Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

biraz beyaz yakalı boşu yapalım

Dynun

Öne çıkan mesajlar

On 06.04.2022 at 09:12, roket adam dedi ki:

sanki tayvanlılar bi tık daha iyi gibi geliyo bana

japonlarla hiç çalışmadım ama japon iş hayatı da acayip değişik ritüeller içeriyormuş duyduğuma göre. adamlar ölene kadar çalışıyor çalışarak ölüyor ritüelleri falan var ama son dönemde biraz geride kaldılar. japonya da çok ilginç bi yer ya, keşke gidebilseydim bi tur

Tayvanlilar profesyonel genelde (En azindan ben calistiklarim oyleydi), mevzuat-standard da biliyor adamlar, duzgun kalitede is yapabiliyorsun.

Ben calistim Japonlarla. Rituel filan yok, direk kolelik sistemi ? Patron cikmadan isten cikamiyorsun, patron aksam 8 de cikiyor, ondan sonra aksam yemegine gidelim diyor, yemekten sonra bara geciliyor, herkes kafayi buluyor, sonra toplu tasima kapanis saatinden once evine donmeye calisiyorsun. Donemezsen Tokyo merkezde yatacak yer ariyorsun ? Donersen, sabah ayni sistem devam. Kadinlarin is yasaminda yeri neredeyse sifir, evlenen isten ayrilip ev + coluk cocukla ugrasiyor. Erkek olarak ilk ise girdigin firmadan emekli olarak cikiyorsun. Klasik Japon firmalari is degistirmeye cok sicak bakmiyor.

Japonya nin son donemde geri kalmalarin sebebi buyuk firmalarin sabit bakis acisina sahip boomer kadrosu tarafindan yonetilmesi ve genel olarak software in onemini kavramakta gucluk cekmeleri. Adamlarin kafa iscilik ve hardware i perfect yapma uzerine kurulu (Bkz. Uretimdeki Kaizen kavrami veya yeme-icme sektoru olarak Japonya'daki Michelin yildizli restorant sayisi). Ulke olarak gorsel sanatlarda cok ileri olmalarina ragmen, yazilim tarafindaki gui - user experience olayini da kavrayamadilar. Buna en iyi ornek Sony'in cep telefonlari, bir donem hardware olarak en iyi kameraya sahip olmalarina ragmen, point&shoot ta iyi fotograf cekecek yazilimi cikaramadilar. 3rd party garage appler Sony nin kendi app inden daha iyi foto cekiyordu.

Ama turistik olarak Japonya bir numara.

Sosyal ağlarda paylaş

almanlar inanilmaz beceriksiz. burda 1 ay yasayan dunya gorusu olarak bambaska bir insan olup geri doner 

sehrin icine park yapacaklar 2062’de bitircez diyolar. duraga cam kapi yapacaklar 4 yilda pilot yapacaz diyorlar bir duraga.

good times create weak people cycleindalar sanirim

nukleer santralleri kapatiyolardi simdi onu da iptal etmisler herhalde 1-2 iq bonus gelmis. yani o kadar plan gene bos.

pisliklerine falan girmiyorum orasi ayri ama insan ve hayvan sidigini kokusundan ayirt etmeyi ogrendik ?

Sosyal ağlarda paylaş

hakikatten sansina birkac jp sitesine denk geldim, aman yareppi, gozlerim, kulaklarim kanadi. UI fln hak getire. reponsive mis, accessibility fln sifir alti. japonsun sen, en iyisini yaparsin diye dusunurdum ben de senelerden beri. 

bir de adamlar bazi konularda dikkafali ve bagnaz. Yukihiro Matsumoto denen adam neredeyse ayni zamanlarda Python piyasa da varken, ruby diye bir dil saldi basimiza bela.  hayatimda cidden bir teknolojiden bu kadar cok nefret ettim ki hic bir zaman teknoloji katmani takintim olmamistir. YAML denen sacmaliktan sonra ikinci sirada gelebilir.

sonra adamin bir youtube videosunu izledim, lan JAPON dur bu vardir bir bildigi, mutlaka ben kaciriyorumdur, ne farki var acaba 1234234324 tane diger dillerden diye. koca bir SIFIR. adam gevrek gevrek gulere, ben zaten bunu pet proje olarak zevk icin yazmistim, istemeyen kullanmaz, ben bunu boyle seviyorum diyip, dile gelen onlarca guzel oneriyi veto eden, narsist, yenilige kapali, pokeman birisi. bir de pis pis siritiyo. kapa git lan o zaman dukkani, garajinda ne bok yersen ye, ne sagda solda cikip promote ediyosun saykodelik bulu$unu. bunu da yazilim konusundaki geri kafaliliklarina baglayabiliriz. Sansina birisi Rails denen framework u cikarmis, yoksa yillar once tabutuna son civiyi cakmislardi bu embesil dile.

