Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Interstellar (2014)

LathspeLL

Öne çıkan mesajlar

MeSh said:

Quel-Thul said:

Komutan said:

Filmi seyrettikten sonra kafama takılan bir soru:

En sonda insanlar Satürn etrafındaki dev uzay istasyonlarında yaşıyorlar. Bu istasyonları uzaya çıkaracak teknolojiye de Kara Delik'in merkezindeki veriler sayesinde ulaşıyorlar. Buraya kadar sorun yok.

Peki istasyonlardaki sağlıklı bitkiler nereden çıktı? Eğer bir şekilde dünyadaki hastalıktan etkilenmeyen toprak ve bitkiler yapabiliyorlarsa, aynı şeyi dünya üzerinde de aynen uzay istasyonlarındaki gibi izole ortamlarda yapabilirlerdi. Uzaya çıkmaya gerek yok ki.

blight (kül) denen olay bitkileri öldüren virüs gibi birşey, izole etmesi zor yani dünya üzerinde seralarda falan özellikle mass-production yapmayı imkansıza yakın kılıyor. ancak uzay istasyonuna taşınıp hastalıklı dünyayı komple izole ettikleri zaman üretim sağlayabiliyorlar.

ı ıh

Dünya'yı dünya'dan ayrılmadan da izole edersin. tatmin etmedi beni cevap :) çok üzerine düşmüyorum ben şahsen. uzaya çıkmışlar, çıkmamışlar. hafif rama'msı bi görsel görmek hoşuma gitti açıkçası. adam hayatın da anlamını da açıklayamaz sonuçta bir filmde. çok ağır kurcalamamak lazım. gayet güzel film yapmış. kurgu filmlerinde de 3-5 loophole olur çok sıkmayın kendinizi. görsellerin tadını çıkarın. öperim.

Bence insanlar uzaya çıkmak istedikleri için çıktılar, dünyadaki tozu ve artık bitme noktasına gelen farming'i bahane ettiler. Filmi geçin, bugün bile öyle bi teknoloji olsa gidebilen gene gider uzayda koloni halinde yaşamaya, öyle varlıklarız yani.

Filmde dram dozajını biraz daha azaltsalarmış daha iyi olabilirmiş. Bayadır 2 saat üstü uzunlukta film izlemiyodum, iyi geldi.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Agir bilimkurgu mu bu, aksiyonlu bilim kurgu mu?

toplam 5dk filan dövüş veya aksiyon vardır toplam herhalde.
Coldwind said:

sonunda

hadi kendisi epic teleport ile +70 yıl ileriye satürnün civarına gitti. ancak anne hathaway'in gezegenine gidiyorsa eğer bir farklılık olmalıydı. hathaway'in teleporttan dolayı yavaşlama ve 5. boyut sürecinden geçmesi olmadığı için herkes gibi yaşlanmış olmalıydı. ancak son gösterdikleri halinde pek de yaşlı durmuyordu. yine görecelik bıdıbıdısına sığınacaklar sanırım.

sonunda ne olduğunu görmedik zaten, edmunds'un gezegenindeki görüntülerin tam olarak ne zamandan olduğunu da bilmiyoruz esasen. sonunda buluştukları gösterilmediğinden zaten yaşlanmış da olabilir.

öte yandan herkes kadar yaşlanmış olmazdı yine de, zira mills'in gezegeni ve kara deliğin çevresinde geçti harcanan zamanın çoğu. hatta gargantua'dan geçerken harcanan zamanı bilmiyoruz, hiç yaşlanmamış olması bile muhtemel.

bıdıbıdısına sığınmak nedir ayrıca, bilimkurgu kural koyuyor ve bunu çelişkisiz işletiyorsa olması gereken bu ki zaten.

