Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civilization VII

DoruK

Öne çıkan mesajlar

Rewendor, 09.06.2024 13:18 tarihinde dedi ki:

Civ2 hastası biri olarak son oyunları bayağı gömüyorum ben. Civilization dediğin isminin hakkını verip 30 40 tane millet arasından seçerek 20-25 şehir minimum kurduğun dev haritalarda kapıştığın dünya olacak.

5 tane ırkla oyunu satıp, kalanı dlc'yle satarak adam yolmaya çevirip, oyun mekaniği 3-4 şehirden fazlasında patlayan, hadi ona rağmen kurmaya kalksan da en büyük haritada 4. şehir kuracak yer olmaya oyundan Civ olmaz.

Civilization sayısının azlığını biraz abartmışsın. Civilization 6, 18+1(preorder) civilization ile çıktı, Civilization 2 ise 21.

Şehir sayısı ise zevke bağlı ama genel olarak ilk oyunlardaki mantar gibi şehir yaparak yayılma olayının pek seveni yoktur. Bu arada son oyunlarda da dörtten fazla şehir rahat kurarsın.

cicibeybe, 09.06.2024 10:44 tarihinde dedi ki:

Biz civi multi oynuyoruz hep. Gordugum, old world savas mekanigi stellarisinkine benziyor biraz ve bence multiye hic uygun degil. Birkac kere denedik sonra iade ettik, steam de sagolsun kabul etti 2 saati asmis olmamiza ragmen.  

Old World savaş mekaniği Civilization'dan farklı ama Stellaris ile bir benzerliği yok. Başka bir oyunla karıştırmış olmayasın?

Komutan tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Su anlamda bir benzerlik gormustum sanirim, savas auto sonuclaniyordu hem stellariste hem old worldde. Uzun sure oldu karistirmiyor isem eger tabi bu. 

Ornegin civde savasiyorsun, isler seni zora sokuyor amenity azaliyor falan ama savasi surdurmek, pes etmek, occupied sehirlerin kime gelecegi vs oyuncular arasinda yapilan anlasmaya bagli. 

Stellarisi oynarken beni sinir eden bir olay buydu savastaki, saldir saldir kazaniyor ol, bazi mekaniklere uygun oynamaz isen hop bitti kaybettin. Old worldu de birkac kere oynadim ve kabul etmeyecegim bir savas sonucunu bana oyun mekanikleriyle verdi oyun auto. Ben bunu bayaaaaaa begenmiyorum ya, multiplayer icinde cok cok cok kotu bence. 

Tekrarliyorum baya oldu oynayali ve 2-3 oyun attim, yaniliyorsam dogrusunu anlatin tabi. 

Sosyal ağlarda paylaş

Multi oynamadığım için o gözle bakmam zor, ama savaşta bir kere birimlerin farklı vuruş özellikleri daha fazla taktiği yol açıyor.  İkincisi order sayısı sınırlı olduğu için askeri birimlere order harcadığında işçilerine order kalmıyor, şehir gelişimi sekteye uğruyor mesela. Üstelik askeri başka ülkeye götüren taraf daha çok order harcıyor, bu tarz oyunun kendi mekaniklerine dayalı oyun tasarımlarını çok seviyorum ben. 

Civ'e göre çok daha savaş ağırlıklı old world, son dlc ile bunu biraz değiştirmek istemişler, bence hata olmuş, oyunun artı yanıydı o. Ama bu benim kişisel tercihim de denebilir.

eldar tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Single icin zaten Civ bence iyi bir oyun degil. Yani iyi bir oyun ama, daha iyileri mevcut gibi duruyor. Paradoxun oyunlarini da ben daha cok begeniyorum single icin. Old World ve onun gibi bir oyun daha vardi sanirim. Ancak singleda elestirdigim her ozelligi, multi icin degerlendirildiginde ya kayboluyor ya da avantaj haline geliyor. Savaslarin anlamsiz basitligi mesela multide cok rahatlik sagliyor. 

Multide de soyle bir sikintisi var gerci, milletler ve degisik kazanma yontemleri dengeli degil. Kulturle victory almak multide imkansiza yakin. Faith duruma gore cok cok kolay olabiliyor. Science en viable yontem gibi gorunuyor ama o da cok uzun suruyor. Civ6 Ligi bunun icin BetterBalancedGame diye bir patch kullaniyor (ismini dogru hatirliyorum umarim). Oyuna overhaul resmen cok hos olmus. Civ7ye belki bu adamlarin ligine falan katilirim, eglenceli duruyor oyunlari da. 

Sosyal ağlarda paylaş

Komutan, 09.06.2024 13:59 tarihinde dedi ki:

Civilization sayısının azlığını biraz abartmışsın. Civilization 6, 18+1(preorder) civilization ile çıktı, Civilization 2 ise 21.

Şehir sayısı ise zevke bağlı ama genel olarak ilk oyunlardaki mantar gibi şehir yaparak yayılma olayının pek seveni yoktur. Bu arada son oyunlarda da dörtten fazla şehir rahat kurarsın.

