Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İHH İnsani yardım gemisi Gazze yolunda. Yarın sabah -engellenmezse- varıyor.

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

nileppezdel said:

kaede said:

ADAMLAR SONUNA KADAR HAKLI BEYLER

şunu ilke bile söylemedi şu şekilde, birini bulsana be gözünü seveyimbirini bul İsrail haklı diyen. İsrail haksız ama İHH de şöyle böyle diyoruz unu İSRAİL SONUNA KADAR HAKLI BEYLER olarak algılıyorsanız sorun sizdedir

o lafın yazıldığı adamın zaten espiri anlayışı var, gayri ciddi kısımlarını anlar. sen boşboş konuşma
Sosyal ağlarda paylaş

Sam ABD başkan yardımcısı da İsrail haklı demiş. Birbirini tutmuyor adamlar :P

İşte bak normal bir ülkeden bahsediyor olsaydık evet kümülatif olarak büyürdü, ama büyük olasılıkla İsrail ve Yahudi lobisi parayı çıkıp anlaşmaları hatırlatıp vs. siyasetçileri en kısa sürede tekrar yaına çekecek, gündemler değiştirilecek halkın tepkisi de azalarak bitecek. Müslüman toplumlarda kalacak sadece tepki, e zaten mütemadiyen var o tepki yeni bir şey değil.

Ha cidden umarım sen haklı çıkarsın da durmak zorunda kalır İsrail. Sadece sanmıyorum ve başka yollarla kayıp vermeden ve halklar arasında düşmanlık bu derece arttırılmadan yardı edilebilirdi bence. Bunu söylüyorum :)
Sosyal ağlarda paylaş

Kaede said:

nileppezdel said:

kaede said:

ADAMLAR SONUNA KADAR HAKLI BEYLER

şunu ilke bile söylemedi şu şekilde, birini bulsana be gözünü seveyimbirini bul İsrail haklı diyen. İsrail haksız ama İHH de şöyle böyle diyoruz unu İSRAİL SONUNA KADAR HAKLI BEYLER olarak algılıyorsanız sorun sizdedir

o lafın yazıldığı adamın zaten espiri anlayışı var, gayri ciddi kısımlarını anlar. sen boşboş konuşma

Aynı fikirde olmayınca boşkonuşuyo oluyorum evet hı ıhm tamam. Şimdi git ve enim giremediğimgizli bölümde arkamdan küfür et tatmin ol ^^
Sosyal ağlarda paylaş

o başkan yardımcısı bunağın kendi patavatsızlığı, bu olay burada kapanmadı zaten. daha insanlar ülkelerine yeni döndü ve konuşmaya başladı. alman parlementer kadın ateş püskürüyordu dün. rachel corrie de yolda, irlanda başbakanı bizim tayyip kadar sert uyardı. oradan da tekrar sürtüşme yaşanacak.

bu free gaza movement tekrar gidecek gemilerle, hatta başka ülkelerden de katılan olacaktır. hindistan'da bile gösteriler yapıldı.

kayalara bir dalga çarptı, dağıldı. "neye yaradı bu dalga" diyorsun. ben de "bu dalgalardan daha çok gelecek" diyorum. doğadan biliyoruz sonunda ne oluyor. :)
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Benle alakası olmasa da şu başlıkta öyle bir şey diyen yok. Seviyesizleşme ayrıca saçmasapan yine. ilkeye fanboi dedim amerikada çalışıyo da amerikan madnası da hahaha diye düşünebilirsin sen de her okuyan öyle düşünmez gelir ciddi ciddi olay çıkarıtr ondan sonra gereksiz tartışma olur

öyle bişey diyen yok, yakın diyen arkadaşlarım var bende onlara takıldım. seninle alakalı bişey yok helip forum bekçiliği yapma. bir problem olsa başkası gelir veya mod uyarır

hiç biri yokken gelip bana hikaye anlatma

uza velet
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

bu free gaza movement tekrar gidecek gemilerle, hatta başka ülkelerden de katılan olacaktır. hindistan'da bile gösteriler yapıldı.

