Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fenerbahçe 2019-2020 Sezonu Genel Tartışma

Cthulhu

Öne çıkan mesajlar

ha yani sen 2 3 sene sonra ligin değerinin 3te 1ine düşürüleceğine ve şu anda anlaşma yapan kulüplere de bu toplam bütçelerin verileceğine inanıyorsun? çünkü hesaplanabiliyor dediğin şeye göre hesaplandığında olay buna gelecek. 2 sene sonra şimdi o yapılan banka anlaşmasının ödemesine şekilde buna müdahale edilmeyecek gs, bjk falan buna hazırlanıp bütçelerini 18 20 milyon euro'ya düşürecekler. 

buna gerçekten inanan varsa baya saf demektir ya. şu aşağıdaki flood'un üst tarafı adamın kişisel görüşleri beni bağlamaz ama bu attığım yerden itibaren olan kısım o hesaplanabilir dediğin şekilde hesaplandığında bir kaç sene sonra olacak olanı gösteriyor. ali koç bu olay ilk çıktığında daha anlaşma yapılmadan bunları zaten söylüyordu. şimdi gelip zaten en başta karşı gelinen ve uygulanamayacağı savunulan şey yüzünden bu olayda başarısız kaldı demek saçma. 

mokoko tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

yani geliri 500-600 milyon tl olup ve sürekli düşen bir gelir var buna karşın borcu 3-3.5-4 milyar tl ve artıyor. Bununla birlikte her sene 300-400 milyon tl sadece faize gidiyor. Futbolcu maaşı + faiz tutarı senin gelirine denk veya daha fazla ise ve bu anapara borç hep duruyor ve yine artıyorsa seni zaten hiçbir futbol başarısı kurtarmaz. Alt yapıdan başarı ve Satılsın direk kulüpler. Alt yapı zaten yalan olacak iş değil ne sabır var ne alt yapıyı yönetecek kadro kuruluyor aynı zamanda meyvelerini uzun soluklu ancak alabiliyorsun. Bu durumda devlete kalmadan bu iş satılsın kulüpler ki en azından kendi iş çevreleri vs ile yapılır. Taraftar desteği mi kesecek sanki. Ha almak isteyen kim vs olur bilemem ama en rahatı fenerbahçe olur sanırım ali koçun çevresi vs yabancı iş adamları hallederler. Beşiktaş direk ethem sancak - katar ilişkisinden katarlı birine gider asgdasd GS yi unuttum tabi ki fransızlara satılır rahatlıkla ?

FuCKiR tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de sen zaten AŞ'yi satın aldığında kulübün tüm gelirlerini, lisans hakkını, katılım lisanslarını hepsini alıyorsun. Taşınmaz mallarda hak iddia edemiyorsun.

şimdi baktım AŞ'ler Dernek altındaymış. alınmaz değil alınır ancak tabii AVM'den dükkan kiralamak gibi bir şey. Bu yüzden de kimse yanaşmıyor kulüp almaya. 

Sosyal ağlarda paylaş

fenerbahçe zaten 2 senedir tüm bütçesini yıldan yıla %30 düşürerek devam ediyor. söylenen şey bize sınırsaız harcama limit verin biz 10 milyar dolar harcayalım değil. anlamak istemediğiniz için demagoji yapıyorsunuz boşuna. söylenen şey buradaki hesaplamanın yanlışlığı zaten. 

Sosyal ağlarda paylaş

e ne zaman gelsin bu sinirlama ?

yok borcu olan esnafin dukkani kapatilir mi falan filan, e her sene ayni bahaneyi one surecekseniz sanki bu isi bilmiyor yonetim. alikoc sacma sapan futbolcu ve td spamlayip basarili olmaya calisacak, sonra limit gelince de transfer yaptirmiyorlar mi diyecek her sene. 

zamanlama ayri, onu kenara koyuyorum, hadi bu sene sonuna kadar izin verilse cozebilecek mi fenerbahce maas yukunu ? iki sene verilse cozebilecek mi ?

Sosyal ağlarda paylaş

abi anlamadığınız yada anlamak istemediğiniz şey şu. gs, bjk anlaşmayı imzaladı. fb imzalamak mı zorunda? fb'nin başında ztn uefa kriterleri var. sattığı kadar alabiliyor vs gibi bir sürü şey var. ben buna göre bütçemi yavaş yavaş azaltıyorum diyor ve kanıtlarıyla borçların yapılandırılması, uzun vadeye yayılması gösterildi hep. son 2 senede %30 düşürüldü zaten bütçe ve hala bunun için uğraşılıyor zaten. buradaki itiraz şu anda açıklana limite değil. tümden bu limit sisteminin saçmalığına. 

kasımpaşa geçen sene 200 milyon tl kar etmiş sadece transferlerle ve şu anda ligin en düşük limiti kasımpaşa'da. nedeni banka anlaşmasına imza atmaması. adamların borcu yok neden anlaşsın banka ile. yapılan şey kulupleri bankaların kucağına oturtmaya çalışmak. kabul etmeyeni de zorluyorlar böyle işte. 