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Yıllarca ruby kullanmış biri olarak nesi bu kadar delirtti anlamadim. adam tüm sözlerini tutuyor, version 3te 3 kat hızlı yapicam dedi ve yaptı. pythondan daha kolay üstelik, yani o kadar saçma konusmussun ki, C varken Java neden çıkmış demek gibi birşey. 

Sosyal ağlarda paylaş

21 saat önce, Oce4n dedi ki:

geleceğin mesleği yazılım tabi. 

EoIHMMrXUAAlO3C.jpg 

40 yaşındayım emk. ben bile düşünür oldum yazılım ufakdan ucundan kıyısından bulaşıyım diyorum.adam ceo ya bağırıyor türkçe sövmüştür bide asfafasf.bizde de yarım karış hacı sakalı ile (menzil shit) neymiş kılık kıyafet yönetmeliğinde kirli sakal yokmuş bıyık yokmuş böyle düzenin ta...

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, Laorx dedi ki:

Yıllarca ruby kullanmış biri olarak nesi bu kadar delirtti anlamadim. adam tüm sözlerini tutuyor, version 3te 3 kat hızlı yapicam dedi ve yaptı. pythondan daha kolay üstelik, yani o kadar saçma konusmussun ki, C varken Java neden çıkmış demek gibi birşey. 

Loosely coupled dilden bi zkim olmaz. Monkey pacthing in allahi var. eeeenn boktan bad practice. Ustune no method found gibi yazan icin sahte bir zevk veren okuyana cile cektiren girla magic function var. Hayvan gibi yavas. GUI destegi yok, adam gibi threading yok. IDE destegi, code refactoring destekleyici tooling yok. Rails olmasa dimdizlak 3-5 satirlik script yazilacak bir dil. Netflix ve github terkediyor ztn ruby gemisini. Populerligi de giderek azaliyor. Beter ol yosamita-san! 

reyou tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

2 yıldır dokunmadım aslında ama yazdığın problemlerin %80'i ruby 3 ile çözüldü diyebilirim. kanımca python'ın daha popüler olması daha iyi olduğunu göstermiyor, biyolog arkadaşım bile kullanıyor python'ı yazılım dışında çok sektörde tutuldu. ruby'nin güzelliği 3-4 kat az satır kod ile çözebiliyosun problemi, ve inanılmaz büyük bir topluluğu var. 

Sosyal ağlarda paylaş

On 05.04.2022 at 16:26, Dynun dedi ki:

Abi çok bunalıp her şeye sinirlenmeye başlayınca napıyoduk?
Bugün sayın CEO'ma bağırdım çok salak bir konudan ötürü. Gereksizdi. Kendisi Çinli. Ne kadarını anladı bilmiyorum.
Kapının önüne koyacak valla.
Çok dolmuşum sanırım. Her nakit dengesi şaştığında gelip sen pahalı hammadde alıyosun ben mal satamıyorum diyip gidiyor tenhada kıstırıcam artık bunaldım valla.

gayim, aslinda zenciyim falan de.

maasina zam verirler bu devride. ne yaptigin onemli degil, gay, trv falan olman yeterli.

Sosyal ağlarda paylaş

Abi bi VDR kurulmuş, belgeleri dokümanları oradan paylaşalım denmiş. Sen niye hala zart zart herşeyi mail atıyorsun be insan. Neden yani bu kadar zor mu bi siteye girip login diyip iki dosya seçip uploadlamak? Sonra axedice bey işte x in ulaştığı dosyalara y ulaşamıyor lütfen o işe bakın vs. Effff...

EFFFFFFFFFFFF

Sosyal ağlarda paylaş

Zamanında bi adam tanıdım, şirkete ve dijital ortama güvenmediği için her cuma akşamı o hafta aldığı ve attığı tüm maillerin printerdan çıktısını alır (kendi başla mailine de forwardlamıyor), bi koli kağıtla giderdi eve. Olur da ileride bi sıkıntı çıkarsa kanıtlayabilsin diye. Sonra o kağıtlar noldu hiç bilmiyorum. İsrafa bak.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...