kayalara bir dalga çarptı, dağıldı. "neye yaradı bu dalga" diyorsun. ben de "bu dalgalardan daha çok gelecek" diyorum. doğadan biliyoruz sonunda ne oluyor. :)

benimde ümidim bu

yıllardır süren bu filistin meselesi gün geçtikçe kötüleşti.
gel gelelim israil filistini tamamen yoketti arabları sürdü, bölgeyi tamamen kendi topragı haline getirdi diyelim,
genede bu israilin son vukuati olmıycak kudurdukça kuduruyorlar.
ne kadar erken o kadar iyi artik israilin tasmalanması gerekiyor.buda ancak batinin destegiyle gerçekleşir.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Kurşunusıkan 1. suçluysa kurşunun sıkılacağı belliyken, İsrail kötü çocukken ve kuralları tanımıyorken ve çok rahat bir şekilde kendini haklı gösterebilecekken, onları oraya ölüme yollayan da 2. suçludur. İHH yüzünden öldü o insanlar.

oraya giden insanlar tabii ki propaganda amacıda güdüyorlardı yardımın yanı sıra israil'e bir kışkırmada vardı kendi yüzünü göstersin diye ancak öldürülmeyi beklemiyorlardı sonuçta hiçbir yerde olmamıştır yardım gemisine ateş etmek en fazla el koymaları ve sorguya çekilmeyi bekliyorlardı böyle bir ortamın oluşucağını düşünmek zor bu tarz bir yardım organizasyonunda.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

o başkan yardımcısı bunağın kendi patavatsızlığı, bu olay burada kapanmadı zaten. daha insanlar ülkelerine yeni döndü ve konuşmaya başladı. alman parlementer kadın ateş püskürüyordu dün. rachel corrie de yolda, irlanda başbakanı bizim tayyip kadar sert uyardı. oradan da tekrar sürtüşme yaşanacak.

bu olaydan sonra amerika'da ne yapıcağını şaşırdı eğer 2. konvoya aynı şekilde tepki gösterilirse israil tarafından o zaman işte israil'in hazin sonunu görürü çünkü artık bu türkiye'nin meselesi değil sadece, bizim basınımızda ne kadar öyle yansısada.
Sosyal ağlarda paylaş

Giovanni said:

gazze filosu sadece yardım mı taşıyor?

evet. yardım gemileri sadece insani yardım malzemesi taşıyor. tıbbi malzeme, giyecek, gıda, prefabrik evler, çocuk parkları, okul malzemeleri, seramik, inşaat demiri ve çimento gibi malzemeler taşıyor. gemilerde, bıçak-çakı türünden en basit silah dahi mevcut değildir.

yardım gemileri israil karasularını ihlal edecek midir?

hayır. yardım gemileri israil karasularını ihlal etmeden, uluslararası sulardan direkt gazze karasularına giriş yapacaklardır. gazze, filistin toprağıdır, israil’e ait değildir. israil’in, gazze üzerinde 2006 yılından beri tatbik ettiği abluka tamamen hukuk dışıdır, zorbalıktan başka bir şey değildir. 1860 sayılı birleşmiş milletler kararı da, ablukanın hukuk dışı olduğunu ve acilen kaldırılmasını öngörmektedir. uluslararası sulardan geçip gazze açıklarına ulaşmak ve gazze limanına yanaşmak için israil'in izni veya onayı gerekmez, zira israil'in uluslararası sular ve gazze açıkları üzerinde de hukuken söz hakkı yoktur.

gazze filosundaki yardım gönüllüleri yalnız türklerden mi oluşmaktadır?

hayır. filoda, 50 değişik ülkeden, her ırktan, her dinden, farklı siyasi görüşlerden gönüllüler yer almaktadır. gemide ingiltere’den, irlanda’dan, italya’dan, yunanistan’dan, bulgaristan’dan, isveç’ten, almanya’dan, avustralya’dan, abd’den, endonezya’dan, bosna’dan vs. gönüllüler mevcuttur. gönüllülerin yaklaşık yarısı türk vatandaşı, diğer yarısı ise takriben 50 değişik ülke vatandaşıdırlar. gemide müslümanlar, hıristiyanlar, yahudiler ve ateistler mevcuttur. ayrıca, 30 civarında gönüllü değişik avrupa ülkelerinden milletvekilleridir. emekli diplomatlar, nobel ödülü sahibi mairead corrigan maguire, amerikan ordusundan emekli bir albay, sanatçılar ve yazarlar da bu filonun yolcuları arasında yer almaktadır.

gazze filosu’ndaki türk vatandaşlarının tamamı ihh ve destekçilerinden mi oluşmaktadır?

