Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Star Wars: The Force Awakens (2015)

mokoko

Öne çıkan mesajlar

İstediğin kadar kindo yap mızrak ustası ol, şöyle bi lightsaberla karşılaşınca klasik stille kazanman mümkün değil

https://i.ytimg.com/vi/1aa5o-gLiQU/hqdefault.jpg

İyi oldu ya şu disneyin SW u satın alması. Hep aynı tip lightsaberlardan baygınlık gelmişti, baya bi yenilik getirmiş oldular (tu)
Sosyal ağlarda paylaş

O yüzden mi seviyorsun onları da (:D

Yalnız şaka maka disneyin overcommercializationından rahatsız olmuyor musunuz şimdi SW fanları olarak? O kadar sevdiğiniz settingin içine ediliyor falan, siz sadece yeni film geldi diye sevinmekle mi yetiniyorsunuz? Yoksa zamanında EWOK sorularını geçiştirdiğiniz gibi buna da cevap vermemeyi mi tercih edeceksiniz 8-)

Gerçek starwars fanları lucası bile aratan disney yönetimi karşısında ne hissediyorlar merak ediyoruz. Aydınlat bizi deno.

Gerçi 20 dolarlık içerikle çıkan oyunu 50 dolarlık yapmak için en az 100 dolarlık DLC satılmasına falan da sırf SW olduğu ve duygusal bağ hissettiğin için karşı çıkmıyor benimsiyorsun. Ben az çok hissiyatını tahmin edebiliyorum burdan B)-
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Gerçi 20 dolarlık içerikle çıkan oyunu 50 dolarlık yapmak için en az 100 dolarlık DLC satılmasına falan da sırf SW olduğu ve duygusal bağ hissettiğin için karşı çıkmıyor benimsiyorsun. Ben az çok hissiyatını tahmin edebiliyorum burdan B)-

Abi birilerini gaza getirsen BF4 modlayıp bedavaya çıkarırdı o oyunu, ne 20 doları sdkjf
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

O yüzden mi seviyorsun onları da (:D

Yalnız şaka maka disneyin overcommercializationından rahatsız olmuyor musunuz şimdi SW fanları olarak? O kadar sevdiğiniz settingin içine ediliyor falan, siz sadece yeni film geldi diye sevinmekle mi yetiniyorsunuz? Yoksa zamanında EWOK sorularını geçiştirdiğiniz gibi buna da cevap vermemeyi mi tercih edeceksiniz 8-)

Gerçek starwars fanları lucası bile aratan disney yönetimi karşısında ne hissediyorlar merak ediyoruz. Aydınlat bizi deno.

şimdi şöyle,

başta filme karşıydım, yalan yok. birçok "disney sw filmi çekmesin" grubuna da üyeydim, tabi ki kuru gürültü kalacağını da biliyordum bunların. sonra ufak ufak setting'i öğrendikçe biraz ısınmaya başladım, ama sonuçta EU'ya ne olacağı konusu vardı her şeyden önemlisi. filmi izlediğimde son derece başarılı buldum çeşitli plot hole'lara ve a new hope paralelinde olmasına rağmen. yine de hala benim için expanded universe'e ne olacağı önemliydi ama.

şimdi 7-8-9'nin alternate sw evreni olarak kalması, eski eu'nun ise legends olması konusu gündemde. tabi asıl niyet yeni üçlemenin eu'yu replace etmesi yönünde, ama bu cidden çok büyük emek istismarı olur. nice iyi yazarlar, çizerler, oyun yapımcıları gördü eu yani.

overcommercial işine gelecek olursak, star wars hep çok büyük bir isimdi. disney almasa da yine portakalda sw, üzümde sw, condom'da sw görecektik; sadece bu denli fazla olmayacaktı.

ben her daim star wars'un yeni kuşaklar tarafından bilinmesi taraftarıyım. şımarık ve otu boku beğenmeyen, eski ile çok bağı kalmayan bir nesil yetişiyor. bu kuşak ancak bu denli ürün, oyuncak spam ederek seduce edilebiliyor. yani ilerde ben kendi çocuğuma baba-oğul konsepti ile orijinal trilogy'i açsam "bu ne lan" çekip içerde kendi virtual dünyasında takılıyor olabilir. adamlar da bunu biliyor, ona göre commercial yapıyorlar. sonuçta bu denli ürün çeşitliliği ve her yerin sw olmasında amaç, belli bir yaş kitlesini kandırmak.

keşke bunun yolu böyle olmasa ama fukking capitalism yani.
Sosyal ağlarda paylaş

yeni kusak geyigi hayal direk :D

attention span giderek kisaliyor, hizli tuketim su andaki bas problem.

sen star warsu omrun boyunca tuketiyorsun ama yeni kusaklar cigniyor ve bir sonraki IPye geciyor, donemsel oyuncak satislari ile uzun donemde varolamazsin.

