Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Game of Thrones (2011) - HBO

di

Öne çıkan mesajlar

Spoiler

yani birincisi yukarıdaki yazı çok güzel gerçekten. yalnız alt metinde lord of light'ın gerçek tanrı olduğu ve karanlıkla mücadele ettiği yatıyor. hal böyle olunca da jon snow'u falan bir nevi koruyor görevini yerine getirene kadar. berric de aynı şekilde 23174 kez reslendi ama sonunda arya'yı kurtarıp öldü. bu mantıkla baktığınızda taşlar yerine oturuyor ama yani night king falan o kadar içi boş bir hikayeymiş ki, beni en çok hayal kırıklığına uğratan nokta burası oldu. öyle şişirdiler ki yani. gerçi tamam 100k kişi orduyla geliyor krallık mücadelesi için de yani bu ne.

haricinde herhalde night king'in ortama getirdiği karanlık tasviri amacıyla bu kadar karanlıktı görüntüler. başka bir açıklaması olamaz çünkü. zaten dothrakilerin koşup erimesi falan da night king kara delik gibi gelen ışığı yutuyor tadındaydı.

yani zaten hikaye henüz sonuçlanmadı belli ki. benim gibi asıl hikayenin night king olduğunu düşünenler ters köşeye yattı. bu da beni üzdü açıkçası. çok güzel bir fantastik hikayeye tanıklık edecekmişiz gibi hissettirdi maalesef öyle olmadı. ben taht kavgasının tamamen boşa olduğunu ve night king'in asıl son olduğunu düşünüyordum. keşke öyle de olsaydı da şişko böyle istemiş yapacak bir şey yok.

bu arada savaş sahnesi gerçekten baştan aşağı kurgusal hata üzerine kuruluydu. yine insanlar fast travel attılar hem de bu sefer yanlarında düşman da vardı.

gm yardımı geldi ya resmen.

mascio tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

57 dakika önce, Rewendor dedi ki:
  İçeriği gizle

Dothrakilerin önden koşması standart ortaçağ savaş taktiği. Karşıda mızraksız ve kalkansız piyade var. Süvarinin (hele savunan taraftaysa) işe yarayacağı tek alan önden salınıp savunmasız piyadeleri biçmesi. Total War oynayanlar anlayacaktır. 

Okçular zaten surlardaydı. Oradaki değişiklik düşman tırmanmaya başlayınca okçuları suddan da yukarı burçlara çıkartıp surlara piyade dizmekti. Böylece tıfmananları vöğüs göğüse karşılayabildiler. O da yerinde müdahaleydi. Düşman yaklaşırken surlara yayılan geniş alan tarayan okçular maksimum zarar verdi, düşman dibe gelince bi üst kata çıkıp efektifliği korudu, o arada surları da güçlü piyadeler devralıp savunmayı dirençlendirdi. 

ben seni total war'da çok pis döverim öyle önden atlıları yollarsan

önce savunma mevzisi kuralım sonra o mevziden alakasız bi , kargısı ve zırhı olmayan hafif süvarilerle charge yapalım diyen generali surlardan atarlardı ortaçağda bence

o hendeğin yandığı ve sonrasında gelen sahneler ne bilim, herkes güzelce dışarı dizilmiş ama kombat başlar başlamaz güruh gibi içeri kaçıyorlar,sonra ölüler yanan hendeğin başında beklerken, insanlar da mal gibi bekliyorlar,hendeği geçtikleri ana kadar surlara adam paylaştırma kimsenin aklına gelmiyor , e abim sabaha kadar orda mı bekliyecekler , nası plansız programsız bi dövüş? 

biri bağırıyo "duvara çıkıın" herkes duvara koşuyor,kim gitcek kim kalcak,altta kapıyı tutan askerleri kim komuta etcek fln bunlar önemli değil , tüm lead nefes nefese merdiven tırmanıyor son saniyede.

ne bilim bana dandik geldi.

Sosyal ağlarda paylaş

Taktik  olayına takılmamak lazim. Oluler sayica üstün bam bam girişiyorlar o nedenle karşılarına hilal taktiği yapsan nolur yapmasam nolur fjfj.

Spoiler

Bi de ana karakter ölmemesine  çok takıldı millet ama sam dışında bence diğerlerinin ölmemesi normal. Aragorn legolas  gimli gibi herolar  ölmüyor en nihayetinde. Legolas helms  deep merdivenlerinde  kaykay yapıyordu  got da hero bunlar şuan. Finale kadar da bu sabit 5 6 kişi zor ölür.

Sosyal ağlarda paylaş

bence de cok takılmamak lazım çünkü aradan nitpick yapmasam da, bütün olarak incelediğimde hoşuma gitmiyo bölüm, savaş gerçekçiymiş değilmiş meh

Spoiler

karakterlerin ölmemesi olayı şöyle can sıkabiliyor ,arya'nın sam'in ölmeceğini bildiğinden , zombilerle köşe kapmaca oynamasının yahut etrafta mal mal ağlayarak gezmesinin bi sonucu olmadığını biliyorsun, ölmeyecek çünkü karakter, sonuçta heycanlı olmuyo,filler izler gibi hissediosun

hani sam niye ölmedi diye soruluyor ama dizide sam'in ölmeyeceği ve şu an yaşadıklarını kitaplaştıracağını henüz hala anlamadıysanız,hayat size zor

Sosyal ağlarda paylaş

Abi tamam da GoT'un farki o zaten ? 

