Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: The Force Awakens (2015)

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Dün filme gittim ve filme ilgili düşüncelerim aşağıda. Filmi daha izlemeyen arkadaşlar spoiler kısmından uzak dursun.

Hardcore Spoiler

Öncelikle filmi çok kötü buldum. Güzel bir sci-fi filmi ancak Star Wars ile uzaktan yakından alakası yok. Sanki filmi yaparken SWyi SW yapan herşeyi unutup sadece bol bol eski sahneleri tekrar koymuşlar. Anlamakta güçlük çektiğim çok fazla şey var örneğin
1- Film'de First Order diye bir Empire var. Karşısında bir Cumhuriyet bir de Resistance var. Cumhuriyet varsa neden Resistance var? Cumhuriyetin ordusu yok mu? Neyi resist ediyolar?
2- Captain Phasma süs mü? İlk bu karakteri gördüğümde bad ass Boba Fett tarzı bir commander olacağını düşündüm. Abla film boyunca sadece silahla yürüdü. Chrome armoru First Order'in Supermodel'leri için yapmışlar sanki.
3- Klyo Ren: Filmin ilk başlarında tam bir bad ass lazer ışınlarını havada tutmalar yapan adam filmin ikinci yarısında emoya bağlayıp şımarık çocuk gibi gemi dağıtıp eline ışın kılıcı alan herkes tarafından dayak yiyen bir karakter. Bir Darth Vader özentiliği var neyine özenmiş? Darth Vader'in başlattığını bitirmek istiyor ama herşey başlatan Palpatin ve Vader ailesine olan zayıflığından dolayı tamamen Palpatin emrinde hareket ediyor hayatı boyunca. Adam ne derse onu kesiyor. Nedir yani Vader’in başlattığı?
4- Rey: Ablaya Force inme iniyor. Force’u kullanabilmek için yıllarca gereken disiplinli çalışma hatuna direk gözleri kapadıkça upload ediliyor. Bu şekilde gidip eğitimli Klyo Ren’i dövüyor. Yıllarca gereken Force eğitimi hiçe sayılmış bu filmde. Ayrıca hatun süper pilot ve süper mekanik.
5- Finn: Çocukluktan alınıp Stormtrooper olarak yetiştirilen ve bunun haricinde hiçbir şey bilmeyen adam bir anda “This is the right thing to do” diyerek hayatı boyunca bildiği tek şeye ihanet eden bir karaktere dönüşyor. Eline ışın kılıcını kaptığı gibi Kylo Ren ile baya baya kapışıyor bir süre. Neden? Nasıl? Niye? Bu karakterde en çok sorduğum sorular oldu.
6- Herkes Luke’u arıyor çünkü Force’da balance yok hikayesi. Episode 1-3 te Force’da balance problemi vardı çünkü Jedi’lar zayıflıyordu. Bu timeline’da ne Jedi ne de Sith var doğru dürüst. Peki neyin imbalance’ı? Luke neden gitti öncelikle? Yeğeni dark side’a düştü ve bizim adamımız üzülüp uzaklaştı mı? Bulunduğu gezegendeki adalar onun göz yaşlarıyla oluştu herhalde. Eski bölümlerde Luke sevdiği insanları kurtartmak için hayatını her zaman riske atardı. Neden gidip yeğenini kurtamaya çalışmadı? 5 – 6 gezegen havaya uçtu bunları hissetmedi mi?
7- Leia bu filmde filler olmuş direk. Yani general yapalım bişilerin başında olsun ismi Resistance olsun ve Empire ile savaşsın. Han’dan çocuğu olsun vs vs. Sıfır background. Carrie Fisher olsun filmde belki puan toplarız biraz buradan. Millet görünce alkışlar felan.
8- Han Solo: Adam tekrar kaçakçı olmuş. Zamanında Empire’ı yıkan bir general çocuğunu kaybettikten sonra kurmasına yardım ettiği cumhuriyette tekrar kaçakçılığa başlamış. Ayrıca bu bad ass smugglerin gemisini çalmaya başarmışlar ve yeni gelen bir ergen gemisini ondan daha iyi biliyor. Köprü sahnesine girmiyorum bile çünkü yönetmen adamı koyun gibi direk kesilmeye yollamış. 2 emotional replik ve köprüden düşme sahnesi...
9-Chewbacca: Yıllarca Han Solo ile maceradan maceraya koşan bu Wookie 1 çığlık attıktan sonra bir anda patlatıp oradan kaçması. Sonra Rey ile yeni partner olması. Benim hatırladığım Chewbacca orada direk suicide modunda herkesi ve kendini havaya uçururudu.
10- R2-D2: Mistik bir şekilde sleep mode’da ama her şey çözülünce bir anda mucizevi bir şekilde çalışmaya başlaması...
11- 3CPO neden kırmızı kollu? Resistance’da budget cut mu var?
12- Luke’un bile kullanmadığı mistik kılıcı. Return of the Jedi’da Luke kendine yeni bir kılıç yapmıştı. Bir anda eski kılıç öne kazandı mu filmde. Kılıç Rey’i çağırdı felan....
13- Filmin ana konusu tamamen Episode 4 rip off olması....
Devam etsem herhalde 100 madde çıkarırım. Eski filmler kadar olmasada bu kadar boş konusu olan bir devam filmi beklemiyordum.

