Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Hayır, ben birkaç ay önce UK'ye geldim. Buradaki firmalarla görüştüm yakın zamanda. 

En baştan sona kadar ( burada şirket kurma, evi alma, airbnb tarzı yapılacaksa onu yönetecek şirketi de araya katma vs) servis alacak şekle getirdim. 

Oranlar aklıma yattı açıkçası. Kendime daireyi aldıktan sonra ileride, Türkiye'de bunu pazarlama fikrim de var. Yani burada yaşamayan kişiler de sıkıntısız istediği yatırımı yapsınlar diye. 

Sosyal ağlarda paylaş

@sardalya

Yoruma açık bir konu değil ki bu sencesi, bencesi olsun. Emlak piyasası çökecek, burası tepe noktası, bir daha artış yok diye inanıyorsan bu ayrı bir öngörü olur. Saygı duyarım. Global resesyon eli kulağında, faizler  yükselme trendinde. 1 sene sonra satmak için ev almak mantıklı olmayabilir ama 5-10 sene ise hedef, problem görmüyorum.

Kira getirileri zaten belli. Normal uzun dönem kiralarda 5-6%  civarı. Günlük kiralarsanız net 10% civarı senelik. Evin değeri yerinde saysa bile buradan hesabını yapabilirsin.

Emlak değerlerini takip etmek zor değil, çünkü bizdeki gibi elden dönmüyor piyasa. 

Resmi İstatistik ya da Tapu Kadastro sitelerinden bile ulaşabilirsin. Bu rapora göre Ekim 2022'de son 1 senelik ( Ekim 21-Ekim 22) arası UK ortalama 12.6% artmış.  Benim düşündüğüm bölgede ise güncel değerler 8.5% civarında. 

UK House Price Index

Aslında mütevazi almaya çalıştım rakamları ki, negatif sürpriz olmasın. 

Sosyal ağlarda paylaş

kith87, 21.04.2023 13:49 tarihinde dedi ki:

Günlük kiralarsanız net 10% civarı senelik

bu kismi atlamisim evet. tabii ki boyle karli olur cunku bir is baslatmis oluyorsun ve bu evlere cok ragbet oluyor

12.6% inflation adjusted degildir muhtemelen ama, turkiye'ye kimse yaklasamasa da dunyada enflasyon ciddi noktalara ulasti, gerci faiz artirarak kontrol altina aldilar mi bilmiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...

Biz taksi plakasi ve taksi aldik. 1.36’dan 12 vadeli tl kredi cektik 400bin lira falan. Ayda 44000 lira kemiksiz kredi odutoyoruz djf.

Kayinpederin taksi ve dolmus duraklari var kucuk sehirde, hem ona katki oldu hem bize aylik donusu var. Aldigimizdan beri araba ustune %20 civari, plaka da %50’ye yakin koydu.

Seneye borcu bitince kazandirdigini dogmamis cocugun okul ucretlerini odemesi icin fon sepetine yatiracagim.   Arkadaslarla her disari ciktigimizda kres parasindan dert yaniyorlar. Bana dert oldu.

Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 2.05.2023 19:23 tarihinde dedi ki:

Biz taksi plakasi ve taksi aldik. 1.36’dan 12 vadeli tl kredi cektik 400bin lira falan. Ayda 44000 lira kemiksiz kredi odutoyoruz djf.

Hmm ilginç, ne kadarlık bir şey gerekiyor bu yatırım için? İstanbul'da mı? Ne kadar getiriyor? Hiç bir fikrim olmayan bi iş.

Sosyal ağlarda paylaş

Istanbul‘da degil. Disaridan girilecek bir is degil. Plakalar sahibindene dusuyor ama 1 2 gunde birileri aliyor genelde. Taksinin calisabilmesi icin plakanin bir duraga baglanmasi gerekiyormus, vergisi aidati kaskosu amortidman gideri vs. vs. var standart. Plakalar ya kiralaniyor ya soforle yuzde karsiligi anlasiliyor. Ama isin icinde olan guvendigin birisi yoksa basin agrir. Zaten disaridan kimseyi piyasaya sokmamaya calisiyorlar.

Bu arada plaka sayisi sabit plaka sayilarini her sehirde belediyelet belirliyor. O yuzden borsasi var gibi. Bizim aldigimiz yerde 2 sene once 150bin lirayken su an 1.2m falan sadece plaka. Kendi isletenler ayda 20-25 bin lira arasi kazaniyormus yakit giderleri cikinca ama yillik tum giderleri cikartinca aylik ele gecen net 18 20 arasi gibi.

deadwoll tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 02.05.2023 18:23 tarihinde dedi ki:

Kayinpederin taksi ve dolmus duraklari var kucuk sehirde, hem ona katki oldu hem bize aylik donusu var. Aldigimizdan beri araba ustune %20 civari, plaka da %50’ye yakin koydu.

