Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

Her gün çok istikrarlı düşüyor , demek ki altyapısı sağlam fdsfsdfs.
Lan 3-4 ay önce aldığım fiyata düştü nerdeyse , 1000 dolara düşerse etrafımda 2-3 kişiye haciz gelicek. 3 kere kredi çekip alan var fsdfsds. Ortalamayı düşürüyoruz olm diye diye en son 10k da almıştı herif.
Sosyal ağlarda paylaş

mevcut hali ponzi özelliklerini barındırıyor ama.

daha doğrusu ortaya çıkışı ponzi amaçlı değil, ulaşacağı noktada da ponzi olmayacak. ama şu an ponzi haline geldi. sisteme girmek için x dolar verip coin alıyorsun, senin x dolarının 2x olması için sisteme yeni insanların/doların gelip coin alması gerekiyor. toplam coin sayısı da sınırlı. işlem yapılan borsaların cash out limitleri de var, yani sistemden çıkış çok rahat değil. elbette klasik ponziler gibi referral ile para kazanma, tek bir merkezden kasıtlı olarak reklam yapma gibi kör göze parmak yok. zaten bu özellikler olmadığı için ortaya çıkışı bir ponzi değil.

coin ile ekmek su vs. alınana kadar saatli bomba gibi elden ele gezecek.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla çok rahat çıkış yapıldığını birinci elden gördüm ben. Türkiye'de biraz daha zor sadece.

Bir de Stripe falan kullanıyordu gayet çok yakın zamana kadar, hatta zamanında Amazon, Steam falan da kullanmıştı. Bu saçma dalgalanmalar geçince tekrar kullanılır olacak.

Şu anda sadece işte dalgalandırmalarla küçük yatırımcı silkeleme hareketleri var.
Sosyal ağlarda paylaş

sardalya said:

Ben tesla hissesi alinca onun 2x olmasi icin baskasinin gelip almasi gerekmiyor mu?

Tesla hissesiyle ekmek aliniyor mu?

Ponzi degil, dagilin

Stripe da dalgalanmalardan degil salaklar kendi yatirim yaptiklari coin kullanilsin diye destegi cektiler umarim guzelce batmistir o salak coin.

Eğer bir gün tesla hisselerinden 10 milyon dolar çıkarmak istediğinde karşındaki borsa ödeyemezse, herkesin üzerinde mutabakata vardığı hisse senedi kavramı ve buna bağlı underlying assetin varlığı ortadan kalkarsa tesla hissesinin ayakta durması sürekli yeni gelenlere bağlı kalır ve ponziye dönüşür.

ne dedim başta,
ponzi olarak ortaya çıkmadı, ulaşacağı yer de ponzi değil. ama güçsüz borsaların işlem yaptırdığı elden ele gezen ve henüz medium of exchange olarak üzerinde bir tacit knowledge birliği kurulmamış bir ürün haline gelen coinler şu anda merkezi olmayan ponzi formatında.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...