Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Sandman (2022) - Netflix

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

Şimdi bitti ilk sezon. Bok atmak için yazmadım yahu, prodüksiyon kalitesi gayet yerinde, para harcanmış belli ki. 
Çizgi romanı okumadım, belki orada olaylar daha derin anlatılmıştır bilmiyorum. Ama mesela son bölüme bakalım;

Spoiler

renkli saçlı zenci kızımız ölmesin diye meğersem büyük annesiymiş vortex, bunu da koooskoca rüya tanrısı morpheus son ana kadar anlamamış.

Abi bu nedir yani, kurgudan anlamıyor yaşlanmış demiş baltazar ama, bu kaliteli bi kurgu değil ki? Eserin fantastik olması, kurgu olması hiç sorun değil, çok da severim. Yeter ki kendi içinde tutarlı olsun, seyirciyi aptal yerine koymasın bayatlamış klişelerle. Hepimiz witcher’ı da seyrettik burda, o da netflix yapımı, onda da cast seçimini falan eleştirdim ama hikaye anlatımı, derinlik, olay örgüsünün kalitesi fersah fersah ileride bundan. 

Begenenlere bir şey demiyorum, ama ben daha iyi şeyler izledim/okudum. Bu konuda abartıldığı kadar iyi bulmadım; belki de GERGE’lendim; konuyu okuyup beklentiyi yükselttim herhalde. Ama seyrederken sıkıldığım yerler çoktu. 

Sosyal ağlarda paylaş

Asdasa olm dizinin tüm plotu kaçırmışsın ama sen?

Spoiler

Vortex, eğer Sandman tuzağa düşmeseydi Unity Kincaid (büyükanne) olacaktı. Would've been yani. Olay zaten tamamen desire'ın (o sahneleri görmesek de imayla) oğullarını kaybeden iki babayı bir araya getirerek tam da sandman in ölümlü dünyada olduğu bi anda (aa ne tesadüf) endlessları bile yakalayabilecek bi büyü yaptırtmasıydı. Desire daha sonra potansiyel vortexin sleeping sicknessda olduğunu görüp gidip onu hamile bırakıyor ki, ileride çocuğu torunu vs. yine vortex olsun ve sandman bu yeni vortexi öldürdüğünde aileden birinin (endless ailesi) kanını döksün.

Deus ex machina falan yoktu orda, aaaa "önemli kişi" en başından beri benmişim yihuu falan değil yani. Hikaye bu reveal ın üstüne kurulmuştu başından.

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, axedice dedi ki:

İçeriği gizle

Vortex, eğer Sandman tuzağa düşmeseydi Unity Kincaid (büyükanne) olacaktı. Would've been yani. Olay zaten tamamen desire'ın (o sahneleri görmesek de imayla) oğullarını kaybeden iki babayı bir araya getirerek tam da sandman in ölümlü dünyada olduğu bi anda (aa ne tesadüf) endlessları bile yakalayabilecek bi büyü yaptırtmasıydı. Desire daha sonra potansiyel vortexin sleeping sicknessda olduğunu görüp gidip onu hamile bırakıyor ki, ileride çocuğu torunu vs. yine vortex olsun ve sandman bu yeni vortexi öldürdüğünde aileden birinin (endless ailesi) kanını döksün.

Deus ex machina falan yoktu orda, aaaa "önemli kişi" en başından beri benmişim yihuu falan değil yani. Hikaye bu reveal ın üstüne kurulmuştu başından.

durum bu

neutrino haksızsın derhal özür dile 

HEMEN

Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, axedice dedi ki:

Gizli içeriği göster

Yok yahu bu bahsettiğin kısımları demiyorum, benim demek istediğim morpheus’un o kadar ruya tanrısı, güçlü vs olup bu plotu son ana kadar anlamamış olmasıydı. 

Sosyal ağlarda paylaş

20 saat önce, DoGMeaT dedi ki:

Sound of her wings ne kadar güzel bölüm ya

Hah bu bölüm de mesela; anlamli olmaya çalışırken çamura saplanan bi bölüm tam olarak. Nedense tüm ölenler elle yerleştirilmiş gibi; keman çalan yahudi, masum bebek falan… neymiş son anlarında yanlarında olup ellerini tutuyormuş, öfff yani. Diğer tarafta bu kadar süre içinde yüzlerce insan öldü? Ha ama onlar kıymetsiz çünkü muhtemelen asyali falanlar. Yani kurmaya çalıştığı yapıyı görüyorum ama arkası bomboş, sadece ön cepheden oluşan yalandan bina gibi. Boş beleş hayatı anlamlandırma çabaları klişelerde boğuluyor direkt. 

