Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pic Thread #3

quixef

Öne çıkan mesajlar

Yok baktım arap takviminde de 28 gün değilmiş. -ki bu takvimle aynı olmasına da imkan yok zaten, onlar her yılı 10 gün filan ıskalıyorlar :p

said:
Length of months

Each month of the Islamic calendar commences on the birth of the new lunar cycle. Traditionally this is based on actual witnessing of the crescent marking the end of the previous lunar cycle and hence the previous month thereby beginning the new month. Consequently, each month can have 29 or 30 days depending on the visibility of the moon, astronomical positioning of the earth and weather conditions. However, certain sects and groups, most notably Dawoodi Bohra Muslims and Shia Ismaili Muslims use a tabular Islamic calendar (see section below) in which odd-numbered months have thirty days (and also the twelfth month in a leap year) and even months have 29.

Ayın döngüsü de tam 28 gün değil. Bayağı bir de değişken var güneş takvimindeki gibi 4 yılda 1 gün ekleriz düzelir diyemiyorlardı (ayın yörüngesinin yamukluğu filan yüzündendi sanırım). O yüzden ona göre takvim yapmak pek tutarlı değil işte. 28 günlük takvimde de sabit olarak ay döngüsünü takip edemeyiz yani, döngü de sürekli değişiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Yok baktım arap takviminde de 28 gün değilmiş. -ki bu takvimle aynı olmasına da imkan yok zaten, onlar her yılı 10 gün filan ıskalıyorlar :p

said:
Length of months

Each month of the Islamic calendar commences on the birth of the new lunar cycle. Traditionally this is based on actual witnessing of the crescent marking the end of the previous lunar cycle and hence the previous month thereby beginning the new month. Consequently, each month can have 29 or 30 days depending on the visibility of the moon, astronomical positioning of the earth and weather conditions. However, certain sects and groups, most notably Dawoodi Bohra Muslims and Shia Ismaili Muslims use a tabular Islamic calendar (see section below) in which odd-numbered months have thirty days (and also the twelfth month in a leap year) and even months have 29.

Ayın döngüsü de tam 28 gün değil. Bayağı bir de değişken var güneş takvimindeki gibi 4 yılda 1 gün ekleriz düzelir diyemiyorlardı (ayın yörüngesinin yamukluğu filan yüzündendi sanırım). O yüzden ona göre takvim yapmak pek tutarlı değil işte. 28 günlük takvimde de sabit olarak ay döngüsünü takip edemeyiz yani, döngü de sürekli değişiyor.

sebebi tutarlilik su an kullandigimiz takvimin

12 numarasi insanlik icin sihirli bir numaradir misal cunki kolay islem yaparsin, bolmesi kolay, carpmasi kolay, el ile hesabi kolay vs

gregoryen takvimi aslinda jul sezarin yaptirdigi julien takvim direk, artik hesabi farkli filan ama ayni. gene sezarin yaptirdigi eski roma takvimine yakin, o kadar yakinki 2000 senede julien takvim sadece 13 gun geri kaldi, 2100 yilindan sonra 14 e cikicak gun farki

takvim tasarlanirken hem gunes hem ayi goz onunde tutmak istemis romalilar. aya gore hesap yapmak okumamis insanlar icin daha kolay gozlemlenebildiginden, sirf ay ustunden hesap yaparsanda bu defa mevsimler kayiyor araplarda oldugu gibi, guneside goz onune alman lazim tarim icin zaruri bu

eski romalilar artik gunler icin 13. ay kullanirken sezarin astronomlari o zaman daha bu artik gunleri aylarin icine yedirelim demis iste, ortaya dengeli bir takvim cikmis bu sekilde, o yuzden kimse bu zamana kadar ugrasmadi yeni takvim bulalim aman aman diye cunki gerek yok pek. gun isimleride baya pagan ve romalilar tanri ismi vermelerine ragmen cok kullanmiyor zaten.