Sosyal ağlarda paylaş

Coldwind said:

sonunda

hadi kendisi epic teleport ile +70 yıl ileriye satürnün civarına gitti. ancak anne hathaway'in gezegenine gidiyorsa eğer bir farklılık olmalıydı. hathaway'in teleporttan dolayı yavaşlama ve 5. boyut sürecinden geçmesi olmadığı için herkes gibi yaşlanmış olmalıydı. ancak son gösterdikleri halinde pek de yaşlı durmuyordu. yine görecelik bıdıbıdısına sığınacaklar sanırım.

neyse film o kadar pohpohlanmayı haketmiyor, overrated. 6.5/10.

teleporttan geçtiği için genç kalmıyor, karadeliğin etrafında uzun süre geçirdikleri için genç kalıyor. Hani o dr mann patlattıktan sonra yanaşmaya çalışırken geçirdikleri sürede, zaten aksiyona girmeden bayaa yıl geçecek gibi bir diyalog da oluyor kadınla arasında cooper'ın.

yani mekikten kendini ayırıyor cooper, gidiyor, bir iki dakika sonra da koltuğunu fırlatıyor. Sonra uzay boşluğunda daha ölmeden cooper uzay istasyonundan onu aramaya gelenler tarafından bulunuyor. Yani çok kısıtlı bir süre. Kadın da son kalan gezegene doğru gemiyle gidiyor, bir iki dakika sonra kara deliğin çekiminden kurtulur. Yani hemen hemen geçirdikleri süre eşit hızlı geçen zamanda.

kitaplık süsü verilmiş 5. boyutta geçen süreyi açıklama gereği görmemiş film. Onu zaman-mekanın dışında bir boyut olarak düşünebilirsin.

Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

Coldwind said:

sonunda

neyse film o kadar pohpohlanmayı haketmiyor, overrated. 6.5/10.

teleporttan geçtiği için genç kalmıyor, karadeliğin etrafında uzun süre geçirdikleri için genç kalıyor. Hani o dr mann patlattıktan sonra yanaşmaya çalışırken geçirdikleri sürede, zaten aksiyona girmeden bayaa yıl geçecek gibi bir diyalog da oluyor kadınla arasında cooper'ın.

yani mekikten kendini ayırıyor cooper, gidiyor, bir iki dakika sonra da koltuğunu fırlatıyor. Sonra uzay boşluğunda daha ölmeden cooper uzay istasyonundan onu aramaya gelenler tarafından bulunuyor. Yani çok kısıtlı bir süre. Kadın da son kalan gezegene doğru gemiyle gidiyor, bir iki dakika sonra kara deliğin çekiminden kurtulur. Yani hemen hemen geçirdikleri süre eşit hızlı geçen zamanda.

kitaplık süsü verilmiş 5. boyutta geçen süreyi açıklama gereği görmemiş film. Onu zaman-mekanın dışında bir boyut olarak düşünebilirsin.

olabilir evet. o zaman geçirdikleri süre eşitse 70+ yıl sonunda kızdan haber alınıyor. ondan öncesinde nereye gideceklerine dair bir fikirleri pek yok, satürnün halkasına yerleşiyorlar portala yakın diye. yani 70+ yıl idle bekliyorlar aslında - ki bu da saçma geliyor. bilemedim, elbet kendilerince bir mantıklı açıklaması vardır ama film sonunda belirgin sorulara biraz daha net yanıtlar verebilselerdi daha tatmin edici olurdu.

Sosyal ağlarda paylaş

8 verdim, imax izleseydim 9'a çıkabilirdi.

spoiler

kafama takılan bir kaç şey

birincisi o robotun tipi neydi lego gibi,
korkak zencinin 23 yıl gemide yalnız beklemesi,
ilk gezegende parçalanmış vericinin sinyal göndermeye devam etmesi,
patlamada aldıkları hasarla son gezegene gidip koloni kurması,
mat reyizin beyaz ışık sayesinde saturn'e gitmesi ve orada ultra tech geminin olması.

iyi sonla bitmesede kabul ederdim, genede baklavalık film yapmış. iban kim topluyo?

