Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

Drall, 23.11.2023 07:32 tarihinde dedi ki:

Borsa yatırım fonları (etf) girmesi çıkması kolay şeyler mi? Dün malpraktis sigortası yaptırmaya gittim, eleman şöyle yatırım böyle yatırım diye anlattı da anlattı, bi finansçıyla çalışayım ve borsadan anlamamaya devam edeyim mi, yoksa adam silkelemek mi bu dümdüz?

Bilenler bi yardım 

cok basit, aylik x miktar IBKR'ye atiyorsun VUAG aliyorsun hic fiyatina bakmiyorsun

bunun disinda cok scam var, bankadakiler isi bilse orda mi calisirlar zaten 😄 gecen birine miras kaldi dedim onayak olmayayim gidip dinleyelim bankadakini %1-3 fee'ler havada ucusuyor VUAG'da %0.07.

warren buffet'in akil hocasi 300 sayfa kitap yazmis sadece bunu anlatiyor + en az %25'iyle bond al diyor da ben onu yapmiyorum.

Sosyal ağlarda paylaş

Eu’dan usa borsasına yatırımın vergisi nasıl onu bi araştırayım. Bi ara bakmıştım, trden bu işi yürütmek, almanyadan yürütmeye göre daha mantıklıydı ama o iş de bana zor. Çin borsasına girsek senin paran artık benim deme riskleri ne kadar acaba, en iyisi bütün büyük güçlere dağıtayım parayı. Hangisi kazanırsa ona geçerim sdgf

Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

sp 500 ve cetesinin cok korkutucu bir bull trendi var. 

kasimdan beri bear olacak dedikce artti, 2-3 gun pullback yapti, aha simdi cokus geliyo dedikce onunu alamadik.

AI boom'undan sonra en son MSFT apple'i gecti,  NVIDIA, META milleti emekli etti.

uzun vadede AI'i adam gibi utilize etmeyen sirketler tehdit altinda. hangi gemiden atlasam jet motoruna takiyo arkadas ahah

Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT, 10.05.2023 23:42 tarihinde dedi ki:

NVO 162deyken soyledim, su an 169

farketmez 160 olsaydi 150 olsaydi daha da sevinirdim ve daha yuklu girerdim, simdi girmeye gotum yemiyo 

gecen eylul 1:1 split yapti, ve ekstra kar payi dagitti

su an 131 dolar fiyati

firsat buldukca topluyorum 

IPOdan reddite girdim allah utandirmasin.

DoGMeaT tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

DoGMeaT, 12.03.2024 02:57 tarihinde dedi ki:

gecen eylul 1:1 split yapti, ve ekstra kar payi dagitti

su an 131 dolar fiyati

firsat buldukca topluyorum 

IPOdan reddite girdim allah utandirmasin.

Hadi bakalim. Ben uc sefer boyle IPOdan yandigim icin girmedim, kumar gibi geliyor artik.

Sosyal ağlarda paylaş

• 4 hafta sonra ...

Epeydir bu foruma yazmamıştım güncelleyeyim.

Artık boş boş dolar almaktansa, bir kısım fonlara yöneldim. Vergisel konular stopajla çözüldüğü için kafa rahatlığı sağlıyor, alması satması da çok kolay. Biraz yanlış zamanda girmiş olsam da uzun vadede kurtarır herhalde.

Her ay maaştan elimde kalan TL ile:

%40 oranında TTA fonu (Altın)

%20 oranında TTE (BIST Teknoloji fonu)

%20 oranında IJZ (Siber güvenlik tek. yabancı + yerli değişken fon)

%20 oranında IJC (Yarı iletken tek. yabancı + yerli değişken fon)

En son 15 Mart'ta almışım, altın iyi ilerledi, TTE düşüşte, diğer ikisi de sabit denebilir. Uzun vadede tutmayı düşünüyorum.

Bir de eldeki doları değerlendirmek için dolar ile alınabilen düşük riskli para piyasası fonlarını düşünüyorum, ona da bakacağım boş boş durmasın o da %1-2 bir şeyler getirsin diye bırakacağım. Eyyorlamam bu kadar.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

IJZ son zamanlarda biraz üzdü ama uzun vadede en umut veren fon bence de. bir miktar yabancı teknoloji fonundan çıkıp AES petrole girdim trump seçilirse petrolde artış bekleniyor. KZL altın var o güldürdü onsun yükselişiyle. geri kalanlar yabancı teknoloji ve yabancı karma fonlarda.