hayır. gazze filosu’nu destekleyen çok değişik sivil toplum örgütleri vardır. bu çerçevede değişik siyasi, etnik, dini vs. gruplardan farklı pek çok gönüllü mevcuttur. türk kamuoyu ve halkı tek yürek olmuş bu filoyu desteklemektedir.

gazze filosu, yahudi düşmanı bir oluşum mudur?

hayır. gazze filosu, gazze halkının hukuk ve ahlak dışı bir biçimde israil tarafından cezalandırılmasına karşı vicdanlarının sesini dinleyen her dinden-dilden-ırktan insanın gazze halkına destek için bir araya gelmesiyle oluşmuştur. yardım gönüllüleri arasında değişik ülkelerden yahudiler de mevcuttur. hatta, gönüllülerden biri olan hedy epstein, nazi soykırımından kurtulmuş bir yahudidir. ayrıca, european jews for justice (adalet yanlısı avrupa yahudileri) ya da jewish call (yahudi çağrısı) gibi bazı yahudi örgütleri de gazze filosunu desteklemektedirler.

israil’in uyguladığı gazze ablukasının gerekçe ya da bahanesi nedir?

2006 yılında, uluslararası gözetim ve denetim altında gerçekleşen bağımsız seçimleri müteakiben, gazze halkını demokratik tercihlerinden dolayı cezalandırmaktadır. israil’in bu tutumu uluslararası af örgütünün yıllık insan hakları raporunda da birleşmiş milletler tarafından da “toplu cezalandırma” olarak nitelenmiştir. toplu cezalandırma ise cenevre sözleşmesine aykırıdır. avrupa birliği de geçtiğimiz günlerde yayınladığı resmi açıklamayla ablukanın tamamen, kayıtsız şartsız kaldırılması gerektiğini ifade etmiştir.

israil, gazze’nin insani yardıma ihtiyacı olmadığını söylüyor. israil’den gazze’ye düzenli olarak yardım sevkiyatı yapıldığını iddia ediyor. doğru mu?

hayır. halihazırda gazze’nin yüzde 75’i tamamen harabe durumdadır ve bu durum israil’in dökme kurşun operasyonunun bir sonucudur. birleşmiş milletler kalkınma programı bu durumu raporlamıştır. askeri hedefleri imha etme bahanesiyle israil gazze’yi yerle bir etmiştir, gazzede 6000’den fazla aile çadırlarda yaşamaya çalışmaktadır. son iki yilda 10,000 den fazla insan tedavi edilebilir hastalıklar yüzünden hayatını kaybetmiştir. gazzeliler, en temel ihtiyaçlarını dahi teminden mahrum durumdadırlar. israil, askeri istihkam inşasında kullanılabileceği gerekçesiyle inşaat demiri, çimento, konteyner vs. gibi malzemelerin gazze’ye geçişine kesinlikle izin vermemektedir. bütün bu bilgiler hem bm (goldstone raporu) tarafından hem de uluslararası af örgütü’nün tespit ve raporlarıyla tüm dünyaya ilan edilmiştir.

eğer konu gazze halkına yardım etmek ise, bu operasyon israil yönetimiyle işbirliği halinde gerçekleştirilemez miydi?

maalesef hayır. ihh insani yardım vakfı, bundan 1,5 yıl önce gazze’ye insani yardım sevkiyatı yapmak maksadıyla israil konsolosluğuna resmen ve yazılı olarak müracaatta bulunmuş, ancak israil makamlarından olumlu-olumsuz hiçbir cevap gelmemiştir. yani, israil gazze’ye yapılacak insani yardımlar konusunda kesinlikle samimi davranmamaktadır ve durum şimdiye kadarki tavırlarıyla açık ve net olarak ortaya çıkmıştır. gazze’deki insanlık dramının birinci derecede sorumlusu zaten israil devleti ve uyguladığı ambargodur.

gazze’nin israil’in yanı sıra mısır ile de kara sınırı olduğuna göre, yardımlar karayoluyla mısır’dan yapılsa daha kolay ve uygun olmaz mı?

maalesef hayır. mısır yönetimi kendi siyasi hesapları sebebiyle israil’le işbirliği içinde olduğundan gazze’ye abluka konusunda israil’den geri kalmamakta, yardım çabalarına israil gibi zorluk çıkartmaktadır.

israil, kendi ulusal güvenliği açısından gazze karasularını güvenlik bölgesi ilan ettiğini belirtiyor. uluslararası hukuk açısından bu “güvenlik bölgesi” uygulamasının anlamı nedir?

