Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

remake in kitabını yazdı adamlar resmen

bizim için asıl sorun 60 dolar olması değil. Önceden oyuna 200 lira fiyat koyup aral gibi rezil şirketlerin baskısı ile fiyatı birden değiştirmek.

boktan vestel telefonlar alınsın diye ithal telefonlara bir sürü masraf koyulmasına denk şu olay
Sosyal ağlarda paylaş

razzRaziel said:

epic halbuki iyi gidiyordu developer'lardan daha az kesicez diye yapımcıları doğal olarak çekmeye çalışırken. ki steam'in %30 falan kesmesi zaten büyük haksızlık.

publisher/dev isterse keyleri kendi sitelerinden yada başka sitelerden de satabiliyorlar ve valve bundan pay almıyor.
epic librarye key ekleyemiyorsun.
metro kendi ayagına sıktı bildigin.

https://i.imgur.com/64ml3ap.png

şuda genel liste, discordu ben ekledim şu an en az kesinti yapan platform

steam=30,25,20% depending on games success
sony=30%
microsoft=30%
nintendo=30%
uplay=30%
origins=30%
gog=30%
discord=10%
Sosyal ağlarda paylaş

Steam'in %30 kesmesi haksızlık diyenler, perakende sektörü hakkında ne düşünüyor acaba? Domatesi tarladan mı alıyor?

Ayrıca diğer mecralar bağımsızlara fırsat veriyor mu? Kendi sitenden satsan birkaç yüzde kalacak oyununu steam'de vitrine koyuyorsun adeta. Bin kişi koyar, bir tanesi aradan sıyrılsa kardır.
Sosyal ağlarda paylaş

epic'in baskaninin fi tarihinde unreal 40 bin mi ne satti diye platforma bok atip aglayisini hicbir zaman unutamayacagim galiba. epic store basarili olur/olmaz, kullanirim/kullanmam ayri. mizah degeri zamana yenik dusmeyecek, pc gaming denince kenarindan kiyisindan bile olsa aklima gelecek diye tahmin ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

exodusu satmayız demiyo, bi sonraki oyunu pc'ye çıkarmayız diyor.

çok yönlü bi sorun bu aslında. gaming piyasasından exclusivity mantığının tamamen kalkması lazım ki bu mümkün değil. konsollar arası exclusivity'den çok farkı yok aslında. Bir oyunun PS'e çıkıp XBox'a çıkmaması veya pc'ye çıkmamasıyla benzer şeyler, ama bunlara bu kadar tepki gösteren yok, onun yerine oyunu oynamak için gidip 2000 liraya PS alıyor millet. Bunun yanında, bedava bir platformu indirmeye daha çok tepki gösteriliyor.

Yapımcı ve dağıtımcı bi yönden haklı, yüksek % kesintileri, rekabetsizlik ortamı, durumu gittikçe kötüleştiriyor. Öbür taraftan da önce steame çıkarıp sonra "he yok yok vazgeçtik" demek de başka bi sorun. En başından "steame çıkarmıyoruz" deselerdi bu kadar tepki çekmezdi belki.

Tüketici için de iki yönlü. Uzun vadede Epic Games başarı elde ederse rekabet ortamı oluşur, steam kendine çeki düzen vermek zorunda kalır (ki mesela adamlar senelerdir aynı UI'ı kullanıyor. Yükleme çubuğu bile steam'in ilk çıktığı tasarımla aynı) Yüzdeleri düşürür, bu vesileyle belki fiyatlar düşer. Bi store, diğerinden daha fazla indirim yapar vs. tüketiciye yarar. Ama öbür taraftan da zibilyon tane launcher olayından sıkıldık tabi.

Herkesin elini taşın altına koyması gerek yoksa boka saracak bu durum. Steam de allahsız gibi %30 kesmesin abi o ne ya.
Sosyal ağlarda paylaş

sony=30%
microsoft=30%
nintendo=30%
uplay=30%
origins=30%
gog=30%
discord=10%

şunu diyosun da, gog hariç (belki bi de microsoft) diğerleri zaten kendi oyunlarını pazarlamıyorlar mı? Uplay'de Ubisoft'un dağıtımcı veya yapımcı olmadığı oyun mu var mesela, ben bilmiyorum?
Sosyal ağlarda paylaş

microsoft, nintendo, sony'yi sayma. bunların %30 alması normal adamların kendi yoktan oluşturdukları platformlar. zararına konsol üretip oyun satışlarıyla kazanıyorlar.

uplay, origins, battle.net ise steam'deki kendi satışarındaki %30'luk kesintiyi yok etmek, belki de biz de küçük bi steam olabiliriz diye yola çıkılan yine kendi oyunlarının dağıtım platformları.

gog'u bilmiyorum lan niye %30 alıyo bu adamlar. belki sadece drm free diye pazarlarız yeter demişlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

Xenocide said:

sony=30%
microsoft=30%
nintendo=30%
uplay=30%
origins=30%
gog=30%
discord=10%

şunu diyosun da, gog hariç (belki bi de microsoft) diğerleri zaten kendi oyunlarını pazarlamıyorlar mı? Uplay'de Ubisoft'un dağıtımcı veya yapımcı olmadığı oyun mu var mesela, ben bilmiyorum?

yoktur muhtemelen doğru.

yine sony nintendo ms üçlüsünden iyi deal, en azından mecbur değilsin. (konsolun sahibi hard copy satışlarından da pay alıyor mu emin değilim ama aklımda alıyor diye kalmış bu arada) beğenmiyorsa başka dükkanda satacak işte, ya da maçası yiyorsa kendi store'unu açıverecek. ondan sonra da "OYUN İNMİYO 56K'YLA MI UPLOAD EDİYOSUNUZ" diyen insanlara da so many of you at the same time it's amazing diye anlatır işte lel

steam de adamlara hizmet ediyor sonuçta. bugün hangi birinin oyunu inmedi, hangisinin peçi eksik kaldı.

BİZ BURDA STEAM OLARAK SİZLERE HİZMET İÇİN VARIZ SAYIN ÖBÜR ŞİRKETLER fdhsjk
Sosyal ağlarda paylaş

Capcom is the best reviewed publisher of 2018 based on Metacritic scores

Publisher average metascores for 2018 said:

1. Capcom — 79.3
2. Sega — 78.5
3. Electronic Arts — 77.5
4. Nintendo — 76.4
5. Ubisoft — 73.7

6. Sony — 71.8
7. Square Enix — 71.0
8. Bandai Namco — 71.8(?)