Civ2'yi daha çok hatırladım, heralde DLC'leri falan da katıyorum hafızada. Mantar gibi şehir kurmak esas civilization mantığıydı. Böyle olacaksa derebeylik koysalardı ismini. Son oyunlarda "teknik olarak" fazla şehir de kuruyorsun da, sonuçta kendi ayağına çelme takmak oluyor o.

Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor, 09.06.2024 17:00 tarihinde dedi ki:

Civ2'yi daha çok hatırladım, heralde DLC'leri falan da katıyorum hafızada. Mantar gibi şehir kurmak esas civilization mantığıydı. Böyle olacaksa derebeylik koysalardı ismini. Son oyunlarda "teknik olarak" fazla şehir de kuruyorsun da, sonuçta kendi ayağına çelme takmak oluyor o.

Abi neden oluyor anlamadim ki amenity eksikliginden mi? Amenity yanilmiyorsam populasyonla azaliyor, tall gidince de amenity lazim yani ki bin cesit amenity bulabilecegin yontem var. Daha son oyunumda 10 sehrim var az once baktim loaddan. Tall giden milletlerden hicbir alanda geri degilim. 

Milletine gore wide gitmek avantajli bile olabilir tall gitmeye kiyasla. 

Sosyal ağlarda paylaş

Dün bu konuyu okurken canım çekti indirdim oynadım biraz science victory aldım, kanada gelmişti işte surprise war açılamıyor ya o vay be dedim işte ai takılıyor heralde bu mevzuya sonra rahat rahat oynadım. Kendi kendime de diyorum ki oynamayı unutmamışım işte iyiyim falan. Sonra oyun bi bitti baktım zorluk ayarı yapmamışım zorluk 4te kalmış.

Effff

• Haha 1
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

Gördüğüm kadarıyla en önemli yenilikler:

- 3 çağ var. Antiquity, Exploration ve Modern.

- Çağ atlarken Humankind'daki gibi yeni bir uygarlık seçeceğiz. Sonraki çağlarda hangi uygarlıkları açabileceğimiz seçtiğimiz uygarlığın tarihte hangi uygarlıklara yakın olduğuna ve yaptığımız bazı seçimlere bağlı.

- Liderler uygarlıklara bağlı değil, farklı uygarlıklara atanabiliyorlar. İsteyen tarihsel mod açıp bunu kapatabiliyor. Gerçek tarihteki liderler haricinde normalde lider olmamış Benjamin Franklin gibi kişiler de lider olabiliyor. Oyun esnasında geliştirip yeni yetenekler veriyoruz

- Emin değilim ama galiba district olayı daha da gelişmiş ve şehirler büyüdükçe etrafa daha fazla yayılıyorlar.

- Farklı uygarlıkların orduları görsel olarak birbirlerinden daha farklı hale gelmişler. Savaş varsa yan yana duran birimler sürekli olarak çatışma animasyonunda oluyorlar.

Müziği de yine Christopher Tin yapmış. Anlatıcı Gwendoline Christie.

Sosyal ağlarda paylaş

3 farklı age, herbirinde farklı civ'e geçişi bi denemek lazım.

nehirlerden sadece trader gidiyor galiba.

biraz daha dikeyselleşmiş harita ama tam anlamıyla değil. şehirler de yatay olarak genişliyor gibi. district dışında evler vs falan da görselliğe ekleniyor daha bir doğal olmuş.

liderler arası tiyatral sahneleri beğenmedim.

açıkçası görsellik cart curt bunlar 2-3 oynamadan sonra önemsiz hale geliyor asıl tekrar oynanabilirlik ai ve gameplay'e bağlı. bu age olayı, lidere statlar verme ve seçimler nasıl etkileyecek 3-5 oynadıktan sonra belli olur. geri zekalı ai ve tepkilerinin gelişeceğini sanmıyorum, ona pek odaklanmamışlar bile.

gelecekteki dlc'ler yeni oyunun ana olayını belirlemekte rol oynamış gibi. neyse şubatta gelsin bakalım.

Sosyal ağlarda paylaş

yani 1500 yılı birden atlamışlar mı lmao. yani koca tarihi üç çağa indirgemeleri bayağı dumbing down olmuş gibi, grafik modelle filan mı uğraşmak istememişler 7 yıldan sonra. humankind'ı taklit etmek yerine kendi sundukları şeyi düzeltselermiş dumbing down yerine. birşeyi taklit edeceklerse de stellaris'i filan etselermiş.

brienne narrator o güzel haber.

Sosyal ağlarda paylaş

130 dolarlık versiyonda 6 tane dlc var zaten ki onun dışında da dlc diye değil de post-launch add-on content ve bir de content pack diye niteledikleri iki şey var.

O 6 dlc'nin de tamamı 2025 eylülüne kadar çıkacakmış. Yani herhalde senelerce üzerimize irili ufaklı bir sürü dlc yağdıracaklar. Sid Amcamız artık bir ada falan satın alır.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...