelişmesinin ileri derecede geriliği, boya göre ağırlığın, Boya Göre
Standart Ağırlık Çizelgesinde gösterilen alt sınırdan 21 kg. ve daha fazla eksiklik.
NOT: 2 nci ve 3 ncü fıkralar en az bir defa ertesi yıla bırakma ya da bir yıl sevki
geciktirme işleminden sonra uygulanır.
3. 20 yaşını bitirdiği halde boy'un 150 (dahil) cm.den kısalığı.

Yani: örneğin 188 boyu olan ve 47 kg olan bir insan evladı. HİÇBİR koşulda askere alınmıyor. +1 yıl test mevcut yine de.

bir değişik olay da 150cm'den kısa olanlar(erebor dwarfları) bu yüzden hiç askere gitmezler.
Sosyal ağlarda paylaş

@aruzyon: pek anlamadım ne demek istediğini ama en azından niyet için teşekkür ederim :)

@bajazet: savaş çıkmadığı sürece iyiyim demek ki teşekkür ederim. Sizli bizli konuşmadım aslında ya, belki sen görmezsin de işte bilen başkası vardır diye link o postta diye alıntıladım. Emek vermişsin epey sağ olasın :)
Sosyal ağlarda paylaş

Aruzyon said:

bajazet said:

Ben yardımcı olurum istersen. Yeteri kadar çok insana yardımcı oldum. Alt üst sınırlarla kendini sınırlamana gerek yok
ters iliski teklif ediyo galba
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

eğer bugun olduğun testte dürüst davrandıysan, uyutulup yapılan testte de sonuc böyle cıkar raporu yazarım dedi doktor yaklaşık 1.5 saat önce :)-D:)-D

dönüşte biralar benden, bi lan party yapıp bilmeyenlere CS:GO öğretelim

senin neyin var uyutulup yapılan test falan ney?

ayrıca 91'li misin la sen vay babasını :D
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

applev0dka said:

eğer bugun olduğun testte dürüst davrandıysan, uyutulup yapılan testte de sonuc böyle cıkar raporu yazarım dedi doktor yaklaşık 1.5 saat önce :)-D:)-D

sağ kulakta işitme kaybı var.
aynen 91, kücük mü geldi :D
Sosyal ağlarda paylaş

applev0dka said:

sabonis said:

applev0dka said:

sağ kulakta işitme kaybı var.
aynen 91, kücük mü geldi :D

ah çok minnoş ya 91 :D :D

geçmiş olsun bu arada işitme kaybı için. ne kadar ciddi ki, çürük olabiliyon. baya baya duymuyon mu
Sosyal ağlarda paylaş

benjani said:

bir arakdaş 1.5 yıl önce mezun olmuş, tecil yapmamış.kağıt gelmiş şimdi, asker kaçağısın diye.tecil hakkını kullanabiliyor mu hala?

en temizi askerlik şubesini arasın konuşsun. herhangi birini arasa olur, kendisininkini araması gerekmiyo. bazen kıl biri oluyo ama genellikle yardımcı olmaya çalışıyorlar. denesin birkaç tanesini sıradan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...