Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İHH İnsani yardım gemisi Gazze yolunda. Yarın sabah -engellenmezse- varıyor.

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Birde, abi konvoy'a türk donanmasının eşlik etmesi diye birşey yok. Öyle bir durumda çok ama çok farklı anlamlar çıkar ortaya. Hükümet de bilirdi onun yanında 2 tane savaş gemisi göndermeyi, ama bu sefer de "filistinden bize ne asker gönderiyorsunuz birde" ciler coşacaktı. Dış olayın üstüne birde içerisiyle uğraşacaktın.

Ki sivil yardım diye gönderdiğin geminin yanında donanma gemisi göndermek, çok komik birşey bence.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Peki, biri veto ederse komple gidiyor mu yani? Nasıl bişey lan bu öeh.

bildiğim kadarı ile veto verdiği an karar alınamıyor.

SeaGle said:

Birde, abi konvoy'a türk donanmasının eşlik etmesi diye birşey yok. Öyle bir durumda çok ama çok farklı anlamlar çıkar ortaya. Hükümet de bilirdi onun yanında 2 tane savaş gemisi göndermeyi, ama bu sefer de "filistinden bize ne asker gönderiyorsunuz birde" ciler coşacaktı. Dış olayın üstüne birde içerisiyle uğraşacaktın.

Ki sivil yardım diye gönderdiğin geminin yanında donanma gemisi göndermek, çok komik birşey bence.

zaten ölümler başladıktan sonra göndermeliydi hemen oraya.
Sosyal ağlarda paylaş

@seagle: niye ki

sonuc olarak uluslararasi sularda bir korsan saldirisi olmus, bende donanma gitsin gazze aciklarina demir atsin demedim zaten

gemiler uluslararasi sularda kaldigi surece hickimse birsey diyemez

bu hadiseden sonrada kimsenin cikipda hesap sorucagini zannetmiyorum acikcasi

buradaki amac israile gozdagi vermek, catismaya girmek degil

zaten israil kendiside bal gibi biliyor yapiklari ablukanin kanunsuz oldugunu, boyle bir durumda cikipda savas gemilerine saldiracak degiller
Sosyal ağlarda paylaş

Hep anlaşma iptal edilsin falan deniliyor da o kadar kolay mı yani anlaşmaları iptal etmek. Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum ama yürürlükte olan bir anlaşmayı iptal etmek belki de ekonomik olarak oldukça zarar verecektir bize.
Daha önemli olan bundan sonraki anlaşmalarda ne olacağı bana göre, yeni bir askeri anlaşmanın israil ile imzalanması baya ses götürür.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
İngiltere'nin Channel 4 kanalının en ünlü sunucularından Jon Snow, Gazze'ye yardım filosuna düzenlenen saldırının ardından İsrail hükümet sözcüsü Mark Regev'i canlı yayında konuk etti.

Ancak röportaj Regev için oldukça zorlu geçti. Sunucu Jon Snow, Regev'e oldukça sert sorular yöneltti ve kaçamak cevaplar aldıkça, Regev'in daha da üstüne gitti.

Snow röportaja "Türkiye ile ticaret ve turizm alanında önemli ilişkileriniz vardı ve onlara ödülü Türkiye’den gelen gemilere saldırıp, Türk vatandaşlarını öldürerek verdiniz. Bu dost kazanmanın harika bir yolu değil mi?" sorusu ile başlayarak, Regev'in zor dakikalar yaşayacağının sinyalini verdi.

Haberin devamı ↓
reklam

Daha sonra Regev'e, 'Türkiye'den özür dileyecek misiniz?' diye soran Snow, 'Ne için özür dileyecekmişiz?' cevabını almasının üzerine "Türk vatandaşlarını öldürdüğünüz için" dedi.

'Türkiye bir daha ki yardım filosunu donanması ile gönderirse ne yapacaksınız?' sorusuna ise Regev, "Ciddi misiniz? Nereden duydunuz bunu?" şeklinde cevap verdi. Snow'un buna cevabı, "Bana soracağınıza, Türkler ile konuşun" şeklinde oldu.

DOST KAZANMA YOLUNUZ BU MU?

Jon Snow'un Regev'i sert sorularına, Regev şu şekilde cevap verdi:

Snow: Türkiye ile ticaret ve turizm alanında ilişkileriniz vardı ve onlara ödülü Türkiye’den gelen gemilere saldırıp, Türk vatandaşlarını öldürerek verdiniz. Bu dost kazanmanın harika bir yolu değil mi?

Regev: Evet bu gerçekten çok talihsiz. Son birkaç aydır Türkiye ile olan ilişkilerin geçmişteki gibi pozitif bir atmosferde olmadığı aşikar. Biz Türkiye ile daha pozitif ilişkiler istiyoruz ve Türk hükümetinin de aynı şekilde hissetmesini umut ediyoruz.

