Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Epic Games Store exclusivity meselesi

Sam

Öne çıkan mesajlar

Endüstrinin içinde değilim, ama girecek olsam, steamin aldığı pay gözüme batmaz reklam imkanı yüzünden.

Çünkü satış işin %50 sidir, 50 ye kadar verilebilir np.

Ben bizim ürünle alakalı biriyle bizi tanıştırana (eğer o iş olursa) %10 veriyorum tr de kemiksiz.

Avrupada bunu yapan birini bulsam %40  veririm rahat rahat.

EGS ninde exclusive istemesi çok normal, pazar açmaya çalışıyor kendince. Haliyle "iyi" oyunlara exc. dayatması yapması mantıklı. Kötü zaten iki platformdada olsun yani.

Bunun karşılığında, oyun firmalarının da madem exc. istiyosun o zaman satış garantisi vericen bro bu işler böyle döner demesi gerekiyor.

Ticaret olm bu, niye idealize ediyonuz

Suark tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

%30 yüksek değil abi, hiç değil. Bugün benim platformuma benzer yapıda bir şey gelse ve sadece satıştan %30 alıcam dese 2 saniye düşünmem.

işi yapmak kadar satmakta önemli, steam olduğu zaman satış personeline bile ihtiyacın yok lol. Ürünü yapman yeterli.

Pazarlama yok satış yok,çiçek gibi iş, customer succ. var bellllki o da, onuda kendin yaparsın gari.

Merkezi bir avm de dükkan kiralamışın da gelirinden %30 alıcakmış gibi düşünmek lazım. Özellikle indieler reklama ihtiyacı olanlar için çok iyi. Pazarlama bütçesi olan zaten steam e girmez ( bkz star citizen )

Sam tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Pazar payı artana kadar öyle alıcaktır, burda tabi steam daha güçlü oldugu için oda aşşağıya çekebilir.

Veya benle calıscaksan baskasıyla calısamassın gıbı seyler ekleyıp yıldırabilir, sadece fiyat farkıyla değilde bide güzel filtreme ile pazar paylarını arttırabilirler abi.

her halükarda bize yarar ❤️

Sosyal ağlarda paylaş

On 24.08.2019 at 03:07, Xenus dedi ki:

steam balık tutmayı mı öğretiyor? first mover avantajı elinde olduğu için herkese steam alışkanlığı kazandırdılar, şimdi hazıra gaben dayanır modunda götürüyorlar. göt büyütmekten başka ne yapıyor abi adamlar. peki devler niye rahatsız valve'dan? sonsuza kadar deli dumrul vergisi mi ödenmek zorunluluğu mu var bunun için?

https://www.gamasutra.com/blogs/LarsDoucet/20190124/335114/So_You_Want_To_Compete_With_Steam_Epic_Discord_Kartridge_and_RobotCache.php

epic'in sustainabilitysi bizi ilgilendirmez. epic düşünsün. darq meselesini anlattım adamlar release'de alamayız sonra duruma göre ihtimal doğabilir demişler. dev offer'ı reddetmiş, kendi keyfi bilir. düşük potansiyelli bi oyunun buyer base'i bölünecek, egs'de kaç kişi alıcak. şuan egs client geliştirilme halindeyken dükkanda kaplayacağı spot direkt zarar olurdu. zaten steam'de de az satmış, doğru karar vermişler.

üstüne exclusive kabul eden indielere haksızlık. mw5 ama'sında bize exclusive or no dediler demişti zaten. onlar hatta bir çoğu bunu seçti bilinen bişi. adamların platformu kendi stratejilerini uygularlar. anti-epikçilerin epic'e nasıl almazlar bu oyunu?! diye delirmesi de ilginç dsdf

bi de herifin yaptığı business etiği açısından leş bi durum. bağıra bağıra propaganda yapması. dediğim gibi bilinen bişiydi zaten bu. gidip kendi kariyerini dinamitledi popülizm yapıcam diye.

CquHqs.png

ahah epic hamle. yapımcının kaybedecek bişeyi yok zaten oyun steam'de olduktan sonra epic'de ne kadar satacak, bunun pr'ıyla fazlasıyla kazanır. bakalım tim buna ne diyecek sdf.

Sosyal ağlarda paylaş

@razzRaziel beni niye quoteluyonuz?

uyduruk pr stuntlara gelmeniz çok kötü ya. adam her gün yok free dlc, yok charity şeylerle geliyor. 2 saat bile sürmeyen ortalama kalite oyununu 20 dolardan kaktırdı gabencılara. sen git önce high quality bi oyun yap. epic üzerinden gitmese, steam çöplüğünde under the radar kaybolucak oyun şuan 40 review bile yoktu oyunun, belki 10 katını sattı. şu olay bile rekabetin devler için nasıl işe yaradığını gösterdi.