Sosyal ağlarda paylaş

Olm diğer ölenlerin yanında olmadığını nereden çıkartıyorsun dünyanın her tarafında milyorlarca insan ölüyor her saniye, yüzlerce kopyesi geziyordur işte. Her ölenin yanına zzap zap zap ışınlanıp canını almaktansa biraz da ucuza kaçıp sembolik bi an yapmışlar deathin de (sahne arkasında çoktan gerkçekleşmiş) karakter gelişimini işte felsefik altyapısını falan anlatmaya çalışan.  Buna mı takıldın yani lel

Keza morpheusun main plotu anlamaması bana kendi evreni dahilinde mantıksız gelmedi, esir düştüğünde olan bitenden haberi yok çünkü. Librarian bile haberdar değil unity kincaid in eğer sleeping sickness a yakalanmasa vortex olacağıından.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, neutrino dedi ki:

Hah bu bölüm de mesela; anlamli olmaya çalışırken çamura saplanan bi bölüm tam olarak. Nedense tüm ölenler elle yerleştirilmiş gibi; keman çalan yahudi, masum bebek falan… neymiş son anlarında yanlarında olup ellerini tutuyormuş, öfff yani. Diğer tarafta bu kadar süre içinde yüzlerce insan öldü? Ha ama onlar kıymetsiz çünkü muhtemelen asyali falanlar. Yani kurmaya çalıştığı yapıyı görüyorum ama arkası bomboş, sadece ön cepheden oluşan yalandan bina gibi. Boş beleş hayatı anlamlandırma çabaları klişelerde boğuluyor direkt. 

valla hatunun tarzini begendim izlemesi guzeldi, kardesiyle arasindaki diyalogtan 2-3 cumle aklimda kaldi yada kalmadi, abi bunlar avatar, yuze bolunur bine bolunur sonu yok, nerede olmasi gerekiyorsa orada oluyordur ALLAH GIBI BISI OLM BUNLAR, o yuzden takilmadim hic senin dedigine

ama bolumun 2. kisminda su deal yaptiklari karakterle olan hikaye cok hosuma gitti, izlerken `lan this is good tv` derken buldum kendimi, icimi wholesome hisler kapladi 

sandmani oku oku diye darladigim ama hic beenmeyen arkadaslarim olmustu zamaninda, populer bir eser ama her populer eser herkese hitap etcek diye bi sart yok, beenmemek hakkin , ama takildigin seyleri ben cok takilasi bulmadim.

sarmadi de gec abi. neolcak

Sosyal ağlarda paylaş

On 10.08.2022 at 03:05, neutrino dedi ki:

Abi dizi iyi degil ya…

Burda çok övülünce seyrettim, baya basit hikayesi. Derin olmaya calisiyor bi yandan, diger yandan odaklandigi karakterler ve olaylar iki boyutlu basit karikatur gibi kaliyor. Tam bir ergen beyin ürünü; tüm diziyi sanki boru sesli bi özenti liseli yazmış. 

Çizgi romanı okumadım, belki daha iyidir ama diziyi izledikten sonra vaktimi harcamam diye düşünüyorum. 

Özer Aydoğan'ın "git la bu mahalleden" karikatürünü koyacaktım, karikatür yassah diye koyamıyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

5 saat önce, axedice dedi ki:

Keza morpheusun main plotu anlamaması bana kendi evreni dahilinde mantıksız gelmedi, esir düştüğünde olan bitenden haberi yok çünkü. Librarian bile haberdar değil unity kincaid in eğer sleeping sickness a yakalanmasa vortex olacağıından.

Spoiler

Şurada şöyle bir nokta var ama, Librarian kitaplardan ancak bilgi alıyor, ama Morpheus okumadan kitapların içeriğini biliyor. Dizide de birkaç kere çat diye isim soyad söyledi yeni karşılaştığı kişiyi (bir dek Shakespeare için kim bu diye şaşırdı, o garip geldi). Yani, kitaptan okudukları Unity'i aslında bilmesi lazım. Ama o da işte Desire'ın timeline change'i sebebiyle yansımadı adamın hafızaya diye kabul ediyoruz.

Genel olarak da anlamaması normal bence, plotu kuran da bir Endless zaten. Golden eyes gelene kadar hemen anlaşılacak plot değil. Kaldı ki Morpheus aşırı kibirli ve g*tü kalkık karakter, dolayısıyla böyle tuzak muzak anlamakla da uğraşmıyor, dümdüz gidiyor. Kendine güvenini kaybettiği iki an vardı, biri Lucifer'i ziyarete giderken, biri de Corinthean pıçaklayınca kanadığını görünce. O pıçağı yiyeceğini de hesaba katamamamıştı mesela gücünü yitirmeye başladığı kabak gibi ortada olmasına rağmen. Çünkü bu detaylara kafa yormak için fazla kibirli. Zaten ilk sezonun sonu da kibirini yenmesiyle bitiyor (Gault'u tekrar istediği formda yaratması, Librarian'a sorumluluğu geri vermesi vb.).