Snow: Yani Türkiye’den özür dileyecek misiniz?

Regev: Ne için?

Snow: Vatandaşlarını öldürdüğünüz için...

Regev: Bu olayı ve bu olayın nasıl gerçekleştiğini açıklığa kavuşturmak gerek. Dün 6 ele geçirme oldu. Hepsi İsrail donanması tarafından yapıldı. Beşi barışçıl, şiddetsiz ve insanlar zarar görmeden gerçekleşti. Bir tanesinde ise maalesef, gemide açıkça aşırılıkçılar vardı. Onlar şiddet kullandılar. Ve operasyondaki askerler kendilerini korumak zorundaydı. Tehdit altındaydılar ve cevap vermeliydiler.

YAPTIKLARINIZDAN BİR ŞEY ÖĞRENDİNİZ Mİ?

Snow: Son 48 saatte yaptıklarınızdan bir şey öğrendiğiniz mi? Şu an biz konuşurken yine Gazze’ye doğru hareket etmekte olan Rachel Corrie gemisine saygılı davranacak ve haklı olarak Gazze’ye yanaşmasına izin verecek misiniz?

Regev: Neden haklıymış? Burada birçok mesele var. Eğer yapabilsem, hepsine cevap verirdim.

Snow: BM Gazze’ye olan ablukanın kalkması için varolan iradenin haklı olduğunu söyledi çünkü. Son olarak Güvenlik Konseyi’nde dile getirildi bu.

Regev: Abluka eğer bir çatışmanın içindeyseniz meşrudur. Biz de biliyorsunuz Gazze’deki Hamas rejimi ile çatışma halindeyiz. BM kurallarına göre denizden abluka tamamen meşru bir uluslararası davranıştır. Birleşmiş Milletler Şartı’nın 47. maddesi de bunun yasal olduğunu söyler. Sizin neden bahsettiğinizden haberim yok. Gazze’ye uygulanan yaptırımlara gelince, bunlar da Gazze’nin uyguladığı şiddete cevaptır ve uluslararası hukuka tamamen uygundur.

BİZİMLE UĞRAŞMAK İSTEMEZSENİZ, MÜSLÜMAN MISIR VAR

Snow: Peki Rachel Corrie’ye ne yapacaksınız?

Regev: Biz, yardım götürmek isteyen herkese, 'Aşdod limanına getirirseniz, hepsinin Gazze Şeridi’ndeki insalara ulaştıracağımızı garanti ediyoruz' diyoruz. Eğer bizimle uğraşmak istemiyorsanız, Müslüman bir ülke var: Mısır. O da El Ariş limanı aracılığı ile benzer bir öneri sunuyor.

MALZEMELERE EL KOYUYORSUNUZ

Snow: Ama kimsenin önerinizi kabul etmemesinin nedeni, malzemelerden kesinti yapmanız. Gazze’ye giden yardım malzemelerinin yüzde 78’ine el koyuyorsunuz. Bunu Kızılhaç ve BM raporları söylüyor. Sizden geriye malzemelerin yüzde 20’si kalıyor.

Regev: Hadi burada açık olalım. Bizim teklifimizi kabul etmiyorlar, çünkü blokajı kırarak siyasi bir mesaj vermek istiyorlar. Malzelemelerin gönderilmeyeceğine inandıklarından değil. Ve izin verirseniz, size neden bu ablukaya ihtiyacımız olduğunu anlatayım. Bu abluka olmasa, Gazze’ye İran ve Suriye’den çok tehlikeli silahların gireceği açıktır. Gazze’den İsrail şehirlerine ve İsrailli sivillere binlerce roket atıldığını biliyorsunuz. Kısa menzilli roketler Gazze Şeridi’nde yapılıyor. Ama uzun menzilliler, savaş başlıklı olanlar Suriye ve İran’dan geliyor. Bu yüzden Gazze’ye giren kargoyu kontrol etmek zorundayız.

TÜRKLER BİZE SALDIRMAK İÇİN SAVAŞ GEMİSİ Mİ YOLLUYORMUŞ!

Snow: Eğer müttefiğiniz Türkiye, yani hala müttefiğiniz olan Türkiye , savaş gemileri ile yeni bir yardım filosu göndermeye kalksa ne yaparsınız? Çünkü bunu yapacaklarını söylüyorlar.

Regev: Bu varsayım...

Snow: Hayır. Türkiye Başbakanı bugün mecliste bir sonraki filonun büyük ihtimalle askeri bir gemi eşliğinde geleceğini söyledi. Ne yapacaksınız?

Regev: Ben bunun ciddi olduğunu düşünmüyorum.

Snow: Ne yapacaksınız?

Regev: Ciddi olduğunu düşünmüyorum.

