Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Early access oynamak

GERGE

Öne çıkan mesajlar

prison architect 20 aydır alpha mesela. adamlar 10 milyon dolar kazanmışlar pre-order'lardan. hala 2-3 adam daha tutup olayı hızlandırmıyorlar.
hayır çok da oynamak görmek istiyorum anasını satayım. 7 dolara falan alacaktım kaç kere, zor tuttum kendimi. 2015 yazına falan anca çıkar oyun.
mmorpg'lerin alpha-beta'ları bu kadar uzun sürmüyor ya
Sosyal ağlarda paylaş

ben indie bile oynamam artık

adam 3 piksel oyun yapacak onu da bonepartın dediği gibi 3 yıl uzatıyor

atıyorum bi tane top 2d uzay gemisi var oklarla sağa sola götürüyon abidik gubidik canavarları vuruyon. baksan ataride daha iyi oyun vardır. adam buna beta diyo.

lan neyin betası zaten #$½#£$£3!!

resmen para alıp sinir krizi geçirtiyorlar. mesela project zomboid öyleydi. beğendim dedim destek olayım. resmen 1 yıl stabil build çıkartamadı adamar. skyrim açan bilgisayar 2d oyunda sıçtı böyle şey mi olur.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Dur dur dur!

Hangi free MMO 150$ istiyor early access icin?

O kadar keriz var mi cidden? Everquest Next filan 50-100$ arasi isteyebilecek tek oyun olabilir ama o bile istemiyor sanirim.

Early access için fazla para istenmesi durum Kickstarter veya benzeri şekilde crowd funding yapılmış oyunlarda söz konusu oluyor. Alpha, beta oynama hakkını üst seviye tierlara ödül olarak koydukları için, oyunu early access olarak satınca da normalden fazla para istiyorlar.

Ben belli bir hikayeyi takip eden oyunlara, mesela Divine Divinity ve Wasteland'e, oyun tamamlanmadan bakmıyorum. Ama daha sandbox tarzında oyunları, mesela Prison Architect ve Planetary Annihilation'ı, early access sırasında da oynuyorum.

Early access'in temel zararı, insanların bir oyunun tamamlanmamış hallerini oynamaları sonucu oyundan soğumaları ihtimali.
Sosyal ağlarda paylaş

Yanlış. Bahsedildiği gibi yakınılan noktanın sistem değil, bu olayı kötüye kullananlar olması lazım.

Melody's Escape var mesela erken erişimde aldıklarımdan. Kendi müziğini koyuyorsun, ritme göre butona basıyorsun, olay bu. İndirdim hemen Steam'den, oynayayım dedim hemen. Baktım Framework bilmem ne hatası veriyor. Uğraştım biraz, sistem biçimini (dilini değil. saat vs değişiyor) İngilizce (Amerikan) yaptım, o şekilde girdim. Geliştiriciye e-posta ile ulaştım böyle böyle diye. Ertesi gün yama çıkardı, sorunum düzeldi.

Oyun, ilk günden itibaren her şeyiyle düzgün çalışıyordu. Algoritmalar, menüler, oynanış vs. Gün geçtikçe yeni şeyler ekledi adam. Atölye, favori şarkılar, grafiklerde yenilikler gibi. Mac ve Linux portları üzerinde çalışıyor şu an. Onlar tamamlanınca Erken Erişim bitecek dedi.

Ha genel olarak durum iyiye gitmiyor ama sistem sayesinde güzel oyunlar da ortaya çıkıyor. Onları bulup oynamak da size kalmış.
Sosyal ağlarda paylaş

early access=scam genelde.

Adamlar yapabileceklerinin 10 katini features diye koyuyorlar. Alpha stage oyuna bayiliyor parayi millet de. Sonra bekle ki 5 sene sonra release olsun.

Yavas development sureci, fixlenmeyen buglara da bahane hazir. "Biz ufak bir indie studioyoyuz ama napalim."
Sosyal ağlarda paylaş

sabonis said:

prison architect 20 aydır alpha mesela. adamlar 10 milyon dolar kazanmışlar pre-order'lardan. hala 2-3 adam daha tutup olayı hızlandırmıyorlar.
hayır çok da oynamak görmek istiyorum anasını satayım. 7 dolara falan alacaktım kaç kere, zor tuttum kendimi. 2015 yazına falan anca çıkar oyun.
mmorpg'lerin alpha-beta'ları bu kadar uzun sürmüyor ya

prison architect geldi aklıma dabenim. aldığıma pişmanım bok gibi oyun. bok giib değil de, 50 yıldır alpha mı olur abi. yeter artık. iki şey ekleyin. en son 5-6 ay sonra açtım, çok ufak değişiklikler vardı sadece. almıyorum oyun moyun artık zaten. kazanmasın para bu adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

nintendo'yu örnek göstermek yanlış olmuş, 1999 model oyunlara 45€ isteyen şirket nintendo. early access oyunların fiyatları da genelde dsiware çöpware'ine denk, nintendo'nun birşeyiyle kıyaslanacaksa onlar kıyaslanır ancak aynı fiyat segmentinde oldukları için.

early access'in pre-order'dan tek farkı betaya katılmasına izin verilmesi oyuncunun. early access'i eleştirene kadar esas onu eleştirmek lazım. burada en azından çıkar çıkmaz görülüyor.

