Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pokemon Go

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

ya benim etrafımda bir sürü gamer olmayan adam var. yüklüyorlar, oynuyorlar eğer sararsa (eğlenirse) oynamaya devam ediyor, eğer gameplay kötüyse bırakıyor başka bir şeyler yüklüyor. o adam gameplay kötü, derinlik yok, progress yok demiyor "baydı" diyor. aynı şey yani.

şu an hype ile titreyerek boşalanların çoğu 2 hafta sonra app'e tıklamıyor bile olacak çünkü aynı yerlere gidip, aynı şeyleri yapmaya 2 hafta devam ettiklerinde ve hiçbir şey değişmediğini gördüğünde "bayacak".

pokemondan önce böyle hype rüzgarıyla uçan çok oyun oldu. çoğunun adını bile hatırlamıyor insanlar artık. geriye kalanlar marketing ile yatırıma devam edenler veya işte ms gibi devler tarafından satın alınanlar markaya-ikona dönüşenler.

clash of clans ile şu an ki oyunun durumu çok farklı. clash of clans ile kıyaslarken sadece inşa ettiğin ama hiçbir eventin olmadığı versiyonu gibi. clash of clans de öyle çıksa herkes "bayardı".

+marketing faktörü

mobil pazarda iyi oyun yapmak marifet değil eğer parayı gömüp marketing yapmıyorsan. hype gelip geçer marketing ile desteklemezsen oyuncu kazandığından çok kaybedersin. oyun kötü olmasına bile gerek yok cidden, iyi olsa bile böyle yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Bingil söylediklerini ben de düşünmeme rağmen etkisi konusunda hemfikir değilim işte. Evet insanlar bayıyor falan evet taze boka sinek çabuk konuyor ama gel gör ki insanlar toplumun çoğunluğu ne yapıyorsa oraya kanalize olma çabasında. Başkalarında tinder var ben de yükliyim, başkalarında instagram var ben de yapiim. Popüler şeylere yönelip gösteriş nesnesi haline dönüştürebilecekleri her şeyi insanlar ölümüne benimsiyor.

Hisarüstündeki simitçi bile yüklemiş çocuklar oynuyor ben de oynayayım diyor. Eksik kalmak istemiyor.
Mahallede muhabbetler dönüyor aa o gymin sahibi şu çocukmuş falan diye. Bu hırs körüklendikçe (marketing, vs vs uzatmıyım burayı) sayı düşse de öyle yere çakılmaz kısa vadede. Tabi burada nintendonun da bunu iyi görmesi lazım. Altın yumurtlayan tavuk bu varını yoğunu argeye harcamalı.

Ve yine şu var, oyunun 100 milyon kullanıcısından 10 milyonu bile pay to play modunda kalsa yine nintendo wins.

Clash of clans ilk çıktıgında boktanlığı bunla yarışırdı ben ta o zamandan beri oynuyorum oyunun tüm dönemlerini biliyorum fakat insanlar yine bırakmadılar çok uzun süre anlamsızca ganimet kovaladı.
Oyunun oturması 2013başlarını buldu yani sen düşün ilk çıktığından arada 1-1.5 sene var.
Sosyal ağlarda paylaş

boktan otesi oyun, pokemon yakalamaktan baska bir esprisi yok, baskalarina challenge edemiyorsun, sehir bazinda belli bir scoreboard yok, ingame chat yok hicbirsey yok lan bu oyunda,

hani combat guzel olsa hadi dicem oda rezalet otesi olmus, ulan gerizekalilar gameboy daki combat kalsa bin basar su sacmaliga.

buda overwatch gibi yalan olup gider bir yila
Sosyal ağlarda paylaş

servis var canım, pokemon taxi muhabbeti var. eleman saati 30$'a arabanızı ben kullanayım siz güvenli bi şekilde pokemon avlayın, arkadaşlarınızı da arabaya doldurun parayı paylaşırsınız diye ilan veriyodu.

aslında şu aptal oyunu(oyun bile değil de) oynamak yerine değerlendirilecek hayvani fırsatlara baksak iyi para yapılabilir. ne bilim mesela göztepe parka götür aküyü deli gibi kalabalık oluyomuş aynı anda 10-20 kişiye şarj sat saatlik vs.

http://i.imgur.com/CNM5110.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...