LOTR ayri bir epik hikaye ama bu evrenin temelleri farkli.

Yukaridaki herkesin dedigi sey: Consequences

Ayrica Aragorn'un, Legolas'in LOTR evrenindeki agirligi buradaki Brienne'in filan agirligindan cok daha fazla.

Spoiler

Hani daha farkli bakarsak olaya trade-off'a gel. Night King'e karsilik Berric, adini unuttugum Crow ve Jorah.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

13 dakika önce, Red dedi ki:

Taktik  olayına takılmamak lazim. Oluler sayica üstün bam bam girişiyorlar o nedenle karşılarına hilal taktiği yapsan nolur yapmasam nolur fjfj.

İçeriği gizle

Bi de ana karakter ölmemesine  çok takıldı millet ama sam dışında bence diğerlerinin ölmemesi normal. Aragorn legolas  gimli gibi herolar  ölmüyor en nihayetinde. Legolas helms  deep merdivenlerinde  kaykay yapıyordu  got da hero bunlar şuan. Finale kadar da bu sabit 5 6 kişi zor ölür.

Spoiler

Sorun GoT'un kendi evreni içerisinde tutarsızlık olması. GoT'ta eğer göte gelmişsen ölüyorsun. Bitti. Gelmeyeceksin. Plot armor olmadığı için GoT GoT oldu zaten. 

Spoiler

Battle olarak inanılmaz saçmaydı. Zaten çoğu kişi dile getirmiş. Tekrarlamaya gerek yok. Ben "cavalry flank yapsın" kafasında falan da değilim. Flank yapılabilecek alan yoksa yapamazsın. Zaten eski çağ savaşlarında da rakibin flank yapabilmesini engelleyebilmek için upuzun bir hat oluşturulurdu. Burada yüzbinlerce ölüden bahsediyoruz. Flank yalan zaten.

Benim canımı asıl sıkan charge'ın ve battle düzeninin inanılmaz derecede saçma kurgulanması. Mis gibi surların var. Ama nedense surları savunmak yerine open field seçiyosun. Tamam kabul. Seçtin artık. Ordunun arkasında siperin ne işi var? Amaç ne? Siper kazacaksan ön tarafa kazarsın ki rakip chargeının momentumu düşsün. Arkana siper kazıp tek retreat yolunu kapatmanın amacı ne?

Tamam kafanız çalışmıyor. Peki bir Lord of Light'ın kulu da "ya bu trebuşeleri siperin arkasına koyalım bari demiyor mu?" Bir Lord of Light'ın kulu da "Şu surlara adamlarımızı en baştan yerleştirelim demiyor mu?"

Bana senaristler bu bölüm yazılırken aceleye getirip hiç bir tarihçi ile konuşmamışlar gibi geliyor. Koreografi iyidir güzeldir, koreografi gerçeği yansıtmak zorunda da değildir ancak bu derece majör mantık hataları yakışmadı seriye.

Ayrıca... Koca savaş boyunca Con Snow bi bok yemedi resmen. "Braaağğğğn" dedi ve yoluna çıkan 3-5 zombiyi dövdü o kadar. Herif hiç bir şey yapmadı bayaa..

Edd'e üzüldüm. Bok yoluna gitti resmen. Jorah da ölmeden önce azıcık daha darbe alsaydı, Cüneyt Arkın hissi uyandıracaktı. 

Sosyal ağlarda paylaş

inanılmaz karanlık bir bölümdü öncelikle, atmosfer iyi olsa da hiçbirşey analamadım neredeyse dövüş sahnelerinde. yazık olmuş onca emeğe hani, adı NK tamam da grafik gameplayin önüne geçmiş, olmamış.

Spoiler

onca sezon ne badireler atlatan charlar patır patır gitti ama az bile gitti, ben kalanların kalmasına şaşkınım. jaime, brienne, sam filan sağ çıkamayacakları yerde bırakıldılar resmen. bütün orduyu tamamen sıfırlamak yerine birazıyla beraber hayatta bıraksalardı keşke de warcraft3 savaşı sonu gibi durmasaydı o sahne bari.

melis boşuna yaktı kızcağızı, buymuş o kehanetteki savaş meğer. bir şekilde bağlandı beric, melis ve arya yan hikayeleri, o bakımdan iyiydi. aryanın beş sezonluk yurtdışı okuması nihayet meyvesini verdi. öte yandan herkesin dediği gibi savaşın başlangıcı tam bşr faciaydı, dizinin en kötü yönetilen savaşı filan. ölü kaldıran bir orduya karşı resmen maksimum efor sarfedildi kayıp verip kayıp verdirenemek için. dötrakiler, mancınıklar, sur dışı savunma filan tam bir komediydi. prodüksiyon kalitesi hariç facepalm resmen.