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

On 12.08.2022 at 11:16, DoGMeaT dedi ki:

ama bolumun 2. kisminda su deal yaptiklari karakterle olan hikaye cok hosuma gitti, izlerken `lan this is good tv` derken buldum kendimi, icimi wholesome hisler kapladi

Uzerine cok derin dusununce sandman comic book da fail edecek seyler cikiyor elbette. Ancak tum olay bu yani. Hatta bolumun iki kisminda da tezatlar ustune kurulu. Bence guzel bir yapim olmus sandman.

Neden bilmiyorum yine de sanki adult animation olsaydi cizgi roman tarzinda daha cok severdim gibi geliyor.

SJW olaylarina asiri kilim fakat sandman icindekiler (dizi icindeki) konu ve akisa mudahale edecek seyler gibi gorunmedi bana. "gay koymak icin gay koyduk!!!" diye bagirmiyordu hani.

Sosyal ağlarda paylaş

Çizgi romanda olmayan bir eşcinsellik katılmamıştı esasen. Dolayısıyla Netflix adaptasyonu pek bir SJW koymadı seriye. Baştaki elemanın oğlu ve hizmetkar arasındaki olay da çizgi romanda var, Corinthian da zaten gay. Tek fark dişi yaptıkları Constantine sayesinde onun ilişki arkının eşcinsele yönelmesi oldu.

Lucifer'in cinsiyeti zaten belirsiz, hatta melekler sexless da görüntüsü belirsiz, o da güzel yansıtılmış bence. 

SJW diye bağrılabilecek iki nokta vardı. Dişi Constantine'dense orjinali kalsın derdim ama kadın da çok güzel oynadığı için batmadı çok. Yine Death'in de zenci olması uyuşmayan diversity diye görülebilir. O da iyi oynamış esasen. Ama zaten Endless'lar çok farklı formlarda gözüktükleri için siyah formu da olabilir tutarlılık açısından. Sadece ilgili sahnedeki görüntü uyuşmuyor. Orada "emo" death tercih ederdim ben, tek eleştirim bu olabilir, o da anti SJW çığırtkanlığı yapmaya yetmez.

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Dizide SJW olsun diye değiştirilen bir öykü yoktu. Constantine lisans sorunları nedeniyle değiştirilmiş zaten. Zenci de yapsınlar yani Rose'u, çok umurumda değil, öykü aynıydı.

Bu arada tekrar söylüyorum, bu diziye özel olarak SJW koymaya woke yapmaya gerek yok, Sandman onların Allah'ı zaten, babası hepsinini. Ama bu woke, SJW olayları yokken, terimleri yokken yapıldığından çok daha düzgün ve sağlam. Hatta vaktince şu alttaki karaktere rağmen (ki hiçbir SJW olsun diye yapılan şey hala bu kızın öyküsüne ve etkileyiciliğine ulaşamadı) Sandman hiç politik değil diye eleştiri alıyordu, Gaiman nasıl ya, daha ne kadar politik olacak diyordu.

image-4.png

A Game of You'dan bu sahne, aynı tempo devam ederse ikinci sezonun ikinci yarısı gelebilir.

Sosyal ağlarda paylaş

SJW, Woke ve LGBT haklarını korumak bunları birbirinden ayırmak lazım.

mesela Orhan Atasoy'un Gemiler şarkısına çektiği klip SJW veya Woke değil, doğrudan politik bir duruştur.
Ama gidip de filmindeki tüm kadın karakterleri lezbiyen, tüm erkek karakterleri gay, tüm beyaz karakterleri siyah, tüm siyah karakterleri trans olarak değiştirirsen, o zaman bu sadece woke kültürünün altında kalmak olur.

"Everything is politics but politics is not everything".

Sosyal ağlarda paylaş

beşinci bölümü bitirdim demin, beşinci bölümün ilk yarısı hariç beğendim şimdiye dek. özellikle kart düellosu en hoşuma giden kısım oldu. güzel vermişler fantastik havayı, bazı sahneler çok iyi ikinci bölümdeki portlama gibi. okumadığım için değiştirilen char vsden haberim olmadığımdan yorum yapmayayım o konuda ama netflix touch hissedilmiyor değil hani. lgbt filan da değil hani ilişkilerin yarısından fazlası interracialdı ilk beş bölümde lol.

kalanı da izleyip yazarım gene.

