Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

japonya'nın diğer yüzü

Feamer

Öne çıkan mesajlar

suBzer0 said:

Ben gıcıklık için filan değil gerçekten anlamak için soruyorum. Din nasıl bir toplumun tecavüz ve sapıklık oranını arttırabilir?

suBzer0 said:

ahahahha abi japonyadan konu islama sekiyor forumda ; sen düşün haterlığı.

insanları haterlık ile suçlarken aslında sırf müslümanlığı korumak için dinlere laf geldi diye konuya atlamış olmuşsun.

bir dini inanış, topluluğun yaşam şeklini, devletin karar mekanizmasını, insanların davranışlarını belirli kurallar içine koymaya kalkarsa, bu dinin tepesini temsil eden kişiler, kolaylıkla o dine inanan kişileri koyun gibi gütmeye başlarlar. bu da haliyle yönetim sistemlerinde corruptionla birlikte temel bireylerin özgürlüklerini kısıtlayıcı düzenlemeleri beraberinde getirir.

peki bunun anlamı nedir? insanları geleneklere göreneklere sıkıştırmak, toplumun gelişmesini de gerilemesini de engeller. aynı yerde sabit bi şekilde kalır. "benim babam da böyle yapardı" fikrini yaygınlaştırdıklarında, birilerin dayattığı kurallar toplumun düşüncesi haline gelir.

cinsel baskı, kadınları toplumda geri planda tutma, erkeklere spesifik görevler atama... bu tip şeylerin amacı da bireylerin kişisel ve özgür düşüncesinin önüne geçmek içindir.
herkesi aynı katmanda sıkıştırmak, sistemin dışında yorumlar yapıp hayatına bunu uygulayabilenleri de değiştirecektir.
e bu da haliyle cinsel baskılanmadan kaynaklı ve "gelenekçi yapı"nın da umursamaması yüzünden tecavüz ve sapıklık vakalarının artmasına neden olur.

elbette din burda tek başına suçlu değil. sadece müslümanlığa laf geldi diye "ama niye din" diye gücenmeye gerek yok. japonlardaki bu problemin kaynağı gelenekçi yapının getirdiği baskılanmadan dolayı. ancak dinlerin de gelenek ve görenek işlerini çok sevdiğini de inkar etmeyelim.
"niye hristiyanlık böyle değil de müslümanlık böyle" diye soracak olursak, bu sefer de yobaz hristiyanların olduğu bölgelerde bu bahsettiklerimi görebiliriz. öte yandan müslüman ülkelerin avrupa gibi reform yapamamış olması ve arap kültürünün egemenliği sayesinde bu hale geldiğini farkedebiliriz.

TL;DR: PATRIARCHY!
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Tecavüz olayını bilmem ama aşırı baskıcı kültürel yapının ve dizginlenen cinsel dürtülerin sonucu olarak sapıklığın fazlalığını çevrede de okuyabiliyor insan, öyle pek gizli saklı değil. Zira hepsini geçtim en basit çocuk çizgifilmlerinde bile kadının donu gözüktü ehi ehi sahneleri koymalarından youtubedeki saçma sapan japon tv programlarına, yarışmalarına, şaka programlarına falan kadar belli oluyor. Adamların prime time'da bondage yarışmaları var yahu, baya "şaka komedi içerikli" olarak sunuluyordu, bunu bir de sanat olarak falan sunuyorlardı, adı falan vardı...

Yine aynı baskıcı kültürün etkisi olarak gerek eş seçiminde kadınların sessiz ve ezik tercih edilmesi gerekse kariyer yapan kadınların direkt ikinci planda kalması çokça dile getirilen şeyler.

Pek anormal değil yani yazılanlar. Diğerleri hakkında pek bilgim yok, ama elbette 6 sene orada yaşayan adam az çok bir birikim bir tecrübe yaşamıştır da yazmıştır.

dizginlenen cinsel dürtü ile o programlar aynı anda nasıl var oluyo
Sosyal ağlarda paylaş

Gündellk hayatta ve ikili ilişkilerde cinselliğe karşı kültürel olarak korkunç bir baskı olduğu için doğru düzgün yaşayamıyorlar, birbirleriyle yaşayamayınca da iyice azıtıyorlar, dolayısıyla bir şekilde bünyeden atmak için sağdan soldan televizyona, çizgifilme, sanata şuna buna bulaştırıyorlar, bu tür programlara talep oluşuyor zamanla kanıksandıkça da adım adım genişliyor işte.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...