Snow: Oh, tabii ki ciddi! Bu kesinlikle ciddi bir durum.

Regev: Emin misiniz?

Snow: Bu büyük bir savaş haline yol açabilir.

Regev: Bana Türklerin İsrail’e saldırmak için savaş gemileri yolladığını mı söylüyorsunuz?

Snow: Niye telefon açıp onlara sormuyorsunuz?

Regev: Bunu nereden öğrendiniz?

Snow: Bana soracağınıza Türklerle konuşun.

İngiliz Sunucu fena yapmış israil diplomatını.
NTV
Sosyal ağlarda paylaş

Gül: Türkiye bu saldırıyı asla affetmeyecek

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere yaptığı saldırıyla ilgili "Türkiye kendi vatandaşlarına ve kendi gemisine karşı uluslararası sularda yapılan böyle bir saldırıyı asla affetmeyecektir." dedi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25102611/
Sosyal ağlarda paylaş

laf var icraat yok diyenlere daha ilk gun bulent arinc dedi zaten askeri ve ekonomik bir yaptirim olmaz diye

ekonomik yaptirim olmaz

neden olmaz?

turkiyenin cari acigi var, urettiginden fazla tuketiyor

ustune israil turkiye ile ithalatindan cok ihracati olan nadir ulkelerden biri, 1milyar dolar ithalatimiz (ki agirlikli askeri bu) 1.8 milyar dolarmi ne ihracatimiz var gida ve su agirlikli

bu rakamin bu sene 2.2milayri bulucagi filan soyleniyordu en son, turkiyenin savunma masraflari azalmasiyla ithalat dahada dusuyor bide

israile yapilicak bir ekonomik yaptirimin onlar icinde bizim icinde faturasi cok buyuk olur, turkiyede hicbir hukumet buna cesaret edemez
zaten urettiginden fazla tukettigin icin disardan borc alirken para kazandigin bir musterini kolay kolay kacirirmisin?

o yuzden turkiyeyi kimse dunyada ciddiye almiyor, ne askeri ne ekonomik yaptirim gucumuz sifir, anca konusup bagiriyoruz iste

ermeniler bile soykirim geyiginde amerikaya "turkler bagirip cagirip unutur, bakin fransa kabul ettiginde kiyameti kopardilar ama pesinden tek bir yaptirim uygilayamadilar ekonomik nedenler ile" diye

ole cok gaza gelmeyin o yuzden heuehu, inanin askeri yaptirim su safhada ekonomik yaptirimdan daha kolay :p
Sosyal ağlarda paylaş

radikal islam 101

-bu dunya onemli degil, diger dunay onemli
-din ugruna vatan ugruna olursen sehit olursun, butun gunahlarin affedilir direk cennete girersin
-cenentte huriler var, bu bok gibi dunyadan cok daha iyi

1. ve 3. maddeler okeyde 2. madde uygulanista sorun cikariyor iste

hakli/haksiz her konuya "islam adian sehitlik" giydirilebildiginden boyle oluyor sonuc

savasta cok super birseyde barista sivilleride kapsamasi boyle sorunlara neden oluyor iste :/
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Our Jerusalem correspondent Harriet Sherwood has sent the following Israeli opinion poll conducted by TNS/Telesker.

The poll questioned a representative sample of the Jewish population over age 18. No margin of error is given.

The poll shows almost two-thirds think the flotilla should have been stopped using alternative means. Here are some questions from the poll.

Q: One year following the establishment of the government, how satisfied are you with Netanyahu's performance?

Extremely satisfied — 8.4%

Fairly satisfied — 33.4%

Not so satisfied — 32.7%

Not at all satisfied — 24.1%

Q: How satisfied are you with Barak's performance?

Extremely satisfied — 9.2%

Fairly satisfied — 30.2%

Not so satisfied — 36.8%

Not at all satisfied — 22.9%

Q: Should the flotilla have been stopped using a different method?

The mission should have been carried out as it was — 31.7
%

The flotilla should have been stopped using an alternative method — 62.7%

Don't know/do not have a position — 5.6%

Q: Among the following organizations, which do you believe was responsible for the mission's outcome?

The military — 20.8%

The defense minister — 43.4%

The prime minister — 16.1%

Don't know/do not have a position — 8.4%

Q: Should Israel form a commission of inquiry to examine the mission's failures?

Yes — 46.7%

No — 51.6%

Don't know/do not have a position — 1.7%

Q: Should Netanyahu resign due to these failures?

Yes — 8.1%

No — 89.1%

Don't know/do not have a position — 2.8%

Q: Should Barak Resign?

Yes — 20.9%

No — 74.8%

Don't know/do not have a position — 4.2%

http://www.guardian.co.uk/world/blog/2010/jun/02/israel-releases-gaza-flotilla-activists-live-coverage
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...