hiçbir anlamı yoktur ve israil’in gazze için koyduğu kurallar israil’den başka kimseyi bağlamaz. 2006 yılının şubat ayında gazzelilerin demokratik tercihlerine tepki olarak ilan edilen ambargo-abluka gayriahlaki, gayriinsani ve gayrimeşrudur. nitekim, 1860 sayılı bm kararı, gazze ambargosunun hukuksuz olduğunu ve acilen kaldırılmasını öngörmektedir.

uluslar arası sularda nato üyesi bir ülke bandıralı sivil bir gemiye müdahalenin sonuçları neler olabilir?

bilemiyoruz, ancak türk dışişleri bakanlığı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada bunun sonuçlarının ciddi olacağını ifade etmişti.

israil yardım filosunun gazze’ye varmasını her ne maliyetle olursa olsun engelleyeceğini açıkladı. israil karasularını ihlal etmeyen gemileri ve yardım gönüllülerini zorla engeller, gemileri zorla israil limanına çeker ise, bu zorbalığın uluslararası hukuk açısından durumu nedir?

korsanlıktan başka bir şey değildir. bu kararı veren, onaylayan, uygulayan her düzeyden israilli yetkililerin er veya geç bu hukuksuzluğun bedelini ödeyeceğini bilmeleri gerekir. ayrıca, yardım gönüllüleri (bazıları milletvekilleri olmak üzere) farklı 50 ülkenin vatandaşlarıdırlar. böyle bir uygulamaya girişmesi durumunda, israil’in 50 değişik ülke ile ilişkilerinde ciddi sıkıntılar yaşayacağı kesindir. yani, korsanlık ve zorbalık israil’i dünya kamuoyunda yalnızlaştıracak ve dünya kamuoyu nezdinde “terörist devlet” imajını kuvvetlendirecektir.

israil, bir savaş durumunun devam ettiğini gerekçe göstermekte ve güvenlik uygulamasını bu sebeple yaptığını belirtmektedir. bu açıklamanın uluslararası hukuk açısından anlamı nedir?

cenevre sözleşmesi’ne göre, savaş durumlarında dahi insani yardım ambargo konusu olamaz ve savaş bölgelerine insani yardım sevkiyatı engellenemez.

israil yardım gemilerini ve gönüllüleri zorla alıkoyar ve zorla ülkelerine geri gönderirse ne olacaktır? israil açısından sorun çözülmüş olacak mıdır?

hayır. yardım gönüllüleri, israil’in zorbalıklarına barışçı yollarla direnmekte kararlıdırlar. en kısa zamanda daha büyük yardım konvoyları yeniden gazze önlerine gelecektir. israil, eninde sonunda bu hukuksuz ablukayı kaldırmak zorunda kalacak, zorbalıkları israil’i uluslararası toplum nezdinde yalnızlaştırmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. israil, suçluların ve zalimlerin telaşı içindedir!

Şu mesajı tekrar okuyun. Kafanızın almadığı/almak istemediği şeyleri görün.
Sosyal ağlarda paylaş

yok turkiye ile alakasi yok artik surecin

bu is recep beyin filsitin ile israili barisa zorlamasi ile basladi, sonra sandiktan hamas cikti hamasin ankaraya gelmesi ile bir nevi camura bulandi isler

sonraki surecte gene filistinle krizler var, el fetih yonetimi ile turkiyenin arasinda kibris rum kesimi sorunu var, el fetih ile rumlar kanka ve kibrisi ziyaret ettiklerinde hep bir kriz cikiyor

hamas ise terorist iste, ama bizimkilere el fetihten daha yakin belkide koru korune ideolojik oalrak degilde bu noktadan hamas muhattap alindi diye az dusunmekte lazim

asil kriz recep bey baris gorusmeleri icin dolasirken israilin gazze saldirisi oldu, direk yuzune iyimser konusan israilin buna soylemeden gazzeyi bombalamasi recep beyi rage e soktu, one minute planli degildi yani birden perez alkislaninca cildirdi orada, iyimi oldu kotumu oldu cok tartismali ama "turkiye tarafsizligini yitirdi" ye geldi olay

nedir bu tarafsizlik sorunu?

