Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gravity (2013)

progamer

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

Her filmde uzayda alevli, sesli patlama izlerken fizik kurallarını kimse konuşmadı da, burada tüpün ucundan mı başından mı çıkmasının yarattığı ivme mi fizik kuralını hatırlattı seyircilere?

m1a4 de tek şarjörde 500 mermi atmıyor hani böyle detaylar önemliyse izlenecek film yok.

m4a1'le 500 mermi atan aksiyon filmi ya da göktaşı patlatıp dünya kurtardıkları uzay aksiyonu dediğin filmler zaten gerçekçiliği pazarlamayan, eğlencelik filmler. Bu filmler gerçekçi değil eğlenceli olmayı ürün olarak sunuyor, ona göre de fiziksel sınırları kendi isteklerine göre büküyorlar. Böylece bir tabancadan 50 mermi çıkabiliyor, uzaylılar dünyayı istila edebiliyor, beyin ölümü gerçekleşmiş karakterler mucize sonucu iyileşebiliyor ya da aynı anda oral seks yapılıp kafasına silah dayanmış adam 60 saniyede FBI'ın sitesini hackleyebiliyor. Dolayısıyla o filmlere "pühehehe saçmalığa bak lan, fizik de mi okumamışlar" demek aptallık olur. Nitekim o filmler arasında da gerçekçiliğe yaklaşmaya çalışan filmler var. Mesela The Heat filmi şarjörlerin sürekli değiştiği, arabaların 2 kurşunla alev topları saçarak patlamadığı son derece gerçekçi sokak çatışması sahneleriyle güzel bir örnek.

Ama bu filmde kurgu zaten tek olay üzerine, dolayısıyla ne bir senaryo örgüsü, ne bir yoğun karakter kurgusu ne de geniş arkaplan hikayesi var. Film sadece lineer bir hikayeye %100 odaklanmış, her türlü karakterden diyalogdan soyutlanmış (Clooney abimizin diyalog ve monologlarını saymazsak), zengin bir senaryo içeriğini hiç düşünmeyerek sadece gerçekçilik ve görsellik vaadediyor. Dolayısıyla bu filmde bahsedilen diğer olaylar zaten olmadığı, hedeflenmediği için eleştirilebilecek iki şey var: görsellik ve gerçekçilik. (Her filmde eleştiri konusu olan oyunculuk, yönetmenlik vb gibi konuları hariç tutuyorum.). Film sadece görsellik ve gerçekçiliği ürün olarak sunuyor. Görsellik konusunda zaten başarılı olduğunu herkes söyledi, gerçekçilik konusundaysa işte açık bulundukça yüzüne çarpılıyor.

Ondan sonra tutup da "Marvel filmleri çok mu gerçekçi de onlara 10 puan verip bunu eleştiriyonuz" diyenler türüyor, o kötü :)
Sosyal ağlarda paylaş

quixef said:

Filmi beğenmeyebilirsiniz.

Ama filmi niçin beğenmediğinizi biraz akla / mantığa / vicdana sığan sebeplere dayandırmanızı beklemek, filmi beğenmeme özgürlüğünüzü elinizden almaya teşebbüs değildir.

Konu yoktu, akıcılık yoktu falan diyorsunuz - Bunlar boş atışlar, dolusu varsa, buyrun konuşalım.

Moncici'nin anlayacağı dille: vArSa sHeQliniz taRtıŞmAyA bEklEriZ.

"konu zayıftı" ve "akıcı değildi" neden boş atışlar oluyor? "Blockbuster" olmayı hedefleyen bir film için en önemli etkenler bu ikisi?
Sosyal ağlarda paylaş

"Bunlar boş atışlar" kısmıyla ilgili bir yorum farkı oluşmuş. Bunlar film için önemli değildir demiyorum, bu eleştiriler objektif bir şekilde temelsiz diyorum.

Konu/senaryo, değerlendirilen film çerçevesinde, senaristin/yapımcının/yönetmenin kendine koyduğu sınırlar gözetilerek değerlendirilir. Değerlendirme ölçütü "elde uzay ve uzayı bu kadar iyi yansıtacak teknoloji varken şöyle bir film çekilse daha iyi olmaz mıydı?" değil; bahsedilen güruhun filmi yaparken güttükleri amaca ulaşıp ulaşamadıklarıdır. Bu kişiler, bu film için, minimal sayıda oyuncuyla bir hikaye anlatalım, içinde belirgin duygular ve dikkatli izleyicinin anlayabileceği bir altmetin olsun demişler ve bu amaca ulaşmışlar.

Akıcılık, filmin planları arasındaki bağlantının "seamless" olması olarak değerlendirilirse, filmin yine kendine koyduğu kısıtlar altında başarılı olduğu görülecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

ya su filmin bu kadar tartışıldıgına inanamıyorum..
biride boş atışlar yazmış benim msjıma..
elin gavuru gotune boya tubu sokup puskurtur sanat diye millet gidip izler..
bu tartışma o sanatı begenenlere, lan gotten cıkan boyaya sanat dıosun arkadas diyen adamın tartışmasına benziyor..
ben hala imdb ye takıldım fena kazıkladılar beni..
Sosyal ağlarda paylaş

Dün izledim hiç bi yorum okumadan, beklentim olmadan. Amaç tamamen görsellik ve biraz gerilim başka bi şey yok. Bunu da başarmışlar. Fakir olmasam bi daha giderdim. İlk defa 3D film sevdim lan daha ne olsun. "Gravity izleyenler, Moonu izlesinler Sci nasıl çekilir görsünler" diyenleri gördüm. Komik lan bildiğin.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...