Sosyal ağlarda paylaş

demin bitirdim, yazılanları okudum. vaov dedirtmediyse de beğendim şahsen ama ikinci yarıda ara ara sıkılmaya yaklaştıran yerler olmadı değil ama olur o kadar diyelim. giriş ve gelişmeden ziyade çözüm bölümlerini daha çok beğendim. konunun fantastikliği yüzünden çok takılmadım vortex öyle miydi böyle miydi diye ama arc olarak ilkine nazaran daha yavan geldi. 6 da iyiydi dediğiniz gibi. oyuncuları da genel olarak beğendim, sandman dahil. lucifer ve desire da olmuş. johanna da tamamdı. yalnız gerçekten dizide kötü adam olmayan straight white male yok lol, o nedenle tepki almıştır sanıyorum. ha pardon işte malum sonda var bir tane ama o da adam değilmiş aslında gördük. kendini öldürten 1-2 figüran hariç hepsi ya katil ya tecavüzcü. sırıtmıyor değil hani.

prodüksiyon kalitesi çok iyiydi yalnız, dizilerin bütçesine alışmamıza rağmen bayağı üzerinde emek harcanmış belli. cgi güzeldi rüya geçişleriyle ilgili olanlar özellikle.

Sosyal ağlarda paylaş

gaiman casting surecini anlatirken karakter ozelinde eger beyaz veya erkek olmasi degistirilebilecek durumsa degistirdik diyor. bu sayede daha fazla oyuncuyu denemisler. bir maksat katmadan sadece kaynagin, sovun ihtiyacina gore hareket ettiklerini dusunmuyorum. karakterlerin androjen temelleri veya telif zorunluluguyla yapilan degisikler disinda da bir arayis soz konusu.

ben de genel olarak begendim. donem degisikligi hic hosuma gitmedi. o donemlerin havasinin suyunun boyle bir yapima katkisi olurdu. mesela death'in stilinden esinlenen tonla insan vardir. modernizasyon ile yeni nesil hayran kovalamak olabileceginin asagisinda kalmakla sonuclanmis.

gwendoline christie'nin oyunculuguna onceden ikna olmustum ama burada henuz bilemiyorum. desire tek kelimeyle harika. despair ahlakci edition. gaiman tom sturridge'i 1500 kisi arasindan sectik fakat netflix baskasini istedi, ikna etmemiz gerekti diyor. bence bir yildiz dogdu bu diziyle. bundan sonra onu acik. 

Sosyal ağlarda paylaş

hiç ön bilgim olmadan girdim izledim. gayet muhteşem bir dizi olmuş görselinden hikayesine kadar. AMA sjw göze batmadı diyorsunuz da bu diziye göre herkes gay veya lez. hatta evli olan erkekler bile dalgayı ağzına almak için fırsat gözlüyor...

fanboylar nötrinoya laf atmış da, ilk bölümler çok harika kaliteliyken son bölümleri o kadar da kaliteli değildi bence de. romanlardan filan çok güzel referansları birleştirmişsinizdir belki ama düz diziyi izleyen ben için kopukluk vardı gayet.

Spoiler

mesela vortex neden ertelendi? hazır hapisteyken vortex çıksaydı ortaya engelleyecek kimse yokken mis gibi yok olmayacak mıydı herşey? 

vortexin kardeşi uykuda nasıl oldu da bulunamadı? ne özelliği vardı kabusun da saklayabildi çocuğu koskoca sandmanden. ve hatta dünyada milyarlarca insan varken neden vortexin kardeşini gitti korumaya aldı kabus arkadaş?

görseli olsun çekimleri, oyunculuklar olsun, çoğu açıdan şölenlikti ama kesinlikle.

Sosyal ağlarda paylaş

E aga

Spoiler

Vortex sleeping sickness a yakalandı, kendi rüyalarında hapsolduğu için ertelendi. Sleeping sickness ın gelmesi ve vortex in oluşamayışı da sandman in hapis olmasına bağlı. Bunu açıkça anlattılar gibi geldi bana.

Sandman kendi diyarında olmayıp kaçan rüya ya da kabusları bulamıyor öyle bi omnipotence yok. Ha farklı yöntemlerle izlerini sürebiliyor işte yakalandığı sırada corinthian ı bulması gibi, ki o da büyük ihtimalle desire ın setupıydı.

Gaultun çocuk için kurduğu bi nevi kendi rüya dünyası, sandman onu da yalnızca vortexle birlikte gezdiği için bulabildi. Fiddlers green ha keza mortal gibi yaşamaya başlayıp iz bırakmadığından bulma şansı yok. Gault un Jed e çekilme sebebi de rüyaların vortex e çekilmesiyle aynı nedenden tabii ki ama vortexlerin doğasını biraz açık bıraktılar.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...