senelerdir israil orada savas suclari isliyor, araplar desen filsitini takan yok, kudus topraklarini kendileri icin istiyorlar

israilin her elestireni nazi ve anti semitist ilan etmesi, muslumanlarsa cihatcilarla ayni kefeye koymasi gibi bir durum tarafsiz cozumu zorluyor cunki gercekten radikal islamla veya adolfcularla alakaniz varsa %100 hakliyken haksiz duruma dusuyorsunuz

israilin hakli oldugu bazi noktalar var, hamasinda hakli oldugu bazi noktalar var ama sorun israil ile hamas tepisirken masum gazzelilerin bunlarin altinda ezilmesi

bundan sonra surecte su olmali

iki guruplada alakasi olmiyanlarin israrla bu isi zorlamalari lazim, IHH den olen insanlar boku bokuna olmedi bir yol actilar bu surecin islemesi icin

ama protestolarin ve tepkiyi verenlerin arasinda bir radikal islamci, bir nazi cikarsa direk israilin eline koz verilmis oluyor, adamlarin magduru oynama stratejisi yuzunden bu hale geldi zaten ortadogu

israilin karsisinda artik sadece radikal islamcilar yok, butun dunya fasist hukumetlerinden bikti artik

eger one minute cikisi ile hamas sempatizani bri kac olayimiz olmasa idi bugun bu israil propaganda makinasina karsi cok daha guclu bir eli olucakti turkiyenin, eger IHH de radikal islam baglari olanlar olmasa idi ordan vuramiyicaklardi

ama ilk defa israil karsisina saygin bir devleti aldi, buda artik sureci yurutemiycek duruma gelmelerinin gostergesi

turkiye musluman gak guk diyorlardi, yunanistanla irlanda bastirmaya baslayinca sustular, iralandanin elestirileri bizimkilerle ayni perdede, onu gectim cok daha sert bazi soylemleri var irlandanin

surec guzel yonetilrise amerikan propaganda makinasina ragmen amerikan vatandaslari "ne oluyo orda lan" diyicek duruma gelicek bir zaman sonra, amac bu olmali zaten

bugune kadar dunyanin filistin icin parmagini kaldirmamasinin bir numarali nedeni radikal islamin meseleyi sahiplenmesidir, onlarda durumu anlayip bir kenara cekilmeli eger cidden amaclari israile karsi cihat degilde filsitin halkinin hak ve ozgurlukleri ise
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

yok turkiye ile alakasi yok artik surecin

bu is recep beyin filsitin ile israili barisa zorlamasi ile basladi, sonra sandiktan hamas cikti hamasin ankaraya gelmesi ile bir nevi camura bulandi isler

sonraki surecte gene filistinle krizler var, el fetih yonetimi ile turkiyenin arasinda kibris rum kesimi sorunu var, el fetih ile rumlar kanka ve kibrisi ziyaret ettiklerinde hep bir kriz cikiyor

hamas ise terorist iste, ama bizimkilere el fetihten daha yakin belkide koru korune ideolojik oalrak degilde bu noktadan hamas muhattap alindi diye az dusunmekte lazim

asil kriz recep bey baris gorusmeleri icin dolasirken israilin gazze saldirisi oldu, direk yuzune iyimser konusan israilin buna soylemeden gazzeyi bombalamasi recep beyi rage e soktu, one minute planli degildi yani birden perez alkislaninca cildirdi orada, iyimi oldu kotumu oldu cok tartismali ama "turkiye tarafsizligini yitirdi" ye geldi olay

nedir bu tarafsizlik sorunu?

senelerdir israil orada savas suclari isliyor, araplar desen filsitini takan yok, kudus topraklarini kendileri icin istiyorlar

israilin her elestireni nazi ve anti semitist ilan etmesi, muslumanlarsa cihatcilarla ayni kefeye koymasi gibi bir durum tarafsiz cozumu zorluyor cunki gercekten radikal islamla veya adolfcularla alakaniz varsa %100 hakliyken haksiz duruma dusuyorsunuz

israilin hakli oldugu bazi noktalar var, hamasinda hakli oldugu bazi noktalar var ama sorun israil ile hamas tepisirken masum gazzelilerin bunlarin altinda ezilmesi

bundan sonra surecte su olmali

iki guruplada alakasi olmiyanlarin israrla bu isi zorlamalari lazim, IHH den olen insanlar boku bokuna olmedi bir yol actilar bu surecin islemesi icin