Sosyal ağlarda paylaş

Birkaç sayfa önce müziklerin eski filmlerdeki kadar güçlü olmadığını ben de yazmıştım da, az önce acaba düşmüş müdür diye YouTube'a filmin bitiş sahnesini yazıp arattım.

Offf, yeni farkettim arkaplandaki müziğin efsane güzelliğini. Aratın siz de, bir dinleyin.

Belki senaryoya falan çok odaklandık da müziğin hakkını iyi veremedik değerlendirirken, bilmiyorum. Soundtrack çıksın, bir dinleyelim baştan sona, bir de öyle konuşalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya prequel veya original trilogy score kalitesine varamayacağı kesin gibi, onda hemfikiriz. Ama müzik zayıf kalmışa katılamadım ben, yine güzel epey şarkı ve tema var gibi. Sadece Williams ustaya yakışmadı diyoruz, yaptığı her çalışma fenomen olan birinden 1-2 gömlek daha iyi çalışma bekliyorduk.

Spoiler

Dediğim gibi, filmi izleyenler o final sahnesini mutlaka aratsın ve Rey Luke'a giderken çalan şarkıyı bir dinlesin. Filmin en iyi teması sanırım o şarkı olacak, benim içime işledi.

Sosyal ağlarda paylaş

AscAnsio said:

Birkaç sayfa önce müziklerin eski filmlerdeki kadar güçlü olmadığını ben de yazmıştım da, az önce acaba düşmüş müdür diye YouTube'a filmin bitiş sahnesini yazıp arattım.

Offf, yeni farkettim arkaplandaki müziğin efsane güzelliğini. Aratın siz de, bir dinleyin.

Belki senaryoya falan çok odaklandık da müziğin hakkını iyi veremedik değerlendirirken, bilmiyorum. Soundtrack çıksın, bir dinleyelim baştan sona, bir de öyle konuşalım.

appstore'da var albümü.

ama trailer müziği yok - ki bence en güzellerden biri o -

yıkıldım.
Sosyal ağlarda paylaş

tartışmaya henüz açık olsa da, kullandığı lightsaber ancient adamın.

yüksek ihtimalle bunun detayına gireceklerdir bir sonraki filmde, kylo'nun eğitimi devam ederken. lightsaber'ı kylo'nun kendisinin craft ettiğini varsayarsak, kendini tamamen farklı ve superior biri göstermek adına bu kadar eski bir dizayna başvurmuş olabilir. hem kendini bir zamanlar olduğu jedi'dan tamamen koparmak, hem örnek aldığı dedesi vader'ın kendi dizaynından bile ötesini tasarlamak gibi amaçları olabilir.

kullanılan kristal de farklı saber'ın içindeki. normalde beam kısmında bu şekilde dalgalanma olmaz.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...