Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Total War: Attila

Komutan

Öne çıkan mesajlar

tası tarağı toplayan yürüyüp geliyor yani öyle military access almaktı, vize, pasaport almaktı filan hiç öyle şeyler yok. franklar fransa'ya girdi, peşlerine lejyın taktım, marsilya'ya indiler sonra tekrar geri döndüler hollanda'ya. peşlerinde lejyon bekledi devamlı. kuzey kore gezisine çıkmış turistler gibi ağırladım.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

moğollar dısında. cengiz 100 yıl daha yasasa herkezi ötürürdü bence. sınır mınır dinlemezdi

cengiz muthis bir askeri deha eyvallahta suvari birlikleriyle o is zor ya bati avrupadaki o araziyi atla nasil gececeksin. ayrica atlara otlamaya alan bulmak falan.

fatih kendi doneminde bir 100 sene yasasaydi ama anasini aglatirdi :)
Sosyal ağlarda paylaş

timur bir halt yapamazdı, yakıp yıkıp yağmaladığını evine götürmek dışında taş taş üstüne koymuş adam değil. cengiz de öyle atilla da. o yüzden zaten bunların yaptıkları kendi ömürlerini geçemedi.

yalnız wre legendary'de oynamaya çalışanlar var, nasıl oynanır bilmiyorum heh. o public unrest penalty bitiriyor olayı, düşmanları hadi bir oraya bir buraya koşarak yavaş yavaş eritiyorsun da. vandalları akdeniz'e gömdüm. sahra'daki sand people'ı da yoketmek üzereyim. sonra bütün lejyonları kuzeye kanalize edebileceğim. bir yandan da hastalıklar, salgınlar kasıp kavuruyor akdeniz'i.
Sosyal ağlarda paylaş

oyun güzel olmuş, harita büyük ve daha ayrıntılı olmuş, savaş ekranı yine aynı şekilde belki büyük olmasa dahi büyük olduğunu hissediyorsun

bunun dışında, barbarlarda ve hunlarda basit savaşçılar kadın erkek karışık olarak sav tutuyorlar, hatta birimi hatırlamıyorum ama zırhlı erkeklerin arasında zırhsız kadınlar falanda vardı...

bunun dışında hun ve sassani ile oynamadım ama kadınları valli olarak atama tarihi olarak var olmasına rağmen kadınların rütbe alması olmadığı için koyulmamıştır büyük bir ihtimal ama olsa güzel olurdu

bunun dışında her atlı okçu her yöne ok atma özelliği yok, belli uzmanlaşmış birimlerde var, bazılarının ok sayıları az olsa da bazıların ok sayılar 35 üstü olabiliyor

ayrıca savunmada ve gemilerde ok ikmali yapılabiliyor

yağmacı birimler var, çok daha hızlı olarak bayrakları alıyor ve şehrin içinde gezerken binaları yakabiliyor

ayrıca benim gözlemlediğim savunma kuşatma silahı yoksa çok efektif olabiliyor

ayrıca roma ile oynamadım ama ilk seviye roma askerleri komşularının çok üstünde kalitede galiba, şehir savunmasında çok zorluyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

augustus'un tavsiyesini dinleyip mevcut sınırları aşmayacaklardı. belki bir 200 sene daha kazanırlardı böylece. tarihteki her imparatorluğun sorunu bu zaten, dur durak, sınır falan tanımıyorlar :(

marco poloda bunun için bir laf söylüyordu vezir sanırım.imparatorlukları atalarının onları kovalayan hayaleti ve egoları yıkar gibi birşeydi.

ha batı roma sınırlarını koruyabilseydi nolurdu bilinmez.bir 400 sene falan çöpe atıyor çünkü batı roma yıkıldıktan sonra kurulan devletler o medeniyete tırnak olabilmek için.ki batı roma yıkılmasa doğu roma yıkılırmıydı orasıda meçhul.
Sosyal ağlarda paylaş

tamamda işte o dönem ki ekonomi de sanayi devrimi vs. olmadığı için tek yapabilecekleri şey daha fazla ganimet ve hazine elegeçirmek.