boyle bir competitive advantage var, bilmeyen adamin eline yuzune bulastirma veya tokatlanma ihtimali yuksek

hayirli olsun

ben de AVM satin aldim.. yani hissesini lol  re-pie portfoy'den.

sardalya tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Önceki sayfalarda ev arkadaşımın değerlenecek yerlerden ucuza arsa bulup sattığını söylemiştim, böyle dıdısının dıdısından duyunca biraz güvensiz geliyor kulağa da rakamlarla konuşmaya geldim fdsfs

1,8m e sattığı yer 1,5 ayda 2,3 oldu

300-325k civarlarına sattığı yer 2 ayda 400-440k oldu

geçen sene 100-150k ya sattığı yerler 1,5m falan oldu fdfs arsa almak isteyen olursa yardımcı olmaya çalışırım

Sosyal ağlarda paylaş

goldbären, 3.05.2023 12:00 tarihinde dedi ki:

oldu dediğin sahibindende civardaki ilanlar mı yoksa aktif olarak teklif alıyor mu bu arsalar için? hala alıcı var mı yani. yoksa birbirinden görüp artıran ilanlar mı?

Anadoluda, ozellikle karadenizde ve guneydoguda oyle bir nakit ceviriyor ki insanlar aklin durur. Boyle akla hayale sigmiyor, milyonu milyari ayiramayan insanlar tak tak 20 30m’lik arsa/konut vs ticareti yapiyorlar. 

Zaten ulkedeki temel sikintilardan bir tanesi de sermayenin uretime yonelmeyen kisminin yuksekligi. Tasarruf iyidir evet ama sermayenin onemli kismi tasarruf olarak duruyor ve uretip kiti kitina kazanan da tasarruf yapmaya calisirken yine sermayenin uretime yonelmeyen kismina sahip grubu besliyor.

Anlatmak istedigim su: adamin atadan kalma 10 donum tarlasi var, ekip bicmesi karli olmadigindan muteahite veriyor, muteahit site yapiyor. Sonra tarlanin ilk sahibi o tarlayi ekse 100 yilda kazanamayacagi parayi 1 yilda daire satislarindan kazaniyor. O parayla da imalat atolyesi, bilisim sirketi vs. kurmadigindan ya da ne bileyim tarimsal uretime akitmadigindan tasarrufu ya bankada faizde/dovizde/altinda kaliyor ya da gidip ev/dukkan/arsa falan aliyor. Ondan evi alanlar ya onun gibi mal satip mal alanlar ya da bizim gibi 3 kurus maasla ya da risk alip urettiginden elde ettigi karla basini sokacak bir ev alanlar oluyor. Eger evi alan 2. grupsa uretimden gelen sermaye de ekonomiden cikmis oluyor.

O yuzden bu duzen icerisinde boyle sacma tradeler var. Adamlar tasarruf degis tokusu yapiyor aslinda. Iki kisinin ceplerindeki para bitene kadar birbirlerine yerde bulduklari bir tasi satip surekli kar etmelerinden ibaret durum. Tas elbet birinin elinde patliyor ama bu sefer de tum parayi kazanan gidip baskasiyla baska bir tasi alip satmaya basliyor.

Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll, 03.05.2023 12:16 tarihinde dedi ki:

O yuzden bu duzen icerisinde boyle sacma tradeler var. Adamlar tasarruf degis tokusu yapiyor aslinda. Iki kisinin ceplerindeki para bitene kadar birbirlerine yerde bulduklari bir tasi satip surekli kar etmelerinden ibaret durum. Tas elbet birinin elinde patliyor ama bu sefer de tum parayi kazanan gidip baskasiyla baska bir tasi alip satmaya basliyor.

ozellikle pirlantalarda falan boyle, afrikada tonlarca pirlanta var, 1 sirket yonettigi icin cikarilmiyor. komur kadar degersiz bisey.

kadinlar da para harcatmayi sevdigi icin kimse sikayetci degil monopoli kurallari uygulanmiyor, alan memnun satan memnun.

yarin pirlantalar 5 TL olsa toplum icin iyi olmaz cunku amaci zaten pahali olup para harcatmasi.

yapay olarak da daha guzeli yapiliyor oraya hic girmiyorum

> There are vast resources of diamonds inside Earth; their availability is limited only by the rate at which they are mined. Scientists now estimate that a quadrillion tons of diamonds lie deep beneath the Earth's surface (CNN).

Sosyal ağlarda paylaş

Kapatsin esnaf da avmler de esnaf da bi gün. Ister cuma ister pazar farketmez, kapatsin ama yaziktir yedi gun calisiyo herkes. "Tanri dunyayi alti gunde yaratti, bir gun de tatil verdi" mitolojisi bosa degil, insanligin bi dunya insa etmek icin haftada bi gun dinlenmesi gerektiğini öğüt ediyor iste. Rest day diye lightweightin hasi adamlar bile bi stretch+mobility günü koyuyo, yaziktir

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...