bunun yaninda orjinal olarak yeni yil aslinda martta gozlemleniyor yani takvim mart ayinda basliyor kulturel olarak, sezarin martin ortasi olan idus martiae de oldurulmesi tesaduf degil cunki hem bi nevi yilbasi hem jupiterin kutsal ayi filan falan. yeniyilda bahar ayi ile basliyor asil cunki dogaya can baharda geliyor, cogu eski kultur bu yuzden martta kutlar yeni yili, kisin bitisinin kutlanmasidir bu ayni zamanda. romalilar gene tutarlilik icin seneyi ocakta baslatir hani jesus onceside boyleydi :P bizim comarlar hala yeni yil ile noel karmasasi yasiya dursun

gene ekstra gunlerin subat sonuna eklenmesinin sonu eskiden subatin yilin son ayi gibi olmasidir filan falan

julie ntakvim yururluge kondugunda ayar icin baya zorlanmislar ve uzun seneler olusmus, sezar ekstra aylar yaratmis vs vs, hani bizim bugunki comarlar 1 saat geri almayi zul sayarlarken roma milattan once bu isleri cozuyor

eski aylar gene geleneksel 28 gun zaten, bu takvimdeki yani antik donemden beri bilinen birsey :P

hem temmuz (july) hem agustosun pespese geldikleri halde 31 gun olmasinin sebebide jul sezar ve agustusa olan hurmetten oturudur :P orda bri tutarsizlik var dogru ama guzel bir ayrintidir bu :P

bugunki modern hayati anlamak icin roma tarihini bilmek ve anlamak gerek diye bosuna bi tarafimizi yirtmiyoruz. biz salak gibi tarihi turklerle baslatirsak okullarda ve %90ini muhammedin hayati ile osmanlidan ibaret yaparsak mdoern insan degil anadolu comari yetistirmis oluyoruz iste

adam noel ile yeni yil farkini bilmeden universite bahcesinde sisme noel baba bicakliyor sonra :D giydigi dona kadar medeniyete borclu iken bi okadarda medeniyetten uzak olmaktir comarlik
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

paragraflar

heh ben de temmuz ağustos ikisinin arka arkaya 31 gün olmasının sebebi sezar'ın "agustus bilmemkimin ayı 31 günse benimki nasıl 30 olur ulan" diye atarlanıp 31 yaptırması diye bi şehir efsanesi duymuştum, o konuda bilgin var mı?

bi de yılbaşı çok iyi ya, kristiyan düşmanı çomara "hırist değil ki kökeni pagan hep ehe" diyosun "dağa taşa mı tapmışlar!" diye rage'leniyor (şaka maka "pagan yea hep, 12 ay/havari, güneş de isa işte falan" diye zeitgeist seviyesinde 2 cümle kurduğum adamın cevabı "pagan? nası?" oldu) kutlayan çomara "krist geleneyi" diyosun bi buruluyor, tam yeto düşmanı dsfds

bi de türk tarihi dışında tarih olmamasını, antik roma'yı falan geçtim, sonsuz timeline'da götümüzün dibindeki 2. dünya savaşını bile "ya biz girmedik işte." deyip geçiyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

...bugunki modern hayati anlamak icin roma tarihini bilmek ve anlamak gerek diye bosuna bi tarafimizi yirtmiyoruz. biz salak gibi tarihi turklerle baslatirsak okullarda ve %90ini muhammedin hayati ile osmanlidan ibaret yaparsak mdoern insan degil anadolu comari yetistirmis oluyoruz iste...

o müfredatı kim ne zaman yapmış onuda bir araştır

birde hangi "türk" tarihi okutuluyor? ben osmanlıdan başka bir şey hatırlamıyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

http://static.boredpanda.com/blog/wp-content/uploads/2016/03/newborn-baby-photoshoot-fails-6__605.jpg

http://www.boredpanda.com/newborn-baby-photoshoot-fails/?utm_source=facebook&utm_medium=link&utm_campaign=BPFacebook

offf cok fena hepsi cok fena.Hak ediyorlar ama ona sevindim asasf. Bu konsept foto işi cok sacma geliyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...