Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beyaz Yakalılar

barbu

Öne çıkan mesajlar

2 saat önce, roket adam dedi ki:

....

Şu anda uluslararası bir şirkette 90 bin dolar nete imza atsan (ki senior bir çalışan için avrupa standartlarında aman aman bi para değil), aylık yaklaşık 45 bin lira yapıyor.

....

Soyledigin bircok seye katilsam da bu nokta pek dogru degil. Hem senior olarak alacagin 90k brut, hem de bu paranin 1/3'u veya 1/4'u kira/mortgage. Kalandan aylik kenara koyacagin besledigin bogaz sayisina gore degisiyor.

Sikinti tatminse ve hayattan zevk almakta bitiyor. Olay entellektuel boyutta; buna parayla cozum bulmak burjuvadan oteye goturmez sizi. Hobi edinin bence. Hobileriniz oldugu surece hayattan zevk alabilirsiniz. Zira kitap okuyun. Tiyatroya gidin. Olay bunlarda bitiyor. Dead Poets Society'i tekrar izlemekle baslayin. Turk egitim sisteminin carpikligini goruyorum ben bu anlattiklarinizda. Neden yasadigimizi nasil yasayabilecegimizi anlatmak yerine; bizden nasil faydalanabilecegini ogrettiler senelerce.

Alıntı

We don't read and write poetry because it's cute. We read and write poetry because we are members of the human race. And the human race is filled with passion. And medicine, law, business, engineering, these are noble pursuits and necessary to sustain life. But poetry, beauty, romance, love, these are what we stay alive for. To quote from Whitman, "O me! O life!... of the questions of these recurring; of the endless trains of the faithless... of cities filled with the foolish; what good amid these, O me, O life?" Answer. That you are here - that life exists, and identity; that the powerful play goes on and you may contribute a verse. That the powerful play *goes on* and you may contribute a verse. What will your verse be?

Spoiler

Benim sahsi durumum...

TR'de bu bahsettiginiz durumdan pek bir cikis yok; ben en azindan goremedigim icin Hollanda'ya geldim. 1. senenin sonunda ev degerinin 100%'une tekabul eden mortgage'la ev alabildim. TR'de ana para olmadigi ve biriktiremedigim icin alamiyordum ki baya kalbur ustu konumdaydim. Su an, TR'de calistigim 10 sene icin icim aciyor. 5 sene yetermis. Sonrasinda gelseymisim ozellikle kariyerimin uzmanlasma evresini burada yasasaydim, su an cok daha kaliteli bir hayatim olurdu.

TR'yi su an dusundugumde, Hayat isimli oyunu, zorluk derecesi Hell'de oynamak gibi ki ben burada Medium'da oynuyorum. TR'deki kadar luks yasayamiyorum, alim gucum belli kalemlerde dustu ama bu buraya gec gelmis olmamla alakali. Onumuzdeki aylarda Easy mod'a almayi hedefliyorum. Ozellikle onunu gorebilmek baya guzel bir durum. Stres seviyesini baya azaltiyor. Sabah aksam prozak alirdim ben Istanbul'da. Arada rahatlamak icin bir seyler icerdim. Hollanda'ya geldigimden beri o bir seyleri icme geregi bile duymadim. Bence baya bir seyin gostergesi.

"Yurtdisinda calisin" propagandasi yapmak degil amacim. Konuyu "gitmek vs. kalmak"a cevirmek istemiyorum. Amacim baska bir hayatin mumkun oldugunu soylemek ve su an yasadiginiz problemlerin cozumu Istanbul'da mevcut isinizde degil.

Sosyal ağlarda paylaş

36 dakika önce, Gallant dedi ki:

Roketadam cok spesifik islerden bahsetmis. Genele bakildiginda 90k usd net cok yuksek bir tutar Avrupa icin. Neredeyse 200k usd brut demek, en ust baremdeki vergi skalasina gore konusuyorum(cunku ona denk geliyorsun). Bu miktari birey kazanci yerine aile kazanci(cift) olarak diye degistirmemiz daha mantikli.

