Jump to content

kith87

Yeni üye
 • Mesaj sayısı

  7
 • Üyelik tarihi

 • Son ziyareti

Son profil ziyaretçileri

Son profil ziyaretçileri bloğu aktif değil ve diğer üyelere de gösterilmiyor

 1. kith87

  Hollanda Fahri Konsolosluktan MVV Vize Başvurusu

  MVV'leri sadece konsolosluk/elçilik verir, aracı kurum ile olmuyor. İkamet ettiğin ile göre hangisi kabul ediyorsa ona gitmen şart. Türk vatandaşlarının MVV konusunda bazı durumlarda ayrıcalığı oluyor yalnız. Hatta çoğu durumda bile diyebiliriz. MVV'yi pas geçme hakkın var mı diye bir araştır IND'nin sitesinde, genelde herşey çok sistemli ve detaylı anlatılmış oluyor, yarım saat 1 saat siteyi kurcalasan mevzuata hakim olursun. Seni işe alan şirket bu hakkın olup olmadığını bilmiyor olabilir doğal olarak.
 2. kith87

  Ev Alarm Sistemi

  Evinde hangi sistemi kullandığını ilan etmemesi iyi olur tabi asdf. Her ay para ödemek yerine, elektrik kesintilerinden etkilenmemek için, evin başka cihazlarında da lazım olabilecek bir UPS v.b. bir akü sistemi de alınabilir. Fiyatları uygun.
 3. kith87

  Ev Alarm Sistemi

  Merhaba, Eğer müşteri hizmetleri desteği olsun, birşey olursa polisi arasın v.s. diyorsan aylık abonelikli Komsek, Pronet v.b. alman iyi olur. Ama gerek yok evimi takip edebileyim, istediğim senaryolarda alarm çalsın diyorsan Xiaomi nin bir serisi var. Baya başarılı. Bütün cihazlar kablosuz haberleşiyor ana ünite ile. Kurulum derdi yok, koymak istediğin noktaları seçiyorsun yani sadece. Ana üniteyi de fişe takip evdeki wireless ağa bağlaman yetiyor. Gerisi mobile app ile kontrol altında. Çok pratik ve başarılı. Hareket sensörleri ve kapı/pencere magnetleri ayrı ayrı satılıyor, ya şuraya da koyayım dersen sonradan satın alıp sistemini rahatlıkla ekleyebiliyorsun. Kapı zilimi bile buna çevirdim açıkçası, biri zilime bastığında onu da Xiaomi üzerinden görüyorum. Eksi yönü evde internet giderse ve o sırada birşey olursa sana uyarı gelmez ama alarm yine bağırır tabi. Elektrik giderse o zaman komple çalışmaz ama 😄
 4. kith87

  Doğalgaz vana sorusu

  Doğalgazı kapattıktan sonra, bir de elektrik sigortasını off/on yaptır istersen kombi de resetlenmiş olur 😛
 5. kith87

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  @sipeyskeyk Vergi konusunda bildiklerimi yazacaktım ki Reddit ten bir yazı yazmışsın. Ben de o şekilde biliyordum. Sermaye vergisini almıyor ABD, sen burada normal beyanını yapmakla mükellefsin. Temettü içinse ikili bir anlaşmamız var yine ABD ile ona göre direkt kaynakta kesiliyor olmalı. ( Gelirler İdaresi - Mevzuat ) Sermaye artışından ötürü elde ettiğini nasıl beyan edeceksin onu göremedim yalnız. Takvim yılı içinde net artışın mı, onun hangi kurdan TL karşılığı yoksa yaptığın her hareketin sadece karlarının satış gününden karşılığı mı v.s. gibi detaylara cevap bulamadım. Bunların net cevabı olmayabilir bile, bizde çoğu zaman inceleme varsa yapana göre gidebiliyor işler. Ciddi ve düzenli bir kar yapıyorsanız ve parayı da TR'ye getirecekseniz, işi basit tutup bu sene X USD kar yaptım, beyan tarihindeki kura göre Y TL eder diyip geçmek bence iş görecektir. Ara ara zaten varlık barışı çıkıyor, yeter ki paranı getir 🙂 Fon için benim düşüncem şudur ki; Bu Garanti v.s. gibi bizim bankaların çıkardığı fonları almak çok gereksiz. Hatta aktif yönetim yapan bu tarz genel fonların çoğu pek marjinal fayda sunmuyor uzun vadede aslında. Amaçları neticede kendileri için gelir yaratmak. Kendi bankaları üzerinden trade ederek bir de üzerine yönetim ücreti alarak bunu güzelce yaparlar. Ben takip edemiyorum ve anlamıyorum diyenler için bence en makulu pasif fonlar/endeksi takip eden fonlar (SP500 takip eden, SPY fonu gibi ) Bunları hisse senedi alır satar gibi, anında alıp satabilirsiniz ( Örneğin Interactive Brokers hesabınız üzerinden )
 6. kith87

  Borsa - İmkb - Sermaye Piyasası başlığı...

  Yabancı piyasalar için en mantıklısı yabancı bir aracı kurum ile çalışmak. Türk vatandaşlarına uzaktan hesap açanlar var. Belki min 5-10 kat masraf farkı olur Türkiye'deki bir banka aracılığıyla işlem yapmaya göre. Zaten onlar da bu firmalarda sana alt hesap açıyorlar genelde. Ayrıca da aracı firmanın bağlı olduğu ülkeye göre miktarı değişmekle beraber ( oranın bizdeki SPK benzeri kurumundan onaylı bir yer ise tabi ) sermaye garanti altında oluyor.
 7. kith87

  Yelkenci patiler

  @aktiftablet Bu senin attığın videoda tekneyi sıfır satın alıp, ama teslim yöntemini Fransa'da teslim şeklinde seçme olayı. Bir miktar navlun v.s. olayından kar edilebiliyor bu şekilde, ayrıca da yol yapmış oluyorsun güzel güzel. Ama bunun dışında Avrupa'da ( Hırvatistan'da ) 2. el fiyatları daha uygun genel olarak. Şu ara 2. el alım için tam başlama zamanı. Covid sebebiyle seyahet etmeye çekinmesem bu sene almak istiyordum oralardan bir tane. @Valvyn Vergi hala sıfır. Yalnız sadece yeni ( sıfır ) teknelerde bu geçerli. Eğer 2. el bir tekne alırsan ( hali hazırda TR bayrağına geçmemiş ) o zaman Türk bayrağına geçiremiyorsun. Bunun ufak bir istisnası var ama bunu anlatmaya bile değmez, pek olmayacak bir iş. Bu sebeple 2. el alacaksan yurtdışında da daha çok opsiyon ve daha iyi fiyat olabileceğinden, alıp ABD bayraklı kullanacaksın. Bazı ekstra maliyetler getiriyor ama çok önemli değil. Aklımdaki tek şüphe sigorta olayı.

Yasal Duyuru

5651 sayılı kanun kapsamında, Paticik.com, işbu sayfadaki mesajların ve içeriğin Yer Sağlayıcısıdır. Yayınlanan içeriklerden doğabilecek her türlü sorumluluk içeriği üreten kullanıcıya aittir. Şikayet ve talepleriniz için buraya tıklayıp bize ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak [email protected] e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

×
×
 • Yeni Oluştur...