belli bir büyümeye ulaşınca onu besleyecek kaynaklar genellikle yeterli gelmiyor.

misal osmanlı da öyle viyana ötesine gidemeyince çekip çeviremedi ekonomisini.

halbuki. o sınırlarındayken bir şekilde kalkınmaya abansaydı, içine kapanmak yerine amerikanın keşfine fln katılmış olsaydı çok farklı olabilirdi. adamlar 600 yıl dünyanın en değerli enerjilerinin üzerinde yaşadılar. tam ellerinden çıktığında kıymetini anladılar :D
Sosyal ağlarda paylaş

abi amerikanın keşfinin sebebi osmanlı zaten.baharat yoluda,ipek yoluda kontrolünde.adamlar osmanlıyı kitelayıp hindistan ve çin ile ticaret yolu açabilmek için o yolculuğa çıkıyor.ha başka türlü sonuçlanıyor o ayrı.

onun dışında ekonomik yönünde haklısın,balon şişip şişip patlıyor en sonunda.

ama amerikanın keşfine katılmak osmanlı açısından zaten yeterince güçlü olan pozisyonuna bir etki etmezdi.hatta daha büyük sorunlarda yaratabilirdi zira,osmanlının donanması açık denizlerde savaşabilicek bir donanma değil,bilmiyorum gördünmüü barbar kadırgası,kürekli mürekli bişey.sonra aklı yerine gelince zaten hint okyanusunu kontrol edebilmek için donanma inşa ediliyor ancak portekizlilerin,ingilizlerin yanında komik kalıyor hiç açık deniz tecrübesi olmayan millet.

baharat ve ipek yolunun önemi kalmayınca pozisyonunun değeride kalmıyor osmanlının.aynı ipek ve baharat yolu ile ekmek yiyen venedik ve cenevizlilerinde ekonomik olarak güçlerini kaybediyorlar.yani amerika ve cihad kafasıyla viyanayı zorlayacağına baharat ve ipek yollarını korusaydı yine ekonomik gücünü yitirmezdi osmanlı.yozlaşma ve ekonomik-sosyal reform,liberal aydınlanma,endüstri devrimi vs. bilemem.muhtemelen birinde çuvallardı yinede.

neyse osmanlıya nerden geldik unuttum sdfs.
Sosyal ağlarda paylaş

romayı gerileten en büyük etken veya tek etken, cumhuriyetten, tek adamlık müessesine geçmeleri...

dediğim gibi bu başlıkta ve tarih bölümünde uzun uzun konuşmuştuk, attila, cengiz ve timur için biz osmanlı odaklı bir tarih ve arap eksenli kültür ağır bastığı için timur ve moğol alerjisi fazla var, batıda ise zaten "bbc" gibi avamalara yönelik propaganda yapımları yapan yayınlarda ise bir çok şeyden bahsetmeden geçtikleri için ortaya bu sonuçlar çıkıyor

misal charlemagne, timurdan veya cengizden ne eksiği var, her tarafı dağıtmış, avrupada para eden ne varsa yağmalamış, bütün atları toplamış...

ama bu şekilde mi anılıyor?

veya sezar ? kabiliyetleri o kadarmış fransaya yetebilmiş, öbürü avrupaya kadar misal
Sosyal ağlarda paylaş

romanın yıkılmasını tek bir sebebe indirgemek pek gerçekçi değil arkadaşlar,muazzam bir imparatorluk ve olağan üstü dönemler.
şu liste mesela bence şakayla karışık ama,her bir şık için haklılık payı bulabilirsiniz
https://www.utexas.edu/courses/rome/210reasons.html

sezar ayrıca fransya yetebilmiş diyosun feamer ama adam yaşasaydı neler yapardı bilemiyoruz,dış mihraklar,paraleller harcadı kısa ve kel adamı :(
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...