Sosyal ağlarda paylaş

Laorx said:

8 verdim, imax izleseydim 9'a çıkabilirdi.

spoiler

kafama takılan bir kaç şey

birincisi o robotun tipi neydi lego gibi,
korkak zencinin 23 yıl gemide yalnız beklemesi,
ilk gezegende parçalanmış vericinin sinyal göndermeye devam etmesi,
patlamada aldıkları hasarla son gezegene gidip koloni kurması,
mat reyizin beyaz ışık sayesinde saturn'e gitmesi ve orada ultra tech geminin olması.

iyi sonla bitmesede kabul ederdim, genede baklavalık film yapmış. iban kim topluyo?

yanliz zenci yine darbe yemis. zencinin baskislar nerdesiniz amk 23 yil oldu bekle bekle ahac olduk.

9/10 güzel filmdi. nolan baskan baklava hakediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

istinyeparkta izledim...hayatımda ilk defa ful dolu(gerçekten ful her koltuk doluydu) salonda film seyrettim ..talep büyük filme güzel;)
9/10

spo

film iyiydi gerçekten memnun kaldım....Kip Thorne zaten bilim danışmanı...hardcore bilimsel gerçekler teoriler...hatta kara delikle ilgili olan çok önemli bir problem çözülmüş ama zamanda yolculuk işin içine girince nedensellik ilkesini her zaman katledersin tıpkı burda da olduğu gibi...sonunda bağlamaya çalışmışlar hayalet denilen şey cooper cooper geriye gidiyor coopera yardım eden, gelecekten insanlar daha gelişmiş bir evrenden yardım ediyorlar, solucan değilini kin koyuyor peki? gene o insanlarsa...onların oraya gelmeleri için de gene başta coopera yardım eden biri olmalı...fikirden önce aksiyon oluyor ki bu olamaz...kabaca bu temel problem hala varoldukça geçmiş gelecek time traveler teorileri hep havada kalacak

Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Filmin son kısımlarına doğru...

Bir de Ranger'a binip Brand'i aramaya çıkması falan bütün filmdeki geyikleri yok etti. Kış uykusu olayı olmadan o kadar yol yapılamıyor normalde ama ergen gibi kaçırdığı Ranger ile onu aramaya çıkıyor vs...

ben de onu düşündüm de , herhalde bu kış uyku olayını saturne giderken yaptılar, mars ondan sonra saturne gitmek çok uzun sürdüğü için. Şimdi o base zaten saturnun yanında ya, hemen atladı ranger a gitti kara deliğe :)

Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

@zeper

Time is a flat circle teorisi değil mi o işte? Gelecekten rusta yardım edenler aslında rusta yardım edildiği için oraya gelebilmişler vs. Paradoks gibi duruyor ama evren var olduğunda tüm anlar da var olduysa kendi kendi besleyen bi sistem var.

matthew'u gördün diye hemen bağlamışsın teoriyi :D.
Sosyal ağlarda paylaş

7.5/10

film olarak güzel bilim olarak ise vasat sdfs

abi o wormhole un bizim galaksinin 100 katı falan kütle çekimine sahip olması lazım dolayısıyla galaksi malaksi kalmazdı teroide sdfs ama film ya yersen mk.

teserakt ı nasıl 3d cizdiniz amk, sırf ergen eğlensin diye mi?

event horizona yaklaşmayı geçtim herif elini kolunu sallaya sallaya giriyo, napıyosunuz abi? neyin bilimini savunuyo filmi "bilimsel" bulanlar anlamış değilim.

bizim gezegende 7 yıl , kütle cekiminin uç olduğu gezegende 10 dakika. oldu mk, nasıl yürüyosun lan o gezegende o zaman demezler mi? hani dediler karadeliğin dibindeki gezegenin o kadar stabil olabilmesi mümkün mü? COSMOS BİLE İZLEMEDİNİZ Mİ PİÇLER diyesim geliyo da, kurgu bölümü iyi, bilim bölümü sallanmakta işte.
Sosyal ağlarda paylaş

olm ekşide de bu bilimsel yorumları okudum da ya bu konuya bu kadar takılmak abes geliyo bana.