göz ucuyla takip ettiğim fonlar: KNJ, SAS, YAS 

Sosyal ağlarda paylaş

Bu fon olayında en anlamadığım konu en spekülatif hisselere de uzuv vade yatırım yapması. Hani mesela bir cep telefonu markası var ya reeder diye Türk malı, fason bir marka olduğu 1 km’den belli ama İş Bankası teknoloji fonunda buna epey yer veriyor üstelik deli gibi düşüşte olmasına rağmen çıkarmıyor da. Ben daha proaktif ve daha hızlı bir fon yönetimi diye hayal etmiştim açıkçası. Belki de bu işin raconu budur bilemiyorum

IJZ nin seçtiği yabancı markalar gerçekten iyi. Ben de bu alanda çalıştığım için gerçekten popüler markaları seçtiğini gördüm. Ama yine ciddi bir oranda Türk borsası hisseleri de taşıyor. O yüzden oradaki artış bize çok fazla yansımayabilir

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

usd üzerinden alınabilen hisse ağırlıklı tmg, orta risk krs ve kub iyi. 

eur üzerinden alınabilen çok seçenek yok düşük riskli euz var.

akbank fonları yönetim giderleri çok yüksek iş bankası fonları çok daha iyi alternatif genel olarak. 

stopaj avantajlı en iyi fonlar cpu yjk zsg ve gbz. 

fonların hemen hepsi bist senetleri tutmak zorunda, akbank'ın birkaç full yabancı fonu hariç onlar son düzenlemeden önce açıldığı için. o yüzden dandik hisseler de bulunduruyorlar halka arz hisseleri de alıyorlar.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

en düşük riskli usd fonları benim bildiğim as1 ve das ama günlük getiride %0.04 falan görmek moral bozuyor biraz, bir kısmını en azından krs / kub'a koyabilirsin. yine de kaçış yok tabi bu hafta usdtl çekilince hepsi düşüş gördü.

bu arada yine dolar portföyün bir kısmını binance usdt'ye koyabilirsiniz, dinamik apr var yıllık 10-20 arası faiz veriyor. ama usd'den geçiş yok tl'den binance tr - usdt al - binance global'e at şeklinde yapılması gerek.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada tabi kripto yasası geçerse usdt'nin çekilirken tamamen kar olarak değerlendirilerek vergilendirilmesi riski olabilir tabi ona dikkat etmek gerekir. normalde anında uygulanmaya konmaz sanırım da burası türkiye. vergilendirmenin nasıl yapılacağını bilmiyoruz şu an.

Sosyal ağlarda paylaş

abi KRSde direkt hisse senedi var, para park edeceğim için hisse olmaması lazım. full mevduat faizi ya da eurobond gibi bir şey arıyorum 🙂 as1’e de bakayım bir, 0.04 olsun bizim olsun 

kripto benim ilgimi çekmiyor binance’a ciddi bir birikimimi hayatta geçirmem. tüm dünya yıllık usd %10 için deli gibi çalışırken binanceın o riski alınmaz. vergisel riski de cabası. vergi konusunda kafamın rahat olması lazım. fonlara sırf bu yüzden girdim zaten. 

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

roket adam, 04.04.2024 23:56 tarihinde dedi ki:

abi KRSde direkt hisse senedi var, para park edeceğim için hisse olmaması lazım. full mevduat faizi ya da eurobond gibi bir şey arıyorum 🙂 as1’e de bakayım bir, 0.04 olsun bizim olsun 

kripto benim ilgimi çekmiyor binance’a ciddi bir birikimimi hayatta geçirmem. tüm dünya yıllık usd %10 için deli gibi çalışırken binanceın o riski alınmaz. vergisel riski de cabası. vergi konusunda kafamın rahat olması lazım. fonlara sırf bu yüzden girdim zaten. 

binance riskini niye alasin ki? binance'ten alirsin coinini cold wallet'a atarsin. 10 yil sonra hangi exchange varsa oraya atip bozdurursun:)

Sosyal ağlarda paylaş

sardalya, 5.04.2024 01:18 tarihinde dedi ki:

binance riskini niye alasin ki? binance'ten alirsin coinini cold wallet'a atarsin. 10 yil sonra hangi exchange varsa oraya atip bozdurursun:)

dynamic apr tarzında faizi cold walletta duran coine vereceklerini sanmıyorum, yanılıyorsam düzeltin. orj mesajda usdt alıp binance’da tutarak faiz almaktan bahsedilmiş. coin yatırımı da yapasım yok (her ne kadar her şeyden yüksek getiriyi solanada duran 50 dolarımdan almış olsam da gece rahat uyumak istiyorum 🙂

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...