bugun orjinal uclemeyi izleyenler belki RoTJi begenir, empire strikes backi begenmez. ikinci uclemey idaha cok seviyorlar eye candy yuzunden. o dovus karegorafileri filan cezbediyor cocuklari

lucasa cok saldirdik ama adam gercegi gordu aha buraya yaziyorum :D yeni nesil derin hikayelerle, dramla, force ustune felsefelerle filan ugrasmak istemiyor, midichlorians o yuzden cok onemli :3 anakinin over 9000, rey in 5000 mis filan diye tartismak istiyorlar ahahah, aptal bir sey vardi anakin vader olduktan sonra midichlorians sayisini hesapliyorlardi vucudundaki hasara baglayip filan

disney artik bu yeni trende gore ureticek, inifnity filan goruyoruz iste. marvelda aynen derinligi olmiyan her biri digerinden kotu filmler cekiyor. ilk iron man den 3 e surekli dusus var ki extremis en iyi iron man arci filandi, tonye baya sorgulama yaptiriyordu ve bi felsefesi vardi, filmde gorduk iste mandarini bile heba ettiler :D

gene civil war iste cizgi romanda o kadar agir bir politik tema ile geciyordu, oyle bir final ile bitiyorduki "it wasnt worth it"i duyunca okuyucunun agizinda boyle igrenc bir tat birakiyordu, filme bakiyoruz

http://www.loudvision.it/wp-content/uploads/2015/05/bucky.jpg

ilk filmleri ozellikle guzel yapiyorlar ondan sonra batiriyorlar iste
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Entertainment her alanda oyle. Fantezi edebiyatinda grimdark diye bir sey cikti, korkunc berbat. MtG'de Standard kin daha buyuk yaratigi daha iyi indireceke dondu, eski oyuncular Modern'e kaydi tamaman (Legacy hayvani pahali oldugu icin MTGO'da bile). Her acidan bu degisim yasaniyor. Marvel bile Quasada gittikten sonra comiclerde o hale geldi, okumayi biraktim ben de zaten.

Yeni Star Wars ama eskinin YA tadini 1-2-3'den cok daha iyi koruyor.
Sosyal ağlarda paylaş

-Deno- said:

ben her daim star wars'un yeni kuşaklar tarafından bilinmesi taraftarıyım. şımarık ve otu boku beğenmeyen, eski ile çok bağı kalmayan bir nesil yetişiyor. bu kuşak ancak bu denli ürün, oyuncak spam ederek seduce edilebiliyor. yani ilerde ben kendi çocuğuma baba-oğul konsepti ile orijinal trilogy'i açsam "bu ne lan" çekip içerde kendi virtual dünyasında takılıyor olabilir. adamlar da bunu biliyor, ona göre commercial yapıyorlar. sonuçta bu denli ürün çeşitliliği ve her yerin sw olmasında amaç, belli bir yaş kitlesini kandırmak.

keşke bunun yolu böyle olmasa ama fukking capitalism yani.

ama bu şekilde bilinir olması SW evrenini eskisi gibi kült halinde kalmasının önüne geçmez mi? kült olmadığı sürece sadece yapay bir kültür aktarımı olur ki bu da eninde sonunda SW kültürünün kaybolacağı anlamına geliyor bir noktada hello kitty = SW olacak, en azından benim çekincem bu. SW evrenine çok meraklı biri değilim ama ilk yayınlanan 3 filmin felsefi yanı ve değeri için korunması ve etkin şekilde sonraki nesillere aktarılması gereken bir değer oalrak görüyorum

call of cthulu, LoTR, Dune, Earthsea, 2001: a space odyssey, matrix (her ne kadar GiTS esinlenmesi olsa da) ve benzeri günümüz modern kültürde yer almış ve buna göre katma değeri olan kurmaca ürünlerinin sürdürülebilir olması gerektiğini düşünüyorum

ve bu kültürel değerlerin taşınması disney'in şu anki pazarlama stratejisi gibi kültürel vizyonsuzluk hareketleri içinde olmamalı. disney kendi çocuklarına bile tecavüz eden bir baba görünümündeyken üvey evlatlara ne yapar hiç bilemiyorum

elbette uzun vadede disneyin bu satış politikalarından vaz geçmesi ve kısa dönemde yüksek getiriler getirmeyen ama daha koruyucu stratejilere yönelme ihtimali de var, en azından bu benim hayalim

hayaller warner bros gerçekler disney
Sosyal ağlarda paylaş

sw'a bu kadar anlam yükleyen bizleriz, o da o zmnlar çocuk olup etkilenmemizden aşırı bir derin anlamda yok hani kendinize yüklenmenize gerek yok o kadar. seriler para kazandıkça daha da büyür ya büyüyecek ya da bizlerle birlikte yaşlanıp gidecek. yanılmyorsam sinemada izlediğim ilk filmdi star wars ama mesela ben sw ile büyümedim tgrt'de star trek next generation ve xfiles ile büyüdüm ki o adamlar mesela bence daha dolu bir seriyi düzgün devam ettiremediler bir sürü filmi ve dizisi çıkmasına rağmen böyle popülerleşemedi halka inemedi :D sw bunu öyle veya böyle başarıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

aynen katiliyorum. ilk 3 u sonraki 3 u hersene izlerim, kotu filmler arti kotu hikaye yani ve her sene daha da kotulesiyorlar.

