Jump to content

kith87

Yeni üye
 • Mesaj sayısı

  18
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. kith87

  Sakalkıran (saçkıran?) ne yapmalı?

  Benim de çenede olmuştu. Bir iki ay önem vermedim geçer diye, cildiye doktoru bir tür kür/ilaç yaptırdı diue hatırlıyorum. Eczacı yaptı, kullanınca çok uzun olmayan bir sürede toparladı. Yanlış hatırlamıyorsam bir süre bembeyaz çıkıyor galiba sakallar orada, sonra o da düzeliyor.
 2. kith87

  patiler nasıl yatırımlar yapıyor

  Bence işlem izinleri ile ilgilidir. Bizde uygunluk testi olarak geçen birşey orada da var. X konusu hakkında şu kadar yıl tecrübem var, yılda şu kadar işlem yaparım falan gibi birşey dolduruyorsun. Ondan sonra işlem yapma iznini istiyorsun ve kullanmaya başlıyorsun. Yatırdığın tutar ile ilgisi olmaması lazım.
 3. kith87

  patiler nasıl yatırımlar yapıyor

  TL aldıysan swift bile değil bu. Düz EFT olması lazım. Burada Citibank'da hesabı var IB'nin oradan mı geldi? Çok büyük ihtimalle senin Yapı Kredi mallamıştır ama neyseki çok uzamadan çözülmüş. USD swiftleri acayip hızlı yapıyor IB. TL göndermeden bile hızlı oluyor. 3-4 kere çektim ben, gün bitmeden hesabıma geçti hep. 3-4 saatte halloldu genelde öğlen falan talimatı verirseniz. Her takvim ayında 1 kere ücretsiz gönderme hakkınız var, ikinicisi de $9 mi ne, öyle uygun birşey.
 4. kith87

  patiler nasıl yatırımlar yapıyor

  Hesabına girip withdraw diyip IBAN i yazıp alıyorsun. Hep aynı gün geldi şimdiye kadar. TL olarak istiyorsan onu hiç denemedim, ertesi gün gelir diyor not olarak, ama yapıyor sonuçta.
 5. kith87

  patiler nasıl yatırımlar yapıyor

  @KillJoy Ne almak istiyorsun mesela? Borsalarda trade eden her türlü ETF'e ek olarak, COMEX, NYMEX v.b. tüm borsalardaki Futures kontratlar da mevcut. Örnek olarak doğalgaz kontratı bırakıyorum. Aramaya kodu olan NG'de yazsan, Natural Gas diye adıyla da aratsan bulman lazım. Aradığın şeyin kodunu kendi sitelerinden de bulabilirsin.
 6. kith87

  patiler nasıl yatırımlar yapıyor

  Kendi websitesinden baksan daha iyi olabilir güncel komisyonlara. Daha uygunu retail trader için yok gibi birşey zaten. Varsa da ben bilmiyorum :) Hisse değil sadece, hemen her şey var. ETF, Future Kontratlar(hem abd hem Avrupa'da işlem gören), bonolar ( Türkiye Eurobondlari bile buradan almak çok daha karlı mesela bankadan almaya göre), Opsiyon vs.
 7. kith87

  patiler nasıl yatırımlar yapıyor

  Vergi konusu nerede işlem yaptığınızdan bağımsız bir konu. Vergi dairelerimizin hangi hisseyi tutuyorsun, maliyetin kaç, mark-to-market ederi kaç falan gibi yakın takibi imkansız gibi birşey ama neyi nasıl beyan edeceğin sana kalmış. Rakamlar büyükse ve kafaya takıyorsan müşavirden destek almakta fayda var.
 8. kith87

  patiler nasıl yatırımlar yapıyor

  1- Interactive Brokers 2- TD Ameritrade Ikisi de Amerika merkezli uluslararası iş yapan çok büyük firmalar. Zaten amerikan bankaları gibi FDIC güvencesinde oradaki nakit paran. Ikisine de problemsiz para da yollarsın, oradan buraya da aynı gün çekersin. Hatta 1. sinin burada TL hesabı da var. TL biriminin varsa anında aktarıp oradan usd ye dönebilirsin. Bankadan dönüşe göre çok daha karlı olur. Yerli aracı kuruma gidip emtia almak istiyorum dersen, 99% ihitmalle sana IB'den alt hesap açıp veriyorlar zaten, aynı uygulamaya giriyorsun, ama bizim aracı kurumun belirlediği komisyonları ödersin, kendin direkt açmak daha iyi her açıdan.
 9. kith87

  patiler nasıl yatırımlar yapıyor

  Türkiye'deki müşterilere hesap açan 1-2 tane uluslararası büyük aracı kurum var. Orada hesap açıp, istediğin her türlü finansal ürünü alabilirsin.
 10. kith87