early access'ken almıyorum, kickstarter'dan early access birşey gelirse çok merak ediyorsam bakıyorum ama o halinde oturup bitirmiyorum gene feature eksik ve bug doluyken. xenonauts tek istisna olmuştu o da firaxis'in oyununa kızgınken o açlığı yatıştırmak için.

ha piyasada millete 60$ pre-order satıp, sonra 2 yıl beta oynatan, final release için 40$ daha isteyen bilizort gibi sektörün en büyükleri varken, 3-5 garaj firması 10$ tırtıklamış çok da birşey değil. biraz da alternatif, yeni fikirler para yesin. hep mmo'sunda max lvl'ı 60$'a satanlar mı yesin paraları? battalfail silahını ve dürbününü parayla unlock ettirenler mi para yesin? 15 yıllık oyunun portunu utanmadan 45€'ya satan italyan muslukçular mı para yesin?

ben almıyorum da "oyunların kalitesizleşmesine destek veriyorsunuz" suçlamasını yersiz buldum çok. sektör zaten data-mining üzerinden microtransaction ile oyuncu sömürme ile aylık üyelik üzerinden voleyi vuran şirketlerin cenderesinde, divinity'ci larian üç kuruş fazla kazansa büyük resmi etkileyecek birşey yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Nintendo orneginde kast edilen su, fiyat politikasinin da onemi yok tartismada:

Bravely Default'u dusun, ya da o bize enchanted edition olarak geldi, Pokemon ve Fire Emblem'i dusun. PC'de ne zamandir release'de bu kadar kararli oyunlar cikiyor? Eskiden yama cikmadan da rahatca oynabilirdik. Donemin bugli denilen Vampir gibi oyunlari bile simdinin ciktiktan sonra 5-6 yama gecirmis oyunlarindan daha stable oyundu. Simdi ise ilk iki hafta yamalar ciksin da oyle oynariz diyoruz PC'de dunyanin en normal seyiymis gibi.

Nintendo'da cikan Crimson Shroud'u dusun simdi, cok bugli olabilecek bir oyun ama mukemel calisiyor. Monster Hunter serisi ya da. Bu kiyaslamanin yapilmasi yanlis degil. Belki kartus olayi yama yapmayi asiri zorladigi icin boyle ama bu ozen aslinda normal olan. Early access oyunlarla ama insanlar tam aksine buglarin etrafindan oynamaya alisiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

ha piyasada millete 60$ pre-order satıp, sonra 2 yıl beta oynatan, final release için 40$ daha isteyen bilizort gibi sektörün en büyükleri varken,

bunu hangi oyunda yaptı blizzard?

ha aynı adamdan 40 dolar daha istiyormuş gibi anladım da blizzard betasını satmadı hiç galiba. pre order yapanlar da anca kısa süreli betalara katılabildiler benim bildiğim.

mop ve diablo çıkarken öyle oldu yahi
Sosyal ağlarda paylaş

Bravely default bize çıkan hali japon oyuncuların "neden bunu da koymadınız" diye ağladıktan sonra elden geçirilip değişmiş hali, kısacası erken alan japonlar keriz yerine kondu. Yeni sürümü tekrar çıkarıp sattılar 1 yıl sonra aynı fiyata. Böyle birşey pc'de yapılsa bu forum toplanıp yakar o şirketi.

Konsol oyunlarının da yamaya ihtiyacı var, ps3 oyunlarında yama geliyor ama nintendo halen pokemon örneği gibi saveleri yokeden bir bug filan değilse sallamıyor, buglu buglı dengesiz oynuyoruz öyle. Yama gelmiyor demek ihtiyaç duymuyor demek değil maalesef.

Early access şirketler açlıktan nefesi kokan ya da debut yapmaya çalışan şirketler, oyuncuların bilinçli olup her anlık heves duydukları şeyi 15sn düşünüp almaması lazım. Uyarıları koca koca koyuyorlar adamlar.

1 sene önceden pre-order'a 60$ verip sonra oyunu fixlemeden yenisini yapmaya geçerken sektörün en dev şirketleri bile, atölye ayarında 1985 kadrolarıyla iş yapmaya çalışan takımlara denebilecek fazla birşey yok. Her yıl zarar etse 2075'e kadar kapnmayacak şirketlerle kıyaslamak da haksızlık olur.
Sosyal ağlarda paylaş

prison architect'in bir türlü bitirilememesi dışında 30 dolar gibi bir fiyattı oyun. introversion'ı çok takdir ettiğim için satın aldım o fiyattan. sonra kısa sürece indirime girdi. birkaç kez indirime girdi. sitesinden de görüyorsun kaç tane sattılar, kaç adet sattı. kendi hayranlarını bir güzel becerdiler özetle. oyun güzel olsa da development bitecek izlenimi vermiyor. bitti deseler bile oyun 100% bitmiş bir oyun hissi vermeyecek.

öte yanda zomboid gibi bir oyun var mesela. fiyatı artacak diye uyarıyorlar. sık sık update geliyor. multiplayer, grafik update gibi çok uzun sürebilir dedikleri featureları birkaç ayda eklediler. don't starve var mesela, ilk günki oyuna bir bakın bir de şimdikine. nefis gitti o da.

işin parasında değilim aslında. yeter ki oyun güzel olsun. ama bu early access nanesi son ürünün kalitesini düşürebiliyor malesef. olmasa da olurdu diyemem gerçi. eşeklik edilmediği sürece faydaları göz ardı edilemez.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...