olayin guzelligi degisik settings ve muzikler.

bu film ilk 6 filmden cok daha iyi bence. hikaye tartisilir dicem ama digerleri neydi bu ne olacak. jar jar ve dansoz maymunlar/ayi/koala/pandamsilar yok allahtan.
Sosyal ağlarda paylaş

SW'ye film olarak bakmak anlamsiz zaten. Kendi icinde yarattigi inanilmaz bir dunya var. Bildigimiz gezegenler filmlerin 10 kati mesela. Sirf bu bile yeterli. Star Wars Database'inde bilmem kac bin karakter oldugu soyleniyor. O yuzden filmler acikcasi intro niteliginde kaliyor SW soz konusu olunca.

Bugun Kotor serileri, belli basli EU kitplari SW adina filmlerden cok daha iyi yapimlar. Ama o yapimlari saglayan Lucas'in kurdugu evren oluyor. Mandalorian diye birsey yok filmlerde ama duzgun bir sekilde o settingde harika olabiliyor.

Bu acidan SW'nin bitmesi diye birsey yok. Adam gibi yapildigi zaman kult statusune ulasabiliyor oyunu da kitabi da filmi de. Cunku o evrenle ilgili insanlarin hayalleri var ve bu hayaller filmde gecen 10-20 yildan fazlasi. Bir dunya yaratiyorsun ve o dunyada belli ogelere sadik kalarak harika hikaye cikarabilirsin. Acikcasi SWG de de, bir cok oyunda da ben bunu istiyordum. A new hope gormek istemiyorum ben, SW olsun ama farkli olsun. Kotor bunu bir nebze basardi, Tor u saymazsak.

Disney acisindan bakarsak defalarca konusuldu zaten. EU'nin ileriye yonelik ne kadarlik kismi kullanilacak veya ne kadari kullanilabilir bunlar tartisilir. 4 milyar dolar veren sirketin ben sizi saymiyorum deme hakki var mi var. Birsey diyemem. Ama keske bu biraz daha sure ve kafa yorularak yapilsaydi. O zaman belki biraz daha orijinal birseyler cikabilirdi.

Ama ilk film relatively positive response alinca ilerisi icin daha fazla risk alabilirler. Hikaye acisindan cunku SW dedigin hikayedir.

1-2-3'teki sikinti hikayenin ne oldugunu bilmemizdi aslinda, bu sefer Lucas sacma sapan islere giristi. Farkli birsey yapmak daha zordu elbette ama o ekstralara gerek yoktu iste, Jar Jar olsun bilmem ne olsun. Casting Anakin acisindan yanlisti vs ama gorsel muzik vs olarak kotu degillerdi.

Ama dedigim gibi hikaye olmayinca SW olmuyor. Hikaye olsa midichloriana bile takilmazdik muhtelemen. Ama gidipte Episode 1'in yarisini Jar jar binkse vermek rezil etti. Cok daha farkli girilebilirdi Episode 1'den. Yoksa elbette biliyorduk ne olacagini.

Burada ise Abrams in yaptigi o dandik ekstralari atmak oldu. Aslinda hikaye namina birsey yok. Bazi seyler soru isareti ama daha once yazdigim gibi ben Abrams a guvenmiyorum.

Abrams, su ana kadar yaptigi calismalarda (ozellikle Lost'da) sanki altinda cok derin anlamlar, senaryolar, kurgular varmis izlenimi verdi. Ancak gorduk ki aslinda hic oyle degilmis - adam gayet basit dusunmus, gunu kurtarmis hep ve biz kendi kurdugumuz komplo ve teorilerle kalmisiz.
Benim Rey veya diger karakter ile ilgili kurulan teorilere sceptic olmam bu yuzden. Cunku gercekten ben bu adamin oyle derin dusundugunu zannetmiyorum. Evet, oyle dusunmemizi istiyor, ama sonunda bize verilen (ve daha dogrusu hic hint edilmeyen gosterilmeyen) aslinda isin oyle olmadigi.

Yoksa Rey guzel karakter mi evet, neden cunku aktor cok iyi. Mary Sue mu evet her turlu, abarti mi evet abarti. Oyle olmadigina dair onlarca teori yaratsak (yok memory blocktu yok suydu) da bunlarin yazar tarafindan dusunuldugunu hissetmezsem hicbir anlami yok. Ve ben JJ Abrams tan eminim ki bu boyle olmayacak.

O zaman SW duz bir film oluyor. Hikayesi az cok belli olan sonunda iyilerin kazandigi, Force'un dengede oldugu, her kusakta birinin dark side a kaydigi bir kisir dongu.

Bu kisir donguyu kirmazsin ama daha derinlestirirsin.

Dendigi gibi ama bunu yapmak icin bir sebep yok....

Biraz kopuk oldu kusura bakmayin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...