ama protestolarin ve tepkiyi verenlerin arasinda bir radikal islamci, bir nazi cikarsa direk israilin eline koz verilmis oluyor, adamlarin magduru oynama stratejisi yuzunden bu hale geldi zaten ortadogu

israilin karsisinda artik sadece radikal islamcilar yok, butun dunya fasist hukumetlerinden bikti artik

eger one minute cikisi ile hamas sempatizani bri kac olayimiz olmasa idi bugun bu israil propaganda makinasina karsi cok daha guclu bir eli olucakti turkiyenin, eger IHH de radikal islam baglari olanlar olmasa idi ordan vuramiyicaklardi

ama ilk defa israil karsisina saygin bir devleti aldi, buda artik sureci yurutemiycek duruma gelmelerinin gostergesi

turkiye musluman gak guk diyorlardi, yunanistanla irlanda bastirmaya baslayinca sustular, iralandanin elestirileri bizimkilerle ayni perdede, onu gectim cok daha sert bazi soylemleri var irlandanin

surec guzel yonetilrise amerikan propaganda makinasina ragmen amerikan vatandaslari "ne oluyo orda lan" diyicek duruma gelicek bir zaman sonra, amac bu olmali zaten

bugune kadar dunyanin filistin icin parmagini kaldirmamasinin bir numarali nedeni radikal islamin meseleyi sahiplenmesidir, onlarda durumu anlayip bir kenara cekilmeli eger cidden amaclari israile karsi cihat degilde filsitin halkinin hak ve ozgurlukleri ise

Güzel açıklamışsın oradaki olayları ancak şöyle birşey var israil ilk defa karşısına saygın bir devletten ziyade ekonomik ve silahlı bakımdan varlık gösterebilicek bir devleti aldı.

İralanda ve Yunanistan'ın da bu konuda ki demeçleri israil'de panik etkisi yarattı aslında ne kadar belli etmeselerde sonuçta hep ezilen taraf olarak propaganda yapıyorlardı dünya'ya.

Amerikan vatandaşlarının ilgisini çekmesi demişsin ,hükümetlerini etkilemeleri amaçlı söylemişsin ancak amerikan vatandaşından ziyade bu olaya avrupalı vatandaşların bakış açısı önemli .

Amerika bölgede bir güç olarak görünüyor ancak bunu sağlıyan devletlerden birisi bizim devletimiz aslında burdaki yanlış bizim halkımızın göstericeği tepkinin önemli olmasıyken amerika'dan ve halkının tepki göstermesinden medet umuyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

israil'in gönlünce at koşturabilmesinin nedeni amerika, bm'de alınacak kararlara paso veto koyan amerika, ekonomik ve askeri yardım deli gibi akıtan gene amerika. kilit ülke amerika burada. amerikan halkının gözünün açılıp sokaklara dökülmesi gerek.

türkiye'ye gelene kadar çin, rusya, ab filan hep karşısında israil'in ama yetmiyor. bizi çok aşan bir konu yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

olayin ozeti bu hakikaten. daha onceden israilin karsisinda hep suriye, iran gibi ne yaptiklari supheli devletler veya hizbullah gibi terorist gruplar vardi

bu olayla israil bolgenin diger guclu ulkesini karsisina aldi

aslinda uluslararasi kamuoyunun bu noktada bizden bi istegi vardi

olayi tarafsiz degerlendiren, "ne baris aktivisti ya terorist o gemilerdeki herkes" gibi beyin yikamasina maruz kalmayan herkes turkiyenin israile ciddi ciddi kafa tutmasini bekledi

birsuru yabanci forumda "bastir turkiye" gibisinden beyanatlar gordum hayatimda ilk defa

gorunen o ki insanlar israili hizaya sokacak diplomatik bir kutup arayisi icinde

ben bu olaydan sonra o kutbun turkiye olacagini dusunuyordum acikcasi, hatta bir sonraki konvoya turk donanmasi eslik ederse israil artik daha ileri gidemez ve bu is cozulur diyordum (yanlis anlamayin turkiye israile saldirsin savas ciksin demiyorum ama bu turden bir rest cekilmeliydi israile)

ama rte yine atip tutmaktan baska birsey yapamadi maalesef, askeri anlasmalara bile dokunulmadi

iktidar yine verilmesi gereken riskli kararlardan yan cizdi ve bu konuda samimi olmadigini, konuyla "dostlar alisverisde gorsun" bazinda ilgilendigini gosterdi bence
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...