Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cesme-Alacati'da Butik Otelde Turban Yasagi-Ayrimciligi

-Wissy

Öne çıkan mesajlar

Her konuda o kadar geniş çaplı düşünen , insan hakları vs konularına önem veren kişilerin şuan nasıl bu kadar kör olduğuna inanamıyorum. "O da başka yere gitsin otel mi kalmadı" nasıl diyebiliyorsunuz. Gerçi konu dışında dediğim gibi tartışan kişiler buraya msj atmıyorlar fazla ondandır.
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:
Her konuda o kadar geniş çaplı düşünen , insan hakları vs konularına önem veren kişilerin şuan nasıl bu kadar kör olduğuna inanamıyorum. "O da başka yere gitsin otel mi kalmadı" nasıl diyebiliyorsunuz. Gerçi konu dışında dediğim gibi tartışan kişiler buraya msj atmıyorlar fazla ondandır.

bu mesaja iyi saldırı geleck sub, hazır ol.
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:
Esh said:
arada 2-3 unun turbanli kizini da duduklerim , cok kiyak olur.

iğrenç bi mesaj.. Rezalet.. Biraz seviye ve terbiye

Sub, insan hakları dersi vermeden önce şu soruya samimi bir cevap ver.

Arkadaş oteli ruslara özel yapsaydı ve "Türbanlı" yerine "rus" koyarak yazılsaydı şu mesaj aynı tepkiyi verecek miydin?
Sosyal ağlarda paylaş

-Wissy said:
Insan haklari?
Nasil bir iluzyon icinde yasiyorsunuz siz?
Ozel bir isletme burasi. Uygunsuz kiyafetle iceri almiyoruz. Budur yani.
Insan haklarina saldiri yok ki? Sokakta yuruyene `cikar ustundekini` demiyorum. `Benim ozel mulkume oyle giremezsin.` diyorum.
Giremez de.

Ya tamam almama hakkın var ama bunu bilmesi gerekir adam. Uygunsuz kıyafet diyorsun, nereden bilsin senin uygunuz kıyafet kavramının ne ile sınırlandığını insanlar. Yoksa al alma sana kalmış birşey ama bunu önceden bilmesi gerekir insanların.
Sosyal ağlarda paylaş

-Wissy said:
Insan haklari?
Nasil bir iluzyon icinde yasiyorsunuz siz?
Ozel bir isletme burasi. Uygunsuz kiyafetle iceri almiyoruz. Budur yani.
Insan haklarina saldiri yok ki? Sokakta yuruyene `cikar ustundekini` demiyorum. `Benim ozel mulkume oyle giremezsin.` diyorum.
Giremez de.

ben insan hakları ihlali var demedim , 1 kez daha okursan anlarsın ne demek istediğimi belki. Ben o tip çağdaşlık dersleri verenlerin burda böyle konuştuğuna inanamıyorum dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Horizon said:
wissy bi de nekadar büyüttünüz yahu diyorsun. Hadi canım ordan konuyu açış şeklin , başlık şeklin zaten bu şekilde konunun uzayacağını bilerek konuyu açtığın çok belli.

Maytap geçme canım hadi. Amacına ulaştın ama tebrikler gayet uzun bir başlık oldu.

Burda uzun topic derdi olmayan insanların olduğunu dikkat çekme çabası olmayan insanların olduğunu zaten "biz burda 40 kişiyiz birbirimizi biliriz" lafının geçerli olduğunu ve muhabbet etmedikleri insanların hoşuna gidip gitmediğini umursamayan insanlar olduğunu bir anlasanız.
Sosyal ağlarda paylaş

Hehe, bir özet geçeyim ben topike yeni başlamış acemiler! :) için:

Şimdi ben bütün yıl çalışmışım, tatil yapıcam, seçtim kafama göre bir mekan, deniz, güneş, oh mis. Ama mekan seçiminde dikkat ettiğim noktalar:

-Ben güzel güzel kalkmışım, denize karşı kahvaltımı yapıcam mesela, cım tıs, cım tıs diye avaz avaz kafa .i..ci müzik olmayacak (gürültü kirliliği)
-Çevreme baktığımda don ile, haşema ile denize giren insan olmayacak, ya da sıkmabaş, sarık, cübbe ile mekanda oturup beni gözleriyle rahatsız eden çağdışı yaratıklar, ya da magandalar olmayacak (iç sıkıntısı, huzursuzluk nedeni + görüntü kirliliği)
(sıkmabaş=sarık, cübbedir bana göre. Ayrıcana başörtülü, çoluk çocuğuyla birlikte olmak, denize girmeden tatil yapmak amaçlı gelmiş teyzeler, ablalar da hiç rahatsız emez beni, ki bu kesim pek de kendi sosyo-kültürel tercihleri arasına girmeyen butik otel gibi yerlere gitmezler zaten.)