Hocam bu arada TR'nin çiftlik olmasından kaynaklı belli başlı enteresan boşluklar da var. Şimdi yine aşırı spesifik bir örnek vereceğim, lakin şöyle ki: liaison office kavramı var bizim vergi mevzuatında. Bu modelde çalışılıyorsa, verilen 90k net için firmanın Avrupa'daki gibi 200k brüt ücrete tabii kaynak ayırmasına gerek kalmıyor, zira çalışan olarak TR'ye gelir vergisi ödemiyorsunhttps://www.verginet.net/dtt/1/irtibat-burosu-calisanlari-vergi.aspx

Bu şekilde baktığında firma ile 200k brüt ücrete anlaştıysan, ıvır zıvır masrafları düşüp 180k yıllık cebe koyman mümkün. 120k'ya anlaştıysan sigorta masrafını düşüp yıllık 100k'ya çalışabiliyorsun. Bu da ancak niche sektörlerde olan, çalışan sayısı az olan üretici firmaların TR ofislerinde çalışarak gerçekleşebiliyor. Yani gidip Sabancı'da ya da P&G'de çalışarak olmuyor, atıyorum IBM'de çalışarak da olmuyor, ama Mellanox'ta çalışarak olabiliyor. Bizim cybersecurity camiasında baya yaygın bu durum.

Özetle yine dediğim noktaya dönüyoruz, Avrupa'da standart ve sıradan bir vatandaş ortalama asgari şartlarda güzel bir hayat sürebiliyor, atıyorum a3 alabiliyor, üst sınıf bir beyaz yaka da a3 değilse de a5'e binebiliyor en azından. TR'de alt sınıf devlet yardımıyla geçiniyor, orta sınıf kirasını zor ödüyor, ancak bu işlere kafa patlatan bir grup insan var ki onlar bu tax-haven'da cenneti yaşıyorlar. Makas çok açık, hangisini seçeceğiniz tabii ki kişiye ve kişinin hayattan beklentisine kalmış. Ben Amerika'da yaşamadım ancak orası için de aynısını söylüyorlar - asgaride açsın, ama şanslıysan da lambo'yu çekiyorsun diyollağ.

roket adam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

90k dolar nasıl aman aman para değil? Bunu avrupada söyleyeni odunla döverler. 81k euro ediyor. Net maaş olarak konuşursak ayda 6750 euro brüt desek ortalama 4.5k euro ediyo (ülkesine eyaletine medeni durumuna göre değişir). Yönetici olmadan ya da vergi muafı AB komisyonlarından birine girmeden alması zor. Brüt olarak yazılımcıların bi kısmı daha rahat alabiliyor. Hiç mi bilgi olmadan konuşuyorsunuz yahu? O para avrupanın hemen hemen her yerinde kral gibi yaşatır spesifik birkaç şehir isviçre falan hariç.

Bi de net 90k diyosunuz. Bayağı spesifik işlerde anca alırsınız o parayı, o da nadiren. Ya da işte gasal boşluk falan olacak yazıldığı gibi. Ortalama veya genel için aman aman para değil diyen hakkaren Avrupa hakkında hiçbir şey bilmiyordur.

Rewendor tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

4 saat önce, senko dedi ki:

katiliyorum.

turk vatandasligi bayagi gereksiz ustune de negatif yonleri var. Baska ulkelerin vatandasi olmak lazim.

su an su yazdigina kasıyorum hersey yolunda giderse ağustos ayında amerikan vatandasligi başvuru hakkim olucak ve 6 ay 1 sene arası da vatandasligi almış olucam. Tr den sonra sanki yeniden doğmuş gibi olucam ömrümün kalan yarisini amerikan vatandaşı olmanın faydalarını görmekle yasicam ins.^^

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, dasaaa dedi ki:

lel...

mini evropali hobi demis ahahaha.

vakit var sanki ank.

Tabii ki isin pozisyonun sektorunle de alakali da, calisirken kendine vakit ayiramiyorsan zaten yasamiyorsundur ki... Sartlarini zaten buna yonelik zorlaman lazim abi. Ben de TR'de cok yogun calisiyordum, ama trafige takilmamak icin mesaimi 6-16'ya cektim (pazarligini yaptim), sonrasinda yemegimi de yaptim, kitabimi da okudum, sporumu da yaptim aga. Mevcut sartlar altinda esneterek kendine vakit ayirman sart.

Buna karsilik cok daha az maas alip da, her hafta bir oyun izlemeye giden bir suru arkadasim da vardi. Biraz bahane bunlar...

2 saat önce, aquila dedi ki:

sen daha yeni mi gittin.

gecen sene 

Sosyal ağlarda paylaş

1 saat önce, senko dedi ki:

90k gercekci hedef degil IT sektorunde, birsuru sey yolunda gider alirinisiz belki de o da o spefisik sirket icin olur. 60k alin yeter lan sdf

benim de yakin hedefim kafka spark scala ile guzel maas cukkalamak, hayirlisi tabii hep bunlar sdf

Brutten bahsediyorsun selcukcugum

Net 90k alman baya baya zor, vergi kesilmeyen bir employerin olmasi lazim. Vergi kesilerek executive altina 90k euro net maas veren bildigim sadece 3 firma var. Onlara da giremezsin zaten. 