Sosyal ağlarda paylaş

7 dakika önce, Lancelion dedi ki:

e ne zaman gelsin bu sinirlama ?

İmzayı attığı gibi 350 limit veriyorlar o zaman çözülmüş iyi yönetilmiş mi olacak? Bu kadar küçülmeler daha uzun vadeli olur tek seferde 65'ten 18'e inmek gerçekçi değil. Bariz bir şekilde anlaşmaya zorlama şantajı.

Ha o kadar borç bindiren kötü yönetim üzerine liranın çakılmasıyla kulüplerin düştüğü hal ve nasıl kurtulacakları ayrı konu. Limit verseler, istenilen takım kurulsa(geçen senelere göre yine küçünülmüş oluyor), şampiyon olup(ki garantisi zaten yok) ucl'ye gitsen bile mucizevi bir şekilde kurtulmuş olmuyorsun.

Sosyal ağlarda paylaş

18 saat önce, Robert_Poche dedi ki:

valla şimdi dönüp bakınca bu konu bir tek fenere zarar veriyor. GS'ye haketmediği bir bütçe verilmiş ama zaten sportif başarı yokken bu maaşlarla GS patlamış durumda. Beşiktaşın bütçesi amaçladığından bile fazla olabilir. GS'ye bu kadar bütçe verilirken Feneri bu kadar az nasıl hesaplamışlar acaba? Gerçekten maaş ar bu kadar mı düşük Fenerde merak ediyorum. Beşiktaş'a gariban takım derken beşiktaşa verilen bütçenin de 30% altında bütçe verilmesi çok ilginç...

son 2 sene CL yapan GS ile 12 senedir CL yapmayan FB'nin bütçelerinde fark olması doğal değil mi

mevcut TFF'nin her hamlesi gibi bu da tonla saçmalık içeriyor.

Ve yine Türk futbolunda yapılan her düzenleme gibi asla ama asla gerektiği gibi uygulanmayacaktır. Deli gibi esnetmeler, delinmeler, imtiyazlar falan olur, yabancı kısıtı, yerli teşviği kuralında olduğu gibi.

Ama kafama en çok takılan şey, X bir takıma bu sene 30m bütçe verdiler diyelim, takım buna göre gitti 28M maaşlı takım kurdu, oyuncularla da sözleşmeler 3er sene. Seneye bu takımın bütçesi birden 20M'e düşerse sistem nasıl koruyacak takımı ?

applev0dka tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

FB'nin isyanı bu son dediğine aslında, 2019 Eylül'ünde bu harcama limitleri denen mevzu yürülüğe giriyor. Ne tesadüftür BB anlaşması yapılan seneye denk geliyor. Daha 6 ay önce FB'ye 55m Avro bütçe çıkaran sicil kurulu şimdi 22,7 ile devam edeceksin diyor. Ama o 6 ayda eldeki sözleşmelerden  çıkıp bütçeyi nasıl %110 aşağı çekebilir onu düşünmemişler banane bi şekilde yap demeye ya da "gel paşa paşa sende imzala kardeşim" demeye getirmişler. 

Bu arada sinirden GS niye bu kadar yükse diyen diğer taraftarla sanıyorki GS ye kıyak yapıldı, ama düşünmüyorlar ki bu şekilde devam ederse bu bütçe onları BJK+FB+TS içne düştüğü durumdan bile beter konuma sokacak. BB anlaşmasıyla geçe sene + bu sene anlaşanların ana para ödemesi yok fakat ondan sonra ki 3 sene sıkıntı var.

2021-2022 'de  165m TL. 

2022-2023 'de  330m TL 

2023-2024 'de  990M TL lik ödemeler var ve bu rakamlar bütçe hesaplamalarından eksilecek.  

Bu paraların ödenemebilme ihitmali yok. Geçen sezon Koç  nasılsa ödeyemecekler gelin baştan doğru bir şekilde yapılandıralım demişti ama o zaman " Ben devletimin bana sunduğu yapılandırmadan memnunum" diyen başkanlar vardı. Esas fırtına seneye kopacak, FB'ye Cinnnnaah diyenler önümüzde ki sezonlar kredi ana para+ fazileri ödemeye başlayınca ne diyecekler. 

