Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: The Force Awakens (2015)

mokoko

Öne çıkan mesajlar

Gayet iyi olmuş. 4 ve 5 ayarında. Prequellerden fersah fersah iyi.

Senaryoda tek bir şeyi beğenmedim:

Rey birdenbire gücü nasıl telkin gibi şeyler yapabilecek kadar iyi kullanmaya başladı? Öyle zamanında eğitim falan almış da değil; filmin başlarında jedilar gerçek miydi diye soracak kadar konudan uzak.

Sosyal ağlarda paylaş

15.00 seansından çıkalı birkaç saat oldu, çok büyük beklentiyle girdim ve gayet tatmin olmuş vaziyette çıktım, 8/10'u hakediyor.

Spoiler vermeden birkaç cümle yazayım.

1) A New Hope'a çok fazla atıf yapılan sahne vardı, hoştu. Orijinal üçlemeye sıkıca sarılınmış, bağlar koparılmamış. Serinin aslına sadık.

2) John Williams ilk kez müziklerde zirvesinin 1 tık aşağısında kaldı. Tüm serinin tek sönük soundtrack'i bu olabilir.

3) Luke'un posterlerde yer almaması doğru karar olmuş. Fragmandaki meşhur repliğinin filmde olmaması da şaşırttı.

4) Serinin gayri resmi kuralı olan 2 saatlik süre anlatılmak istenen hikaye için yetmedi, bu çok net. Avengers 2'deki olay yaşandı.

5) Koyu fanboy olarak ben 8/10 verdim, casual adam biraz daha düşük verebilir. Ve prequel trilogy'nin değeri artık daha iyi anlaşılacak.

6) İstinye Park'ta 3D IMAX olarak izleyin mutlaka.
Sosyal ağlarda paylaş

filmden çıktım rahat rahat girebilirim artık başlığa. :)

film çok iyiydi. orjinal üçleme tadını çok iyi yakalamışlar.

rey nasıl ren ile kapışıyor diye eleştirenler var.

öncelikle ren de tam eğitimli değil, kendisine güvenmeyen, aydınlık ile karanlık arasında mücadele halinde, kendini kontrol edemeyen sorunlu bir eleman. dart vader gibi sağlam kafada değil.

diğer taraftan rey ise luke un ilk halleri gibi zayıf değil. çok küçük yaştan itibaren kendi başının çaresine bakmış, dövüşmeyi bilen bir karakter. kendine güveniyor ki bu da force kullanmak için en temel şey. nedenini tam açıklamasalarda force bunu seçiyor ve kendine çekiyor. renin sorgusunda da rey prensesin vadera direndiği şekilde direnirken vader'ın aksine ren in de zayıflığı yüzünden olay bi tık daha ileri taşınmış olup karşılıklı bağlantı kuruluyor.

sw gurusu arkadaşımın teorisi ise bu bağlantı sırasında karşılıklı duygu ve hafıza bağlamında baya bilgi transferi oluyor ve rey zihin kontrolünü farkında olmadan o şekilde kapıyor. yani renden öğrenmiş oluyor. bilinçaltında bildiği için hemen pratiğe geçiyor.

force işini geçersek fiziksel dövüşte de dikkat ederseniz rey aslında saber ı kılıç gibi değil mızrak gibi kullanıyor. yani bi anda sword master olmuyor kendi bildiği tarzda dövüşüyor. bu da ren in beklemediği bir şey olduğu için çoğu hamlede karşı koyamıyor ve yeniliyor. o detay bence çok iyiydi.

Sosyal ağlarda paylaş

sostizm said:

ANA ne güzel yorumlamış len bu df? Kim bu df? Nereden aldın bunları? Sen mi düşündün gerçekten?

dünyadaki en detaycı ve deli sw fanı bizim şirkette çalışıyor. =) ekip olarak işten izin alıp beraber izleyip filmden sonra yorumladık her sahneyi. o teori ondan çıkma.