-Wissy'nin de hem kendisi, hem de müşteri kitlesi benim bakış açıma sahip olduğundan, sıkmabaşları oteline ya da cafe-barına (ki buraya mayolular da giremiyormuş) almıyormuş işte, sarıklıları, cübbelileri, magandaları almayacağı gibi. Ayırımcılık neresinde bunun? Reddetme şeklinin braz yanlış olduğunu, deneyimsizliğine geldiğini kendisi de söyledi zaten. Bunun dışında olayın hukuka aykırı ya da etik olmayan hiçbir yönü yok.
Sosyal ağlarda paylaş

laflar bir kaç yerde toplanıyor azıcık toparlayacağım;

ortak fikirlerden 1 said:
Yapılan hukuka uygundur.

evet yapılan hukuka uygundur (muhtemelen, ya da öyle varsayalım), daha önceden rezervasyonunuzu iptal edebiliriz diye belirtilmiş. insanlar da buna rağmen yargılanma pahasına ööle gitmişler. rezervasyonumu kafasına göre iptal edebilecek bir yerlere gitmem gitmeyi seçmem. insanların da bunu yapması gerekiyor; tek tip bir yaşam algısına ve kültürüne hizmet vermek isteyen otelde kalmak istemiyorsanız tabi. (hatta bu tek kültürlü yapı telefonda belirtilmemiş insanları bilmem kaç yüz km yol getirmiş olabilirler bile.)

ayrıca yasal olması doğru, hoş veya haklı görülebileceği anlamına gelmez her zaman. evet hukukta varsa yapılabilmesi özgür olmalıdır.

ancak şu an ki hukukta izin verilmiş olsa bile, yapılana karşı fikir dile getirme ve propaganda yapma özgürlüğüm hep vardır. zira kamuoyu paticik ve paticik gibin binlerce ortamda yapılan tartışmalarla şekilleniyor. hukuk yani yasalar da yine o kamuoyunun fikirleri ve baskısıyla değişiyor.

kısaca yasalar değişkendir; yeterince çok kişi "bu yapılanın yapılamaması gerekir" dediğinde o yasa değişir.(gerçi bundan tam da emin olamadım) ve; yapılan hukuksuz olur.

ortak fikirlerden 2 said:
Şirkettir özel mülktür istediğini yapar

Hiç bir özel şirket müşterisine kafasına estiği gibi sınırsız bir sorumsuzluk içinde davranamaz.

Yemeğime pislik atıp, "özel mülküm" diyemezsin, adama dayak atıp "özel şirket" diyemezsin.

Daha önceden de belirtildiği gibi "din, dil, ırk" ayrımı yapamazsın.

Eğer ki "siz hristiyansınız ondan gidin burdan" denseydi paşa paşa dava açıp, söke söke de tazminat alabilirlerdi.

Özel şirketlerin de topluma karşı sorumlulukları vardır. Olmadığını iddia etmeyi seviyor olmanız "nah beeele buraların kralı benim" tripli davranışlarınız da herhangi birşeyi değiştirmez.

ortak fikirlerden 3 said:
Her yerin kuralları var. İstediğimi almam banne. Reinaya bu kılıkla giremezsiniz hiç zaten.

İçeri adam alırken din, dil, ırk, ayrımı yapaman. istediğini almamazlık edemen.

giyinip dışarı çıktın bastın reinaya gittin, seni beğenmedi badigard en fazla geri dönersin 1 gece kös kös oturursun.

ama bi de tatil planını yaptın, 500km yol teptin, otelin kapısına geldin; "senin o kulaandaki ne delikanlı küpe mi o, bu tişört ne lan??? sirseri misin sen???" dedi ve dışardı bıraktı.

oraya varmadan önce yolda bir lokantaya girdin adam sen girer girmez tezgahın arkasından sevgiline bakıp bağırdı "başı kapalı olmayan grupları almıyoruz. lütfen çıkın"

kirayı ucuz buldun evi güzel buldun x mahallesine taşındın herşey normal geliyor. ama diyelim ki orası başka bir şehrin bir ilçesinde yaşayanların gettosu. manav meyve vermiyor, kasap et vermiyor bakkal mal vermiyor. dik dik bakıyorlar sen mahalleden taşın diye.

bunlar harika mı oldu şimdi? çok mu güzel davranışlar? savunulası bir şey mi bu?

tek yönlü düşünmeyin; değil.

özetlersem; hizmet vermeyi reddetmenin çok sıkı kuralları olmalı, "tipini beğenmedim" de reddetmek için geçerli bir sebep olmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...