Ben başkanın yerind olsam. hazır bomba TFF'nin hatta hükümetin bile üzerine atma konumuna gelmişken. akp'nin taktiği uygular hedef gösterip aradan sıyrılır öyle orta halli düşmeyecek bi takım kurarım Ferdi Ömer Faruk vs. oyatırım. Bide  "Bu anlaşmayı imzalamak FB'ye İHANETTİR diye bide gazlarım. zaten bu 1 sene götürür bizim taraftarı da sdfsdf. Sonra ki sene zaten o BB seve seve revize edilecek.

Sosyal ağlarda paylaş

37 dakika önce, mokoko dedi ki:

kasımpaşa geçen sene 200 milyon tl kar etmiş sadece transferlerle ve şu anda ligin en düşük limiti kasımpaşa'da. nedeni banka anlaşmasına imza atmaması. adamların borcu yok neden anlaşsın banka ile. yapılan şey kulupleri bankaların kucağına oturtmaya çalışmak. kabul etmeyeni de zorluyorlar böyle işte. 

Bu daha da büyük saçmalık adam dışardan falan pompalanan değil direkt oyuncu satışından kazandığıyla yatırım yapamıyor. Ödeyecek borcu yok e napacak kalan parayı altına mı yatırsın? Yatırım yapıp karşılığını alamayacağı yerde durmasının mantığı yok Kasımpaşa'nın çekilmesi(çekilmese bile düşük profil takımla küme düşmesi) daha akla yatkın.

13 dakika önce, applev0dka dedi ki:

son 2 sene CL yapan GS ile 12 senedir CL yapmayan FB'nin bütçelerinde fark olması doğal değil mi

Doğal ama şu haliyle 154m limit anlaşma yapılırsa 350m+ oluyor. Zaten TFF'nin hesabına göre olması gereken limit -436m olması lazım.

19 dakika önce, applev0dka dedi ki:

Ama kafama en çok takılan şey, X bir takıma bu sene 30m bütçe verdiler diyelim, takım buna göre gitti 28M maaşlı takım kurdu, oyuncularla da sözleşmeler 3er sene. Seneye bu takımın bütçesi birden 20M'e düşerse sistem nasıl koruyacak takımı ?

Burası büyük sıkıntı zaten ve bütün takımları ilgilendiriyor. Yüksek maliyetli oyuncuların(burda o kontratları veren yönetimlerin de büyük hatası var) eli acayip güçleniyor. Burak alacağını bıraktı bonservisini aldı gitti sırf kontrattan çıkmak için. Yabancı alacağını da bırakmaz ki haklıdır. Limit böyle kalırsa Gustavo anlaşırsa bir takımla iyi bonservis almak çok zor elin mahkum göndereceksin. Galatasaray limiti yüksek gözükse de maaş yükü fazla. Belhanda, Feghouli falan gitmek isterse mecbur göndereceksin bonservisi beğenmedim otur sözleşmen bitene kadar oyna deme şansı pek yok. Falcao zaten kontrattan çıkmaya razı olursa anında gider.

Sosyal ağlarda paylaş

sistem hasarli ve siyasi motivasyonla hazirlanmis, orasi kesin. turkiye'deki en buyuk sivil toplum orgutleri olan futbol takimlarinin hepsini tassaklarindan tutmak istiyor devlet, takimlarin da bu kadar borcla, bu euro kuruyla buna karsi yapabilecekleri pek bir sey yok. 

ama fenerbahcelilerin yillardir kotu yonetilen takimlarini savunma bicimleri de... neyse, revize edilir umarim da kotu yonetime bahane bulmazlar bunu.

Sosyal ağlarda paylaş

Hiç bir FB'li yoktur ki "çok iyi yönetiliyoruz, finansal olarak süperiz" desin. Zaten iki sendedir bok gibi sezon geçmesine rağmen %20  ve %30 bütçe zaten düşmüş. Ufak ufak bişeyler oluyor. Birden bütçeyi yarısından bile daha aza indirmeyi istemek biraz abartı yani.3 takm GS,BJK,TS BB anlaşma imzaladı hepsi aynı şartlarda aynı nakdi yardımı(250m TL) aldılar. Ya bi kere bunu kabul etmek bile saflık. GS ile TS nin veya BJK ile TS nin borcu aynı mı ki hepsine aynı nakdi veriyorsun? BJK 10 yıllık yayın gelirini 250m TL /10 yıllığı 25M TL (3m Avro diyelim) için mi kabul etti ? + kombine, iddia vs. .vs gelirlerine gelen temlikleri saymıyorum  bile. Nerden tutsan elde kalıyor anlık nakit ihtiyacı için yazık ettiler kulüplere.

Sosyal ağlarda paylaş

• tarihinde Rewendor tarafından bu konu kilitlendi
Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...