2-3 gündür eski filmleri izleyip onlar üzerine de baya konuşuyorduk o kafayla her şeye dikkat ettim filmde.
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

kylo

maske çıkıp kulaklar gözüktükten sonra tüm havası gitti karakterin. daha yakışmayan birini bulamazlarmış

ayrıca über silahın ilk kullanıldığı sahneyi mükemmel yapmışlar, daha iyi olamazdı.

http://www.youtube.com/watch?v=ow7CbiunX0c

Bunu görmüştü sanırım herkes çok da süpriz değil yani.
Sosyal ağlarda paylaş

hehe dreagloth ve gangren ile aynı seanstaymışız.
kızcaaz dağıtmaya başlamadan posterleri patlatan ekip bizdik ;)

gelelim WOT'a:

ÇOK beğendim ben filmi. söylenmiş zaten, baya insanı içine çekiyor, oradaymış gibi hissettiriyor. normalde 3D nefret ederim ben, o bile rahatsızlık vermedi. süper kotarılmış, yayında toplamış, makine tasarımları, savaş sahneleri, dört başı mamur sinema eseri yapmış adamlar. teknik puanım 10.

ayrıca tanıdık yüzler ile tanımak isteyeceğin yüzlerin tatlı bi karışımı var. JJ kişisine lost finalinden beri süper gıcıktım, tam da bu sebeple acayip korkuyordum kıymetlimisss'e halel gelir diye ama eşşek herif dersini çok iyi çalışmış. baya redemption'ı oldu kendisinin benim nezdimde. tek bir şey söyleyecek olsam "denge" olurdu: her şey dengeli, dengi dengine, akmıyor kokmuyor, uzamıyor sarkmıyor... hatta düşündüm de, daha uzun olabilirdi...

Seyretmeden önce BB8'ten, Finn'den, yeni ve yabancı olan her şeyden azar azar da olsa kıllanıyordum, bok yemişim. BB8 gerçekten süper sevimli, Finn çok iyi bir fikir bence (yannız terliyo evet *gözünden yaş gelen smayli*), han ve leia'nın varlığı da dengeli, baygınlık geçirtecek kadar da değil, gözleri yollarda bıracak kadar da.. ve acting zannediyorum serinin en iyisi. hele anakin'i düşününce, ooohoooooo... enişteniz jj dizilerinde kullandığı herkesi doldurmuş filme dedi, ehe haksız sayılmaz ama overall iyi baya casting, bu da nesi dedirten karakter olmadı bana.

