Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

patiler nasıl yatırımlar yapıyor

roket adam

Öne çıkan mesajlar

DoGMeaT, 04.05.2023 12:51 tarihinde dedi ki:

endeks aliyorum ben genelde, tek tek hisse yahut sektor kovalamaya enerji harcamak istemiyorum, ACWI aliyorum bayadir full

NVO yu izliyorum ama, girmek istiyordum bayadir, bugun %4 dustugu icin ufaktan girdim, kilo verme ilaclari ortaligi kasip kavuruyor amerikada

NVO 162deyken soyledim, su an 169

farketmez 160 olsaydi 150 olsaydi daha da sevinirdim ve daha yuklu girerdim, simdi girmeye gotum yemiyo 

Sosyal ağlarda paylaş

ev alacak kadar buyuklukte bi parayi ingiltereye hangi yontemle atabiliriz? para turkiye'de GBP, olmasini istedigimiz yer ingiltere'de GBP.

wise'a baktim TRY atman gerekiyor ve 3 milyon TL limiti var.

swift desen uckagitci bankalar sana kac alacagini bile soylemiyorlar, test icin 3000 eur attim 500 TL garanti + 15 veya 25 dolar da alici kesti. hayir 1000 euro masraf desinler basimin ustunde yerleri var, "muhbir bankalar komisyon kesebilir" ne demek?

swift ile bu kadar parayi tek seferde gondermis olan var mi?

Sosyal ağlarda paylaş

göndereceğin banka belli ise onun swift ücretini oradan öğren. buradaki bankanın kestiğini de öğren. o zaman sorun olmaz. onun dışında fiziksel götürmeye yiyosa havaalanında beyan ederek götürebilirsin 🙃 çektiğin dekont ile gittiğinde sistemde olan bi para olduğundan sıkıntı olmaz sanırım. ama fiziksel taşımak tabi riskli.

Sosyal ağlarda paylaş

sardalya, 24.05.2023 17:14 tarihinde dedi ki:

ev alacak kadar buyuklukte bi parayi ingiltereye hangi yontemle atabiliriz? para turkiye'de GBP, olmasini istedigimiz yer ingiltere'de GBP.

wise'a baktim TRY atman gerekiyor ve 3 milyon TL limiti var.

swift desen uckagitci bankalar sana kac alacagini bile soylemiyorlar, test icin 3000 eur attim 500 TL garanti + 15 veya 25 dolar da alici kesti. hayir 1000 euro masraf desinler basimin ustunde yerleri var, "muhbir bankalar komisyon kesebilir" ne demek?

swift ile bu kadar parayi tek seferde gondermis olan var mi?

Bankaların kaç para alacağını söylememesi gibi birşey olamaz. Muhabir banka komisyonunu yansıtmayanlar da var fakat, özel bankacılık değilsen ya da nazın geçmiyorsa kolay kolay okay demezler. Muhabir banka masrafı 5-15 USD falan olması lazım. 50 USD falan diyen varsa yalan söyler. 

UK'deki bankaların alacağı  masraf genelde sitelerinde yazıyor, genelde 7-10 GBP civarı olur.

Garanti yerine biraz daha küçük bankalara bakmanı tavsiye ederim. Ha şu an kötü zamanda yakalandın, Garanti'den nakit çekip götüreyim önce o bankaya desen de Garanti'de seni sallayan yoksa biraz ayak diretirler belki nakit ödemede.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

PrudenT, 26.05.2023 14:03 tarihinde dedi ki:

finansbankla yollamaya çalıştım, ibkr işlemlerine aracılık etmiyoruz banka politikası gereği falan diyor. lanet gelsin ya

Bazıları öyle yapmaya başladı. Fiba Banka da yollamıyor ısrarla.

Hala yollayan bankalar da var. Ben yakın zamanda yolladım, problem olmuyor.

Sosyal ağlarda paylaş

Hemen hepsi yolluyor abi. TEB, Odea ile daha önce birkaç kez yolladım.  Senin başka nerede hesabın varsa, oradaki temsilcine şuraya swift yapicam uyum biriminize sorar mısınız diye sorarak teyid iste. 

Olmadi paranı nakit almaya zorla swift yapamıyorsan, aldıktan sonrası kolay, aktarırken bir de üzerine para kazanırsın. 

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...

Vaktiyle birisi borsa ne zaman alacagini degil ne zaman satacagini bilmektir demisti. Genelde insanlar teknik analizlere ve yatirimci kuruluslarin tahminlerine bakiyor. Bist icin konusuyorsak, bist30 (hadi bist100 diyelim) harici analiz filan fasafiso. Tamamen anlik degisimlere ve/veya hukumet politikasina gore sekilleniyor. Birileri gece yarisi resmi gazetede yayinlanacak kararnameyi baskasindan daha once haber alip pozisyon alabiliyor. Son iki yildir hukumetin para politikasi yuzunden Bist bayagi iyi kazandirdi. Bana gore Bist in kotu yani kisa ve orta vadede pozisyon almak zorunda oldugundan surekli takip etmen gerektigi ve temettu gelirinin sifir yada cok dusuk olmasi (Surekli temettu veren hisseler mevcut, ama cogunlugu amator eglendirir). Maasli calisan isen butun gun is, trafik, ev birde ustune finansal analiz (eger hobin bu degilse) adami gerer.

Dow Jones, Nasdaq gibi yabanci borsalar dolar uzerinden yatirim imkani, garantili temettu geliri vermesiyle orta ve uzun vadede getirisi genelde iyi oluyor. Yine tek tek hisse takip etme firsatin yoksa sepet halinde sektorel yada genel endekse bagli yatirim yapabilirsin.

Zamanin yoksa risk istahini, yatirim sureni ve hedefini belirleyip ona gore bir uzmandan yardim almak en dogrusu.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...