bilimsel açıdan baktığımızda çoğu şey teori aşamasında olabilir, e üstüne bir de bunun gerçek üstü öğeler de içerebilen bir film olabileceği gibi etmenleri katıp izleyip zevk almak varken niye oturup bilimsel açmazlar var diyerek filmden zevk alamıyosunuz olm anlamıyorum.

hiçbişeyden tat alamaz lan insan böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

7 falan anca alır bence. Bilim kısmını "fizik mizik bunlar siz anlamazsınız, ama hepsi gerçek aslında" üzerine kurmuşlar.

yalnız imax de ses bayağı iyiymiş. En gürültülü aksiyonlu sahnelerde bile seste hiçibr ayrıntı kaybı olmadı, normal salonda kulağımı tıkardım gürültünüze s.. diye küfrederek.
Sosyal ağlarda paylaş

lucy için "OLAMAZ ÖYLE BİŞİY NE SAÇMA" diyenler burada "ovvv ne bilimsel hakikatlarla yapılmış" deyince güldüm geçtim zaten, yoksa super massive kıyısından öyle mekik motoruyla filan kaçılmaz yani.

bu arada contact de carl sagan'ın ehu. hard science yapıp fiction'ını ilginç tutmak kolay değil, biraz teori alanı lazım serbestlik için.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

7.5/10

film olarak güzel bilim olarak ise vasat sdfs

abi o wormhole un bizim galaksinin 100 katı falan kütle çekimine sahip olması lazım dolayısıyla galaksi malaksi kalmazdı teroide sdfs ama film ya yersen mk.

teserakt ı nasıl 3d cizdiniz amk, sırf ergen eğlensin diye mi?

event horizona yaklaşmayı geçtim herif elini kolunu sallaya sallaya giriyo, napıyosunuz abi? neyin bilimini savunuyo filmi "bilimsel" bulanlar anlamış değilim.

bizim gezegende 7 yıl , kütle cekiminin uç olduğu gezegende 10 dakika. oldu mk, nasıl yürüyosun lan o gezegende o zaman demezler mi? hani dediler karadeliğin dibindeki gezegenin o kadar stabil olabilmesi mümkün mü? COSMOS BİLE İZLEMEDİNİZ Mİ PİÇLER diyesim geliyo da, kurgu bölümü iyi, bilim bölümü sallanmakta işte.

tamamen hipotezler üstüne yapılınca böyle oluyor, bir de filmin devamlılığı için karakterleri öldürmemesi lazım, karadeliğe girse bile ölmeyecek demiş nolan reyiz.

7 yıl olayı da biraz saçmaydı doğru,

Gargantuanın supermassive black hole olması her gezegende zamanın dünya'ya oranla yavaş geçmesine sebep oluyur tamam anladık, ama supermesivblekhol lan o, orada gezegenin ne işi var.

şu da pic related
http://i.space.com/images/i/000/043/505/i02/interstellar-wormhole-travel-141107c-02.jpg?1415391304

Sosyal ağlarda paylaş

Supermassiveblackhole etrafında gezegen nasıl döner zaman farkı o kadar olmaz diyen bi fizikçi kendini düzeltmiş şu yazıyla. Karadelik kendi etrafında da dönüyorsa olabiliyormuş http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2014/11/09/interstellar_followup_movie_science_mistake_was_mine.html

Ha bu arada karadeliklerin etrafında dönen gezegen de muhtemel bir senaryo. Keza endurancela slingshot yapmak da mümkün, hatta biz bile güneşle aynısını yapmışız helios gemileriyle. http://www.quora.com/Can-we-use-the-gravity-of-the-sun-to-slingshot-spacecraft-into-interstellar-space-or-to-other-stars

song related

http://www.youtube.com/watch?v=Qr_qDnDPyA4
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...