Sosyal ağlarda paylaş

2 saat önce, Xenus dedi ki:

@razzRaziel beni niye quoteluyonuz a.mk?

uyduruk pr stuntlara gelmeniz çok kötü ya. adam her gün yok free dlc, yok charity şeylerle geliyor. 2 saat bile sürmeyen ortalama kalite oyununu 20 dolardan kaktırdı gabencılara. sen git önce high quality bi oyun yap. epic üzerinden gitmese, steam çöplüğünde under the radar kaybolucak oyun şuan 40 review bile yoktu oyunun, belki 10 katını sattı. şu olay bile rekabetin devler için nasıl işe yaradığını gösterdi.

çünkü olayın devamı, baktım darq konuşulmuş mu konuya, sen yazmışsın ben de ordan alıntıladım. neyin atarını yapıyosun. oo çok güzelmiş kanka diyip alıntılasaydım aynı tepkiyi verecek miydin? bi de kötüleyen bi alıntı da değil, adam güzel oynamış sen niye bozuluyon.

olaya gelirsek de burada söz konusu olan oyunun kalitesi, oyunun fiyatı, steam'de satıp satmadığı, steam kullanıcılarının gabe sevici olup olmadığı değil. tüm bunlara değinmene rağmen. burada söz konusu olan epic'in çıkıp da parayı masaya vurup gel bize exclusive ol demesi. kabul etmeyince de iyi sen bilirsin o zaman yallah diyip sallaması. bunu indie'lerden ve küçük/orta ölçekli publisherlardan başkalarına yapamıyor olması. indie'leri yükseleceği bi basamak gibi kullanıp sonra da ah developer dostuyuz çiçek böcek diye gezinmesi. alınacaksan buna alın. full defans moduna girip oyuna bok atıyosun ama adamlar epic'in teklifini kabul etseydi trailer'ını koyup farklı tutum sergileyecektin. 

oyun da epic üzerinden falan yürümedi bu arada. taa aylar önce zaten trailer'larıyla dünyanın ilgisini çekmiş güzel bi kitle oluşturmuştu kendine. öyle iyi bi oyun değil evet ama sunumu ve tarzıyla milletin ilgisini çekmeyi başardı (epic de dahil). ben de ilginçmiş diyip kenara atmıştım, bunlar dışında da postlarını görmüştüm taa eskilerden. oyunu oynayıp denedikten sonra direkt salladım orası ayrı.

www.reddit.com/r/woahdude/comments/bcfn9v/i_spent_almost_10000_hours_working_on_a_game_set/

www.reddit.com/r/pcgaming/comments/cigsbi/35_years_ago_i_knew_nothing_about_making_games/

www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/cpumhg/35_years_ago_i_knew_nothing_about_making_games/

Sosyal ağlarda paylaş

tabi kesin öyledir ?

şakasına bile eyemki diyemeyecek miyiz ?

yapamadığını nerden biliyoruz? bamco oyunları yok mesela. her büyük publisher oyunları gelmiyor ki epic'e. bu muhabbet bilinen bişiydi. exclusive var, exclusive olmayan var. epic'in keyfi ve dev tarafında IP degerine göre olması cok normal. bu konuda gördüğüm internetin kendi kendine sıvazlaması. adam da gidip reklam olarak çok güzelce kullandı. taa eskiden dedigin de bi kaç ay önceki reddit postu dsdf. ne güzel epic stimulate etmiş marketi. insanlar para harcıyor. vatan, millet, steam diyip oyun alıyorlar dsdf

indieleri yükselicek bi basamak olarak kullanmak mı? iyice kafayı yediniz abi. iş yapmak bu. devler niye publisher buluyorlar mesela. erkek gibi kendileri self-publisher olsun di mi? emin ol devler çok memnun böyle bi fırsat çıktığından.

ben oyunu bu debacle'dan önce takip ediyordum bu arada reddit postunu gördüğüm için, epic'in adı geçmiyorken wishlist'imdeydi. ama oyun çıktıktan sonra reviewlara baktım, oyunun süresinin kısalığını, kontrollerin dandikliği, korku temasının sığılığını, adamın yaptığı sömürünü eleştirisini yaparım. saçma sapan itham yapmaya devam edin siz. basbaya anti-epic propagandası ile yürüdü, gidip medium'da makaleler yazıyor falan. tr'nin gururuyum ayağı yapan tiyatrocu kız vardı aynısı işte.

normal bi şekilde çıksa, simdiki 10'da 1 review, visibility alsa iyiydi. çokluk bokluğu arasında kaybolduğu için indieler kaybediyor diye söyledik. reviewlar hep oyunu bilmiyorum ama tşklr epik'e karşı bizi korudunuz temalı falan. hani taşaklı bi oyun çıkar anlarım goygoyu. epic reddetti adam messi oldu, ronaldo çıktı falan olsa neyse. mehmet ekici'den hallice oyun dsdf

Xenus tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...