yavaştan spoylıra girelim de elimden bi kaza çıkmasın

detaylara gelirsek:
- finn baya tatlı karakter bence. uzun uzun bayık bayık hikayesini dinlemedik ama özetin özetiyle "stormtrooperlığı içi kaldırmayan adam" baya harika bi başlangıç noktası, harika bi karakter fikri diye düşünüyorum. hiç kastırmadan hemen anladık adamın olayını, gayet pratik ve ekonomik.
- ray kızımız pek tatlı koşturuyor. bütün film onun ordan oraya hızlı ve minnoş adımlarla koşmasını ve hızlı hızlı soluk alıp vermesini seyrettim, hehe. mekaniği bir yana, o karakterle ilgili daha öğreneceklerimiz olduğu kesin, ama o da iyi başlangıç noktası: umutla bekleyip yağmacılık yapan kendi kendine yeten kızcık. gayet thumbs up. tekrar fiziğe dönersek boynu biraz kalınca kendisinin, ama güzel gülüyor. sevdim ben kızımızı hemen.
- kılıç tekniği baya dürtme şeklindeydi bi de kendisinin. osi'de spear kullanan parrying karakterim vardı, topaz, onu hatırladım. çok tatlı detaydı bence. daha öğrenicek abisi :)
- çok dozunda, ilk seriden tanıdık ayarda, hiç sulanmayan, baya crisp komedi var filmde, tadı damağımda kaldı. bir-iki yerde sinemadan kahkaha sesi yükseldi, o derece. finn'in aşırı ciddi ve problemli bir karakter olacağını düşünüyordum nedense, herifteki komedi potansiyeli (tabii ki han solo'nun çıkardığı muhteşor paslarla) leziz.
- kylo ren tam bir atarlı ergen olmasıyla dedesinin gençliğini akıllara getirdi, hehe. diğer yandan, anakin'in gençliğinde sith potansiyeli çoook daha fazlaydı bana sorarsanız. o baya pis bi herifti, kıskançtı, eşşek gibi kompleksliydi, güçle kafayı erkenden bozmuştu, egoistti, vs. kylo için bunları söylemek için erken daha. kendisi ilk bölümde "kötü"lüğüyle değil kafa karışıklığıyla ön plana çıktı. luke'tan ve ailesinden kopma hikayesini öğrenince daha yerli yerinde yorum yapılabilir ama bottom line, ben kendisinin bi noktada geri kazanılacağını düşünüyorum. final de olabilir tabi :P
- kylo'ya ayrıca karizma mansiyon ödülünü de verdim. ama kaskını çıkarmasın pls. herif baya şık! kaskı çıkarınca hop, sivilceli ergen :P
- bir diğer deli teorim de ray ile kylo'nun ikiz çıkması. o kızcaazın eğitim almadan kylo'nun düşüncelerine cart diye bağlanmasının da açıklaması kan bağı olabilir mesela. bakıciiz.
- poe filmin jön açığı için düşünülmüş herhalde ama baya tatlı herif. hani otur birlikte iş çıkışı bi bira iç, sinemaya git, okul kır, ööle bi adam. çirkin yakışıklı bi de. kızlar sever :)
- chewbecca'nın yalnız kalmasına baya ağladım oturduğum yerde. han solo için değil de chewieciğim için acımız çok büyük. han solo ölmeyeydi old fart olacaktı ister istemez, o noktada bastık bağrımıza taşı. ama chewie yol arkadaşını kaybetti, üwe :'(
- snoke filmler dışı lore'dan tanıdığımız biri mi bilmiyorum, ben animasyona, kitaplara filan hiç takılmadım, 6 filmi yediyüzer kere izlemek dışında bilgim sıfır. ama nedense onu da kendini hologramla büyüten, aslında bidik boy bi karakter olarak hayal ettim. bu sith dünyasında "en" olmak önemli ya hani, öyle de alt metinli sallarım :P
- maz'ı daha çok görmek isterdim. ölmediğini umuyorum. öbür türlü (eski seriye şapka çıkarma dışında) çok gereksiz bir parantez olmayacak mı o bölüm?
- kylo'nun maskeyle konuştuğu sahnede imperial march çaldı mı? çaldı diyor uzmanlar (dom, kulakları çınlasın), ben kaçırmışım. HAFTAYA Bİ DAHA SEYREDEYİM DE BAKAYIM BARİ! (aranan bahane bulundu)

filaaan falan.
o kadar hype, üstüne filmin heyecanı, bıtbıtbıt wot, valla yorgun düştüm ha.
ama çoh da eyi oldu, çoh da harika süper oldu film tıam mıa.
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız Cumhuriyet gezegenlerini fındık fıstık gibi patlatmalarını biraz daha detaylandırsalar iyi olacaktı. Death Star yapılırken ne mücadeleler verildi, adamlar üç kat büyüklüğünde Star Killer yapıp Cumhuriyet sistemini yok ettiler. Oldu bittiye geldi gibi ama kitaplarla, çizgi romanlarla, oyunlarla doldurma gibi bir planları varsa iyi olur.

Filmde sanki boşluklar biraz fazlaydı. Tek atışta Cumhuriyet'i yok ettiler ama Finn gidip Stormtrooper kaptanını esir alıp, tüm geminin güvenlik sistemini kapattı.

Sosyal ağlarda paylaş

Emaleth said:

yavaştan spoylıra girelim de elimden bi kaza çıkmasın

- snoke filmler dışı lore'dan tanıdığımız biri mi bilmiyorum, ben animasyona, kitaplara filan hiç takılmadım, 6 filmi yediyüzer kere izlemek dışında bilgim sıfır. ama nedense onu da kendini hologramla büyüten, aslında bidik boy bi karakter olarak hayal ettim. bu sith dünyasında "en" olmak önemli ya hani, öyle de alt metinli sallarım :P
- maz'ı daha çok görmek isterdim. ölmediğini umuyorum. öbür türlü (eski seriye şapka çıkarma dışında) çok gereksiz bir parantez olmayacak mı o bölüm?

Ben de

Aaaa snoke ile ilgili ben de ayni şeyi düşündüm, gerçekte bıdıcık bişey mi acaba dedim bu :P

Ben de eski serilerde ulan bomba "yan karakter" eksikliğini yaşadım ne yalan. Jabba, bobba fet gibi bi yan karakter çok istedim en yaklaşan Maz oldu, umarım devam eder.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...