NK işi bu bölümde bitmez diyordum ama birirdiler, sürpriz oldu. iyi mi kötü mü söyleyemem hani ama erken oldu sanki, daha ilk bölümde, ilk sahneden başlayan, taht oyunu bile ortada yokken gösterilen bir hikayenin adeta alelacele tamamlanması biraz hayalkırıklığı. cersei mi yani endboss, bu mücadeleden sonra zayıf kalır şimdi ne gösterseler artık. neyse bakıcaz artık.

Sosyal ağlarda paylaş

40 dakika önce, Sotto dedi ki:

Abi tamam da GoT'un farki o zaten ? 

LOTR ayri bir epik hikaye ama bu evrenin temelleri farkli.

Yukaridaki herkesin dedigi sey: Consequences

Ayrica Aragorn'un, Legolas'in LOTR evrenindeki agirligi buradaki Brienne'in filan agirligindan cok daha fazla.

Gizli içeriği göster

Hani daha farkli bakarsak olaya trade-off'a gel. Night King'e karsilik Berric, adini unuttugum Crow ve Jorah.

Ya bana kalsa tahti  night kinge  veririm. Hakediyor reis.  yine  de got bu bakalim 3 bölümde bir şeyler bekliyorum. 

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

Rout etmıyecek et kutlesıne nıye lıght cav ile charge edesin sacma sapan bişi. hepsinin eline bi taşlı cubuk verseler daha iyiydi.

karanlık degıl falan denmıs... gece bole olur denmiş...

Helms deep gece savası acın gercek karanlık nasıl olmalı gorun. hem karanlıgı karanlık hem netlıgı netlık hem detayı detay

Sosyal ağlarda paylaş

"Trained horsemen are expensive extras."

lel

@Cuce abi gerçek karanlık öyle bişi değil yalnız. helm's deep sinematik de realistik değil. sanki şehir ışıkları gökyüzünü aydınlatmış bir de dolunay var gibi. oyunlardaki geceler falan da realistik değil bi bok göremediğin için çünkü gerçekte dsdfg

Sosyal ağlarda paylaş

Spoiler

ben mormont askeri olsam , hanım baltayı alıp dev'e doğru koşmaya başladığında tokadı basarım sübyana

göz var nizam var , napıyosun gerzekalı , geç arkaya derim

bikişide napıon lan demez,aferin mantıklı iş yaptın diye kutlarlar hatta eminim.

Sosyal ağlarda paylaş

24 dakika önce, DoGMeaT dedi ki:
  İçeriği gizle

ben mormont askeri olsam , hanım baltayı alıp dev'e doğru koşmaya başladığında tokadı basarım sübyana

göz var nizam var , napıyosun gerzekalı , geç arkaya derim

bikişide napıon lan demez,aferin mantıklı iş yaptın diye kutlarlar hatta eminim.

cidden ne kadar kötü bir karakterdi o bebe ya. yani atarlı giderli konuşmak ayrı ama 8 yaşında kız çocuğunun savaşta ne işi var. regentin napıyo.

deftonez tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

ben seni total war'da çok pis döverim öyle önden atlıları yollarsan

Spoiler

Elinde tüysiklet peasant ordusu olduğunu ve düz atak yapacağını bilsem yollarım atlıları. Kale savunmasında atlıları kullanabileceğin çok fazla başka bir olay yok zaten. Uzakta tutup flanking yapayım desen karşı tarafın ejderi var hötürt diye yiyebilir.

5 saat önce, DoGMeaT dedi ki:
Spoiler

o hendeğin yandığı ve sonrasında gelen sahneler ne bilim, herkes güzelce dışarı dizilmiş ama kombat başlar başlamaz güruh gibi içeri kaçıyorlar,sonra ölüler yanan hendeğin başında beklerken, insanlar da mal gibi bekliyorlar,hendeği geçtikleri ana kadar surlara adam paylaştırma kimsenin aklına gelmiyor , e abim sabaha kadar orda mı bekliyecekler , nası plansız programsız bi dövüş? 

biri bağırıyo "duvara çıkıın" herkes duvara koşuyor,kim gitcek kim kalcak,altta kapıyı tutan askerleri kim komuta etcek fln bunlar önemli değil , tüm lead nefes nefese merdiven tırmanıyor son saniyede.

Spoiler

Savaş başladıktan sonra bayağı bir savaşıp öyle içeri giriyor insanlar. Zaten o kadar ağır kayıpla, moral bozgunuyla normal, ama baya hayvan gibi savaşıyorlar başta ilk cephede. Surdan gelebilecekleri gibi ejderle firebat-drop da yapabilirler diye muhtemelen içeride herkes. Yukarının aşağının komutanları belli zaten. Yukarı çıkın emri geldiğinde çıkması gerekenler çıkıyor yukarı. Arada Arya falan gibi free-roamerlar da var tabii.

Bunun dışında kurgusal hatalara, fast travellara falan katılıyorum bu arada. Üzdü. Bir de herkesin şikayet ettiği karanlık hakikaten emeğin yarısını çöpe atmış.

Rewendor tarafından düzenlendi
ekleme
Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde GERGE tarafından bu konu kilitlendi
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...