Sosyal ağlarda paylaş

10 dakika önce, riglous dedi ki:

Tabii ki isin pozisyonun sektorunle de alakali da, calisirken kendine vakit ayiramiyorsan zaten yasamiyorsundur ki... Sartlarini zaten buna yonelik zorlaman lazim abi. Ben de TR'de cok yogun calisiyordum, ama trafige takilmamak icin mesaimi 6-16'ya cektim (pazarligini yaptim), sonrasinda yemegimi de yaptim, kitabimi da okudum, sporumu da yaptim aga. Mevcut sartlar altinda esneterek kendine vakit ayirman sart.

su kliseleri okuyunca gercekten sinirleniyorum lol.

bir de 06-16 gibi saatler falan ahahah. yok abi oyle bir dunya her yerde. dar bir pencereden bakip "ama buradan boyle gorunuyor' demek sacmalik.  dunyada pek cok sektor "eve ulasip yemek yiyeyim, sonra gidip koltukta tv'ye bakarken uyuyayim biraz" seklinde geciyor.

Sosyal ağlarda paylaş

48 dakika önce, riglous dedi ki:

Buna karsilik cok daha az maas alip da, her hafta bir oyun izlemeye giden bir suru arkadasim da vardi. Biraz bahane bunlar...

gecen sene 

Şartlarını zorlamak değil o, senin elinde kozun vardı yapmışsın. 

Sosyal ağlarda paylaş

Eski beyaz yakalı olarak, ne yaparsanız yapın daha az çalışmıyorsunuz. Köye de yerleşseniz, tarlaya da girseniz iş yine başınızdan aşkın olacak. Yıllarca bu iş yetişecek, o iş yapılacak jargonundan çıkıp, kendi motivasyonunuzla kimseye zorunluluğunuz olmadan çalışmak hele bence herkese göre bir durum değil. 
Beyaz Yaka + İstanbul bence asıl problem, 8 sene yaşadım, ki trafik böyle değildi, yine de sabah 2 akşam 2 saat serviste uyuyordum. Ha iyi bir meblağ kira öderseniz, o zaman yaşam kaliteniz artıyor. Kardeşe Göktürk'ten "4.000TL"ye ev tuttuk, işe rahat gidecek diye, adam 10+ alıyor ama gözü zor kesti. Sebepte işe "gidebilmek" ?

Sosyal ağlarda paylaş

21 saat önce, roket adam dedi ki:

Buna örnek vermek gerekirse de: misal bir sürü SAP danışmanı var piyasada, ama türkiye'de hiç "SAP Security Professional" görmedim. Linkedin'de aratınca dünya çapında sadece 116 kişi çıkıyor, muhtemelen kafayı ve parayı kırmış 116 tane manyak.

Ben arada sacma seyler gorunce takiliyorum...

Abi bunun 116 kisi olmasinin sebebi sadece bu 116 kisinin olay ustune takilip kafayi kirmasi degil, marketin buna izin vermiyor olmasi.

X uzmanlig title'ini kalkip da kendi kendinize alamiyorsunuz, en azindan benim sektorumde oyle. Once X uzmanligina gecmeye uygun, ogrenmeye uygun bir ise gireceksiniz.

Zaten burasi gecilmesi zor bi esik. Sonra tecrube kazanacaksiniz, sonra ya X uzmanligina ayni firma icinde kayacaksiniz ya da baska bir firmaya gideceksiniz. O firmada X ustune bu tasklari gerceklestireceksiniz, ancak sonra akredite olabilirsiniz. sertifika vs bunlar geyik isler. 100 tane sertifika toplamis dahi olsan adam kac proje bitirdin buna bakiyor. zaten cogu program bu unvanlari "kac projede bunu uyguladin bir anlat, case studylerini yaz oyle gel" diye ilk adimi attiktan sonraki surecte veriyor.

Binlerce X icinde uzmanlasmak icin zaten imkan maks o kadar adama cikiyordur. 

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici

Valla ulaşım konusunda çok rahatım ben. Arnavutköy'de oturuyoum, boğaz hattına biniyorum sabahları ve akşamları. İşe gitmek 40 dakika sürüyor ev kapısından işyerindeki koltuğuma. Trafik yok. Sabah vapurda kahvaltı var. Ayakta gitmek yok, insan kalabalığı yok.

Mesut olmamda önemli bir faktör olabilir bu.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...