  UO Outlands

  Yine zehri aldık, arada bir de olsa girip bakınayım, PvM falan deniyeyim diyorum. Zaten ilk defa RunUO olacak, bir de uzun zamandır oynamıyorum, başlangıç için yardım edebilecek patiler kimler ? Wiki sayfalarındaki Template'lerden seçip skilleri ona göre kasıyorum, var mı build tavsiyesi olan ?
 11. kith87

  Hollanda Fahri Konsolosluktan MVV Vize Başvurusu

  MVV'leri sadece konsolosluk/elçilik verir, aracı kurum ile olmuyor. İkamet ettiğin ile göre hangisi kabul ediyorsa ona gitmen şart. Türk vatandaşlarının MVV konusunda bazı durumlarda ayrıcalığı oluyor yalnız. Hatta çoğu durumda bile diyebiliriz. MVV'yi pas geçme hakkın var mı diye bir araştır IND'nin sitesinde, genelde herşey çok sistemli ve detaylı anlatılmış oluyor, yarım saat 1 saat siteyi kurcalasan mevzuata hakim olursun. Seni işe alan şirket bu hakkın olup olmadığını bilmiyor olabilir doğal olarak.
 12. kith87

  Ev Alarm Sistemi

  Evinde hangi sistemi kullandığını ilan etmemesi iyi olur tabi asdf. Her ay para ödemek yerine, elektrik kesintilerinden etkilenmemek için, evin başka cihazlarında da lazım olabilecek bir UPS v.b. bir akü sistemi de alınabilir. Fiyatları uygun.
 13. kith87

  Ev Alarm Sistemi

  Merhaba, Eğer müşteri hizmetleri desteği olsun, birşey olursa polisi arasın v.s. diyorsan aylık abonelikli Komsek, Pronet v.b. alman iyi olur. Ama gerek yok evimi takip edebileyim, istediğim senaryolarda alarm çalsın diyorsan Xiaomi nin bir serisi var. Baya başarılı. Bütün cihazlar kablosuz haberleşiyor ana ünite ile. Kurulum derdi yok, koymak istediğin noktaları seçiyorsun yani sadece. Ana üniteyi de fişe takip evdeki wireless ağa bağlaman yetiyor. Gerisi mobile app ile kontrol altında. Çok pratik ve başarılı. Hareket sensörleri ve kapı/pencere magnetleri ayrı ayrı satılıyor, ya şuraya da koyayım dersen sonradan satın alıp sistemini rahatlıkla ekleyebiliyorsun. Kapı zilimi bile buna çevirdim açıkçası, biri zilime bastığında onu da Xiaomi üzerinden görüyorum. Eksi yönü evde internet giderse ve o sırada birşey olursa sana uyarı gelmez ama alarm yine bağırır tabi. Elektrik giderse o zaman komple çalışmaz ama 😄
 14. kith87

  Doğalgaz vana sorusu

  Doğalgazı kapattıktan sonra, bir de elektrik sigortasını off/on yaptır istersen kombi de resetlenmiş olur 😛
 15. kith87

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  @sipeyskeyk Vergi konusunda bildiklerimi yazacaktım ki Reddit ten bir yazı yazmışsın. Ben de o şekilde biliyordum. Sermaye vergisini almıyor ABD, sen burada normal beyanını yapmakla mükellefsin. Temettü içinse ikili bir anlaşmamız var yine ABD ile ona göre direkt kaynakta kesiliyor olmalı. ( Gelirler İdaresi - Mevzuat ) Sermaye artışından ötürü elde ettiğini nasıl beyan edeceksin onu göremedim yalnız. Takvim yılı içinde net artışın mı, onun hangi kurdan TL karşılığı yoksa yaptığın her hareketin sadece karlarının satış gününden karşılığı mı v.s. gibi detaylara cevap bulamadım. Bunların net cevabı olmayabilir bile, bizde çoğu zaman inceleme varsa yapana göre gidebiliyor işler. Ciddi ve düzenli bir kar yapıyorsanız ve parayı da TR'ye getirecekseniz, işi basit tutup bu sene X USD kar yaptım, beyan tarihindeki kura göre Y TL eder diyip geçmek bence iş görecektir. Ara ara zaten varlık barışı çıkıyor, yeter ki paranı getir 🙂 Fon için benim düşüncem şudur ki; Bu Garanti v.s. gibi bizim bankaların çıkardığı fonları almak çok gereksiz. Hatta aktif yönetim yapan bu tarz genel fonların çoğu pek marjinal fayda sunmuyor uzun vadede aslında. Amaçları neticede kendileri için gelir yaratmak. Kendi bankaları üzerinden trade ederek bir de üzerine yönetim ücreti alarak bunu güzelce yaparlar. Ben takip edemiyorum ve anlamıyorum diyenler için bence en makulu pasif fonlar/endeksi takip eden fonlar (SP500 takip eden, SPY fonu gibi ) Bunları hisse senedi alır satar gibi, anında alıp satabilirsiniz ( Örneğin Interactive Brokers hesabınız üzerinden )

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...